Üniversite planında dikkat çeken ayrıntı: Belediye alanı buhar oldu
Üniversite planında dikkat çeken ayrıntı: Belediye alanı buhar oldu
Katip Çelebi Üniversitesi’nin Çiğli’de bulunan kampüs alanına ilişkin yeni imar planı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı.  Onaylanan planda, mülkiyeti oluşmadığı gerekçesiyle belediye hizmet alanı buhar oldu. İzmir Büyükşehir ve Çiğli Belediyeleri’nin görüşlerinin alınmadığı planı Büyükşehir ve Bornova AK Parti Meclis Üyesi Selma Kısa imzaladı.
29 Ağustos 2019 Perşembe  12:20

EGEDESONSÖZ- İzmir’in dördüncü kamu üniversitesi olarak kurulan ve uzun yıllardır eğitim veren Katip Çelebi Üniversitesi’nin Çiğli’de bulunan kampüs alanına yeni plan hazırlandı.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan 1/1000 ölçekli uygulama imar planında mevcut binalar ve yeni yapılacak inşaatlara ilişkin altlıklar oluşturuldu.  Yıllar önce TEKEL’e ait yaprak tütün işletmelerinin kullandığı mülkiyeti hazineye ait arazi ve binalar Özelleştirme İdaresi tarafından Katip Çelebi Üniversitesi’ne devredilmişti.  Kampüs alanı, rektörlük binaları, yeni inşaat alanları olarak Kuzey ve Güney olarak ikiye ayrıldı. Aradan geçen ve Çiğli ile bağlantıyı sağlayan Çevreyolu uzantılı 30 metrelik güzergah da belirgin şekilde ifade edildi.

Planlamaya göre mevcut rektörlük binası ve fakültelerin karşısında yer alan geniş alanda Diş Hekimliği Fakültesi ve TIP Fakültesi yapılması planlandı. Aynı zamanda kuzeyde bulunan ilköğretim alanının güneyinde de yurt alanı ve üniversite çalışanlarına ve öğrencilerine hizmet etmek amacıyla kantin, yemekhane, banka gibi hizmet binalarının bulunduğu kullanımlar yer aldı.

MÜLKİYET OLUŞMADI!
Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü’ne ait ortadan geçen sulama kanalının üstünün kapatılıp rekreasyon alanına dönüştürülmesi kararı alınırken planlarda belediye hizmet alanı olarak görünen yer ise yeni planda kayboldu. Plan notunda, “Üniversite kampüsünün kuzey bölümünde yapılan alan bütünleştirilmesi ile “belediye hizmet alanı” olarak belirli alan da “üniversite alanı” olarak düzenlenmiştir” ifadelerini yer verildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Çiğli Belediyesi’nin görüşlerinin alınmadığı yeni planda belediye hizmet alanının ortadan kaldırılmasına gerekçe olarak şu ifadeler kullanıldı:

“Belediye hizmet alanı Mekansal planlar yapım yönetmeliğinin standartlar tablosunda yer almadığından yönetmeliğinin 26. maddesine tabi değildir. Bu nedenle üniversite alanına dahil edilen belediye hizmet alanı yerine yeni bir alan ayrılmamıştır. Üniversite alanı mülkiyet sahipliliği olarak özelleştirme idaresinden Katip Çelebi Üniversitesi kullanımına verilmiştir. Bu nedenle meri (ilk) planlardaki belediye hizmet alanının belediyeye devir ile ilgili hüküm devir yetkisi bulunmadığından gerçekleşememekte, planda var olan belediye hizmet alanı mülkiyet olarak oluşmayacağı için filli olarak da hayata geçemeyecektir. Bu kapsamda hem gerçekleşemeyecek bir alan olması hem de üniversite alanına olan ihtiyaç göz önüne alınarak belediye hizmet alanında değişiklik yapılmıştır. Üniversite kullanımı bir kamu hizmeti olduğundan yapılan çalışma kamu yararı taşımaktadır.  Resmi tesis alanının konumu ve alan büyüklüğü değiştirilerek yeniden düzenlenmiştir. Sağlık hizmetleri üniversite bünyesinde yer alacağından resmi tesisi alanındaki tanımlamalardan kaldırılmış, karakol fonksiyonu bırakılmıştır”

BÜYÜKŞEHİR MECLİS ÜYESİ
Katip Çelebi Üniversitesi’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan yeni planında “şehir plancısı” olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bornova Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi Selma Kısa yer aldı. Kısa’nın planlama ofisi tarafından yapılan yeni planda belediye alanının ortadan kaybolması en dikkat çeken gelişme oldu. Sayfa Adresi: http://www.egedesonsoz.com/haber/universite-planinda-dikkat-ceken-ayrinti-belediye-alani-buhar-oldu/1016918