Cumhur İttifakı’nın ‘Efeler Diyarı’ndaki adayları belli oldu: Listede dikkat çeken detaylar!
Cumhur İttifakı’nın ‘Efeler Diyarı’ndaki adayları belli oldu: Listede dikkat çeken detaylar!
AK Parti ile MHP’nin yer aldığı Cumhur İttifakı Aydın’daki 18 adayını kamuoyuna tanıttı. 31 Mart için 7 ilçede MHP’nin adayının sahaya sürülmesi kararlaştırıldı. 10 ilçe ve Büyükşehir Belediyesi noktasında ise AK Parti’nin temsilcileri başkan olmak için yarışa girecek. Didim'de eski CHP’li başkan tercih edildi. MHP’nin güçlü olduğu Nazilli’de AK Parti aday göstermedi. Söke’de ise eski ANAP’lı başkan MHP adayı olarak seçildi. Kuşadası'nda son dakika sürprizi gerçekleşti.
12 Ocak 2019 Cumartesi  15:53

EGEDESONSÖZ- AK Parti ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) yer aldığı Cumhur İttifakı’nın Aydın adayları belli oldu. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ’ın kamuoyuna ilan ettiği aday listesi dikkat çekti.

AK Parti, Aydın’da Büyükşehir Belediye Adaylığı noktasında 2014 yerel seçimlerinde olduğu gibi Mustafa Savaş’ı sahaya sürdü. Aynı zamanda milletvekili olan Savaş, geçtiğimiz aylarda ilan edilen Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun rakibi oldu. Savaş MHP’nin de destek oylarıyla Çerçioğlu karşısında ipi göğüslemeyi amaçlayacak.

Öte yandan kentin 17 ilçesinin 7 tanesi MHP’ye bırakıldı. AK Parti adaylarından birinin ise eski CHP’li olması dikkat çekti. Buna göre; AK Parti Kuşadası’nda Fuat Akdoğan'ı, Köşk’te Nuri Güler'i, Sultanhisar’da Ertegün Ünal'ı, Kuyucak’ta Metin Ertürk'ü, Buharkent’te Mehmet Erol'u, Bozdoğan’da Ufuk Altındaş'ı, Çine’de Celal Özden'i, Didim’de Mümin Kamacı'yı, Koçarlı’da Nedim Kaplan'ı, Yenipazar’da Suat Menderes’i aday gösterdi.  MHP’nin adayları ise; Söke’de Beliğ Azbazdar, Karpuzlu’da Hilmi Dönmez, Karacasu’da Zeki İnal, Nazilli’de Haluk Alıcık, Efeler’de Ümmet Akın, İncirliova’da Gürşat Kale, Germencik’te İsmet Akın oldu.

Listede dikkat çeken detaylar:

2004-2009 seçimlerinde CHP adayı olarak girdiği seçimlerden galibiyetle çıkan ve başkanlık görevini yürüten Didim Belediyesi eski Başkanı Mümin Kamacı 2014 yılında partisi tarafından tercih edilmemişti. Kamacı Demokratik Sol Parti’nin (DSP) adayı olarak seçime girmiş ve kaybetmişti. Kamacı’nın 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleşecek yerel seçimlerdeki adresi AK Parti oldu. 

Kuşadası’nda ise 2009-2014 yılları arasında Kuşadası’nda CHP’li bir belediye başkanı olarak görev yapan Esat Altungün’ün işaret edilmesine kesin gözüyle bakılıyordu. 1978  yılından itibaren CHP’nin üyesi olan Altungün 2018 yılında 40 yıllık partisinden istifa etmişti. AK Parti genel merkezi tarafından ise 31 Mart seçimleri için aday olarak sahaya sürülmesine saatler kala son dakika sürprizi gerçekleşti. İlçede geçmiş dönemde belediye başkanlığı görevini yürüten Fuat Akdoğan aday ilan edildi. Altungün’ü ise Büyükşehir Adayı Savaş’ın istemediği öne sürüldü.

Söke’de 1994 ve 2002 yılları arasında Anavatan Partisi’nden (ANAP) belediye başkanlığı yapmış olan Mehmet Beliğ Azbazdar ise MHP’nin adayı olarak seçime girecek. AK Parti böylece Söke’yi MHP’ye bırakmış oldu.

AK Parti Aydın’da MHP’nin kalesi olarak gösterilen Nazili’de de aday çıkarmama kararı aldı.  2009 ve 2014  yerel seçimlerinde seçilen Haluk Alıcık 3’üncü dönemi için de aday ilan edildi. AK Parti Nazilli’de Alıcık’ı destekleyecek.

Aydın’ın Büyükşehir statüsüne kavuşmasının ardından merkez ilçe konumunda olan Efeler’de de MHP’nin adayı Ümmet Akın AK Parti tarafından desteklenecek.Sayfa Adresi: http://www.egedesonsoz.com/haber/cumhur-ittifaki-nin-efeler-diyari-ndaki-adaylari-belli-oldu-listede-dikkat-ceken-detaylar/999524