HABERLER>YEREL YÖNETİMLER
17 Haziran 2024 Pazartesi - 19:26

Başkan Tugay'dan zeytindalı ve İnciraltı mesajı: Masaya oturmaya hazırız!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Balçova ilçesi İnciraltı bölgesine dair açıklamalarda bulundu. Başkan Tugay, "Hukuki süreç beklediğimiz gibi tamamlandıktan sonra masaya oturmaya hazırız. Görüşmeye her zaman hazırız. Bu süreç içerisinde tüm muhataplarımızla her zaman görüşmekten de büyük mutluluk duyarız. Tayfun beyle de bayramdan hemen sonra görüşmek için kendisini bekliyoruz" dedi. Tugay ayrıca, bölgenin planlamasına dair ortak akıl vurgusunda bulundu.

Başkan Tugay dan zeytindalı ve İnciraltı mesajı: Masaya oturmaya hazırız!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Balçova ilçesi İnciraltı bölgesinin planlarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “İnciraltı deyince yeşil dokusunu tamamen kaybetmiş, sık ve yüksek yapılarla, düzensiz ve çıkmaz sokaklarla dolu bir yer hayal edemiyorum. İnciraltı sadece o bölgede yaşayanlar için değil tüm İzmir için değerli bir yerdir. İnciraltı’nda mülk sahibi olan yurttaşlarımızın haklarını gözeterek ve aynı zamanda o bölgenin yerleşim kalitesini de koruduğumuz bir planlamayı ortak akılla yapabileceğimize inanıyorum” dedi.

Balçova İlçesi, İnciraltı Turizm Merkezi 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ile 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 09.05.2023 tarihinde yeniden onaylanmıştır. İzmir Büyükşehir Belediyesi söz konusu İnciraltı planlarına şu gerekçelerle itiraz etmiştir;

“Kültür ve Turizm Bakanlığının uygun görüşünün olmadığı, İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün alınması gerektiğini belirttiği kamu yararı kararının bulunmadığı, söz konusu planlar konusundaki görüşmelerin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığınca koordineli olarak yürütülmeyip belediyenin nihai görüşünün alınmadığı, İzmir Körfez Geçişi’nin yürürlükteki üst ölçekli planlarda ve İzmir Ulaşım Ana Planı’nda yer almadığı, planlama alanının kıyı kesimine ilişkin önerilen  ‘Ticaret-Turizm-Konut’ ve ‘Ticaret-Turizm’ kullanım kararlarının 1/100000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda getirilen ‘Turizm Tesis Alanı’ ve ‘Bölge Parkı/Kentsel Yeşil Alan’ kararlarına aykırılık teşkil etmekte olduğu, Bakanlığa önerilen plan teklifindeki yaklaşık 1 milyon metrekare inşaat alanının, onaylı plan ile 1.8 milyon metrekareye çıkartıldığı, bu kapsamda alanda yüksek yapı yoğunluğunun getirildiği görülmektedir.  EXPO Alanı’na getirilen ‘Ticaret-Turizm-Konut’ ve ‘Ticaret-Turizm’ kullanım kararları ile aykırılık teşkil ettiği, 2.Derece Doğal Sit Alanı içerisine getirilen ‘Ticaret Alanı Kullanımı İlke Kararı’na aykırılık teşkil ettiği, arazi olarak düz bir arazi olmasına rağmen ulaşım ağının çözülememiş olduğu, sürekli dönüşlerle ve kavşaklarla düğüm noktaları oluşturduğu ve bölgede ilerde trafik problemi yaratacağı ortadadır. İzmir 4.İdare Mahkemesi’nin 2023/1392 Esas sayılı dosyası ile 21.08.2023 tarihinde yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle dava açılmıştır.”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, İnciraltı planlarıyla ilgili uygun görülmeyen hukuki unsurları hatırlatarak, bölgedeki inisiyatif ve derneklerle görüşmek için temel konulardaki itirazların tamamlanma sürecinin beklendiğini ifade etti. Başkan Tugay, “İçinde bulunduğumuz şartlar, bölgenin doğru şekilde planlanması için hassasiyet taşımaktadır. Hukuki süreç beklediğimiz gibi tamamlandıktan sonra masaya oturmaya hazırız. Görüşmeye her zaman hazırız. Bu süreç içerisinde tüm muhataplarımızla her zaman görüşmekten de büyük mutluluk duyarız. Tayfun beyle de bayramdan hemen sonra görüşmek için kendisini bekliyoruz” dedi.

 
ABD'de aşırı sıcak hava dalgası için uyarı
 
Norveç UNRWA'ya maddi desteğini arttıracak
YORUMLAR
Toplam 16 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Egeli35 22 Haziran 2024 Cumartesi 18:21

Balçova arsa mağdurları nolacak

Yorumu oyla      0      0  
Kaan 21 Haziran 2024 Cuma 09:35

Yalan yuva yapmış

Yorumu oyla      0      0  
Baki Okutan 20 Haziran 2024 Perşembe 13:43

İnciraltı sorunu demek asıl sorun yaratmaya çalışmaktır. İnciraltı İzmir''mizin ciğeridir, yeterki insan eli ordanda menfaat bekleyerek neşter vurmasın. Doğanın sorunu olmaz. Bırakın İnciraltı hepimizin oksijen deposu olsun.

Yorumu oyla      0      0  
Metin 19 Haziran 2024 Çarşamba 19:19

Yeni bir 5 yıl daha beklemeye Hoş geldiniz dostlar duruş ve söyleme bakılırsa beklemeye devam edin diyorlar 4,5 yıl sonra Neyi seçim malzemesi yapacaklar hazır güzel malzeme var ellerinde en güzel malzeme İnciraltı ve Balçova arsalarıdır bunları çözerek ellerindeki malzemeyi neden kaybetsinler vicdanı olan hiçbir insan bu duruma sessiz kalamaz göreve gelir gelmez bu 50-60 yıllık sorunları çözer

Yorumu oyla      0      0  
Abdullah Özdemir 19 Haziran 2024 Çarşamba 17:19

Bazı insanların rant kazanması için kıyı şeridi olan bölgenin beton yığınına döndürülmesi ülkeye ihanettir .mevcut yapılar mevcut imar planının 3,katindan fazla M2 ye ulaşmıştır gece kondu hâline gelmiştir

Yorumu oyla      0      0  
Mağdur 19 Haziran 2024 Çarşamba 16:34

Mavişehir, Bayraklı, İstinye park gibi yerlerde de kamu yararı mı rant mı gözettiniz? Toprakların yüzde 96 sının özel mülkiyet olması mı yoksa bu kamu yararı sakızını ağzınızdan düşürmeyen?

Yorumu oyla      0      0  
Mutlu Yıldız 19 Haziran 2024 Çarşamba 12:14

Merkezimiz bu ortak yaşam dünyamızın orjinalligine madde ve manevi her anlamda doğallıkla daim olmadinin mucadelsi olmaliki gerçek davada yol alındığı belli olsun??!ancak onundişindakidavalarinda bu noktada kendilerini mayalamalarini iyi tutması için davet ederiz.mutlu Yıldız ??????

Yorumu oyla      0      0  
Kemal 19 Haziran 2024 Çarşamba 03:04

Cemil Tugay, “İnciraltı deyince yeşil dokusunu tamamen kaybetmiş, sık ve yüksek yapılarla, düzensiz ve çıkmaz sokaklarla dolu bir yer hayal edemiyorum." demiş. E zaten, mevcut planda bunların hiçbirisi yok ki, %40 terk, konut için 0,6 emsal, maks 2 kat, turizm için 0,8 emsal maks 3 kat. Çok geniş bir yeşil alan elde ediliyor, ve emsal ve irtifa İzmir''deki en düşük örneklerden biri. Çok yanlış bir ifade kullanmış, bu şehrin başkanına yakışmıyor! İnciraltı mülk sahipleri ve derneği ile hemen görüşüp doğru bilgileri edinip bu yanlış ifadelerini hemen düzeltmeli.

Yorumu oyla      0      0  
İsmail Yıldız 18 Haziran 2024 Salı 21:52

Ben, bu sefer sayın Cemil Tugay, Balçova belediye başkanımız sayın Onur Yiğit ve İnciraltı gelişim derneği başkanı sayın Tayfun Karabulut ile Çevre şehircilik bakanlığı yetkilileri, en kısa zamanda toplanıp bu konuyu çözerek, İnciraltı gibi büyük bir ekonomik potansiyelin de önünü açarlar..

Yorumu oyla      0      0  
Makbule 18 Haziran 2024 Salı 15:21

İnciraltı meselesi ve Balçova arsa mağdurları diye yıllardır bas bas bağıran binlerce insan ve bu insanları duymazdan gelen görmezden gelen siyasi anlayış beceriksiz yönetim İzmir için büyük Ayıptır gerek İnciraltı gerekse bana cevap arsa mağdurlarının yerleri sorunlu değildir çok güzel bir planlama ile her iki yerde İzmir''e kazandırılabilir bakın Türkiye genelinde nerelere neler yapılmış ne sorunlar çözülmüş ne olmaz denen işler olmuş Her şeyin bir çözümü olduğu gibi bu yerlerde insanların atalarından kalan alın teri ile alınan yerlerdir bunların İzmir''e ve insanlara gerçek Toprak sahiplerine kazandırılmaması için hiçbir sebep neden yok şimdi Cemil Tugay başkanın yapacağı öncelikli işlerin başında bu iki yerin Toprak sahiplerinin sorununu çözmektir otla çöple showla geçirilecek zamanlar değil artık insanlar başınız sokacak bir ev istiyor çoluğumuzu çocuğumuzu okutamıyoruz kiramızı ödeyemiyoruz ve topraklarımız orada Atıl yatıyor Allah razı olsun Tayfun başkandan dernek başkanı ancak bu kadar başarılı olur durmadan pes etmeden yorulmadan arıyor Ben bir Balçova arsa mağduruyum maalesef bizim Tayfun Bey gibi bir başkanımız yok sahipsiziz eminim Tayfun Bey gibi bir başkanımız olsaydı bizim arsalarımız da şu an çözülmüştü İnciraltı bir şekilde bir yol aldı Sayın Atilla Bey''in sayesinde ama Balçova arsa larından hiçbir ses yok Başkan diyor ki 5 aydır bakanlıkta dosya bunu söylüyor Ee ne düşünüyorsunuz Peki 5 aydır bakanlıkta bekliyorsa bunu belediye meclisinde söylüyorsunuz da o zaman Hadi Kalkın gidelim Bakanlığın önünde yatalım o şekilde söylemiştiniz seçimden önce veya gidin Ankara''ya takip edin dosyayı Yani bunun üzerinden hala bir siyasi rant devşirme peşindesiniz Yani biz dosyayı gönderdik Bakanlığın suçu bekletiyor takip edin 2024 senesinin de yarısını geçtik Ömür geçti vergileri ödüyoruz sabırla bekliyoruz gecekondu yapmadık işgal yapmadık 5 yıl giden Başkan kandırdı artık kandırılmak istemiyoruz Artık yalan istemiyoruz

Yorumu oyla      1      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
İZDENİZ’in yaz seferlerine 3 kat ilgi
İzmir Büyükşehir Belediyesi İZDENİZ Genel Müdürlüğü’nün yaz seferleri ...
Başkan Kınay’dan kesim yerlerine ziyaret
Karabağlar Belediye Başkanı Helil Kınay, Kurban Bayramı’nın ilk gününde ...
Başkan Denizli personelle bayramlaştı
Çeşme Belediye Başkanı Lal Denizli, Kurban Bayramı dolayısıyla belediye ...
 
Karşıyaka’da hayat her yaşta güzel
Karşıyaka Belediyesi Bilge Çınarlar Sağlıklı Yaş Alma Merkezi, kurs ve ...
Güzelbahçe'de vapur sefası başladı: İlk biletler Başkan Günay'dan
İzmir Büyükşehir Belediyesi İZDENİZ Yaz Seferleri içerisinde yer alan ...
Masa Tenisi'nde kupa Çiğli'nin!
Çiğli Belediyesi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Masa Tenisi İl Temsilciliği'nin ...
 
Bornova’da coşku dolu Türk Sanat Müziği konseri
Türk Sanat Müziği tutkunları Bornova’da unutulmaz bir gece yaşadı. Bornova ...
Balçova’da örnek işbirliği
Balçova Belediye Başkanı Onur Yiğit, İzmir’de hayvan hakları alanında ...
Menderes'e 'mavi' gurur!
Menderes Belediyesi düzenlenen tören ile mavi bayrak sertifikası aldı. ...
 
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Müsavat Dervişoğlu’nu dinlerken…
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
O’nsuz geçen ‘huysuz’ yıllar!
Ayda ÖZEREN
Ayda ÖZEREN
Kara Şimşek
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Çeşme’de 550 TL’ye ekmek, İspanyada turiste su tabancası!
Dr. Hakan TARTAN
Dr. Hakan TARTAN
Fenomen – influencer kandırmacası bitmeli!
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Avrupa'da kıyamet alametleri
Cumhur BULUT
Cumhur BULUT
İş insanları, İş’te insanlar…
Ahmet Aydın AKANSU
Ahmet Aydın AKANSU
Çevreci insanların varlığı; umut verici
Dr. Berna BRIDGE
Dr. Berna BRIDGE
Çocuk istismarı
Aylin AKDOĞAN
Aylin AKDOĞAN
İzmir-İN
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA EGE'DE SON SÖZ
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva