HABERLER>POLİTİKA
4 Ağustos 2021 Çarşamba - 16:53

CHP'li 11 başkandan THK uçağı başvurusu

11 büyükşehir belediye başkanı, bünyesindeki yangın söndürme uçaklarının tüm bakım ve işletme giderlerini karşılamaya hazır olduklarını belirten dilekçelerini ayrı ayrı Türk Hava Kurumuna (THK) ilettiler.

CHP li 11 başkandan THK uçağı başvurusu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da iş birliğine gidilmesi hususundaki gerekli tüm iş ve işlemlere hazır olunduğunu beyan eden başvurusunu bugün saat 15.00’te gerçekleştirdi. Öte yandan aralarında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in de olduğu 11 Başkan, yayınladıkları yeni deklarasyonla belediye kanunu gereğince “kamu yararına çalışan dernekler” ile ortak proje geliştirme yetkileri olduklarını anımsatarak işbirliği çerçevesinin hızlıca belirlenmesini talep etti. Başkanlar bu deklarasyonu da dilekçelerine ekleyerek THK ile paylaştılar.

THK BAŞKANI CENAP AŞÇI'YA İLETTİLER
Türkiye’nin Ege ve Akdeniz kıyılarındaki orman yangınlarıyla mücadelesi 8 gündür aralıksız sürerken, söndürme çalışmalarında kullanılamayan THK uçaklarıyla ilgili 11 Büyükşehir Belediyesi’nden “Uçakları Aktif Hale Getirmeye Hazırız” çağrısı geldi. Çalışmaların havadan müdahale kabiliyeti ve gücünü artırmaya dönük dün yapılan bu çağrının ardından, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da dahil olmak üzere başkanlar ilk adımlarını attı. İşbirliğine hazır olduklarını gösteren ve Türk Hava Kurumu Başkanı Cenap Aşçı’ya hitaben yazılan dilekçelerini imzalayarak ayrı ayrı kuruma ilettiler.

İŞBİRLİĞİNE HAZIR OLDUKLARINI BELİRTTİLER
11 Başkan ayrıca THK bünyesinde bulunan yangın söndürme uçaklarının tüm bakım ve işletme giderlerini karşılamaya hazır olduklarını belirten bir deklarasyon yayınladı. Mevcut yangınları söndürmek ve olası yeni yangınlara hazır olduklarını beyan eden başkanlar, 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun "Diğer kuruluşlarla ilişkiler" başlıklı 75'inci maddesini anımsatarak “Kamu yararına çalışan dernekler" ile ortak hizmet projeleri gerçekleştirme hak ve yetkisine sahip olduklarını bildirdi. Başkanlar bu deklarasyonu da iş birliğine hazır olduklarını gösteren dilekçeye eklediler.

TÜRK HAVA KURUMU İLE İŞBİRLİĞİ DEKLARASYONU
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş imzasını taşıyan bu deklarasyon şöyle:

“Bilindiği üzere, Türkiye'nin çok önemli bir nüfus ve orman varlığına sahip olan 11 şehrimizin Büyükşehir Belediye Başkanları olarak, halen yaşanmakta olan ve iklim krizi nedeniyle önümüzdeki dönemde de sıklıkla yaşanması beklenen orman yangınlarına karşı alınacak acil tedbirlerden biri olarak, Türk Hava Kurumunun bünyesinde bulunan yangın söndürme uçaklarının tüm bakım ve işletme giderlerini karşılamaya hazır olduğumuzu ülkemiz kamuoyuyla paylaşmış durumdayız.

Ayrıca, 11 Büyükşehir Belediyesi tarafından tekrar aktif hale getirilecek olan yangın söndürme uçaklarını gerektiği her an koordinasyon halinde Tarım ve Orman Bakanlığının kullanıma sunmaya hazır olacağımızı, Türk Hava Kurumu ile iş birliği yaparak kurumun elindeki envanterin belediyelerimiz tarafından da kullanımının sürekli hale getirilmesi, mevcut uçakların tamiratı, bakımı, onarımı, hatta filonun genişletilmesi ve bu filodan hizmet alma noktasında mevzuatın ve yasaların izin verdiği ölçüde sürdürülebilir ilişkiler kurmaya hazır olduğumuzu beyan ettik.

Türkiye bir yangın felaketinin içindeyken, vatandaşlarımız olağanüstü bir özveriyle bu felaketle başa çıkmak için mücadele ederken, bütün kamu kurumları, iş birliği imkanlarını sonuna kadar kullanmak, güç ve kaynaklarını bütünleştirmek mecburiyetindedir. Mevcut yangınları söndürmek ve olası yeni yangınlara hazırlığımızı en üst düzeye, olabildiğince hızla çıkarmak ve bu kapsamda bir seferberliğini yönetmek önceliğimiz olmalıdır.

11 Büyükşehir Belediyesi'nin Türk Hava Kurumu uçaklarıyla ilgili ortaya koydukları tutum, tamamen bu bakış açısının bir sonucudur. Ayrıca, 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun "Diğer kuruluşlarla ilişkiler" başlıklı 75'inci maddesi uyarınca, Belediyeler, görev ve sorumluluk alanlarına giren konularda "Kamu yararına çalışan dernekler" ile ortak hizmet projeleri gerçekleştirme hak ve yetkisine sahiptir.

Bu itibarla; 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 75. Maddesinin c bendi uyarınca 11 Büyükşehir Belediye Başkanlığımızla, kamu yararına çalışan bir dernek olan Türk Hava Kurumu arasında iş birliğine gidilmesi hususunda gerekli tüm iş ve işlemlere hazır olduğumuzu bildirir; konunun aciliyetine binaen, iş birliğinin çerçevesini belirlemek ve bir protokol hazırlamak üzere Belediyelerimizle Kurumunuz yetkililerinin bir araya geleceği ilk toplantının yer ve tarihinin hızla tespit edilebilmesi için tarafımıza bilgi verilmesini arz ederiz.”

BAŞKANLAR THK’YA TEK TEK DİLEKÇELERİNİ İLETTİ
Aynı süreçte 11 başkan ayrı ayrı THK Kurumu Başkanı Cenap Aşçı’ya hitaben dilekçelerini de kuruma ilettiler. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da iş birliğine gidilmesi hususunda gerekli tüm iş ve işlemlere hazır olunduğunu ifade eden dilekçesini saat 15.00’te iletti. İmamoğlu ve 10 başkanın dilekçelerinin içeriği de şöyle oldu:

“Bilindiği üzere, Türkiye'nin çok önemli bir nüfus ve orman varlığına sahip olan 11 şehrimizin Büyükşehir Belediye Başkanları olarak, halen yaşanmakta olan ve iklim krizi nedeniyle önümüzdeki dönemde de sıklıkla yaşanması beklenen orman yangınlarına karşı alınacak acil tedbirlerden biri olarak, Türk Hava Kurumunun bünyesinde bulunan yangın söndürme uçaklarının tüm bakım ve işletme giderlerini karşılamaya hazır olduğumuzu Ek’te yer alan deklarasyonla kamuoyuyla paylaşmış durumdayız.

Deklarasyonla ayrıca, 11 Büyükşehir Belediyesi tarafından tekrar aktif hale getirilecek olan yangın söndürme uçaklarını gerektiği her an koordinasyon halinde Tarım ve Orman Bakanlığının kullanıma sunmaya hazır olacağımızı, Türk Hava Kurumu ile işbirliği yaparak kurumun elindeki envanterin Belediyelerimiz tarafından da kullanımının sürekli hale getirilmesi, mevcut uçakların tamiratı, bakımı, onarımı, hatta filonun genişletilmesi ve bu filodan hizmet alma noktasında mevzuatın ve yasaların izin verdiği ölçüde sürdürülebilir ilişkiler kurmaya hazır olduğumuzu beyan ettik.

11 Büyükşehir Belediye Başkanlığımızla açıkladığımız bu deklarasyonla, kamu yararına çalışan bir dernek olan Türk Hava Kurumu arasında işbirliğine gidilmesi hususunda gerekli tüm iş ve işlemlere hazır olduğumuzu bildirir; konunun aciliyetine binaen, işbirliğinin çerçevesini belirlemek ve bir protokol hazırlamak üzere Belediyelerimizle Kurumunuz yetkililerinin bir araya geleceği ilk toplantının yer ve tarihinin hızla tespit edilebilmesi için tarafımıza bilgi verilmesini rica ederiz.”

 
İzmir’de köylüler yangın nöbetinde… Kimliği belirsiz kişilere ateş açtılar!
 
Başkan Yücel'den iktidara 'yangın eğitim merkezi' salvosu: Bedelini ağır ödüyoruz!
YORUMLAR
Toplam 2 yorum var, 2 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Vatandaş rıza 4 Ağustos 2021 Çarşamba 22:37

Bırakın bu işleri önce yapılması gereken görevlerinizi yapınız,iktidar boynuna kadar batmış,yangınlar bu ülkeye büyük zarar verdi,saraya uçak alındı,ne oldu? Yangın uçağı almak neden akıllarına gelmiyor ayrıca ege bölgesinde en pahalı su Izmır izsuda vatandaş bitlenecek çünkü şu çok pahalı önce hesaplı su verin vatandaşa sonra büyük işlere kalksınlar show yapmayın...

Yorumu oyla      5      1  
pısırık 4 Ağustos 2021 Çarşamba 17:06

Muhalefet pısırık! Reis haklı! Pısırık olmasa çoktan insiyatifi ele alıp, kiralık uçaklarla söndürmeye girişirlerdi, uçakları uçurmayacakları da biz bir göreydik hele! Ormandan belediye sorumlu diyen orman bakanından sonra neyin izni bu? Elinizi çabuk tutun, ülke elden gidiyor eyyy muhalefet!

Yorumu oyla      1      4  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
CHP’den komisyonlara yangın çağrısı!
TBMM Çevre Komisyonu ile İklim Krizi Araştırma Komisyonu CHP Sözcüsü İzmir ...
Yüksek Askeri Şura kararları: Atamalar netleşti!
Yüksek Askeri Şura toplantısında alınan kararlar açıklandı. Deniz ve Hava ...
CHP'den Bergama çıkarması... Hükümete ve yerel yönetime eleştiri bombardımanı!
Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Deniz Yücel önderliğinde saha ...
 
CHP'li Sertel: Sansür memurları RTÜK eliyle yeniden hortladı
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), orman yangınlarına ilişkin yapılan ...
Bakan Karaismailoğlu: Yeni yollar açıyoruz
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu: Yangının yerleşim yerleriyle ...
Bakanlar yangınlarla ilgili açıklamada bulundu
Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli ile İçişleri Bakanı Soylu, Marmaris Öğretmenevi’nde ...
 
Erdoğan yangınlar hakkında bilgi aldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, orman yangınlarına ilişkin açıklama yaptı, "İnşallah ...
Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a yangın salvosu: Buca'daki eğitim kampını kapattılar!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basın açıklaması yaptı. Orman yangınları ...
İYİ Partili Çıray’dan Bakan Ersoy’a: Belek’teki yangın üssünü otel alanına çevirdiniz mi?
İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, ...
 
Serdar DEĞİRMENCİ
Serdar DEĞİRMENCİ
Bizim uzun adam
Cumhur BULUT
Cumhur BULUT
Ya kafa hastalıklı ya bilinçaltı intikamı ya da planlı saldırı
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Modernliğin metalik hali
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
En güzel tehdit!
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Yaşasaydı ne derdi?
İhsan Özbelge ÖZDURAN
İhsan Özbelge ÖZDURAN
Aklıma gelenler dağa taşa...
Ümit YALDIZ
Ümit YALDIZ
İnce ayar!
Kemal ARI
Kemal ARI
Laiklik de laiklik… Başka çıkış yolu yok kardeşim!
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Amerikan gıda emperyalizmi ve zeytinyağı
Harun ÖZDEMİR
Harun ÖZDEMİR
Doyumsuz acılar
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva