HABERLER>POLİTİKA
23 Eylül 2020 Çarşamba - 16:01

İntegral’den çarpıcı araştırma: Bu pazar seçim olsa İzmir’in tercihi ne olur?

İzmir merkezli İntegral Araştırma Şirketi, “Pandemi öncesi ve sonrası İzmir’ raporunu açıkladı. Araştırma sonuçlarına göre; İzmir seçmeninin Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik tercihlerinde Mansur Yavaş ve Meral Akşener öne çıkıyor. 4 seçmenden biri Muharrem İnce’nin ‘Memleket Hareketi’ne destek veriyor ve sorunların çözümü noktasında büyük oranda AK Parti’ye alternatif bir parti gösteremiyor

İntegral’den çarpıcı araştırma: Bu pazar seçim olsa İzmir’in tercihi ne olur?

İzmir merkezli araştırma şirketi İntegral, kentin nabzına yönelik periyodik araştırmalarına bir yenisini ekledi.  Araştırma; pandemi öncesinde yapılan Şubat 2020 araştırmasıyla karşılaştırılarak pandemi sonrası tespitlerle kent ve ülke gündemine ilişkin çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

İzmir’in 16 ilçesinde 1365 kişiyle telefonla görüşülerek yapılan yeni araştırma ile öne çıkan bulguları; seçmen bakış ve tercihlerindeki değişimleri kamuoyuyla paylaşan İntegral Araştırma Genel Koordinatörü Ümit Yaldız, İzmir’in ülke siyasetine bakışında önemli kırılma noktaları saptadıklarını söyledi. Yaldız; “Pandemi öncesi ve sonrası İzmir’in ülke siyasetinde öne çıkardığı aktörler hatta partiler anlamlı şekilde değişmiş, siyaset sahnesinde özellikle de Cumhurbaşkanlığı senaryolarında Millet İttifakı cephesinde iddialı aktör sayısı artmıştır” dedi.

SORUNLAR AYNI VE BÜYÜYOR! ÇÖZÜM İÇİN AK PARTİ’YE ALTERNATİF GÖRÜNMÜYOR
Yaldız, yaptığı açıklamada şu veri ve ifadelere yer verdi; “Pandemi öncesi, Şubat ayında yaptığımız araştırmada vatandaşın gündeminde ilk sıralarda yer alan işsizlik ve ekonomik sorunlar, % 60 gibi bir oranla yerini büyüyerek koruyor. Yaptığımız analizlerde muhalefet cephesinde %70’leri bulan ekonomi ve işsizlik yanıtının AK Parti seçmen tabanında da %50’ye yakın bir değerde olduğunu saptadık. Salgın öncesine göre değişen çok az şey var. Ülkenin sorunlarını AK Parti hükümetinin çözeceğine inanan %32’nin üzerinde bir kitlenin olması iktidarın İzmir’deki gücünü koruduğu gösteriyor. Ancak burada en önemli bulgu ve hatta vahim sonuç, bu sorunları muhalefetin de çözeceğine olan inancın düşüklüğü.  Türkiye’nin sorunlarını AK Parti çözer diyenlerin oranı %32 iken, CHP çözer diyenlerin oranının %18,8 olması, CHP’li diğer seçeneklerle birlikte toplamda %31.6’ya ancak ulaşabilmesi, yıllarca muhalefetin kalesi muamelesi gören İzmir’deki siyasal umutsuzluğu gözler önüne seriyor. Bu konuda pandemi öncesine göre, siyasete, siyasi partilere olan güvensizliğin giderek büyüdüğünü gözlemledik. Hatta pandemi öncesine göre AK Parti’nin ‘çözer algısını’ Cumhur ittifakı seçmen tabanında daha da büyüttüğü saptanmıştır.”

Türkiye’nin mevcut sorunlarını AK Parti iktidarının çözebileceğine inanıyor musunuz sorusunda katılımcıların %62’sinin hayır, %32’sinin evet dediği görülürken pandemi öncesine göre ‘evet’ cevabında az da olsa oransal artış kaydedilmiştir. Kadınlar ve gençlerin “AK Parti çözer” yanıtı düşük ölçülürken, AK Parti seçmen tabanında %80’in üzerinde ‘çözer’ yanıtı dikkat çekici bulunmuştur.

Türkiye’nin sorunlarını AK Parti hükümeti çözemez diyen %61,7’ye yöneltilen, “Peki, ülkenin sorunlarını hangi parti ya da partiler çözebilir?” şeklindeki soruda katılımcıların %53’ü ‘hiçbiri’, 5,7’si ise “Fikrim yok”  cevabı vermesi önemli ve anlamlı bulunmuştur.

HANGİ SİYASİ PARTİ ÇÖZER?
Bu soruya ilişkin detaylar ise şöyle;

“Ülkenin sorunlarını CHP çözer” diyenlerin oranı %18,8, CHP-İYİ Parti birlikte çözer diyenlerin oranı %8,3 olarak gelmiştir. Katılımcıların %5,5’i İYİ Parti’nin, %3,1’i HDP’nin sorunları tek başına çözebileceğini işaret etmiştir. Toplamda CHP ve içinde CHP yer alan diğer çözüm önerilerinin oranı %31,6’ya ulaşırken Şubat 2020’ye göre bu toplamında %1 civarında arttığı saptanmıştır. İyi Parti ve İyi Partili seçenekler toplamının ise %16’yı bulduğu görülmüştür.

24 Haziran’da CHP’ye oy veren katılımcıların %48,5’i, HDP’ye oy veren katılımcıların %37,9’u, İYİ Parti’ye oy veren katılımcıların ise %54,2’si, mevcut sorunları çözecek parti ya da partilerin olmadığını ifade etmişlerdir. 24 Haziran CHP tabanının yalnızca %28,5’i sorunları CHP’nin çözebileceğine inanmaktadır. Buna karşın HDP tabanının %12,1’i ile İYİ Parti tabanının %2,1’i sorunları CHP’nin çözebileceğine işaret etmiştir.

CUMHURBAŞKANLIĞI SENARYOLARI VE ÖNE ÇIKANLARİNCE, AKŞENER, İMAMOĞLU, YAVAŞ DETAYI
İzmir’in siyasi algı ve tercihlerinde pandemi öncesine göre en çok 2023 Cumhurbaşkanlığı senaryoları ve Muharrem İnce, Meral Akşener gibi isimlere yönelik kanaatlerde değişiklik gözlendiğini belirten İntegral Araştırma Şirketi Genel Koordinatörü Ümit Yaldız; açıklamasını şöyle sürdürdü; “Bunların başında Millet İttifakı seçmeninin gönlündeki Cumhurbaşkanı adayı geliyor. Salgın öncesinde bu alanda rakipsiz olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tercihi, an itibariyle Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a kaymış görünüyor. Kent merkezinde İmamoğlu’nun önünde performans sergileyen Yavaş,  ‘kararsız ve oy vermem’ cevaplarında da öne çıkıyor. Öte yandan altı ay öncesine göre Muharrem İnce ve Meral Akşener yanıtlarında da ciddi artışlar söz konusu.”

İntegral’in raporunda bu başlıkla ilgili detaylar ise şöyle;

Katılımcıların %40,1’i Millet İttifakının adayının kim olması gerektiği konusunda fikir beyan etmezken, %59,6’sı 19 farklı kişinin ismini ifade etmişlerdir. “Fikrim yok” cevabından sonra en yüksek oranda %13,9 ile Ekrem İmamoğlu, %13,2 ile Mansur Yavaş, %13,2 ile Muharrem İnce ve %8,4 ile Meral Akşener’i, %4,7 ile deKemal Kılıçdaroğlu’nuMillet İttifakının adayı olarak görmek istediklerini ifade etmişlerdir. Bölge bazında bakıldığında; Merkez ilçelerden en yüksek oranda Mansur Yavaş ve Muharrem İnce cevabı gelirken, Dış ilçelerden en yüksek oranda Ekrem İmamoğlu ismi gelmiştir. Kadınlar erkeklere oranla daha fazla Ekrem İmamoğlu ismini ifade ederken, erkekler kadınlara oranla daha fazla Muharrem İnce ismini ifade etmişlerdir.Bu soruya, 19 farklı kişinin ismini veren katılımcıların %0,7’si de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer demiştir.

GÜL VE BABACAN’A OY YOK!
Katılımcılara Millet İttifakının adayı olmaları halinde oy verip vermeyecekleri isimler sorulduğunda ise; en yüksek oranda “oy veririm” cevabı Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş ismine gelirken, en yüksek oranda “oy vermem” cevabı Abdullah Gül ve Ali Babacan ismine gelmiştir.Katılımcıların 24 Haziran genel seçim oy tercihleri üzerinden yapılan analize göre; Ekrem İmamoğlu en yüksek oranda CHP ve HDP tabanlarından destek bulurken Mansur Yavaş’a en yüksek CHP ve İyi Parti tabanlarından, Muharrem İnce’ye CHP ve MHP tabanlarından destek gelmiştir.

BU PAZAR SEÇİM OLSA İZMİR’İN TERCİHİ…
İntegral’in raporuna göre; pandemi öncesine göre İyi Parti ve lideri Meral Akşener’in siyasi ibresinin anlamlı oranda değiştiği gözleniyor.  Özellikle kent merkezlerinde CHP aleyhine büyüdüğü gözlenen İyi Parti, “Bu Pazar Genel Seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz” sorusunda %12’leri aşmış görünüyor.  Yeni kurulan partilerden Ahmet Davutoğlu’nun Gelecek Partisi için İzmir’de kayda değer bir oran ölçülemezken, Ali Babacan’ın Deva Partisi %1’e yakın bir oy desteğine ulaşmış görünüyor.

Kararsızlar dağıtıldıktan sonra 24 Haziran 2018 sonuçlarıyla kıyaslandığında AK Parti oylarında %3 civarında bir düşüş gözlenirken CHP’nin de %2 oranında oy kaybettiği gözlenmiştir. Oyunu artıran parti olarak İyi Parti öne çıkarken araştırmanın kent merkezi ve yakın ilçelerde gerçekleştirilmiş olması ve yanılma payı da düşünüldüğünde 24 Haziran seçimlerine göre kentin siyasal tercihlerinde AK Parti-CHP rekabeti açısından önemli bir değişime rastlanmamıştır.

MEMLEKET HAREKETİ KAFALARI KARIŞTIRDI; İNCE’NİN OLASI PARTİSİ, CHP TABANINI İKİYE BÖLEBİLİR…
İntegral Araştırma Şirketi’nin yaptığı araştırmada; Muharrem İnce’nin 4 Eylül’de başlattığı “Bin Günde Memleket Hareketi” de sorgulandı. Katılımcılara İnce’nin bu hareketini onaylayıp onaylamadıklarının yanı sıra, bir parti kurması halinde destek verip vermeyecekleri de soruldu. Bu başlığın, önemli sonuçlar ortaya koyduğunu söyleyen Ümit Yaldız, yaptığı değerlendirmede; “ Memleket Hareketi önderi Muharrem İnce, görülüyor ki İzmirli 4 CHP seçmeninden birinin onayını almış görünüyor. CHP’yi böler mi? sorusu da benzer bir tabloyu karşımıza çıkarıyor. Çünkü İnce’nin; CHP’li seçmenin %25’ini ikna ettiğini ve %30’unun da kafasını karıştırdığını gördük. Parti kurması halinde de CHP tabanından hiç de azımsanamayacak bir destek ve kafa karışıklığı tespit ettik.Siyasal çapraz analizde kendisine kapılarını kapatan CHP’lilerin toplamda %50 gibi olması, Muharrem İnce’nin İzmir’deki CHP tabanını yarı yarıya etkileme ihtimali olduğu sonucunu ortaya koyuyor. Ayrıca İyi Parti tabanından aldığı destek de önemli bir boyutta”diye konuştu.

Katılımcıların %50,8’i bu hareketi doğru bulmazken,doğru bulanların oranı  %28,1’de kalmıştır. Katılımcıların %7’si bu konuda kararsız olduğunu söylerken %14’ü fikir sahibi olmadıklarını ifade etmişlerdir.24 Haziranda CHP’ye oy verdiğini söyleyen katılımcıların %53’ü İnce’nin “Bin Günde Memleket Hareketi” ni onaylamadığını söylese de %26,2’si doğru bulduğunu, yaklaşık %20’si ise kararsız ve fikir sahibi olmadıklarını söylemiştir. Buna göre CHP’ye oy veren her 4 seçmenden biri İnce’nin Memleket Hareketi için yola çıkışını en başından onaylamaktadır. Öte yandan İyi Parti seçmen tabanında da İnce’nin memleket hareketine olan destek %25 olarak ölçülmüştür.

Diğer taraftan parti kursa CHP’yi böler mi sorusuna yanıt aranan Memleket Hareketi Önderi Muharrem İnce’nin İzmir’de hiç de azımsanmayacak bir oranda karşılık bulduğu, CHP’li seçmenin %25’ini şimdiden ikna ettiği, %30’unun da kafasını karıştırdığı gözlenmiştir.“Muharrem İnce parti kursa oy verir misiniz?” sorusunda ise katılımcıların %14’ü “kesinlikle oy veririm” ve “oy veririm“ cevabı vermişlerdir. %28 “belki oy veririm” derken %57’si “oy vermem” ve “kesinlikle oy vermem” cevabını vermiştir. Oy veririm yanıtı dış ilçelerden, kadınlardan, 18-34 yaş aralığından daha yoğun olarak gelmiştir.

 
FETÖ avukat yapılanmasına İzmir merkezli operasyon: 5 şüpheli gözaltında
 
İzmir'deki dehşete 20 yıl indirimsiz ceza!
YORUMLAR
Toplam 2 yorum var, 2 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
sezarın hakkı sezara 24 Eylül 2020 Perşembe 07:03

alo isimli arkadaşım lütfen kendi köyüne dön. konuya gelirsek şu durumda millet ittifakı oyu izmir de %60-65 gibi duruyor.

Yorumu oyla      0      0  
alo 23 Eylül 2020 Çarşamba 16:25

BURADAN C H P SESLENİYORUM 5 ÜYEYİZ 150 KİŞİYİ SADECE İZMİRDE YÖNLENDİRME POLİTİK BİLGİLENDİRME İMKANINIM VAR ÖZELLİKLE (KAPICILARI) APARTMAN GÖREVLİLERİNİ SİZE OY MOY YOK KARŞIYAKADAN SONRA ÜLKENİN 4 BİR BUCAĞINDAN KÖŞESİNDEN VE KEN Dİ KÖYÜMDEN BELEDİYEDEKİ SİYASİ YÖNETİCİLERİNİZ YÜZÜNDEN

Yorumu oyla      8      6  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
'Hadi gitsin de bir polisimiz, Bodrum'da kiralık ev bulsun parayla bakalım'
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, emniyet ve jandarma lojmanları konusunda ...
CHP'li Sertel'den çarpıcı iddia: Ersin Düzen'in maaşını açıkladı!
TRT’den ayda 400 bin TL para aldığı iddialarını reddeden Ersin Düzen’e ...
CHP’li Sındır: Emeklilik haktır gasp edilemez!
CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, İzmir Emeklilikte Yaşa Takılanlar ...
 
İYİ Partili Koncuk'tan çizik yorumu: Operasyon Akşener'e saygısızlıktır!
İYİ Parti Kurultayı'nda GİK'e aday olmadıkları halde kendisinin ve Ümit ...
CHP'li Bakan'dan 'İnciraltı' çıkışı: Seçilmiş başkanlar neden yok?
CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan Balçova ilçesi İzmir’in en önemli konuları ...
Kritik görüşme sonrası iki liderden açıklamalar
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile telefonda ...
 
AK Partili Bekle'ye önemli görev
AK Parti İzmir Milletvekili Cemal Bekle, AK Parti Sosyal Politikalar Başkan ...
CHP'li Sertel'den ‘ekonomi’ yorumu ve AK Partili Dağ'a çağrı: Kemeraltı'nı birlikte gezelim!
Vatandaşların ekonomik anlamda zor günler geçirdiğini belirten Cumhuriyet ...
İYİ Partili Kırkpınar'dan kurultay değerlendirmesi: 'MHP'lileşme' tepkisi!
Hafta sonu gerçekleşen İYİ Parti 2'nci Olağan Kurultay sürecini değerlendiren ...
 
Harun ÖZDEMİR
Harun ÖZDEMİR
İnanmıyorsan say!
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Acıklı türküyü yaratan cennet şimdi kapkara!
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
Şimdi yaptırım zamanı!
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Afganistan Pakistan
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Biz mutlu olmayı bilmiyor muyuz?
Ayda ÖZEREN
Ayda ÖZEREN
Yok ki sonrası durmuşsa zaman...
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Değişimin soğuk yüzü
Filiz SEZER
Filiz SEZER
İklim felaketlerinin düşündürdükleri
İhsan Özbelge ÖZDURAN
İhsan Özbelge ÖZDURAN
Hala Endişe Sürüyor (HES)
Cumhur BULUT
Cumhur BULUT
Tunç Soyer’den subliminal mesajlar
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva