HABERLER>YEREL YÖNETİMLER
9 Haziran 2019 Pazar - 10:49

Başkan Soyer'de trafiğe çözüm hamlesi: Havaray geliyor!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kent içi ulaşımın çözümü için Havaray sistemini kent geneline yaymak istediklerini belirtti. Soyer, "Havaray sistemini Türkiye’ye ilk kez getireceğiz. Bu sistem aslında çok akılcı çünkü kamulaştırma gerektirmiyor, toprağın altına inmeyi gerektirmiyor, metronun kilometre başı maliyetinden daha düşük, karbon izi düşük. İzmir’in jeolojik konumu da buna çok uygun. Sahilde yapmayı düşünmüyorum bunu. Sahillerden yamaçlara doğru çokça kullanacağımız bir ulaşım aracı olacak" dedi.

Başkan Soyer de trafiğe çözüm hamlesi: Havaray geliyor!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, açıklamalarda bulundu. Başkan olduktan sonra omuzlarındaki yükün arttığını söyleyen Soyer, “Çok makul ve mütevazı talepleri var insanların. Bunları yerine getirdikçe mutlu oluyorlar. Odağımız yukarı mahalleler, arka sokaklar. Bu odak için çalıştıkça hikâyenin değiştiğini tüm Türkiye görecek” dedi ve 5 yıl sonra İzmir’in Türkiye için önder olacağını söyledi.

İklim Daire Başkanlığı açılacak

Bunun için gerekli değişimin önce Büyükşehir Belediyesinden başlayacağını belirten Soyer, “Önce bizim bu memleketin sorumluluğunu üstlenmeye hazır hale gelmemiz gerek” diye konuştu. İzmirlilere “Her şey çok şeker olacak” mesajı veren Soyer, Türkiye’de ilk kez belediye bünyesinde bir iklim değişikliği daire başkanlığı kurmaya hazırlandığını söyledi.

Havaray geliyor

Soyer'in verdiği en çarpıcı mesaj ise "havaray sistemi" oldu. Önceki başkan Aziz Kocaoğlu döneminde gündeme gelen Havaray için çalışmalara başladıklarını anlattı. Soyer, "Havaray sistemini Türkiye’ye ilk kez getireceğiz. Bu sistem aslında çok akılcı çünkü kamulaştırma gerektirmiyor, toprağın altına inmeyi gerektirmiyor, metronun kilometre başı maliyetinden daha düşük, karbon izi düşük. İzmir’in jeolojik konumu da buna çok uygun. Sahilde yapmayı düşünmüyorum bunu. Sahillerden yamaçlara doğru çokça kullanacağımız bir ulaşım aracı olacak" dedi.

Soyer’in Cumhuriyet'e verdiği röpotaj ise şöyle:

Seçilmiş İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na destek için İstanbul’a geldiniz? Ne gördünüz?
Her şey çok şeker olacak çünkü ilahi adalet diye bir şey varsa, insanların vicdanı diye bir şey varsa bu yapılanı kimsenin içine sindirmesi, kabullenmesi mümkün değil. Mutlaka hak yerini bulur ve Ekrem Bey gasp edilen, elinden alınan o mazbatayı tekrar alır. Biz buna inandığımız için elimizden ne geliyorsa yapacağız.

Yürümeye devam...

İzmir’de başkanlık nasıl gidiyor?
Çok heyecan verici ve çok güzel gidiyor. Başkan olmadan önce kurduğum hayaller, öngördüklerim, bütün bunlar tek tek gerçekleşmeye başlıyor. Çok mutlu olduğumu söyleyebilirim. Çok besleyici, inanılmaz iyi geliyor insana ama bir o kadar da sorumluluğu büyüten bir şey. Omuzlarınızdaki yükü artıran bir şey. Bir yandan gururumuz okşanıyor, çok mutlu oluyoruz bir yandan da bu sempatinin omuzlarımızdaki yükü ne kadar artırdığını hissediyoruz. Böyle yürümeye devam edeceğiz.

İlginç bir anınız oldu mu?
En hoşuma giden en az oyu aldığımız yere yaptığım ziyaretti. 300 seçmenin olduğu sandıkta 17 oy almıştık. Şimdi üzerinden 2 ay geçti. Oraya bir sandık kurulsa bambaşka bir sonuç çıkar, eminim. Bu bana şunu gösterdi. Bir yandan diyoruz omuzlarımızda sorumluluk çok büyük ama kaldırılmaz bir yük değil. Tam tersine insanlar öyle büyük mucizeler beklemiyor. Bir sihirli değnek dokunsun istemiyor. Çok makul ve mütevazi talepleri var. Bunları yerine getirdikçe mutlu oluyorlar ve biz de bunu yapacağız. Bütün mesele bakış açısını, çalışma odağını değiştirmekte. Bizim odağımız yukarı mahalleler, arka sokaklar. Bu odak için çalışacağız. Öyle yaptıkça da hikâyenin değiştiğini sadece İzmir değil, bütün Türkiye görecek.

Vaatlerinizi gerçekleştirmeye başladınız. Yeni vaatler var mı? İzmir’i neler bekliyor?
Bizim aslında kampanya döneminde de söylediğimiz gibi bir büyük mega projemiz yok. Birbirine bir zincirin halkaları gibi bağlı onlarca, yüzlerce projemiz var. Örneğin Kadifekale... İzmir’in terası, olağanüstü manzarası var. Eskiden turist otobüslerinden giremezdik şimdi bir mezbelelik. Orayı temizleyeceğiz, üretici pazarı açağız. Satış yapan kadınların tezgâhlarını elden geçireceğiz. Küçük dokunuşlar bunlar ama oradaki hikâye değişmeye başlayacak. Bu çalışmanın dalga dalga etkileyeceği başka alanlar var. Buca da etkilenecek, Karabağlar da etkilenecek. Büyük, flaş projeler olmayacak. Hepsi birbirine bağlı, birleştiklerinde yaşamı değiştirecek projelerimiz var.

Bunları yaparken hiç zorluk çektiniz mi?
Hayır, benim en büyük şansım Büyükşehir Belediyesi’nin kurumsal yapısının çok güçlü olması. Bu yapı tabii ki bizim yükselteceğimiz çıtaya uygun hareket etmek zorunda. Genel olarak yürüyen büyük mekanizmadan mutluyum. Belediye başkanı ve üst düzey yönetimin 400 yılla yargılanıyor olmaları bir yandan çok frene basmalarına neden olmuş ama diğer yandan mevzuta çok hâkim ve çok titiz olmalarına yol açmış. Herkesin gözlerinin üzerinde olduğunu biliyorlar ve kimsenin hata yapma lüksü yok. Bunlar benim hayatımı kolaylaştıran şeyler. 15 yıllık bir hafıza ve onun verileriyle yola devam ediyoruz. Sadece yeni bir vizyon ve perspektif tanımlıyoruz. Büyük ölçüde buna uyum göstereceklerini düşünüyorum. Uyum gösteremeyenlere de durup ağlayacak vaktimiz yok. Çünkü İzmir sadece İzmir’den ibaret değil. Türkiye’nin umudu. Hiç kimsenin o umuda toz kondurmasına izin vermem.

Havaray sistemi...

Göreve geldikten sonra İzmir’in en büyük sorununun ne olduğunu gördünüz ve nasıl bir çözüm getirmeyi planlıyorsunuz?
İzmirlilerin en büyük beklentileri ulaşımla ilgili. Körfez’le ilgili. Katı atık bertarafıyla ilgili. Havaray sistemini Türkiye’ye ilk kez getireceğiz. Bu sistem aslında çok akılcı çünkü kamulaştırma gerektirmiyor, toprağın altına inmeyi gerektirmiyor, metronun kilometre başı maliyetinden daha düşük, karbon izi düşük. İzmir’in jeolojik konumu da buna çok uygun. Sahilde yapmayı düşünmüyorum bunu. Sahillerden yamaçlara doğru çokça kullanacağımız bir ulaşım aracı olacak. Körfez’in yüzülebilir olması bizim için çok önemli bir hedef. Bunu üç sene içinde tamamlayacağız. Önce kirletmeyeceğiz. 90 noktadan Körfez’e akıntı var. Bunların Körfez’i kirletmemesi lazım. Ondan sonra Ege Denizi’nden Körfez’e sirkülasyonu hızlandıracak ve kolaylaştıracak bir sistem kurmamız lazım. Bunları yaparsak zaten çok kısa bir sürede denize girilebiler hale gelecek. Ben üç sene sonra denize gireceğim.

Yenilenebilir enerji konusunda İzmir’in tavrı ne olacak?
İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bir iklim değişikliği daire başkanlığı kuracağız. Buna mevzuat ne kadar izin veriyor bilmiyorum ama araştırıyoruz. Çünkü stratejik bir plan hazırlıyoruz. Eylülde tamamlayacağız ve önümüzdeki 5 yılın hedeflerini somut olarak tanımlayacağız. İki sene sonra sabah uyanıp bugün de şunu yapayım demeyeceğiz. Bu hedeflerin BM’nin sürdürülebilir kalkınma hedefleriyle, habitat zirvesinde alınan kararlarla uyumlu olması lazım. Bu sayede İzmir kendi kabuğu içinde yaşayan bir kent olmaktan çıkar, dünyanın kentleriyle, vizyonuyla uyumlu şekilde yaşamaya başlar. Dolayısıyla bunu yapacak bir daireye ihtiyacımız var. Bu aynı zamanda yenilenebilir enerji şubesini de içinde barındıracak.

İzmirlilere ne söylemek istersiniz?
Her şey çok şeker olacak.

DÜNYA ŞEHRİ İZMİR

5 yıl sonra İzmir nerede olacak?
Dünya şehri olacak. Türkiye için önder olacak. Tarih boyunca böyle olmuş zaten. Anadolu’nun ilkleri hep burada sahneye çıkmış. İlk kurşunun İzmir’de atılması, ilk iktisat kongresinin İzmir’de yapılması tesadüf değil. İzmir tekrar Anadolu’nun öncü kenti olacak. 5 sene sonra da herkes bunu idrak etmiş olacak. Asıl büyük değişim İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden başlayacak. Biz Türkiye’yi değiştereceğiz diyorsak önce kendimizden başlamamız gerek. Önce bizim bu memleketin sorumluluğunu üstlenmeye hazır hale gelmemiz gerek.

GENÇLER VE ÇOCUKLAR İÇİN

Hâlâ bisiklete biniyor musunuz?
Tabii, bisiklete de biniyoruz, yürüyüş de yapıyoruz, koşu da yapıyoruz. Yapıyoruz çünkü artık ben, ben olmaktan çıktım. İzmir, İzmir olmaktan çıktı. Biz örnek olmak zorundayız. Yaptığımız her şey, giydiğimiz, yediğimiz, içtiğimiz her şey sonuçta takip ediliyor, izleniyor. Gençler, özellikle de çocuklar örnek alıyorlar. O nedenle çok dikkat etmek zorundayız. Onlar için bile bunu yapmaya devam etmem lazım. Sadece onlar için bile...

 
Balçova’nın '5 yıldızlı' kültür merkezinde geri sayım
 
Pasaport çıkartılan 'Tombi' İsviçre yolunda
YORUMLAR
Toplam 30 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Erol Tekin 10 Haziran 2019 Pazartesi 23:04

Olumsuzluk üzerine kurulmuş düşüncelerden kurtulun lütfen. İzmir; İstanbul ve Ankaradan daha rahat daha yasanabilir bir sehir. Kiymetini bilelim.

Yorumu oyla      2      2  
Mavisehirli 10 Haziran 2019 Pazartesi 21:03

Sn.Baskanim sizin bldyedeki ekip mavisehirdeki dudayev bulvarıni geçecek yaya köprüsünü 2 yıldır bitiremediler. Sakın onlarla girişmeyin bu işe !

Yorumu oyla      2      2  
Lombak 10 Haziran 2019 Pazartesi 17:53

Almanya'nın Wuppertal kentinde varmış böyle üstten raylı sistem ama birebir anlattığıyla aynı mı bilemiyorum.

Yorumu oyla      2      2  
Hasan ŞİMŞEK 10 Haziran 2019 Pazartesi 16:16

Başkanım yürüyüş ve koşu yollarında bisikletle gezenlere bir engel olsanız daha şeker olacak.kolay gelsin.

Yorumu oyla      4      2  
Ersun Gülcan 10 Haziran 2019 Pazartesi 14:27

Onun adı monoraydır havalar nerden çıktı uçacak mı bu.Ayrıca toplu taşım anlamında kendi imkanların ve mevcut filo ile yapılacak çok iş var bu anlamda önce iyi bir planlama ve organizasyon ile en büyük eksiklik uygulamada ki aksaklıklar bunun içinde uzman ulaşım Plancıları ile çalışması gerek böyle uçuk çok yüksek maliyetli şeylere kafa takacağına, seçimden önce elden kendisine bunları içeren bir dosya verdik sanırım çöpe gitti..

Yorumu oyla      5      3  
Gürkan 10 Haziran 2019 Pazartesi 12:42

Havaray İzmir'de yapılabilir ancak maliyeti ucuz diye kim diyor? Metroya göre tabiki de ucuz ancak sistem aynı değil. Dünyada yakın zamanda yapılmış havaray hatlarına bakarsak km başı maliyeti 37 milyon dolarla 68 milyon dolar arası değiştiği görülüyor. Ucuz mu? Tramvay yerine havaray yapılsaydı denmiş. Mevcut hatlar yerine havaray yapılsaydı çok sayıda viyadük ayağı olacaktı. Alsancak'ta da koruma kurulu hattın yapımına büyük ihtimal izin vermeyecekti. Havaray bildiğin görüntü kirliliği. Hat boyu çok sayıda ayak oluyor.

Yorumu oyla      6      2  
izmir'li 10 Haziran 2019 Pazartesi 11:53

Hayaller Paris; Gerçekler köstebek yuvası yollar, yıllardır yapılamayan kentsel dönüşümler, çöp sorunu, bitmeyen deniz sevdası ya kandırmayın insanları siz daha kendi imkanlarınız ile park yapamıyorsunuz atölyeleriniz yok yüksek giderler ile taşeron yapıyor işlerinizi. atın tarihi bir yere 3 yıl sonra denize girilecek.

Yorumu oyla      7      2  
Tolga Karanlıkoğlu 10 Haziran 2019 Pazartesi 10:13

Sayın başkan, Üçyol ile Buca Koop arasındaki metro için de sizden girişimler bekliyoruz. Bildiğim kadarıyla en son ihaleye çıkmak için Kalkınma Bakanlığı onayı bekleniyordu. Türkiyenin 45 ilinde Buca'daki kadar nüfus yok, böylesine kalabalık bir yerin tramvay ve metro hattının tamamlanması da önemli bir trafik derdini ortadan kaldıracaktır

Yorumu oyla      8      2  
Can 10 Haziran 2019 Pazartesi 09:52

Yav arkadaş yol yapın önce şehirde tüm yollar köstebek yuvası

Yorumu oyla      8      2  
Lombak 10 Haziran 2019 Pazartesi 09:51

Şehir plancıları odasını göreve davet ederim.

Yorumu oyla      7      3  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Balçova’nın '5 yıldızlı' kültür merkezinde geri sayım
Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, ilçede yapımı devam eden kültür ...
Narlıdere'de yaz spor okulları kapılarını açıyor
Narlıdere Belediyesi, yaz tatilini dolu dolu geçirmek isteyen sporcularını bekliyor!
Başkan Tugay 'bilge çınarlar'la buluştu
Tugay, 60 yaş ve üzeri Karşıyakalılara sosyal hizmetler sunan Bilge Çınarlar ...
 
Bornova'da yaz-kış yüzme keyfi
Bornova Belediyesi'nde yaz ve kış olmak üzere 2 dönem şeklinde gerçekleştirilen ...
Konak'ta 'duba' operasyonu!
Konak Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri Hatay semti ve çevresinde, ...
Mestanlı’dan Bornova’ya “kardeş” ziyareti
2010 yılından bu yana Bornova'nın kardeş belediyesi olan Bulgaristan'ın ...
 
Menderes'te halk dansları şenliğine davet
Menderes Belediyesi tarafından 10 Haziran Pazartesi günü 10. Halk Dansları Gecesi düzenlenecek.
Başkan Aksoy: Menemen'de artık sanatı soluyacaksınız
‘Nazım’dan Ahmet Arif’e Bir İnce Sızı’ etkinliğinde konuşan Aksoy, 2 ve ...
İzmir'de eğlenceli yaz: 17 Haziran'da kapılar açılıyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi Yaz Spor Okulları, 17 Haziran Pazartesi gününden ...
 
Dr. Berna BRIDGE
Dr. Berna BRIDGE
En güzel bayramımız
Tayfun MARO
Tayfun MARO
İkinci yüzyılda siyaset
Kemal ANADOL
Kemal ANADOL
Cumhuriyetin serencamı (1923-1950)
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Bıyıksız mehteran 8 yaşında!
Harun ÖZDEMİR
Harun ÖZDEMİR
Bu neyin telaşı?
Cumhur BULUT
Cumhur BULUT
Muhalefetin ağzındaki bakla: Partisiz başkan
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Cumhuriyet, bilhassa kimsesizlerin kimsesidir
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
'Oyumu Kemal Bey'e veririm ancak...'
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Dünya Çocuk Felci Günü ve Covid-19
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Huylunun huyu
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva