Dr. Aydın dan uyarı: Ekrana bakma süresi 4 saati aşmamalı
Dr. Aydın'dan uyarı: Ekrana bakma süresi 4 saati aşmamalı
Yaz tatilinin çocukların sağlık ve gelişimi açısından verimli geçmesi için önerilerde bulunan Dr. Onur Aydın, ‘’dijital ekranlarla geçen sürenin günde 4 saati aşmaması, dijital ekrana bakış mesafenin göz sağlığı hakkında önemli bilgiler verdiğini’’ söyleyerek havuz ve denizin gözyaşını bozarak göz kuruluğu ve konjonktivite sebep olduğuna dikkat çekti.
6 Ağustos 2019 Salı  12:55

Karnelerin alınması ile birlikte başlayan yaz tatilinin hem ebeveynler hem de çocuklar açısından verimli geçmesi için tavsiyelerde bulunan Dr. Onur Aydın, ‘’okulların kapanması ile birlikte evde geçirilen uzun bir süreç başlıyor. Bu sürecin hem ebeveynler hem de çocuklar açısından verimli geçmesi anne babaların elinde. Çağımızın furyası olan telefon ve tabletlerden çocukları tamamen uzak tutabilmeyi maalesef birçok ebeveyn başaramıyor. Çocuklarımızın dijital ekranlara bağlı göz sağlığı problemleri yaşamaması için tamamen dijital ekran kullanımına engel olunamıyorsa bile bunu gün içinde belli saatleri kapsayan bir programa oturtmak gerekiyor. Bir göz hekimi olarak ben dijital ekranlara bakarak geçirilen sürenin kabul edilebilir dilimi aşmamasını öneriyorum. Yani sabah ile öğle arasını kapsayan saatlerde kabaca ortalama 1 saat, üç – dört saat mola, öğlen kabaca 1 saat, yine ardından üç-dört saatlik mola, akşam ise kabaca en fazla 45 dakika yapıp saat dokuzdan sonra telefon, tablet gibi ekranlardan çocukların uzak tutulmasını tavsiye ediyorum. Çocuklarımızın günlük ekranla geçireceği sürenin 3 – 4 saati geçmemesi ve aralarda muhakkak gözlerinin dinlendirilmesi göz sağlığının korunması için önemli’’ dedi.

ÇOCUĞUN TABLET VE TELEFONA BAKIŞ ŞEKLİ GÖZ SAĞLIĞI İLE İLGİLİ İPUCU VERİR
‘’Ekrana gereğinden fazla yakın bakmak çocukların görme mesafelerini bir karışa kadar daralttığı için gözlerde yorgunluğa ve göz bozukluğuna sebep olmaktadır’’ uyarısında bulunan Atagöz Göz Hastalıkları Dal Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Onur Aydın, ‘’göz sağlığını etkileyen faktörler arasında dijital ekran başında geçirilen süre kadar ekrana olan mesafe de önem arz etmektedir.  Bu hususta da çocuğumuzun ekrana ortalama 40 santimetreden bakıyor olmasına özen göstermeliyiz. Ekrana gereğinden fazla yakın bakmak çocukların görme mesafelerini bir karışa kadar daralttığı için gözlerde yorgunluğa ve göz bozukluğuna sebep olmaktadır. Zaten sağlıklı gözlere sahip olan çocuk, ortalama santimetrebakış açısını kendisi olağan olarak ayarlayacaktır. Eğer çocuk ekrana gereğinden fazla yaklaşarak ya da uzaklaşarak bakmak istiyor, bakarken gözlerini kısıyor ya da gereğinden fazla açıyor, başını ekran doğrultusunda değil de farklı yönde tutarak ekranı görmeye çalışıyorsa bu çocuğumuzun görme bozukluğu olduğuna dair işarettir. Bu gibi durumları fark ettiğimizde zaman kaybetmeden göz muayenesine gelinmesini önemle öneriyoruz’’ dedi.

DENİZ VE HAVUZDA YÜZÜCÜ GÖZLÜĞÜ KULLANILMALI
Kalabalık havuzların göz enfeksiyonuna sebep olduğuna vurgu yapan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Onur Aydın, ‘’yaz tatili demek birçoğumuz için deniz ve havuz demek, çocuklar yüzmeyi, suda vakit geçirmeyi çok seviyor. Yüzmek çocuklarımızın vücut ve motor gelişimi için çok faydalı. Burada dikkat etmemiz gereken ise iyi vakit geçirirken aynı zamanda da göz sağlığımızı korumak olmalı. Denizden ve özellikle de havuzdan gözlerimizi korumak için muhakkak yüzücü gözlüğü takmalıyız. Çünkü deniz suyunun tuzu ve havuz suyunun kloru ki havuz suyunun kloru eğer dengelenmezse gözyaşımızı çok etkilemekte ve bozmaktadır. Çocuklarımızın yaşı ne olursa olsun kuru göz ya da konjonktivitelerle sık sık karşılaşılmaktadır. Çok kalabalık havuzlarda enfeksiyon riski de fazladır ve bu havuzlar göz enfeksiyonu kapmaya en elverişli bölgelerdir’’ dedi.

15 YAŞINDAN KÜÇÜKLERDE VERNAL KONJONKTİVİTE DİKKAT
Dr. Aydın alerjilerin dikkate alınması önerisinde bulunarak, ‘’okul çağındaki çocuklarda, yaklaşık 15 yaş öncesinde Vernalkonjonktivite sık görülmektedir. Haziran ayı gibi başlar, Ağustos sonlarına kadar sürer. Biz buna kabaca yaz alerjisi de diyebiliyoruz. Vernalkonjoktivitten korunmak için özellikle alerjik bünyesi olan çocuklarda önlem olarak şapka ve güneş gözlüğü kullanımını tavsiye ediyoruz. Problem yaşayan gözlerde alerjinin kendiliğinden geçeceği düşünülmemeli, muhakkak bir göz hekimine müracaat edilmelidir’’ dedi.

GÖZ TEDAVİLERİ İÇİN EN İDEAL ZAMAN YAZ TATİLİ
Şaşılık gibi cerrahi işlem gerektiren göz tedavilerinde en ideal zamanın yaz tatili olduğunu vurgulayan Op. Dr. Onur Aydın, ‘’gözümüzde cerrahi müdahale gerektirebilecek bir hastalığımız varsa yıl içerisinde takip ve tedavileri yapılan göz kayması yani şaşılığın yaz aylarında, okullar kapalı iken yapılmasını tavsiye ediyorum. Yaz tatilindeki süreç kalıcı tedavi için son derece önemli ve uygundur. Yeni okul senesine sağlıklı bir başlangıç yapmak için yaz tatili yeterli bir zaman dilimidir ve kıymetli kullanılması çocuğun okul başarısı ve geleceği açsından olumlu etkiler yaratacaktır’’ dedi.Sayfa Adresi: http://www.egedesonsoz.com/haber/dr-aydin-dan-uyari-ekrana-bakma-suresi-4-saati-asmamali/1015361