Başkan Atila dan  Millet Bahçesi  çıkışı: Bornova rahatsız!
Başkan Atila'dan 'Millet Bahçesi' çıkışı: Bornova rahatsız!
Bornova Belediye Başkanı Atila, Ege Üniversitesi’ne ait alanda Millet Bahçesi’nin yapılacak olmasıyla ilgili, “Vatandaşlarımız bu konuda çok tedirgin. Hacılarkırı’nın bulunduğu alan yani eski Topçu Tugayı’nın olduğu alan gibi alanları vatandaşın kullanımına açmak, burayı millet bahçesine dönüştürmek ya da var olan bir çorak alanı millet bahçesi yapmanın doğru olduğunu düşünüyorum” dedi.
11 Ocak 2019 Cuma  12:43

EGEDESONSÖZ- Bornova Belediyesi’nin Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Başkanı Olgun Atila, Sonsöz TV’de yayınlanan ‘Günaydın Ege’ programına konuk oldu ve gazeteciler Fatih Yapar ile Aslı Eren’in sorularını yanıtladı.

Başkan Atila, 5 Ocak Cumartesi günü kente gelerek Cumhur İttifakı adaylarını kamuoyuna tanıtan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ege Üniversitesi koruluğuna Millet Bahçesi yapılacağını ilan etmesi üzerinden açıklamalarda bulundu.

Ege Üniversitesi'nin yerleşke alanı dışındaki lojmanlar bölgesi ile Güneş Enerjisi Enstitüsü arasında kalan koruluk alanın düzenlenerek Millet Bahçesi şeklinde kullanılması için çalışmalar sürerken Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak da “Kampüs alanı dışında kalan koruluk alan, milletimizin de kullanımına açılacak. Yaklaşık 290 bin metrekarelik alan, bakım ve düzenlenmesinin ardından vatandaşlarımızın hizmetine sunulacak” açıklamasını yapmıştı.

Gelişmeler sonrasında konuşan Başkan Atila hem Bornovalıların durumdan rahatsız olduğunu söyledi hem de yeni bir öneri sundu.

AĞAÇLI BİR ALANDA MİLLET BAHÇESİ YAPMAK ZATEN DOĞRU DEĞİL!
Atila, “Vatandaşlarımız bu konuda çok tedirgin. Üniversitedeki öğretim üyelerimiz çok tedirgin, gençlerimiz tedirgin. Bu konuda her zaman vatandaşlarımızın yanındayız. Bu işin takipçisiyiz. Hep birlikte kentimize sahip çıkacağız. Ege Üniversitesi 64 yıllık kurumdur, Bornova’nın göz bebeğidir. Ege Üniversitesi Bornova Belediyesi’nin en büyük paydaşlarından biridir. Halk sağlığı, spor ve bir çok konuda işbirliği yaptık. Son dönemde üniversite ile aramızda böyle bir mesafe oldu. Bu da bizim için çok üzücü bir durum. Candeğer Hanım Rektörlüğü bıraktıktan sonra yapılan rektörlük seçimleri ve atamalardan sonra, yaklaşık iki yılda 3. 4. rektör gelmekte ve bu konuda bir tedirginlik bulunmakta. Kentin seçilmiş başkanlarının bir görüşü alınmadan böyle bir proje oluşturmak bence sakıncalı bir durumdur. Doğru değildir. Vatandaşlarımızın gerçekten çok büyük kaygıları var. Üniversitenin Kemalpaşa’ya Aliağa’ya taşınma durumları, hastanenin Bayraklı’ya taşınma gibi konuları da tartışıyor. Dolayısıyla 290 dönümlük, Ege Üniversitesi lojmanlarının da içinde bulunduğu, 40-50 yıllık ağaçlarının bulunduğu alanda zaten vatandaşların yürüyüş yaptığı bir alanda Millet Bahçesi diye bir şey olmaz.  Üniversite Bornova’nındır, İzmir’indir. Ege Üniversitesi, Bornova’nın sigortasıdır. Biz üniversitemizin başarılarıyla övünmek istiyoruz. Dolayısıyla zaten ağaçlı bir alanda Millet Bahçesi yapmanın doğru olduğunu düşünmüyorum” açıklamasını yaptı.

‘OLMAZ’ DEDİ ADRES GÖSTERDİ: HACILARKIRI UYGUN!
Atila, Millet Bahçesi’nin hazır değil boş alanların kullanılarak yapılmasının uygun olacağını ifade ederken, “Cumhurbaşkanı’nın bu konuda doğru bilgilendirildiğini düşünmüyorum, yanıltıldığını düşünüyorum. Çünkü kendisi de belediye başkanlığından gelme, kendisi de belediyenin sorunlarını bilerek ülkenin gündemine taşımış bir siyasetçi, dolayısıyla ortak aklın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bornova’da Millet bahçesi yapılacaksa bundan mutluluk duyarız. Tıpkı Aşık Veysel rekreasyon alanı veya Kadifekale gibi bir alanın ranta açılmadan ağaçlandırılması gibi. Bornova’da şimdiye kadar hiçbir yeşil alan imara açılmadı. Hacılarkırı’nın olduğu alan Topçu Tugayı’nın olduğu alan gibi alanları vatandaşın kullanımına açmak, burayı millet bahçesine dönüştürmek ya da var olan bir çorak alanı millet bahçesi yapmanın doğru olduğunu düşünüyorum. Bunu bir proje olarak ortaya koymanın doğru olmadığını düşünüyorum. Aksine milleti biraz rahatsız ettiği görüşündeyim.Hacılarkırı bölgesindeki TSK alanının Millet Bahçesine dönüştürülmesini daha doğru buluyorum. Zaten bitmiş bir proje, zaten yaşayan bir alan. Buraya bir AVM açmak tedirginliği herkeste var. Üniversitemiz ortak paydamızdır, korumak hepimizin görevidir. Bu konuda Cumhurbaşkanı’nın yanlış bilgilendirildiğini düşünüyorum” diye konuştu.

BAKANLIKTAN CEVAP GELSİN MESAİ HARİÇ ÜCRETLER 3 BİN TL OLACAK
Belediyedeki personelin maaşları üzerinden mesajlar veren Atila, “Çalışanlarımızın her biri belediye başkanı hassasiyetinde çalışma gösterdiler. 2018 yılında en düşük çalışan maaşımız 2 bin 400 lira idi. Şu an en düşük ücret 2 bin 790 lira. Bunda mesailerimiz dahil değil. Bu rakam personelimizin yüzde iki kısmı için geçerli. Diğer kısmın ücretleri daha da yukarıda. Pek çok arkadaşımızın mesai aldığını düşündüğümüzde bu çok daha iyileşiyor. Bu aslında yoksulluk sınırının altında bir rakam, arzu edilen bir rakam değil. Buna azami özen gösteriyoruz. Farklı çalışmalar da yürütüyoruz, çocuklarımızın burs alabilmesi gibi. Belediyeler burs veremiyor ama farklı projeler üzerinde çalışıyoruz. Bugüne kadar hiçbir çalışanımızın maaşını bir gün bile geciktirmedik. Pek çok kurum bu konuda sıkıntılar çekiyor. Gerekli bakanlığa da asgari ücret artı yüzde 4 konusunda yazımızı yazdık cevap bekliyoruz. O zaman mesai ücretleri hariç 3 bin liraya çıkacak” dedi.

ÜNİVERSİTE İLE İLİŞKİMİZİN BOZULMASINDA SİYASET ETKİLİ OLDU
‘Ege Üniversitesi ile Bornova Belediyesi arasındaki ilişkinin bozulmasında siyaset mi etkili oldu?’ sorunu yanıtlayan Atila, “Evet öyle düşünüyorum. Ben göreve geldiğimde Ege Üniversitesi ile Bornova Belediyesi arasında işbirliği vardı. Biz geldik bu işbirliği daha da arttı. Ben Ege Üniversitesi’nin bütün etkinliklerine katılan bir başkandım. Bunun kesilmesine biraz siyasetin etkisi olduğunu düşünmekteyim” açıklamasını yaptı.

BİZ OLALIM, OLMAYALIM…
Partisinin içinde bulunduğu aday adaylığı sürecine değinen Atila, “Bu süreç çok olgun geçiyor. CHP’ye yakışır bir süreç geçiyor. Yeni projelerin ortaya çıkması adına önemli bir süreç. Sırası geldikçe adaylarımız açıklanıyor, en doğru zamanda en güçlü adaylarımızla çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu bir bayrak yarışıdır. Biz olalım olmayalım Bornova’da en iyi hizmetin verileceğine inanıyorum” dedi.

ARADIM TEBRİK ETTİM
Bornova’da AK Parti’nin öne sürdüğü ve Cumhur İttifakı’nın adayı olarak seçime girecek olan Reşat Gençtürk hakkında konuşan Atila,“Bornova’mızın tanıdığı sevdiği iyi bir esnaf arkadaşımız. Başarılar diliyorum. Eğer aday gösterilirsek çok güzel centilmence bir yarış geçeceğini düşünüyorum. Zaten adaylığı açıklanınca hemen aradım tebrik ettim. Hepimize yakışır şekilde süreci tamamlayacağımızı düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

2014’TE ALDIĞIM OYU AŞMAK İSTİYORUM
Atila ayrıca hedefine dair de, “Anketlere çok önem veririm. Ben az çok tahmin edebiliyorum. Henüz seçim şartları oluşmadı. Hedefimiz yüzde 100’ü almak. Bütün vatandaşlarımızın oyuna talibiz. Buna ulaşmak için çaba göstermeliyiz. 2014 yılında da en yüksek oy oranıyla seçildim. Bizim hedefimiz bunu da aşmak” diye konuştu.Sayfa Adresi: http://www.egedesonsoz.com/haber/baskan-atila-dan-millet-bahcesi-cikisi-bornova-rahatsiz/999442