HABERLER>YEREL YÖNETİMLER
3 Mart 2021 Çarşamba - 19:48

Başkan Koştu'dan 'köy malları' için o isme gönderme: Satan satmış, gitmiş zaten!

Belediye meclisinde konuşan Başkan Hakan Koştu, göreve geldikleri ilk günden itibaren gece gündüz demeden çalışmaya devam ettiklerine işaret ederek, Bergama’nın kabuk değiştirmeye başladığına dikkat çekti. Mecliste köy malları ile ilgili yapılan ihale tartışma konusu olurken Başkan Koştu, eski başkan CHP'li Mehmet Gönenç döneminde yapılan köy malları ile ilgili ihalelere dikkat çekti. Koştu açıklamasında "Satan satmış gitmiş zaten, burada yok! 130 milyon kamu borcu Bergama üzerinde yük duruyor. Biz gayrimenkullerimizi kamu adına daha iyi yatırımlar yapmak için kullanacağız” dedi.

Başkan Koştu dan  köy malları  için o isme gönderme: Satan satmış, gitmiş zaten!

Bergama Belediyesi Mart ayı olağan toplantısı, Belediye Başkanı Hakan Koştu başkanlığında gerçekleştirildi. 

Bergama Kültür Merkezi'nde (BerKM) yapılan toplantı Şubat ayı toplantısına ait tutanakların okunması ve ibrası ile başladı. Daha sonra başkanlıktan ve komisyonlardan gelen maddeler görüşülerek karara bağlandı.

BAŞKAN KOŞTU: “BİZİ HEMŞEHRİLERİMİZE HİZMET ETMEKTEN KİMSE ALIKOYAMAZ”

Maddeler görüşülürken, CHP ve İyi Parti meclis üyelerinin Bergama’ya hizmet yolunu tıkama girişimlerinde bulunduklarına yaptığı konuşmasında dikkat çeken Başkan Koştu, “Siyasi saikler ile hareket Bergama’yı geçmiş 10 yılda olduğu gibi, bir 10 yıl daha hizmetsiz bırakır. Biz buna asla müsaade etmeyeceğiz” dedi. Gayrimenkullerin kamu yararına hizmetlerde kullanılmak üzere değerlendirilmesi maddesi görüşülürken CHP ve İyi Parti Meclis Üyeleri’nin dile getirdiği yorum ve niyet okuyuculuğunu siyasi rant ve saiklerle hareket olarak niteleyen Başkan Koştu, “Gayrimenkullerle ilgili maddemiz görüşülürken muhalefet meclis üyelerimizden bir soru beklerdim. Elde edilen gelir ile ne yapacaksanız? diye. Ama bu soru gelmediği gibi sanki bu meclis ilk defa gayrimenkul satış kararı alıyormuş gibi bir durum ortaya çıkarılmaya çalışıldı. Ama bizim Bergama’ya hizmet etmemizi kimse engelleyemez” dedi.

BAŞKAN KOŞTU: “BİR ÖNCEKİ BELEDİYE YÖNETİMİ 2017’DE 270 ADET GAYRİMENKUL SATIŞI YAPARKEN NİYE KARŞI ÇIKMADINIZ”

Belediye meclislerinde kamu yararı gözetilerek her zaman gayrimenkuller için satış kararı alındığına işaret eden Başkan Koştu, “CHP ve İyi Parti meclis üyeleri bu mecliste uzun yıllar satış kararı alınmamış gibi davranmaları hayret verici. Bir önceki belediye yönetimi döneminde 2017 yılında da önceki yıllarda da gayrimenkul satışı için kararlar alındı. Bu kararlar alınırken maksat nedir, ne olacak, ne yapılacak ona bakmak lazım” dedi.

BAŞKAN KOŞTU: “GAYRİMENKULLERDEN ELDE EDİLEN GELİR İLE YOLLARI, PARKLARI VE SOSYAL TESİSLERİ YAPACAĞIZ”

 Göreve geldikleri ilk günden büyük hizmetler için Ankara ile sürekli temas halinde olduklarına işaret eden Başkan Koştu, “İlçemize TOKİ, Öğrenci Yurdu, Doğalgaz, Çevre Yolu ve Selinos Projesi gibi büyük ve vizyon hizmetleri getirmiş bulunuyoruz. İki yıldır yönetim olarak bunun mücadelesini verdik. Ama bunlar yeterli değil. Belediyeyi devraldığımızda yaklaşık 130 milyon kamu borcu vardı. Diğer kredi, banka borçlarını söylemiyorum bile. En doğru yatırımı nasıl yapmamız gerektiğini sürekli araştırıyoruz. Uzun yıllar ihmal edilmiş yollar var. Hemşehrilerimiz haklı olarak biran önce yolların yapılmasını bekliyor. Ana arterler başta olmak üzere her yer harabe olmuş. Geçmiş yönetim tarafından uzun yıllar yollar ihmal edildi. Elimiz kolumuz bağlı oturacak değiliz. Borç kesintileri sonrası bize kalan para personel maaşlarını ödemeye yetmiyor. Ne yapalım bu yolları habere bir şekilde 10 yıl daha mı böyle bırakalım. Yolların yapılması başta olmak üzere şehrimizde parkların biran önce elden geçmesi gerekiyor. Bu kararı şeklen değerlendiriyorsunuz. İçeriğine bakan yok. Hemşehrilerimiz, tüm mahallelerimizde sosyal hizmet alanları, ilçe merkezi ve büyük mahallelerimizde düğün salonu beklentisi var. Bu beklentileri ve 10 yıldır devam eden hizmetsizlik dönemini kapatmak için iki yol var. Ya borçla, ya da elimizde bulunan gayrimenkulleri değerlendirerek hizmet yapabiliriz. Belediye, bir önceki yönetimi tarafından içerisine sokulduğu borç yükü nedeniyle, borçlanma yaparak hizmet edecek durumda değil. Biz de gayrimenkulleri değerlendirme yolunu tercih ettik” dedi.

BAŞKAN KOŞTU: “SATAN SATMIŞ, GİTMİŞ”

Muhalefet meclis üyelerinin “Satmak” kelimesi üzerinden hemşehrilerimizin hissiyatı üzerinden siyasi rant devşirmeye çalışmasını sert bir dille eleştiren Başkan Koştu, “Hizmete susayan Bergama’mız için bu doğru bir tavır değil. Satan satmış gitmiş. 130 milyon borç var. Ama biz bunları bahane etmiyoruz. Biz gayrimenkullerimizi kamu adına daha iyi yatırımlar yapmak için kullanacağız. Bu kararı da meclis verecektir” dedi.

BAŞKAN YARDIMCISI AŞKIN UYAR: “BİR ÖNCEKİ BAŞKAN MEHMET GÖNENÇ GAYRİMENKUL SATIŞI YAPARKEN BU MECLİS OY BİRLİĞİ İLE KARAR ALDI”

Gayrimenkullerin, acil ihtiyaç duyulan hizmetlerin yerine getirilmesi için değerlendirilecek olmasının sadece Bergama’da olmadığına dikkat çeken Belediye Başkan Yardımcısı Aşkın Uyar, “Bu kararın daha önceki belediye yönetiminde olduğu gibi, tüm meclis üyelerinin oy birliği ile geçmesini umut ediyorum. Sadece biz şimdi böyle bir karar almıyoruz. Önceki Belediye Başkanı Sayın Mehmet Gönenç 285 adet gayrimenkulün satışı için karar aldı. Menderes 768 adet, Ödemiş 83 adet tarla, işyeri, zeytinlik ve arsa için, Torbalı 13 adet taşınmazı için karar aldı. Torbalı’nın aldığı bu kararlardan bir adetinin satışı 20 milyon liraya gerçekleşti. Hatta Dikili Belediyesi şuan İslamlar Mahallesi’nde 43 adet parselin satışı için görüşme gerçekleştiriyor. Dikili’de daha önce 50 milyon TL.’ye yakın taşınmaz için satış gerçekleştirildi. 11 Mart 2021 tarihinde Uzunburun’da 18 adet gayrimenkul için satış ihalesi var. Her belediye elinde bulundurduğu gayrimenkuller için değerlendirmede bulunuyor. Bunu sadece biz yapıyormuşuz gibi gösterme çabası siyasi rant elde etmekten başka bir şey değil” dedi.  

BAŞKAN YARDIMCISI CÜNEYT UMUTLU: “BİZ HAKAN BAŞKANIN SAMİMİYETİNE İNANIYORUZ”

Meclis toplantısında konuşan Cumhur İttifakı Ortağı MHP Meclis Üyesi ve Belediye Başkan Yardımcısı Cüneyt Umutlu, “Biz Hakan Başkanımızın gayrimenkulleri değerlendirme gerekçesi ve samimiyetine inanıyoruz. Geçmiş Belediye Başkanı Sayın Mehmet Gönenç 1 milyon metrekare yer satışı için bu meclisten yetki istemiş. O zaman da MHP olarak biz yetki vermişiz. 2017 yılında 18 adet Ayaskent'den, 20 adet Kadıköy'den tarla satılmış. Bu satışlar yapılırken de aynı tepkiyi gösterseydiniz. Biz destek vermişiz. Neden hizmet için. Samimi olalım. Gelin bu başarının altında bütün meclis üyelerinin imzası olsun. Biz Hakan Başkanın arkasındayız. Samimiyetine inanıyoruz. Şimdi burada hemşehrilerimizin duygularını kullanarak muhalefetin siyaset yapması Bergama’ya bir şey kazandırmaz” dedi.

Madde üzerinde yapılan görüşmeler ardından oylamaya geçildi. Muhtelif gayrimenkullerin değerlendirilmesi maddesi Belediye Meclisi’nden oy çokluğu ile geçti.

CUMHURİYET CADDESİ’NE YENİ TİCARET MERKEZİ GELİYOR

Belediye Meclisi’nde görüşülen en önemli maddelerden birisi de Cumhuriyet Caddesi üzerine inşa edilecek olan İş Merkezi Projesi oldu. Mülkiyeti belediyeye ait olan ve yıllarca market olarak kullanıldıktan sonra bir önceki belediye yönetimi tarafından yıkılan Çamlıpark karşısındaki 485 metre kare arsa üzerine işyerleri ve ofislerden oluşan yeni bir cazibe merkezi ve iş merkezi kat karşılığı inşa edilmek üzere karara bağlandı. Belediye meclisinden oy çokluğu ile geçen madde ile yıllardır atıl bir vaziyette bekleyen 485 metre kare arsa üzerinde Bergama yeni bir ticaret merkezine kavuşmuş olacak.

SOKAK HAYVANLARI SORUNU İÇİN DÜĞMEYE BASILDI

Şehrimizin en öncelikli sorunları arasında yer alan sahipsiz sokak hayvanları için Armağanlar Mahallesi'nde Hayvan Barınağı ve Hayvan Sağlığı Merkezi yapılması yönünde karar alındı. Yaklaşık 11 bin m2 alanda yaşama geçecek projenin önemine işaret eden Belediye Başkanı Hakan Koştu, "Şehrimizdeki can dostlarımızın yaşam haklarını iyileştirmek adına Geçici Hayvan Barınağı ve Sağlık Merkezi'ni yapacağız. Söz konusu barınağımızda can dostlarımızı geçici misafir edip, hasta olanların tedavi ve kısırlaştırma çalışmalarını yapacağız. İlçemizde sokak hayvanları ile ilgili hemşehrilerimizin bizlere iletmiş olduğu sorun ve sıkıntıları biliyoruz. Yapacağımız çalışma ile bu sorunu en kısa zamanda can dostlarımızın haklarını koruyarak çözeceğiz” dedi. Karar meclisten oy birliği ile geçti.

Mart Ayı Belediye Meclisi, Nisan Ayı Meclisi’nin 1 Nisan 2021 Perşembe günü yapılması kararının alınması ile son buldu.

 
İzmir ekibine evrak operasyonu!
 
'Sinovac hastaneye yatışları yüzde 100 engelliyor!'
YORUMLAR
Toplam 1 yorum var, 1 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
köylü 3 Mart 2021 Çarşamba 20:31

Dikilide de köylerin arsaları satılıyor. Dur diyecek bir genel başkan, milletvekili ve il başkanı yok mu

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Disipline gönderilen isimden ilk açıklama: Kurban arıyorlar
Cumhuriyet Halk Partisi Menemen'de Başkan Vekili Aydın Pehlivan'a 65 milyon ...
Yıkımlarla ilgili konuştu: Hakkımızda soruşturma açıldı!
Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ 2B arazilerindeki yıkımlarla ...
Çiğli'de yüz yüze eğitim için dezenfekte harekatı
Çiğli Belediyesi tarafından, yeni normalleşme tedbirleri çerçevesinde ...
 
İzmir Kent Konseyi: Her 3 kadından 1'i mağdur!
Her üç kişiden birinin cinsel istismara maruz kaldığına dikkat çeken İzmirli ...
Savcılık tehdit ve hakaretten yargılama istemişti: Duruşmadan ne karar çıktı?
İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe ile MHP’li ...
Çiğli'de kahvehanelere normalleşme desteği
Çiğli Belediyesi, normalleşme kapsamında alınan yeni kararlar sonrası ...
 
Konak Belediyesi'nden esnafa işgaliye desteği
Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, kontrollü normalleşme süreci ile birlikte ...
Tartışma yaratan ‘sayın anonsu’ için açıklama: Ben siyasetin âlâsını yapıyorum!
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Bayraklı'da Cumhurbaşkanı ...
İzmir'de açılıyor... Türkiye'nin en büyüğü!
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Bayraklı’daki İzmir Adalet Sarayı yakınında ...
 
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Aydın'ın janti efesiydi!
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
Hurdaya değil yollara!
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Evli olmak
Dr. Berna BRIDGE
Dr. Berna BRIDGE
Karadeniz'de neler oluyor?
Kemal ANADOL
Kemal ANADOL
CHP ne yapmalı?
Ayda ÖZEREN
Ayda ÖZEREN
Barışın çocukları
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Kırk yıl önce kırk yıl sonra
Filiz SEZER
Filiz SEZER
2021’in kelimeleri
İhsan Özbelge ÖZDURAN
İhsan Özbelge ÖZDURAN
Paha biçilmez miras…
Neşe ÖNEN
Neşe ÖNEN
Anda kalmadan, anı yaşamak
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva