Dolar güne nasıl başladı? İşte ilk rakamlar
Dolar güne nasıl başladı? İşte ilk rakamlar
Dolar/TL, hafta boyunca 5.20 civarında dalgalanmasının ardından gelişmekte olan ülke para birimlerinin rand ve real öncülüğünde düşmesi ve Türkiye için ABD'den gelen S-400 açıklamasıyla yeniden yükselişe geçti. Bir ABD'li yetkilinin Rusya üretimi füzelerin alınması durumunda Patriot sürecinin sona ereceğini söylemesi ve yaptırımların kapısının aralanabileceğini belirtmesiyle dolar gece 5.29'u gördü. Daha sonra gevşeyen dolar/TL yeniden 5.27 civarında dalgalanıyor. 8 Şubat sabahı dolar kuru 5.2683, euro ise 5.9880 TL
8 Şubat 2019 Cuma  08:37

Dolar/TL dün haftanın en hareketli gününü geçirdi. Gelişen ülkeler para birimlerinin dolar endeksindeki yükselişle bozulması TL'yi de etkiledi.

Fed kararı sonrasın 95 seviyelerine inen DXY, dün itibarıyla yeniden 96.5 üzerine çıkarken başta Güney Afrika randı ve Brezilya reali olmak üzere tüm gelişen ülkeler para birimleri yarım puan civarında değer kaybetti. Uzmanlar bunu yıl başından beri yaşanan rallinin düzeltmesi olarak yorumladı.

Öte yandan, TL ise 5.20 etrafında dalgalandığı haftada ABD'den gelen haber akışıyla yeniden 5.25 üzerine çıktı ve negatif ayrıştı. 

ABD'li bir yetkilinin Türkiye'nin Rus yapımı S-400 füzelerini aldığı takdirde Patriot alamayacağını F35 projesinin de tehlikeye girebileceğini söylemesiyle dolar yeniden 5.25 üzerine çıkarak 5.27'yi gördü. (Habertürk)Sayfa Adresi: http://www.egedesonsoz.com/haber/dolar-gune-nasil-basladi-iste-ilk-rakamlar/1001622