Sarnıç krizinde reste rest: Haydi gel bekliyoruz!
Sarnıç krizinde reste rest: Haydi gel bekliyoruz!
AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya’nın Gaziemir-Sarnıç'ta yaşanan 2B krizi ile ilgili olarak Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol'a yaptığı eleştirilere yanıt gelmişti. Şenol, “Söylediklerinin tamamı yalan. Bu kadar da olmaz. Kendisini karşıma çıkmaya ve Sarnıç Meydanı’nda açık oturuma davet ediyorum. Herkes izlesin” demişti. Başkan Şenol'a bir çıkış da Gaziemir eski ilçe başkanı Nazmi Yılmaz'dan geldi. Yılmaz, "Belediye başkanımızın vekilimize yaptığı çağrıya karşı bende kendisine Sarnıç Cumhuriyet meydanından Hodri meydan diyorum" dedi.
6 Aralık 2018 Perşembe  13:48

İzmir’in Gaziemir İlçesindeki Sarnıç bölgesinde yaşanan 2B krizinde AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya’nın SonSöz TV'deki açıklamalarına daha sonrada Gaziemir Belediye Başkanı CHP’li Halil İbrahim Şenol cevap verdi.

- AK PARTİLİ KAYA’NIN ÇAĞRISINA YANIT: ÇIK KARŞIMA, AÇIK OTURUM YAPALIM!

AK Parti Gaziemir eski İlçe Başkanı Nazmi Yılmaz, bir diğer eski ilçe başkanı Hüseyin Uzun'u alarak Sarnıç Cumhuriyet Meydanı'na geldi ve aöıklama yaptı. Yılmaz “öncelikle, Sarnıçlı vatandaşlarımızın her türlü sorununun çözümü için gecesini gündüzüne katan, özellikle de 2B konusunda sona gelindiği şu günlerde, buralara gelebilmek için, yıllardır mesai harcayan Ak parti İzmir millet Vekilimiz sayın Mahmut Atilla Kaya’ya karşı yapılan haksız ve mesnetsiz iddiaları hayretle takip ettim çok şaşkın kırgın ve üzgünüm” dedi.

SARNIÇ İÇİN YOĞUN MESAİ HARCANDI
Yılmaz, "Sayın vekilimizin 2B konusunda verdiği mücadelenin her platformda bizzat yanında yer alarak bu konuda birlikte çok mesai harcadık ve birlikte uğraş verdik. Sarnıçın sorunlarına ne kadar içten ve samimi yaklaştığına, her ilettiğimiz sorunla nasıl yakından ilgilendiğine şahit olan biriyim. Üstelik yapılan bu çalışmaları, hem muhtarlarımız hemde Sarnıç'ın sorunlarını iyi bilen, birlikte yoğun mesai harcadığımız vatandaşlarımızda yakından bilmekte ve takdir etmektedir.” dedi.  

Yılmaz, "Sayın vekilimizin söylediği 'size devredelim sizde vatandaşlarımıza devredin. Fakat vatandaşlarımıza devrederken, 2014 yılında yaptığınız gibi, hazinenin belirlediği rakamların üzerine ilave ederek değilde, herhangi bir rakam ilave etmeden dağıtacağınızı bize yazılı bir şekilde taahhüt edin, hemen işlemleri başlatalım' şeklindeki sözü, noktasına virgülüne kadar doğru ve bizzat şahit olduğumuz bir konudur. Bu konuda görüşmeleri yapan aracı olan arkadaşlarımızda, Vekilimiz tarafından görevlendirilen, ve şuan yanımda olan, bir dönem önce ilçe başkanlığımızı yapan sayın Hüseyin Uzun kardeşim ve çok değerli Belediye meclis üyesi arkadaşlarımızdır. Hatta bu görüşmeden bir gün sonra bende sayın Belediye başkanımızı  telefonla aradığımda, bana aynen, “devir konusu önemli bir konu, hukuken bir sıkıntı yaşamayalım, onun için bir komisyon kurduk komisyon karar versin bizde ona göre size haber verelim ve gereğini birlikte yapalım” dedi dedi. 

YAVUZ HIRSIZ EV SAHİBİNİ BASTIRIR!
Yılmaz, hal böyle iken, konuyla ilgili 2 yıldır bir dönüş yapılmadığı gibi, maalesef, “yavuz hırsız ev sahibini bastırır” sözünde oldu gibi sergilenen bu tutum ve davranışın sebebini, çok değerli Sarnıçlı hemşehrilerimizin takdirlerine bırakıyorum şeklinde konuştu.

AÇIK OTURUM ÇAĞRISINA YANIT: HODRİ MEYDAN!
Yılmaz, sözlerine "Bu arada sayın Belediye başkanımızın Vekilimize yaptığı  çağrıya karşı bende kendisine Sarnıç Cumhuriyet meydanından Hodri meydan diyor ve şu soruların cevabının verilmesini bekliyorum:

Sarnıç'ın sorunlarını neden sadece seçim öncesi hatırlıyorsunuz? Bu yaklaşımınız size inandırıcı geliyormu? İş başında olduğunuz İki dönem içinde, sorunların çözümü noktasında bugüne kadar Bakanlıktan yazılı bir talepte veya herhangi bir girişimde bulundunuzmu? Bulunduysanız bu yazılı belgeyi kamu oyuna açıklarmısınız? Kasım 2014 de Milli Emlak’ın Gaziemir Belediyesine devrettiği yerleri metre karesini 400 TL den sattınızmı? Sattıysanız, raiç bedellerin yükselmesine sizin sebep olduğunuzu söyleyebilirmiyiz? Bu rakamların düşürülmesi konusunda nasıl bir mücadele verildiğini hiç merak ettiniz mi? Yüksek fiyata sattığınız bu yerleri satın almak durumunda kalan vatandaşlarımızın mağduriyetlerini kim telafi edecek? Devredilmesi gereken bu yerler Belediye tarafından sorunsuz dağıtılabilir ama, direk Bakanlık tarafından dağıtılırsa, 81 ilimizdeki benzer bölgeler için emsal teşkil edebileceğini biliyormusunuz?

ÜLKENİN DE YERELİNDE İKTİDARI BİRLİKTE ÇALIŞABİLMELİDİR
Sarnıçlıların umutları üzerinden hiçbir kimsenin oy devşirmeye hakkının olmadığını vurgulayan Nazmi Yılmaz, sıkıntıyı hükümetin ve yerel yönetimin birlikte çözmesi gerektiğini söyledi. Yılmaz, “Gaziemir Belediye Başkanı Sayın Halil İbrahim Şenol’a devri yaptıralım sizde üzerine koymadan sembolik rakamlara hak sahibi vatandaşlarımıza verin bu yerleri demişiz. Belediyeye, Bakanlığın devrettiği bir yeri neden yüksek fiyata sattıklarını sormuşuz. Hatta belgelerini ortaya koymuşuz. Sayın başkan hala topu taca atıyor. Vakit kazanmaya çalışıyor. Bu da bize hükümetin ve yerel yönetimin iyi bir koordinasyon içinde olması gerektiğini bir kez daha  göstermiştir”dedi. 

SARNIÇLI KARDEŞLERİMİZ ÇÖZÜMDEN YANA OLANIDA OLMAYANIDA ÇOK İYİ BİLİYOR!
2B Sorununun çözümü için büyük bir çalışmayı ortaya koyduklarını belirten Nazmi Yılmaz, yerel iktidarın egolarını ve seçim kaygılarını bir türlü aşamadığını ifade etti. Yılmaz, “Tek derdimiz 2B’ye ait yerler ile, Milli Emlaka ait yerlerin ve Orman vasfını kaybettiği halde Ormana aitmiş gibi görülen yerlerin tamamını emlak vergi değeri üzerinden vatandaşlarımıza dağıtımını sağlayarak yılan hikayesine dönen ve uzun zamandır tapularına kavuşmak için can atan halkımızın yüzlerini güldürmektir. Bunu yaparkende, daha önce ödemeleri tebliğ edilen vatandaşlarımız İle ecrimisil ödemesi yapmak durumunda olan kardeşlerimizin de mağduriyetlerini gidermektir” dedi. Çözüm için bürokrasiyi aştık ama bir tek yerel yönetimi aşamadık diyerek sözlerine devam eden Yılmaz, “Milletin vekili Atilla Kaya’nın sözlerine yalan diyorlar, kendi arşivlerindeki belgelere yalan diyorlar. Kendi yaptıkları görüşmelere ve toplantılara yalan diyor inkar ediyorlar. Zaten bugüne kadar hep oturdular oturdular. Şimdide oturumun açığını istiyorlar. Sarnıçlı kardeşlerim de zamanı gelince bugüne kadar hiçbir şey yapmadınız sadece oturdunuz. Siz oturmaya devam edin bakalım diyecektir” şeklinde konuştu.Sayfa Adresi: http://www.egedesonsoz.com/haber/sarnic-krizinde-reste-rest-haydi-gel-bekliyoruz/997041