HABERLER>YEREL YÖNETİMLER
25 Şubat 2021 Perşembe - 14:53

Bergama’da 'tarihi' toplantı: İade süreci için düğmeye basıldı!

Zeus Sunağı’nın anavatanı Bergama’ya getirilmesi için yol haritasını belirlenmesi amacıyla zirve düzenlendi. T.C. Kültür Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bergama Belediyesi’nin ortak yürüteceği sürecin yol haritası bugün Bergama’da düzenlenen geniş katılımlı bir toplantıyla belirlendi. Başkan Soyer, "Taş yerinde ağırdır derler. Bu eseri anavatanına geri getireceğiz ve köklerine kavuşturacağız" dedi.

Bergama’da  tarihi  toplantı: İade süreci için düğmeye basıldı!

EGEDESONSÖZ- İzmir Büyükşehir Belediyesi son meclis toplantısında oy birliği ile alınan karara göre Zeus Sunağı anavatanı olan Bergama’ya taşınması için çalışmalar yapılacak. Bu çalışmaların ilk kapsamında Bergama’da Zeus Sunağı Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda söz alan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, tarihi bir an yaşadıklarını ve Zeus Sunağı’nın köklerine kavuşacağı için gurur ve heyecan duyduğunu belirtti.

Başkan Soyer açıklamasında “Heyecanımı mazur görün. Tarihi bir an yaşadığımızı düşünüyorum. Oy birliği ile aldığımız bir kararın bugün gereklerini yapmak üzere yola çıkıyoruz. Yanımızda hem Dışişleri Bakanlığı Temsilcisini hem Kültür ve Turizm Bakanlığı Temsilcilerini, İl Kültür Turizm Müdürümüz’ü, geçmiş dönem çok emek veren Sefa Başkanımız’ı, Dikili Belediye Başkanımızı ve ev sahibi belediye başkanımızı görmekten büyük gurur duyuyorum. Akademisyeniyle yerel siyasetçisiyle büyük bir imece ile yol alıyoruz. Sonuç almamızın da ışığını taşıyan bir başlangıç… Çok gurur ve heyecan duyuyorum. Köklerine ve yerine kavuşturacağız. Bu coğrafya binlerce yıllık tarihe ev sahipliği yapmaya devam edecek. Bu bir yolculuk. Birçok engel ile karşılaşacağız. Bu yolculuğu sürdürüyor olmak zaten Bergama’nın hakkettiği potansiyelini gün ışığına çıkartmak için bir fırsat olacak.  Karıncaya sormuşlar ‘sen hacca kadar bu suyu nasıl taşıyacaksın’ o da demiş ya ‘bu yolda olmak yeter’… Bizimki de böyle bir süreç diye bakıyorum. Ömrümüz yeter yetmez bilemem ama haklı davamız olduğuna inanıyoruz ve bu haklı davamızı da sonuna kadar sahiplenerek sürdüreceğiz. Bu yolculuğun kendisi bile Bergama’nın ne kadar değerli olduğunu tüm dünyaya göstermiş olacak. Bugüne kadar emek vermiş olan herkse şükranlarımı sunuyorum. Yolumuz açık olsun” dedi.

BİR SONRAKİ TOPLANTI ANKARA'DA YAPILSIN
Başkan Tunç Soyer, bu sürecin Bergama’nın farkındalığının arttırılması gereken bir süreç olduğunu ve bu yolda bazı çalışmalarının olacaklarını dile getirdi. Yakın zaman içerisinde İzmir’den Bergama’ya ücretsiz otobüs turlarının olacağını müjdeleyen Başkan Soyer, Bergama’nın turizm gelirlerini arttırmak için çabalarının olacaklarını dile getirdi.

Bir sonraki toplantıyı Ankara’da sivil toplum kuruluşları ile birlikte yapmak istediklerini belirten Başkan Soyer, Bakanlıklar ile koordineli bir süreç yürüteceklerini aktardı.

Başkan Soyer’in açıklamaları şu şekilde:

"Bu sürecin birtakım kilometre taşı olacak adımlar var. Bakanlıklarımız ile mutlaka koordinasyon içinde olacağız aksi mümkün değil. Bakanlık Temsilciklerimiz de uygun görürse bir sonraki toplantıyı Ankara’da yapalım. Bu süreç Bergama’nın farkındalığını arttıracak bir süreç olmalı. İzmir’den ücretsiz Bergama otobüs turları kaldırmaya başlayacağız. Bergama ile restorasyon konusunda ortak çalışmalar yapacağız. Bu sürecin tarihsel ve kültürel bir değeri var ama turizm sektörü açısından da önemli bir değeri var. Biz bunu aynı zamanda turizm geliri için de kullanmak istiyoruz. Bergama’nın turizm sektörünü de büyütmek hedefimiz olmalı. Bilboardlarımızı da kullanacağız. Bergama farkındalığını da büyüteceğiz. Önce içeride sonra bütün dünyaya taşıyacağımız bir sürece ilerlemek zorunda. Bergama sergisini dünyada dolaştırmak istiyoruz. Kamuoyu baskısıyla bir çalışma yürütmek zorundayız. Sadece hukuk masalarında ilerleyecek bir süreç değil. Haklılığımız son derece net ve bunu herkesin bilmesini sağlamamız lazım. Doğru zamanda doğru yerde olduğumuzu düşünüyorum. Hızlı bir şekilde yol alacağımızı düşünüyorum. İlahi anlamda bir adalet tecelli edecek. Bu birliktelik bu konjonktürde kolay sağlanabilecek bir şey değil. El birliği ile aşacağız" dedi.

KOŞTU: TAŞ YERİNDE AĞIRDIR
Toplantıya ev sahipliği yapan Bergama’nın Belediye Başkanı Hakan Koştu, sunağın anavatanı olan Bergama’ya taşınması gerektiğini ve önemli bir çalışma başlattıklarını söyledi. ‘Taş yerinde ağırdır’ diyen Koştu, sürecin uzun soluklu olacağını ve süreç içerisinde olan herkese teşekkür ettiğini söyledi.

Başkan Koştu, “ Birçok çağdaki eserlere ev sahipliği yapan Bergama bu kültürle UNESCO dünya kültür mirasında yer almıştır. Zeus sunağının temeli Bergama’da kendi Almanya’dadır. Bu başyapıt duyguların taşa nakşedildiğini görkemli bir anıttır. Anavatanı olan Bergama’ya kavuşturulmalıdır. Taş yerinde ağırdır diyoruz ve önemli bir çalışmayı 2021’de başlatıyoruz. Bu uzun soluklu bir iş… Hükümet ve bürokratlarımız da bu istek içerisinde. Bu toplantıda emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

Üç bin yıllık tarihi geçmişiyle dinlerin, bilimin ve medeniyetlerin merkezi olan kadim şehir Bergama’dan koparılarak Almanya’ya kaçırılan Zeus Sunağı’nın öz vatanına dönmesi gerektiğini söyleyen Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, “Zeus Sunağı 2 bin yıl boyunca Akropol semalarından Bakırçay Ovasını selamlamış, ne yazık ki; son 140 yıldır ana yurdundan uzakta kalmıştır. Bu hasret artık bitmelidir” dedi.

Bergama Kültür Merkezi’nde (BerKM) Zeus Sunağı’nın anavatanına geri getirilmesi için yol haritası belirlemek üzere gerçekleştirilen toplantının selamlama konuşmasını yapan Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, “Hakkında sayısız kitap yazılmış olan kadim şehrimiz tarih boyunca bilim, sanat ve kültür alanında benzersiz eserler üretmiş, görkemli yapıtlar inşa etmiştir. Biz Bergamalıların binlerce yıldır, büyük bir onurla ev sahipliğini yaptığımız bu eserlerin en önemlilerinden birisi, bugün anayurdundan binlerce kilometre uzakta olan Zeus Sunağı’dır. Zeus Sunağı 2 bin yıl boyunca Akropol semalarından Bakırçay Ovası’nı selamlamış, ne yazık ki, son 140 yıldır ana yurdundan uzakta kalmıştır. Bu hasretin son bulmasını UNESCO Dünya Mirası Bergama olarak bekliyoruz ve istiyoruz” dedi.

'TEMELİ BURADA OLAN ZEUS SUNAĞI’NIN ASLININ BERLİN’DE OLMASI KABUL EDİLEMEZ'
12 metre yükseklikte, 35 metre uzunlukta ve 33 metre derinlikte inşa edilen görkemli sunağın Bergama’nın ve Anadolu’nun geçmişinden devraldığı en önemli miraslarından birisi olduğuna dikkat çeken Başkan Koştu, “Bu anıt, bir heykel ya da bir tablo değil, Antik Çağ’ın ayakta kalmış en önemli eseri, üzerindeki kabartmalar ve rölyefler ise, sanatta çığır açan Bergama Heykelcilik Okulunun paha biçilmez örnekleridir. Bugün temelleri Bergama'da, aslı Berlin’de bulunan "Zeus Sunağı", Anadolu insanının yaptığı eşsiz güzellikte bir şaheserdir. Bundan iki bin yıl önce bu bereketli topraklarda yaşayan Bergamalıların inşa ettikleri bu başyapıt, duyguların taşa nakşedildiği görkemli bir anıttır. Ve bizler, emanetçisi olduğumuz Zeus Sunağı’nın bu topraklara ait olduğunu yıllardır yüksek sesle söylüyoruz. Zeus Sunağı’nın ait olduğu topraklara geri dönmesi, bu kentin saygın kimliğine inanan herkesin sorumluluğudur” dedi.

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Bergama Asklepion Sağlık Yurdu'nda gerçekleştirilen Büyükşehir Belediyesi meclisinin oy birliği ile aldığı karar ardından Zeus Sunağı'nın öz yurduna geri getirilmesi için yol haritasını belirlemek üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen toplantıyı Bergama Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Nezih Özuyar yönetti. Toplantının açılış konuşmasını ev sahibi olarak Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer gerçekleştirdi. Ardından Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Sönmez, Gazeteci Ömer Erbil, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Yurt içi Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdür Vekili Özgür Mehmet İrkin tarafından bir sunum gerçekleştirildi. Toplantıya Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi Naciye Gökçen Kaya, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta, Bergama Belediyesi eski Başkanlarından Sefa Taşkın, Mehmet Gönenç, Bergama Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi meclis üyeleri, bürokratlar, siyasi parti temsilcileri ve pandemi nedeniyle sayısı sınırlı tutulan davetliler katıldı.

 
İzmir Eczacı Odası Başkanı Sayılkan: O ilaçlar, zamdan sonra ortaya çıktı
 
Başkan Soyer’den Bakırçay’a müjdeler
YORUMLAR
Toplam 1 yorum var, 1 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
private35 25 Şubat 2021 Perşembe 15:56

İlçe ayırmadan belediyelerin yanında olan Tunç bey i tebrik etmek lazım.

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Çiğli'ye Avrupa’dan bir ödül daha
Hayata geçirdiği hizmet ve projelerle iki yıldır Avrupa vitrinine çıkan ...
Türkiye’nin ilk sanal turizm fuarı açıldı
Turizm sektörü, uzun bir aranın ardından 14. Travel Turkey İzmir Dijital ...
Bornova'da 'Balkan' zirvesi
Bornova Belediyesi, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve ...
 
Karşıyaka’da milyonluk dayanışma
Karşıyaka Belediyesi ve ilçedeki sivil toplum örgütlerinin iş birliğiyle ...
Kemalpaşa'da sosyal yardımlar hız kesmiyor
Pandemi döneminde ekonomik olarak yaşanan sorunlar nedeniyle çalışmalarının ...
Travel Turkey'de Bayraklı farkı
Koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl internet ortamında düzenlenen 14'üncü ...
 
Türkiye’nin ilk sanal fuarında Bergama yerini aldı
Dünyanın en önemli turizm fuarlarından birisi olan ve Koronavirüs nedeniyle ...
Başkan Soyer: Kozak Yaylası agro turizmle kalkınacak
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Bergama’da fıstık çamı üretimiyle ...
Başkan Soyer Meclisi olağanüstü toplantıya çağırdı!
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi 1 Mart Pazartesi günü Başkan Tunç Soyer’in ...
 
Harun ÖZDEMİR
Harun ÖZDEMİR
Siyasi ahvalimiz
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
Ya çığlık atmasaydık!
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Bakanı ağlatan 'toprak ana' nasıl canlandı?
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Kaçınılmaz sona doğru…
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Yeni çağrı
Kemal ANADOL
Kemal ANADOL
Prekarya!
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Güzelhisar
Hanzade ÜNUZ
Hanzade ÜNUZ
Neşeli bahar kuzuları
Neşe ÖNEN
Neşe ÖNEN
In Bruges: Bu bir film analizi değil!
Ayda ÖZEREN
Ayda ÖZEREN
Şeker değil Şükür Bayramı
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva