HABERLER>POLİTİKA
14 Ocak 2022 Cuma - 15:15

CHP EYT'liler için sokağa indi… Yücel: Türkiye'nin kaybedecek günü yok!

Cumhuriyet Halk Partisi 81 ilde EYT'liler için sokağa çıktı. İzmir'de de Atatürk Meydanı'nda bir araya gelen CHP örgütüne, sendikalar ve STK'lar destek verirken açıklamalarda bulunan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, "Bir avuç yandaşına devletin hazinesini teslim edip EYT’lilere ve halkına sırtını dönen saray hükümeti ile Türkiye’nin kaybedecek bir günü daha kalmamıştır! Başta EYT olmak üzere tüm sosyal sorunların çözümü için hemen seçim, derhal seçim istiyoruz" dedi

CHP EYT liler için sokağa indi… Yücel: Türkiye nin kaybedecek günü yok!

Oktay GÜÇTEKİN / EGEDESONSÖZ - Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye genelinde Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için saha inme kararı aldı. İzmir'de CHP İzmir İl Başkanlığı önderliğinde toplanan EYT'liler Atatürk Meydanı'nda bulunan Hasan Tahsin heykeli önünde basın açıklaması düzenledi.

Düzenlenen basın açıklamasına ev sahibi CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel'in yanı sıra CHP İzmir Milletvekilleri Tacettin Bayır, Atila Sertel, Özcan Purçu, Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya katıldı

YÜCEL: HER ADIMDA KARŞIMIZDA AK PARTi VE MHP'Yİ GÖRÜYORUZ
Genel Merkez tarafından hazırlanan basın metnini okuyan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, "Emeklilikte Yaşa Takılanlar,22 yıldır anayasal emeklilik haklarının verilmesi için mücadele ediyor.Emeklilikte Yaşa Takılanlar lütuf değil kazanılmış haklarını istiyor. 1999 yılında yapılan değişiklikler ve 2008 yılında yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Yasası ile emeklilik yaşı ve prim ödeme gün sayısı kademe kademe arttırıldı. Bunun sonucunda ülke tarihinin en büyük hak gasplarından biri ortaya çıktı. İlk sigorta girişi 9 Eylül 1999 öncesi olup, emeklilik için gereken sigortalılık süresi ve prim gün sayısını dolduran çalışanların emeklilik hakları ellerinden alındı ve yıllar sonraya ötelendi. 1998 yılında işe başlayan bir çalışan 2023 yılında emekli olma hakkına sahipken emeklilik hakkı 15 yıl sonraya, yani 2038 yılına ertelendi. Emeklilikte Yaşa Takılanlar, yaş engeliyle birlikte birde AKP-MHP engeline takılıyorlar.Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu mağduriyete son vermek için attığımız her adımda, karşımızda AKP-MHP ittifakını gördük.TBMM’de, Emeklilikte Yaşa Takılanların kazanılmış haklarına kavuşabilmeleri için verdiğimiz tüm kanun teklifleri AKP-MHP oylarıyla reddedildi" ifadelerini kullandı.

EYT'LİLER HEDEF GÖSTERİLİYOR
Emekli olamadıkları için çalışan ve hayatını kaybeden işçilere de dikkat çeken Yücel, "İktidar EYT mağdurlarına “Daha gençsin, emekli olamazsın” diyor. Öte yandan işverenler ise“Sen yaşlısın, sana iş veremem” diyor. İktidarın kurduğu düzen beş milyona yakın vatandaşımıza adeta “Sen yoksun” diyor. Öte yandan, emeklilik hakkı elinden alındığı için halen çalışmak zorunda olan vatandaşlarımız iş cinayetlerinde can vermeye devam ediyor.2013 yılından bugüne emeklilik yaşı gelmiş olduğu halde emekli olamayıp çalışan 2 binden fazla işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.Bir başka deyişle EYT’liler sadece açlıkla değil; iş kazaları ve iş cinayetleri ile de sınanıyor. Bu ağır tabloya karşın AKP Genel Başkanı Erdoğan EYT’lileri “Ülke ekonomisini çökertmeye dönük nasıl bir adım olduğunu herkes kabul edecek ve bunun karşısında durmaya başlayacaklar” diyerek hedef göstermeyi tercih ediyor. Erdoğan emeklilik hakkını isteyen vatandaşlarımızı ülke ekonomisini çökertecek bir yük olarak gördüğünü söylüyor! 20 yılda faiz lobilerine her ay 2 milyar 271 milyon 284 bin dolar faiz ödeyen iktidar, söz konusu kazanılmış emeklilik hakkını isteyen vatandaşlar olunca ülke ekonomisinin çökeceğini söylüyor. İktidar bir gecede dolar milyarderi yaptığı yandaşlarına hazine garantili faiz vaat ederken vatandaşların emekliliğini bir hak olarak dahi görmüyor" dedi.

HAK KAYBINA CHP İKTİDARINDA SON VERECEĞİZ
Türkiye'de 4 milyon emeklinin iş aradığını ya da çalıştığını belirten Yücel, "46 yaşında emekli olan AKP Genel Başkanı,milyonlarca vatandaşa mezarlıkta emekliliği reva görüyor, “38 yaşında emekli olan biri 40 sene devletten maaş alacak. Böyle bir uygulama olamaz” diyor. Erdoğan EYT’lileri hedef alırken “İskandinav Ülkeleri bu modelle battı” diyor. Oysa o İskandinav ülkelerinin emeklilerine en iyi yaşam koşullarını sunan ülkeler olduğunu söylemiyor. İskandinav ülkelerine gitmeye gerek yok! Türkiye'de yaklaşık 7,9 milyon emekli asgari ücretin altında aylıkla açlık sınırının altında yaşıyor.4 milyondan fazla emeklimiz geçinebilmek için ya bir iş arıyor ya da bir işte çalışıyor. 40 yıl hizmeti olan emeklilerimiz kuru ekmeğe muhtaç durumda. EYT’liler kazanılmış haklarını talep ederken iktidar her defasında EYT mağdurlarının talepleri ile adeta alay ediyor. İktidarın havuz medyası her gün EYT müjdesi veriyor;iktidar yetkilileri “Sorunun çözümü için çalışma başlattık” diyordu. Ama en sonunda yine dönüp dolaşıp “Böyle bir gündemimiz, çalışmamız yok” deme cüretini gösteriyorlar. EYT’liler artık iktidarın yalanlarını dinlemek istemiyor. EYT’liler ekonomiye zarar verecek kişiler olarak hedef gösterilmeyi değil, gasp edilen emeklilik hakkını istiyor. EYT’liler onlarca yıllık hizmetin ardından iş cinayetlerinde can vermek istemiyor.EYT’LİLER bu ülkenin eşit vatandaşları olarak kamusal sağlık hizmetinden yararlanmak istiyor. Kısacası EYT’liler yıllardır yaşadıkları hak kayıplarını ve mağduriyetleri giderecek yasanın çıkmasını istiyor!  Talepleri iktidar tarafından yok sayılan ve toplumda hedef gösterilen EYT’lilerbu büyük hak gaspına CHP iktidarında son verileceğini biliyor" diye konuştu.

EŞİTSİZLİĞE SON VERECEĞİZ
Hükümetin  EYT'lilere sırtını dönmesi ile kaybedecek olmasına vurgu yapan Yücel "Cumhuriyet Halk Partisi olarak Türkiye’nin dört bir yanından, emeklilerimiz ve emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımız için yapacağımız düzenlemeleri burada bir kez daha dile getiriyoruz: EYT’lilerin geçmişe dönük emeklilik haklarını teslim edecek, yıllardır süren bu hak gaspına son vereceğiz. En düşük emekli aylığını asgari ücrete eşitleyeceğiz. Emekli aylıklarında iyileştirmeler yapacak, aylık bağlama oranlarını eski düzeye çekecek, güncelleme katsayısında milli gelir artışının tümünü dikkate alacağız. Emeklilerimizin yıllardır beklediği ‘’İntibak Yasası’’nı derhal çıkartacak ve emekli aylıkları arasındaki eşitsizliklere son vereceğiz. Rantçıya, faizciye çalışan iktidar EYT sorununu çözmüyor, biz çözeceğiz! Sözümüz söz! Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, Anayasamızın temel bir ilkesi olan sosyal devleti tüm toplum için hayata geçireceğiz. Emeklilikte Yaşa Takılanlar ve tüm emeklilerimizin yıllarca hizmet ettikleri ülkelerinde hiçbir hakları gasp edilmeden, refah ve huzur içinde yaşayacağı bir ülkeyi hep birlikte kuracağız.  Bir avuç yandaşına devletin Hazinesini teslim edip EYT’lilere ve halkına sırtını dönen Saray hükümeti ile Türkiye’nin kaybedecek bir günü daha kalmamıştır! Başta EYT olmak üzere tüm sosyal sorunların çözümü için hemen seçim, derhal seçim istiyoruz" dedi.

BEYAZADAM: SORUMLULUK SAHİPLERİNİ GÖREVE DAVET EDİYORUM
KESK dönem Sözcüsü Veysel Beyazadam ise, "Bizler kamu emekçileri olarak üzülerek görüyoruz ki devleti yönetenlerde bir keyfilik söz konusu. Bugün işyerlerinde çalışanlara zaten zor olan yaşamı daha da zor hale getiren bir takım yöneticilerin yaptıkları bizi üzüyor. Türkiye'nin gözbebeği İzmir’de en temel demokratik haklarını kullanmak üzere bir hasın açıklaması yaparken bile bazı alanların kısıtlanarak dile getirilmesinin de yine bu keyfilik. Kademe kademe artan bu keyfilik demokratik, sosyal ve laik bir hukuk devletine yakışmıyor. Bunun en bariz örneği EYT’liler üzerinde görünüyor. Kendileri diplomasız atanmış bürokratların çifter çifter maaşları dururken yaşam mücadelesi veren bu insanlar karşısında ekranlarda konuşmak abesle iştigaldir. Bu keyfilik daha fazla devam etmeyecek. Bizler, bir bütün olarak bu devranın böyle gitmeyeceğini biliyoruz. Bu konuda sorumluluk sahibi olanları göreve davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

ÇINARLI: BİZİ YOK SAYANLARI  MUTLAKA YOK SAYARIZ
AK Parti iktidarının getirdiği yasa ile yaşanamayacağını vurgulayan Emekli-Sen  MYK Üyesi Ercan Çınarlı ise, "4447 Sayılı yaşı 1999'da geriye dönük işletilerek dünyanın hiçbir ülkesinde görülmemiş şekilde yapılarak EYT'lilere birinci barikatı kurdular. 2008 yılında AKP iktidarı aylık bağlama oranlarını 5 bin 510 sayı 55 ile değiştirerek tüm emeklileri büyük bir girdap içine soktular. Sorunlar birbirine bağlı. EYT'lilerin sorunları hepimizin sorunları. Disk Emekli Sen olarak alanlarda meydanlarda o hak gaspını eleştirdik ve onlarla birlikte haykırdık. Onlar bizim kardeşlerimizi. Geriye doğru işleyen yaşa ile 5 milyon aileyi mağdur ettiler. Öyle mağdur ettiler ki AKP iktidarının çıkardığı yasa ile yaşamı yaşanmaz hale getirdiler. Süreç ve mücadele devam ediyor. 20 yıldır ülkeyi yönetenler mutlaka şu anda girdikleri çıkmaz sokaktan kurtulamayacaklar. Bizi yok sayanları mutlaka yok sayıyoruz" diye konuştu.

EKŞİ: ÇOCUĞUMUZA BAKABİLME ÇABASIDIR
Birleşik Kamu İş'e Bağlı Şube Başkanı adına Ömer Ekşi ise, "Bugün burada toplanmamızın 2 sebebi var. Birincisi hukuk, yada hukuksuzluk. Bir ülkede hukukun üstünlüğü olmazsa üstünlerin hukuku olur. Bizim en büyük üzüntümüz bu ülkede tek adam rejiminin olması hukuksuzluğun olmasıdır. Ben bunun ilk seçimde biteceğini umuyorum. Bütün bir araya gelmemizin nedeni orta sınıf vatandaş olma nedeni. Çoluğumuz çocuğumuza düzgün bakabilme çabası bizimki. Biz ya bu alanlarda hep birlikte olacağız ya da hep birlikte kaybedeceğiz" ifadelerini kullandı.TÜRKER: BÜYÜK NÜFUSU GÖRMEZDEN GELMEK SİYASET AÇISINDAN BÜYÜK BİR YANLIŞTIR
Son olarak kürsüye çıkan ve 'yanımızda olanın yanındayız' mesajı veren EYT Bölge Başkanı Doğan Türker ise, "Bizim İstanbul'da başlayan haklı mücadelemiz, ülke genelinde teşkilatlanmış ve farklı illerde teşkilatların kurulması ile devam etmiştir. 2020 yılında ise federasyonlaşma sürecini tamamlayarak federasyonluşmuştur. Kırmadan dökmeden mücadelemizi sürdürüyoruz. EYT'lilerin kimseden lütuf istemediğini hatırlatmak isteriz. Biz sadece emeklilik haklarımızın peşindeyiz. Bu çalışmalarımız sırasında bizler siyaset yapmıyoruz. Siyaset bizler için mücadele ettiğimiz bir zemindir. EYT sorunun çözüm mercii siyaset merciindedir. Bu nedenle bizi dinleyen anlayan ve ç çözümleri ile gelenler yani yanımızda olanların yanında olacağız sözü için buradayız. Bugün nasıl buradaysak yarın da yanımızda olanların yanında olmaya devam edeceğiz. Beldeli yıllar içinde emekçiler tarafın peşin ödenmiş bir konuda bizlere ülkeye yüksünüz demek doğru bir yaklaşık değildir. Mağduriyetin maliyeti sorgulanmaz. Ortada bir mağduriyet varsa bizi yönetenlerin görevi bunları çözmektir. Türkiye'nin ne büyük sosyal yarası olan EYT'nin bakanlığın tarafından gündemimizde yok demesi anlaşılabilir bir şey değildir. EYT meselesi sıraya konabilecek ama ya da lakin ile çözülebilecek bir sorun değildir. Gelin görün ki Türkiye'ye kangren olan sorun iktidar tarafından görmezden geliniyor. Yıllarca sıranın bize gelmesini bekledik. Haklarımız alana kadar bu mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Seçmen içindeki bu büyük nüfusu görmezden gelmek siyaset açısından büyük bir yanlıştır" dedi.

 
İzmir'deki depremde ölen ikizler anısına ''Sonsuzluk Atölyesi''
 
Altınordu'ya bir kötü haber daha
YORUMLAR
Toplam 1 yorum var, 1 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Adil ve eşit hizmet hakkı 14 Ocak 2022 Cuma 15:56

CHP li İzmir BB ‘si toplu kamu hizmeti olan toplu taşımada ; İzmir merkez ilçelerdeki metro , otobüs. vapur , tramvayla ( 11 merkez ilçe ) ulaşım hizmetlerinde 120 dk. aktarma hakkı uyguluyor . CHP li İzmir BB’si İzmir çevre ilçelerdeki belediye otobüslerinde ( ESHOT ) 13.02.2016 tarihinden itibaren ( 90 dk ) 120 dk. aktarma hakkı uygulamıyor . CHP li İzmir BB ‘si kamu hizmeti olan toplu taşımadaki bu eşitsizliğe son verebilmiş mi ? İzmir toplu ulaşımında adil ve eşit hizmet vermek için ; çevre ilçe belediye otobüslerinde de İZBAN daki gibi uygulama neden yapılmıyor ?

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
CHP'li Serter, Emniyet’e yer önerdi... Vali'ye ne dedi?
Atatürk Kültür Merkezi’nin İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’ne tahsis edilmesi ...
CHP'li Beko Rıza Sarraf dosyasını açtı: Bakanların listesi elinde!
Ziyaretlerinde karşılaştığı muhtarlık ofislerindeki yüzlerce icralık dosyayı ...
Gelecek Partili Özdağ hakkında soruşturma
Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ hakkında, YSK üyeleri ...
 
Ösen'den 'yerel iktidar' çıkışı: Muhalefete uygun değiliz!
Basın mensupları ile bir araya gelen DEVA Partisi İzmir'de İl Başkanı ...
İYİ Parti'den 'teröristle fotoğraf' kararı
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, HDP'li Semra Güzel hakkında düzenlenen ...
CHP'li KIlıç'tan 'Urla' çıkışı: Bakanlık İzmir'i düşünüyorsa...
Urla'da arkeolojik SİT alanında açılmak istenen taş ocağını meclis gündemine ...
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İsrailli mevkidaşına taziye telefonu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ...
CHP İzmir'de yoğun katılımlı yemek kararı!
CHP İzmir İl Yönetimi Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen ...
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Avrupa'ya 3 konuda eleştiri
Çankaya'da AB büyükelçilerine seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, göç krizinde ...
 
Kemal ANADOL
Kemal ANADOL
Önemli bir demokrasi sorunu: Naylon parti üyeliği...
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Orman yakana idam 66 yıl önce yasada vardı!
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Karşıyaka'da İzmir'in gülü
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Köylerin kültürel zenginliğini korumak için
Ender ALDANMAZ
Ender ALDANMAZ
Ekvador… Yangın… İthalat…
İhsan Özbelge ÖZDURAN
İhsan Özbelge ÖZDURAN
Düşüncelerin kıymet-i harbiyesi
Ayda ÖZEREN
Ayda ÖZEREN
Yine yeniden: Kavuşma mevsimi
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Yabancının yürüyüşü
Metin ÖNEY
Metin ÖNEY
Ben de yazdım...
Aylin AKDOĞAN
Aylin AKDOĞAN
Elvis'e benziyor mu?
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva