Dolar güne nasıl başladı? İşte ilk rakamlar
Dolar güne nasıl başladı? İşte ilk rakamlar
Dolar, küresel piyasalarda değer kazanmasının ardından TL karşısında da dün itibarıyla baskı yaratmaya başladı. Dolar endeksi (DXY) geçen hafta 95 seviyelerine indikten sonra yeniden 96.5 üzerini zorluyor. Dolar/TL, salı günü 5.20 altını görmesine rağmen kalıcı olamadı ve 7 Şubat perşembe sabahı yeniden 5.22 üzerinde. Euro ise dolar karşısındaki kaybına bağlı olarak TL karşısında sakin ve 5.94'ten el değiştiriyor
7 Şubat 2019 Perşembe  08:20

Dolar/TL, Merkez Bankası'nın sıkı duruş söylemi ve veri odaklı bir politika izleyeceği açıklaması ve ABD Merkez Bankası'nın ek faiz artışında sabırlı olacağını belirtmesiyle girdiği pozitif döngüden bir nebze geriye gitti.

5.35 seviyelerinden 5.15'lere inen ve sonrasında Asya piyasalarındaki etkiyle 5.20 etrafında dalgalanan kur, dün doların küresel ölçekte değer kazanmasıyla yeniden yukarı yönlü harekete başladı.

Dolar endeksi (DXY),Fed'in politika değişikliğinden sonra gücünü bir ölçüde kaybederek 95 puan seviyesine indi. Euro/dolar paritesi yeniden 1.15 üzerini görse de DXY dün itibarıyla yeniden 96.5 puan civarında. Euro/dolar 1.135'a indi.

Türkiye tarafında piyasaları etkileyen bir veri ve haber akışı olmamasına rağmen doların yükseliş trendiyle 7 Şubat sabahı dolar/TL yeniden 5.23 sınırında. Euro ise dolar karşısındaki değer kaybına bağlı olarak 5.94 TL'den el değiştiriyor.

Uzmanlar, dolardaki yukarı yönlü grafiğin birkaç gündür gelişen ülkeler para birimlerini baskıladığını belirtirken, TL'nin nispeten pozitif ayrıştığını belirtiyor. GOÜ'de kayıplar yüzde 1 civarındayken, TL 0.5 puan civarında bir kayıp yaşadı. 

Piyasalarda bugün hazine nakit dengesi, Çin ve ABD arasındaki ticari görüşmeler, Suriye ve Venezuela konusundaki gelişmeler ve jeopolitik risklerin yanı sıra iç siyasetteki gelişmeler izlenecek.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu İslam Devleti örgütüne karşı küresel koalisyon toplantısının ardından Washington'daki basın toplantısında, "Menbiç yol haritasına ilişkin çalışmalar son dönemde hızlandı." ifadelerini kullanmıştı. (Habertürk)Sayfa Adresi: http://www.egedesonsoz.com/haber/dolar-gune-nasil-basladi-iste-ilk-rakamlar/1001538