HABERLER>POLİTİKA
20 Ekim 2020 Salı - 08:37

İYİ Parti'de ortalık karıştı: İl başkanına FETÖ'cü iması!

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, çarpıcı açıklamalarda bulundu. İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu'nun FETÖ'cü olduğunu iddia eden Özdağ, Meral Akşener'in de durumdan haberdar olduğunu söyledi. Özdağ'ın sözlerinin ardından yayına bağlanan Kavuncu, "Öncelikle şunu söyleyeyim, büyük bir üzüntüyle ve biraz da öfkeyle dinledim. Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağım, bana bu iftiralarda bulunan kişiyle ilgili. Allah herkesi iftiradan saklasın" diye konuştu.  İstanbul'daki İYİ Parti ilçe başkanları, Özdağ'ın partiden ihracı ve disipline sevkine yönelik imza verdi.

İYİ Parti de ortalık karıştı: İl başkanına FETÖ cü iması!

CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtlayan Özdağ, Kavuncu'nun geçmişte Kazakistan Türk İşadamları Derneği'nin başkan yardımcılığını yaptığını, bu derneğin 15 Temmuz sonrası Türkiye'nin başvurusuyla kapatıldığını söyledi. Kavuncu hakkında 'FETÖ' imasında bulunan Özdağ, "Sayın Genel Başkana ben bu uyarıyı yaptığım zaman 2 devlet görevlisiyle konuştuğunu, Buğra'yla ilgili kendilerinde kayıt olmadığını söylemişler" ifadesini kullandı.

Hakan'ın "İstanbul İl Başkanınızı FETÖ'cülükle mi suçluyorsunuz" sorusunu yanıtlamayan Özdağ, Hakan'ın "Buğra Kavuncu'ya FETÖ'cülük imasında bulundu" yorumunu ise sessiz kalarak karşıladı.

Özdağ'ın konuya ilişkin açıklamalarından satır başları şöyle:

"Buğra Kavuncu, FETÖ'nün yurt dışındaki en büyük sivil toplum örgütü olan Kazakistan Türk İşadamları Derneği'nin başkan yardımcılığını yapmış, yıllarca yapmış. Devlet 15 Temmuz'dan sonra bu derneğin kapatılması için Kazakistan'a başvurmuş, kapatılmış. Bunun izahı yok, bana yapılmadı. Sayın Genel Başkana ben bu uyarıyı yaptığım zaman 2 devlet görevlisiyle konuştuğunu, Buğra'yla ilgili kendilerinde kayıt olmadığını söylemişler. Bunu da kabul ederim ama ben yıllarca FETÖ konusunda mücadele etmiş, tavrını ortaya koymuş, bu konuda büyük hassasiyet göstermiş bir insan olarak, bir siyasetçi, Türk milliyetçisi olarak bu izahatla tatmin olmam.

"Çok net söylüyorum, FETÖ'cü bir sivil toplum örgütünün eğer başkan yardımcılığını yapıyorsanız, öncesindeki başkan ve sonrasındaki başkan FETÖ'cüyse, bu arada FETÖ'yle ilgili yıllar boyunca bir tane olumlu veya olumsuz açıklamanız yoksa, sosyal medya hesaplarınız bomboşsa, bu şekillendirilmiş demektir. Hayatın normal akışına aykırıdır. Bunun doğru olmadığını düşündüğüm için daha partiye gelmeden önce bu uyarımı yaptım. Açık bilgilere baktığınız zaman FETÖ'nün kendi yapılanması içerisinde önemli pozisyonları dışında kendi elemanları dışında kimseyi getirmediğini biliyoruz. Ben ne söylediğimi gayet iyi bilerek, yıllardan beridir terör ve güvenlik konularında çalışan…

"Mümtaz'er Türköne'nin FETÖ operasyonunun her kademesini nasıl şekillendirdiğini ortaya koydum. Hiçbir zaman devlet güvenliğiyle ilgili meselelerle boşa ve iç siyaset için kullanmadım. Mümtaz'er Türköne FETÖ yandaşıdır. Bildiği halde FETÖ'nün mesih olmadığını işbirliği yapmıştır. Buğra Kavuncu'nun durumunun ortaya çıkması lazım. Bu sivil toplum örgütünün neresinde neden görev aldığını açıklaması lazım.

"Türk milliyetçiliğinin iktidara gelmesi için bir hareket başlattık. Burada bu insanların yanlış bir çizgiye girmesine izin vermemiz söz konusu değil. Ben asla Türk milliyetçiliğinin bu temel ekseninin kırılmasına razı gelmem, bunun mücadelesini veririm. Partide kalıp veririm bunun mücadelesini. Partiyi manipüle etmek isteyen, geçmiş ilişkilerini izah etmeyen…"

Kavuncu: Suç duyurusunda bulunacağım

Özdağ'ın iddialarının ardından telefonla Ahmet Hakan'ın yayınına bağlanan Buğra Kavuncu, şunları söyledi:

Öncelikle şunu söyleyeyim, büyük bir üzüntüyle ve biraz da öfkeyle dinledim. Hukuk katliamı yapıldı orada, bugüne kadar kongre süreciyle alakalı sosyal medyada ya da herhangi bir mecrada yorum yapmama konusunda özen gösterdim çünkü parti içi bir meseledir. Davaya, partiye zarar verecek kamuoyunda bu yoğun tartışmaların kişisel çıkarlar için yapılmasını hiçbir zaman sağlıklı bulmadım. Ben yarın Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağım, bana bu iftiralarda bulunan kişiyle ilgili. Allah herkesi iftiradan saklasın.

İstanbul kongresinde kendisi taraf oldu, daha sonra bir büyük kongre yaptık, orada da bir demokratik süreç işledi. Madem 3 yıldır böyle bir sıkıntısı, endişesi vardı, biz her şeyi hukuk önünde aradık. Programda bahsettiği bütün gazetecilerle ilgili ben suç duyurunda bulundum yarın da kendisiyle ilgili suç duyurusunda bulunacağım.

Türk mahkemelerine de doğumumdan bu yaşıma kadar bütün yaşantımı didik didik etmelerine imkan vereceğim.

Bahsedilen dernek Kazakistan Türk İşadamları Derneği. O dernek o dönemde tek iş adamları derneğiydi Türk firmalarının mensup olduğu, 180’e yakın firma bu derneğin üyesiydi. Bunların içinde Türkiye’de bildiğiniz birçok markalaşmış, uluslararası nitelikte firma da vardı, sempatizan olan firmalar da vardı. Ben 2010 yılına kadar bu dernekte yönetim kurulu üyesi olarak çalıştım, o dönemde Kazakistan’dan ayrıldım, İsviçre’de iş hayatıma devam ettim. Benim başkan yardımcısı olduğum dönemde bu iş adamları derneğinin Zeki Pilge de başkanlığını yapıyordu.

"Türk milliyetçiliğine hizmet etmiş bir insanı karalamaya çalışmak kimsenin haddi değil"

Daha sonra bir takım evrakta oynamayla 2013-2014 yılında Fettah Tamince bu derneğin başkanı oldu. Sanki Fettah Tamince’yle biz aynı dönem çalışmışız gibi bir algı yaratılmaya çalışıldı. Bunlar çok üzüntü verici, parti içinde bu tür iftiralarla kendine yol açmaya çalışmak da utanç verici. Ben hem bu dünyada, hem öbür dünyada bu alçaklığı yapan herkesle hesaplaşacağım. Yok öyle ya ma! İnsanlara iftira atıp, bütün kamuoyunda linç etmeye çalışıp, ailesi, 3 tane çocuğu, babası Türk milliyetçiliğine hizmet etmiş bir insanı karalamaya çalışmak hiç kimsenin haddi değil.

Bütün problem İstanbul il kongresinde kendileri taraf oldu. Kongrede biz çok güzel bir süreç yaşadık, her iki aday da ilçe ilçe dolaşıp kendini ifade etti. Bu milletvekili kapı kapı dolaşıp aynı iftiraları bütün delegelere yaptı, yetmedi, benim partiden Türk milliyetçilerini tasfiye kalktığın gibi çok daha ağır bir iftirada bulundu. Bütün bunların hiçbir karşılığı olmadığını da kongrede İstanbul delegeleri mühürledi.

"Bu ülkede mahkemelere güvenmekten başka yolumuz mu var?

Ümit Özdağ’ı tabii ki mahkemeye vereceğim, bu ülkede mahkemelere güvenmekten başka yolumuz mu var?

Ben Türk siyasetinde yeniyim, 47 yaşındayım, 3 tane çocuğum var, doğumumdan bu yana ne yaptığım ortada. Ben bu partiye dahil olduğumda bu ülkedeki gidişatla ilgili bir takım endişeler taşıdığım için hizmet etmek, koşturmak için dahil oldum. Siyasette ayak oyunları, iftiralar, bunlarla inanın nasıl mücadele edileceğini de bilmiyorum. Ben şu partiye girdiğimden beri 3 yıldır canla başla koşturuyorum. Bu çamur atmalar, iftiralar, bana şöyle nitelendirdiler, ‘bunlar olur’. Alçaklığın adı siyasette meşrulaşmış.

"Partimizin ilgili organları da bu konuda atması gereken adımları elbette atacaktır"

Parti tüzüğümüzün bana verdiği bütün yetkileri de kullanacağım. Ben bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak, birey olarak hukuki mücadelemi yapacağım. Partimizin ilgili organları da bu konuda atması gereken adımları elbette atacaktır.

Genel Başkanımızın ilk günden beri tavrı net, bu atılan iftiralarla ilgili parti kurulduğundan beri herkes gibi çok titiz, hassas davrandı. Biz temsil makamında olan insanların, tertemiz, şeffaf olmak durumundayız. Genel Başkan kendisine gönül vermiş milyonları sıkıntıya sokmayacak her türlü tedbiri, araştırmayı yaparak partinin kuruluşunda görev alacak herkesi böyle görevlendirilir.

Roma Hukuku’nda iddiada bulunanlar iddiasını ispat etmekle mükellef. Eğer iddiasını ispat edemiyorsa alnının ortasına kızdırılmış bir mührü basıyorlar ve ölene kadar o utançla yaşıyor. Roma döneminde bu işi bu şekilde bir sisteme bağlamışlar, şu geldiğimiz noktaya bakın ya. Benim çoluğum çocuğum var, 3 yıldır bu ülke için koşturuyorum, siyasi çıkarlar ve menfaatler için bu kadar ucuz mu insan hayatını bu kadar kirletmek. Hem parti içinde, hem hukuk önünde mücadeleyi yapacağım.

Bu benim şahsi mücadelem değil, benim üzerimden partiyi yıpratmaya, milyonlarca insanı sıkıntıya sokmaya kimsenin hakkı yok.

Söz konusu gazeteci 130 tweetlik bir şey yayınladı, hiçbir aslı astarı olmayan. Yayınladığı an mahkemeye verdik. Yeni değil. Dava o zaman açıldı. Ancak savcılık adresini bulamadığı için o dönem herhangi bir girişimde bulunmadım. Bu kişi aynı tweetleri tekrar gündeme getirince biz tekrar suç duyurusunda bulunduk, dava açıldı ve iddianame kabul edildi. Bir uzlaşma olması için bizim avukatlara bir talepte bulunuyor karşı taraf. Biz de ancak özür dilerse ve yazdıklarından dolayı af dilerse uzlaşacağımızı söyledim.

Benim olduğum dönemde bu derneğin FETÖ’cü olduğuna dair en ufak bir ibare yoktu. Türkiye Cumhuriyeti devletinin büyükelçileri, konsolosları, hatta başbakan bu derneği ziyaret ederdi. Bu dernekte Türkiye’de faaliyette bulunan birçok holding, birçok şirket, bir sürü uluslararası grup var. Ben ayrıldıktan sonrasını takip etmedim ama Kazakistan’da bulunan Türk iş adamlarının üye olduğu tek dernek. Büyükelçiliğin o dönem üye olunması konusunda teşvik ettiği tek iş adamları derneği.

Türkiye’de TUSKON vardı değil mi? Bu örgütle ilişkisi biliniyordu, TUSKON’a üye ne kadar iş adamı varsa hepsi tutuklandı mı, yargılandı mı? Bizim abdestimizden şüphemiz yok, bunu çok net olarak söyledik. Ben bu partinin il başkanıyım, o da milletvekili, madem elinde bu kadar net kanıtlar vardı, bunları niye peki İstanbul kongresinin bitmesini bekledi.

Türkiye bu iftiracılık yüzünden yüzlerce insanının hayatını kararttı. Bu tavırdaki insanlar bizim içimizden de çıkıyormuş, ben bunun mücadelesini sonuna kadar yapacağım.

MÜSAVAT DERVİŞOĞLU'NDAN TEPKİ
Müsavat Dervişoğlu Twitter hesabından isim vermeden Ümit Özdağ'ı hedef alarak "Herkes için hayal kırıklığısınız" yazdı.

Müsavat Dervişoğlu'nun Ümit Özdağ'ı hedef alan açıklaması şöyle:

"Kendini kime yutturduysan bilmem ama sende İyi Partiye zarar verebilecek kalibre olmadığı gibi, İyi Parti’de de buna izin verecek bir yönetici kadrosu zaten yok.

Niyetiniz ve pazarlıklarınız ifşa olmuştur. Herkes için hayal kırıklığısınız.

Kurultay tuzağını gördü, oyununu bozdu.!"

İHRACI İÇİN İLK ADIM ATILDI
İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı'nda, İl Başkanı Buğra Kavuncu başkanlığında toplanan İYİ Parti İstanbul ilçe başkanları Ümit Özdağ'ın partiden ihracı ve disipline sevkine yönelik imza verdi.

 
Alaska'da deprem! Tsunami uyarısı yapıldı
 
MHP'den 'askıda ekmek' eleştirilerine tepki!
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Disiplin soruşturması başlatılan CHP’li Derinsu suçlamaları reddetti!
CHP’de, “meclis grubunda aldığı görev ve sorumluluğu yerine getirmemek ...
CHP'li Sertel'den 'fezleke' resti: 'Dokunulmazlığım kaldırılsın' diye el kaldıracağım!
Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Atila Sertel, hakkında hazırlanan ...
Bakan Pakdemirli'den MHP İzmir'e ziyaret
Dokuz Eylül Üniversitesinin akademik açılış törenine katılan Pakdemirli, ...
 
Cuma namazı davetinde yeni gelişme: Önce ibadet, sonra ziyaret
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Hamza Dağ’ın CHP İzmir ...
Mustafa Şentop, İlham Aliyev ile görüştü
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Bakü'de destek ziyaretlerine ...
AK Partili Kaya evinin kapılarını açtı, bilinmeyenleri anlattı
AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya ve eşi Pınar Kaya’nın İzmir Torbalı’daki ...
 
'Salon tahsisi' polemiği... AK Parti'den CHP'ye 'fotolu' yanıt!
AK Parti Seferihisar İlçe Kadın Kolları 6.Olağan Kongresi'nin İlçe Tarım ...
Akşener kutlama için İzmir’e geliyor!
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin kuruluşunun 3. yıldönümü ...
Tüm delegeler onayladı! Kınık'ta yeniden Mustafa Kaya seçildi
AK Parti Kınık 6’ncı Olağan Gençlik Kolları Kongresi gerçekleşti. Açılışta ...
 
İhsan Özbelge ÖZDURAN
İhsan Özbelge ÖZDURAN
Yeşil ile mutabakat...
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Arkası yarın
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Kitlesel cinnetin eşiğinde
Cumhur BULUT
Cumhur BULUT
Giraud’un domuzu
Harun ÖZDEMİR
Harun ÖZDEMİR
Zor günlere kalmak
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Şekerin tadı, kota ve özelleştirme ile nasıl kaçtı?
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
Gündüz denetleme, geceleri kirletme!
Hanzade ÜNUZ
Hanzade ÜNUZ
Babayı kim oynar?
Kemal ARI
Kemal ARI
Atatürk’ü yeterince tanıyor muyuz?
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Futbol ırkçılık, vandalizm ve lümpenlik değildir
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva