Aylin AKDOĞAN
İzmir-İN
6 Aralık 2017 Çarşamba

“Dünyayı dolaştım birçok kıta aştım.

Güzelim İzmir, eşini aradım, her yeri taradım.

Bir tanem İzmir…

Daracık yolların, yiğit efelerinle,

Körfezde mehtabın, denizde gurubunla,

Güzeller güzeli, dilberler dilberisin.

Senden ayrılamam, seni bırakamam.

Sevgili İzmir…”

                                 Dario Moreno’nun “Canım İzmir” şarkı sözlerinden alıntı.

                                                Sevgiyle ve özlemle…

 

Sürpriz bir konuğumuz var bu hafta!

“Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler” filminin yakışıklı prensi,

“Aşk-ı Memnu” dizisinin (1975 yılında Müjde Ar ile birlikte oynadığı) yakışıklı ve karizmatik Behlül’ ü,

Yeşilçam’ın efsane aktörlerinden,

Salih GÜNEY bu hafta röportaj konuğumuz.

Aslında şanslı olduğumu düşünüyorum ben. Çünkü Salih Güney ile 2015 yılında İzmir Enternasyonal Fuarı’nda, Sinema Burda Film Festivali’nde tanıştım. Ve tanıdıkça da hayran kaldım. Oyunculuğunun dışında, müzecilik, arkeoloji ve sanat tarihine duyduğu özel ilgisini ve bu konulardaki engin bilgisini görünce, “Antik Kalıntılar” ismi ile yapılan seyahat turları ile 1984- 1988 yılları arasında ülkemize bolca turist getirdiğini, Türkiye’ye getirilmesi için çalışılan Herkül projesi için yurt içinde ülkemizin ilk kadın arkeoloğu Prof. Arkeolog Jale İnan (sevgi ve rahmetle anıyoruz…) ile 1996 yılında “Kültür Varlıkları Yerinde Güzeldir” kampanyasını başlattığını ve Amerika Birleşik Devletleri’ nde Boston Fine Arts Müzesi’ nde o dönem sergilenen Herakles heykelinin yasal olmadığı halde müzede sergilenmesini protesto etmek amacı ile eylem başlattığını, bunun için İzmir, İstanbul, Ankara ve Antalya’da 30.000 imza toplayarak ABD’ de sesimizi duyurduğunu, 2013 yılında Myndos Antik Kenti’ni Koruma Yaşatma ve Tanıtma Derneği’ni kurduğunu, Asar Adası’na beş yabani tavşan bırakarak “Arkeopark Projesi”’ni başlattığını öğrenince, hala bu ve buna benzer pek çok çalışmalar için canla, başla mücadele ettiğini görünce hayran kaldım…

Beni kırmadığı, vakit ayırdığı ve sorularımı samimiyetle yanıtladığı için de kendisine minnettarım ve kendisini çok seviyorum…

İşte Sorular:

Okuyucularımız için bize kendinizden kısaca bahseder misiniz?

1 Ocak 1945 Adana doğumluyum. 1961- 1964 yılları arasında Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nde okudum. Profesyonel sahne hayatıma 1964 yılında Genar Tiyatrosu’nda “Aşk Zinciri” oyunu ile başladım. Sinema hayatıma da 1965 yılında Dormen Film, “ Bozuk Düzen” filmi ile başladım. Dizi oyunculuğum da 1975 yılında Aşk-ı Memnu dizisindeki Behlül rolü ile başladı. Tiyatro oyunları, 100’ün üzerinde film ve diziler…

Ancak bugün için sana kendimden kısaca şöyle bahsetmek isterim: Doğru, güzel ve haklı bulduğum herkesin yanındayım. Özgürlük, Adalet ve Cumhuriyet için de sonuna kadar dövüşebilirim. 

   

Ben sizin aslında hemen hemen bütün filmlerinizi biliyorum ve çoğunu izledim. Ancak aklımda en çok kalanları Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler filmindeki Prens rolünüz ve Aşk-ı Memnu dizisindeki Behlül rolünüz. Mesela Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler tekrar sinema filmi olarak çekilse size göre Prens kim ya da kimler olabilir?

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler filminin tekrar çekilmesi bana göre zor. Ayrıca geçtiğimiz günlerde sinemaya yeni yüzler ve yetenekler kazandırmayı hedeflemek amacıyla (yıllar sonra yeniden hayata geçirdiğimiz) “1. Sinema Güzeli Yarışması”’nı düzenledik. Yarışmada 22 yaşındaki Kağan Ağca’ ya prenslik ünvanımı devrettim.    

 

Türk sinemasında 100.' e yakın filminiz var.  Hiç unutamadığınız bir anınızı paylaşmanızı istesem.

O kadar çok anı var ki; bir ansiklopedi de toplanabilir.

 

Türk sinemasının bugünkü konumu hakkındaki düşüncelerinizi çok merak ediyorum.

Son zamanlarda Türk Sineması filmlerini izlemiyorum.

 

Oyunculuk son dönemlerde genç arkadaşlarımız tarafından oldukça fazla tercih edilen meslek. Mesleğin başında olan ve bu mesleğe adım atmak isteyen arkadaşlarımıza önerileriniz neler olabilir.

Diksiyon ve artikülasyon çalışmaları çok önemli. Ayrıca insanları iyi gözlemlemeleri gerekiyor.

Elbette ki; oku, oku, oku…

 

Uzun zamandır sinema dışında müzecilik ve arkeolojiyle de ilgileniyorsunuz. Özellikle yurt dışındaki bazı eserlerin Türkiye'ye getirilmesi yönünde kampanya ve çalışmalar yapıyorsunuz. Bu dönemki çalışmalarınız hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz?

Arkeoloji de pazılar birleştikçe aşka dönüşüyor. Antandros bu aralar özellikle ilgilendiğim bir kent ve her yıl antik kentleri gezmeye ve temizlik işlerini yapmaya devam ediyorum, devam edeceğim.

 

Bana göre yıllar Salih GÜNEY' i çok seviyor, ona iyi davranıyor, hatta her yıl ona kucak dolusu karizma hediye ediyor.  Yıllar ile aranızdaki anlaşmanızdan da bahseder misiniz? Özel bir formül var mı mesela?

Özel formülüm, kendimle barışık olmam…

 

Ben çok merak ediyorum aşk hayatınız nasıl? :)

Aşk hayatım muhteşem. (bu sorunun yanıtı ile beraber Salih Güney tarafından gönderilen emojiler: ışıklı yıldızlar, yıldızlı kalpler, gökkuşağı, uğur böceği, kelebekler, palyaçolar, kırmızı ve beyaz şarap kadehleri ve yine kadehli meyve kokteylleri)

 

Bu dönem için yeni projeler var mı?

Yeni proje çok ancak içimden gelmiyor. Antik kent temizliği dışında artık sadece gezi- seyahat olacak. 

 

İzmir- İN' İn içeriğine bağlı olarak aşağıda paylaştığım başlıklara kısaca sizin için anlamlarını paylaşabilirseniz çok sevinirim.

TİYATRO: AŞK

SERGİ: YARATICILIK

SİNEMA: SERÜVEN

KONSER: RUH TEMİZLİĞİ

İZMİR-İN: İZMİR’ in CAZİBE MERKEZİ. 

--

İzmir- İN rehberimize gelince!

Konserler:

Bostanlı Suat Taşer' de, 6 Aralık'ta Norm Ender, 9 Aralık'ta Deniz Tekin konseri,

232 Park Bornova Sahne'de, 8 Aralık'ta Eda Baba konseri,

Volume Alsanca'ta, 8 Aralık'ta Lara Di Lara konseri,

Hayal Kahvesi Optimum'da, 8 Aralık'ta Büyük Ev Ablukada, 9 Aralık'ta Erdem Akın konseri,

Bios' da, 8 Aralık’ ta Maden Öktem Ersönmez konseri, 

Ooze Venue'de 8 Aralık'ta Evet Ne Söylüyorduk, 9 Aralık'ta Funda Arar, 11 Aralık'ta Berkay konserleri var.

Karşıyaka Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonu'nda 10 Aralık’ ta On'dan Kalan Şarkılar ile Sıla konseri var.

Efren Lopez ve Gürkan Özkan konseri 7 Aralık’ta Aziz Vukolos Kilisesi Kültür Merkezi’nde.

İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde, 8 Aralık’ ta Yavuz Karabulut’un şefliğinde İzmir Büyükşehir Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu konseri var.

7 Bilgeler’ de 9 Aralık’ ta Grup Gündoğarken konseri var.

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde 9 Aralık’ ta Genel Sanat Yönetmenliğini dünyaca ünlü tenor Murat Karahan’ın, Limak Filarmoni Orkestrası ile birlikte gerçekleştireceği “Zeki Müren Şarkıları” konseri olacak.

Ayrıca yine Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde, 10 Aralık’ta Kore- Türkiye İlişkileri 60. Yılı etkinliği kapsamında Scent of Korea- Gelenekselle Modernin Buluşması isimli müzik ve dans gösterisi ve 11 Aralık’ta Eflatun Nuri Ulusal Karikatür Yarışması Ödül Töreni kapsamında Leman Sam konseri, 13 Aralık’ta Sevil Ulucan ve Gülru Ensari ile Keman ve Piyano Resitali olacak.

Güzelbahçe Academico Aralık ayı boyunca “Jazz Çalıcaz” diyorlar ve bu kapsamda 7 Aralık’ ta Cengiz Han Hıçkıran ve 8 Aralık’ta Marco Sollazzo konserleri var. (diğer günlere ait bilgileri ben haftaya yazarım ya da siz sosyal medya hesaplarından bakabilirsiniz)

 

Sergiler:

Galeri A Sanat Galerisi’nde Taner Yılmaz’ın “Sense of Feeling” isimli resim sergisini 06- 31 Aralık tarihleri arasında gezebilirsiniz.

“Uluslararası Egeart İpek Yolu Akademisyenleri Karma Onur Sergisi” 4- 11 Aralık tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezi’ nde. 

Bu yıl 15.’si düzenlenecek olan “Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri Sergisi” 8- 22 Aralık tarihleri arasında Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde.

İzmir Resim Heykel Müzesi ve Galerisi’ nde Turgut Pura Sergi Salonu’ nda 11- 23 Aralık tarihlerinde Fatma Gülnar Mc Cann- Resim Sergisi’ni gezebilirsiniz.

Ebru Sanatı’ nın İzmir 1. Kutlama Proje Grubu tarafından hazırlanan Ebru Sergisi’ ni İzmir Sanat’ta 10 Aralık’ a kadar gezebilirsiniz. Ayrıca sergi süresince Ebru Sanatı canlı performans olarak izlenebilecek. 

Tülay Kırşan Türkmenoğlu ve Didem Aracagök’ ün “Şeb-i Arus” isimli Özel Fotoğraf ve Resim Sergisi 01- 10 Aralık tarihleri arasında İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde.

 

Vizyondakiler:

Maide’nin Altın Günü (Komedi)

Suburbicon (Komedi, Gizem)

Öteki Taraf (Romantik, Gerilim)

On Adım (Dram)

The Foreigner (Gerilim, Aksiyon)

Delil.com (Komedi)

Korkusuzlar (Dram, Biyografi)

Bu hafta vizyonda!

Yeniden Sinematek 2017 etkinlikleri kapsamında “Efendi Sansho” filmi 8 Aralık’ta İzmir Sanat’ta gösterilecek.

Genç LGBTİ Derneği 02- 10 Aralık tarihlerinde HIV/ AIDS farkındalığı yaratmak için bir dizi etkinlik düzenliyor ve etkinlik kapsamında merkez ofislerinde 8 Aralık’ta “Precious” filminin gösterimi olacak.

Kaçıranlar için duyuru: “Mutlu Son” filmi 6 Aralık’ ta Karaca Sineması’nda gösterilecek.

Bağımsız Türkiye Sinemaları İzmir Buluşmaları kapsamında 13 Aralık’ta “Zor Bir Karar/ Biryareke Sor” filmi Türkan Saylan kültür Merkezi’nde.

 

 

Tiyatrolar:

6. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali bu yıl 8- 18 Aralık tarihleri arasında olacak. 40’ya yakın sahne alacak oyunların detaylı bilgilerine www.izmirtiyatrofestivali.org adresinden bakabilirsiniz. Kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Aysa Organizasyon’un geleneksel hale getirdiği “2. Alaittin Eraslan Tiyatro Günleri” 21 Aralık tarihlerine kadar devam edecek. 48 oyunun sahneleneceği etkinlik kapsamındaki oyunlar İsmet İnönü Kültür Merkezi, İzmir Sanat, Bostanlı Suat Taşer, Tepekule Kültür Merkezi, Sabancı Kültür Merkezi ve Güzelbahçe Kültür Merkezi’nde olacak. Kaçırmayın, yakalayın derim!

Bostanlı Suat Taşer’de 11 Aralık’ta “Ferhangi Şeyler”, 13 Aralık’ta “İki Bekar”, 15 Aralık’ta “1000’de 1 Gece Diyalogları” oyunları sahnelenecek.

    

İyi dost:

Ayşe Kulin’in; hayatının hassas bir evresinde, günümüzün acımasız çarkları arasına sıkışmış genç bir kadının yaşadıklarını çarpıcı bir geri dönüş hikayesi ile anlattığı “Kördüğüm” kitabı,

“Yüzüklerin Efendisi” başta olmak üzere fantastik türdeki edebiyatın  yaratıcılarından saydığımız J.R.R. Tolkien’in hem ailesi ile görüşülerek, hem de özel notlarına erişilerek hazırlanan kapsamlı biyografisi “Tolkien” kitabı  bu haftaki önerilerimiz arasında.  

 

DUYURU!

8 yıldır Dora Dergisi Alsancak bölgesindeki cadde mağazacılığını hareketlendirmek ve güçlendirmek adına Night Out Shopping” etkinliğini düzenliyor. Bizde bu etkinliği severek ve ilgiyle takip ediyoruz, etkinliğe katılıyoruz. “Night Out Shopping 2017” bu yıl ilk kez üç gün sürecek ve 15- 16- 17 Aralık tarihlerinde olacak. Etkinlik kapsamında gündüzden geceye indirimli alışverişler, defileler, partiler…

17 Aralık’ ta Point Bornova Alışveriş Merkezi’nde etkinliğin finali gerçekleşecek.

Bilginize!

 

UNUTMAYALIM!

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi 25 Kasım- 10 Aralık tarihlerini toplumsal cinayete dayalı şiddeti önleme ve bu konuda farkındalık yaratma günleri olarak belirledi. “Dünyayı turuncuya boya” sloganı ile başlattığı kampanyayı İzmir’e taşımak için, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ticaret Borsası, Göztepe ve Karşıyaka Spor Kulüpleri, Sabancı Üniversitesi’nin desteği ile “İzmir’i Turuncuya Boya Platformu” kuruldu. Kampanya süresince İzmir’i turuncuya boyuyoruz. Unutmayalım! 10 Aralık saat 14: 00’ da Cumhuriyet Meydanı’nda başlayacak yürüyüş etkinliklerin finali olacak.

Çok Sevindim- Çok Sevdim!

Buca Belediyesi unutulmaya yüz tutmuş sanatları ücretsiz kurslarla yeniden canlandırıyor. Bunlardan bir tanesi de tarihi 17. Yüzyıla uzanan kağıt ve deri gibi malzemelerin kesilip, üç boyutlu düzenlenmesiyle yapılan Kaat Sanatı. Buca Belediyesi Kadın Aktivite Merkezi’nde verilecek eğitimler haftada üç gün, altı ay ve ücretsiz olacak. Eğitim gören kadınlar da bu sanatı tekrar yeşertmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtmişler.

Bu habere çok ama çok sevindim!

Geçtiğimiz hafta sonu Carla Bruni ile yapılan bir röportajı okudum. En dikkatimi çeken ve sevdiğim bölümü ise kendisinin ilişki için yaptığı tanım oldu.

Demiş ki; “İki kişinin ilişkisi ayakkabı alışverişine benzer. Nasıl seçtiğin ayakkabı ayağını asla sıkıp acıtmamalı ve mükemmel bir şekilde ayağına tam oturmalıysa, birlikte olduğun kişiyle yaşadığın aşk da öyle. Çünkü onunla beraber yürüyeceksin.

Çok sevdim… 

El sallayan sarı kafa emojisi.

Sizde İzmir-İN için önerilerde bulunmak isterseniz aylin.ege@hotmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR
Toplam 1 yorum var, 1 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
SALİH GÜNEY 6 Aralık 2017 Çarşamba 16:14

ÇOK GÜZEL ?? BİR SERÜVEN GİBİ GEZDİRMİŞSİN??KISA ÖZ TOPARLAMIŞSIN ??TŞKLER ????????

Yorumu oyla      2      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
Nihal AŞKIN
Nihal AŞKIN
Yol bedava ise ‘Kreş’ de ücretsiz olsun
Fatih YAPAR
Fatih YAPAR
Kocaoğlu’nun ajandası!
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Yazı ve eleştiri
Cumhur BULUT
Cumhur BULUT
Bi’haber-i Takva, Makam-ı Tumba, Fitneyi Alâ, Ziyaret-i Reziliye ve Dahi Vaka-i Vakvakiye’yi sani…
Aylin AKDOĞAN
Aylin AKDOĞAN
İzmir-İN
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Bir ‘kadın’ neden Atatürk heykelini parçalamak ister?
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Yediklerimizi bilerek mi yiyoruz?
Harun ÖZDEMİR
Harun ÖZDEMİR
Acem oyunu!
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
Aman kabız olmayın, piyasada ilacı yok!
Metin ÖNEY
Metin ÖNEY
Adaylık
ÇOK OKUNANLAR
SPOR CAFE
Suavi YARDIMOĞLU
Suavi YARDIMOĞLU
Sportif izdüşümler (3)
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva