RÖPORTAJLAR
1 Eylül 2015 Salı

Siyaseti hayatta bırakmam

Ege’de Sonsöz Sohbetleri’ne konuk olan Narlıdere Başkanı Abdül Batur, gazeteciler Ümit Yaldız, Fahrettin Dokak, Fatih Yapar ve Hanzade Ünuz’un sorularını yanıtladı.

Siyaseti hayatta bırakmam

İzmir’de son yıllarda çekim merkezi haline gelen bir ilçe var...
Ege’nin nimetlerini cömertçe harmanlayan, mandalina bahçeleriyle denizin buluştuğu Narlıdere.
Ve Başkanı Abdül Batur.
Mimar Başkan Abdül Batur, Narlıdere’nin çehresini değiştirmeyi başardı.
Dört dönem üst üste Başkan seçildi.
7/24 görev anlayışı taşıyor.
Mizaha düşkün, çalışırken keyif almasını bilen tipik bir İzmirli ruhu taşıyor.
Uyumlu ve sabırlı yapısıyla hem hem siyasette, hem de sokakta kazançlı çıkmayı biliyor.
Narlıdere’de CHP’nin oyunu yüzde 70’lerin üstüne çıkardı.
Gecekondu sorununu vatandaş rızasıyla çözdü, Türkiye’ye örnek oldu.
Koltukta 20. yıla doğru rekora koşan ve hala çok hevesli, çok heyecanlı gördüğümüz Narlıdere Belediye Başkan Abdül Batur, bazı siyasi sorulardan ustalıkla kaçmayı bildi.
Mayınlı araziye girmeyerek siyasi tecrübesini konuşturan CHP’li Başkan Abdül Batur’un kulağımızda kalan son sözü, “Bu enerji olduktan sonra siyaseti hayatta bırakmam” oldu..
 
Ege’de Sonsöz Sohbetleri’ne konuk olan Narlıdere Başkanı Abdül Batur, gazeteciler Ümit Yaldız, Fahrettin Dokak, Fatih Yapar ve Hanzade Ünuz’un sorularını yanıtladı.


 
EGEDESONSÖZ: Sayın Başkan, 17 yıl oldu… Daha dün gibi geliyor mu size de?
BATUR: Valla daha dün gibi. Belediye binasının merdivenlerinden çıkışım… Zaman su gibi gidiyor, sanki göreve yeni başlamış gibiyim.

EGEDESONSÖZ: Onca yıl kesintisiz Başkanlık... Metal yorgunluğu olmuyor mu?
BATUR: Bir hedef koyuyorsunuz.1999’dan bugüne seçim beyannamelerine bakın, orada o dönem içinde neler yapacağıma karar veriyorum ve o projeleri uygulamaya çalışıyorum. Dönüp baktığımda her dönem koyduğum hedeflerin yüzde 90’nını bitirmişim. İşte o, metal yorgunluğunun önüne geçiyor. Yani hedef koyuyorsun, projeleri bitirdiğinde Narlıdere’ye bir şeyler katıyorsun. Neticede o yorgunluğun önüne geçen bir hedef olduğu zaman metal yorgunluğu falan olmaz zaten.  

ALIN ÇİZGİSİ İLE SİYASİ ÇİZGİ

EGEDESONSÖZ: Kişisel kariyer hedefinizde sadece Narlıdere Belediye Başkanı olmak mı vardı, yoksa sonrası da var mı?

BATUR:
Şimdi Narlıdere’de dördüncü dönemimiz. Gerçekten de Narlıdere halkına teşekkür ederiz, herkese nasip olmayan bir şey bu. Son üç seçimin ortalaması yüzde 65. Metal yorgunluğunun önüne geçen şeylerden bir tanesi de o. Genel seçimde de, yerel seçimde de aynı motivasyonu göstermeye çalışıyorum. Tabii hedefler değişir, siyaset ne tarafa götürür… Bunlar şimdiden tasarlanacak veya yol haritası çizilecek şeyler değil ama siyaset yıllardan beri yaptığımız bir şey. Yerel yöneticilik de siyasetin içindedir. Siyasetten ayrı düşünülmesi mümkün değildir. Onun için biz de gelecek günlerde nasıl bir karar verilecek, nasıl yapılacak onların kararını veririz. Bakarsın her şeyi bırakırız, gideriz. O da bir alternatiftir. İnsanın bir alın, bir de siyasi çizgisi vardır. Bu çizgide, bu yol haritasında sana bir yer varsa, o yer bulur. Bulamasan da dünyanın sonu değildir.

BERABER YÜRÜYORUZ BİZ BU YOLLARDA

EGEDESONSÖZ: İsminiz her daim Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve milletvekili adayları arasında sayılır ve sayılmaya da devam ediyor. Bunu neye bağlıyorsunuz?

BATUR:
Yaptığımız projeler ve duruşumuz nedeniyle gündeme geliyoruz. Büyükşehir Başkanlığına veya milletvekilliğine kendin ortaya çıkman lazım ki aday olabilesin. Bu konuda eskiden beri şunu söyledim: Narlıdere Belediye Başkanlığı görevi bize onurla verildi. Bir göreve talip olduk. O görevi bırakıp ayrı bir yere aday olmak bana siyasi etik açısından doğru gelmiyor. Mesela şimdi henüz bir buçuk sene önce seçildik, “Bu dönem bırak hemen git milletvekili adayı ol” olmaz. Vatandaş o zaman kendi siyasi kariyeri için burayı kullanıyor der. Ben bunlara dikkat ediyorum.

Büyükşehir Belediye Başkanlığıyla ilgili de zaten rahmetli Piriştina’nın vefatından sonra bir adaylık sürecim olmuştu. Partimiz Sayın Aziz Kocaoğlu’nu uygun gördü. Ki  ben de Kocaoğlu’nu destekledim biliyorsunuz ikinci turdan sonra. Zaten ikinci turda bizim Narlıdere’nin verdiği oylar çok etkili oldu. Ama bu kararımızdan hiçbir zaman pişmanlık duymadım. Aziz Başkan gerçekten duruşuyla, Belediye Başkanı kimliğiyle, siyasi kimliğiyle her zaman o koltuğa yakıştı. İcraatlarda ve projelerde de her zaman beraber olduk. Siyaseti de beraber yürüttük. 2004 yılından beri her türlü siyasi çalışmada beraber olduk, bundan sonra da olacağız.

EGEDESONSÖZ: Beraber yürüdük bu yollarda diyorsunuz…

BATUR:
(Gülüyor) Beraber yürüyoruz, yürümeye devam edeceğiz.

NARLIDERE ÇEKİM MERKEZİ OLDU

EGEDESONSÖZ: 17 yıllık görev sürenizde gelişen bir Narlıdere görüyoruz. Narlıdere’de neler değişti ve değişmeye devam ediyor?

BATUR:
Başkanlık görevine başladığım1999 yılına baktığımızda ilçe ile kasaba arasında kimliği olan bir yerdi. Biz aldığımızda kültürü, sanatı, sosyal yaşantısı, kentsel dönüşümle ilgili herhangi bir hamlesi olmayan bir ilçeydi. Öncelikle gençler, kadınlar, çocuklar dedik. Narlıdere’nin sosyal yaşantısı, kültür merkezleri, spor alanları, 2000 yılından itibaren kentsel dönüşüm planları… Bunların hepsini bir araya getirdiğinizde orada yaşayan kentlinin sosyal yaşantısı da değişmeye başladı. Belediyeyle bütünleşen bir halk olmaya başladı.

Bugün Narlıdere’de en önemli çalışmalardan bir tanesi bana göre1987 yılında yapılan imar planlarına sadık kalmamızdır. Hiç öyle büyük revizyonlar, büyük tadilatlar yapmadık. Ön cephede biliyorsunuz bir sahil bandımız var otobana kadar olan. Orayı üçüncü derece doğal sit alanı ilan ettik. Rahmetli Piriştina döneminde beraber imza attık. Dedik ki, “Buraya çok katlı bina yapılmasın.” Bugün Mavişehir, Alsancak, Kordon, Güzelyalı Çin Seddi gibi. Otobanın Narlıdere’de apartman ve blokların başladığı bölüme bakın, o bölüm bile Çin Seddi gibi değildir bizde. Yani otoparkı kendi içinde halledilmiş, rahatlıkla hava sirkülasyonu sağlayacak şekilde dizayn ettik ve dediğimiz gibi hiçbir şekilde o imar planlarıyla oynamadık. Bence bugün o imar planı Narlıdere’nin çekim merkezi olmasını sağladı. Sonra kentin içinde kalan küçük alanlar vardı çürük diş gibi. O bölgelere kentsel dönüşüm uyguladık.EGEDESONSÖZ: Siz göreve geldiğinizde nüfus kaçtı?

BATUR:
Nüfus 30 binlerdeydi. Şu anda 68 bin. İki katına çıktı.

EGEDESONSÖZ: Bu göç nereden geldi?

BATUR:
Kent içinden. Zaten artık gecekondu, kaçak yapılaşma göçü yok Narlıdere’de. Narlıdere’yi keşfetti insanlar. Narlıdere’nin adı duyulmaya başlandı.

EGEDESONSÖZ: Peki neden Narlıdere’de oturalım?

BATUR:
Bana göre Narlıdere’nin mavi körfezi, arkasındaki mandalina bahçeleri ve ondan sonraki yapılaşma ve yeşil orman. Bir de Narlıdere havaalanına 15 dakika mesafede, Çeşme’ye 25 dakika. Kente ise 15 dakika uzaklıkta. Narlıdere böyle bir yer yani. Bir de bizim şansımız oldu, 2000 yılından sonra Narlıdere’deki yapılarda kalite arttı. Müteahhitler birbirleriyle yarışıyor en iyi binayı kim yapacak, en güzel malzemeyi kim kullanacak diye. Villalarda da öyleydi, blok yapılaşmalarda da öyle. Bugün Narlıdere’de 1 trilyondan, 2 buçuk trilyona kadar daire satılıyor.

EGEDESONSÖZ: Mandalina bahçeleri varlığını ne kadar daha korur?

BATUR:
Şu anda görülen mandalina bahçelerinin hepsi korur. Çünkü parseller bitti, binalar bitti.10 tane binalık alan kaldı. Kendiliğinden kurumadığı müddetçe o yeşil alanların hepsi duracak.

EGEDESONSÖZ: Batur siyasetçi olarak kimleri örnek alır, kimeri dinler, kimi okur?

BATUR:
Son dönemde özellikle Kemal Bey, Aziz Başkan yaşayanlar olarak. Deniz Baykal şüphesiz. Beni ilk siyasete baktıran kişi İhsan Erbakış’tır Narlıdere’de. Eski Belediye Başkanımız. Okuma meselesine gelirsek. Ümit Yaldız… Hiç okumadan geçmem. Fatih Yapar’ın güzel haberleri oluyor… Sanatçılardan en çok Sezen Aksu’yu dinlerim. Popüler müziği çok severim, Ahmet Kaya dinlerim. Sabah sporu yaptıktan sonra gazetelerin tamamını okurum. 3 - 4 tane haber portalına bakarım. Yemek yapmayı da yemeyi de severim. Çok güzel güveç yaparım.

VATANDAŞIN AYAĞINA GİTMEK

EGEDESONSÖZ: Halka dokunma adına nasıl faaliyetlerde bulundunuz?

BATUR:
Özellikle kentsel dönüşüm yaptığımız alanlar dışındaki yerlerde ve diğer alanlar dışında yaptığımız çalışmalarda vatandaşın Narlıdere Belediyesi’ne gelmek gibi bir tereddüdü yok.  Vatandaşın belediyeyle diyaloğunu iyi sağladık. Bir kere kapıda “Hoş geldin” dedik. Toplantım olmadığı takdirde vatandaşla görüşürüm. Yani belediyeye gelen vatandaş bana ulaşabiliyor. En büyük sosyal dokunma bu. Bir de tedirgin olurum ben. Dışarda vatandaş beklediği zaman ne için beklediğini sorarım, alır konuşurum. Çarşamba günleri hiç belediyeye gitmem  mesela. Narlıdere’nin çeşitli bölgelerinde dolaşırım, esnafa giderim. Yanlarında oturur, çaylarını içeriz. Sıkıntılarını dinleriz. Vatandaşın ayağına gitmek bana göre Belediye Başkanı’nın en büyük görevi.

‘KENDİMLE YARIŞIYORUM’

EGEDESONSÖZ: Tek kale maç gibi geliyor kulağa bu anlattıklarınız. Yarıştığınız biri var mı?

BATUR:
Kendi içimizde yarışıyoruz biz. İşin heyecanı anlamında kendimle yarışıyorum. Yani bizim bu dönem biraz oylarımız düştü. Onu kafaya takmış vaziyetteyim. Neden düştü diye sorguluyorum. Narlıdere’de seçim kazanma kaybetme kaygısı gibi durumumuz yok. Metal yorgunluk  olmuyor dedik ya hani. Mesela ben bunu Aziz Başkan’da da görüyorum. Üçüncü dönem bir Belediye Başkanı şeklinde bakmıyor olaya. Düğünde görüyorsun, etkinlikte görüyorsun. Ben de her etkinliğe giderim. Benim makamıma gelen herkesin nikahını kıymışımdır bugüne kadar. Yaklaşık 2 bin 500’e yakın nikah kıydım. Hastaneye düşer hastaneye giderim. Sabaha kadar benim telefonum açıktır.

EGEDESONSÖZ: Vatandaşta telefon numaranız var mı?

BATUR:
Hepsinde. Olmayan yok. Açamadığım zamanlarda santrale düşüyor, en kötü ihtimalle santralden öğreniyorum kim aramış diye.  SON İKİ BİN GECEKONDU

EGEDESONSÖZ: Sizi ne heyecanlandırıyor önümüzdeki 4 yıl için?

BATUR:
Benim en büyük heyecanım şimdi Narlıdere’de hiç gecekondu kalmaması. Yaklaşık 2 bine yakın gecekondumuz var. 43 hektarlık alanımız var. Atatürk, İkinci İnönü Mahallesi… Bakanlıktan yetki aldığımız alan. O bölgeyi şimdi tamamen bitirdik. Kendi alanlarında değerlendireceğiz. Tabii buna başlamak, bu kadar insanla sözleşme yapıp, memnun etmek…  10 bin kişiyi memnun edeceksin. İmar planlarını doğru yapacaksın. Bunlara heyecanlanmamak mümkün mü?

EGEDESONSÖZ: Gecekonduları sıfırlayan Başkan olarak mı tanınmak istiyorsunuz?

BATUR:
Ben Narlıdere’de çarpık yapılaşmayı bitiren ve o bölgede yaşayan insanların da insanca yaşamalarını sağlayan bir Başkan olarak tarihe geçmek istiyorum. Kentsel dönüşümü yaptık biz eski mahallelerde. Başarının ödüllendirilmesi karneyle olur ya hani. O mahallelerdeki oy oranımız yüzde 30’lardaydı. Şimdi kentsel dönüşüm yaptığımız mahallelerdeki oy oranımız minimum yüzde 70.

İŞİN SIRRI GÜVENDE

EGEDESONSÖZ: Kaç konut oldu toplam?

BATUR:
O dediğimiz yerlerde 3 bin 500 konut yaptık.

EGEDESONSÖZ: Kentsel dönüşümü diğer belediyeler yapamıyor. Siz bu başarıyı neye bağlıyorsunuz?

BATUR:
Şimdi bizim biraz gözümü kara bu konuda. Gittik Bakanlıktan izin aldık. Yasadan önce de biz bugün çıkan yasaya uygun olarak yapıyorduk zaten. Bakın 6306 sayılı yasada kira yardımı diyor. Tespit diyor. Uzaklaştırarak yapmayacaksın, alan içinde çözmeye çalışacaksın diyor.

EGEDESONSÖZ: Türkiye’de gecekondulaşmayı sıfırlayan başka bir belediye var mı?

BATUR:
Yok hayır sıfırlayan yok. Benim hedefim o zaten. Beni heyecanlandıran, dinamik tutan durumlardan bir tanesi bu. Kötü yapıda oturan kalmayacak. Bir de komşusu değişmeden, binası değişecek.

EGEDESONSÖZ: Sistem nasıl yürüyor?

BATUR:
Sistem dediğiniz bir kere vatandaşa güven vermek. Yapalım bir anket, ben her şeyi ortaya koyarım yüzde 80’den aşağı çıkmaz. Bana güveniyorlar. Bana oy vermeyen kitle de var orada. O ayrı bir şey ama Narlıdere Belediye’si yapsın şeklinde çıkar önce ankette. Görüyor çünkü yaptık.

AZİZ BEY’E DANIŞMAN OLURUM…

EGEDESONSÖZ: Siz Türkiye’nin kentsel dönüşüm sorununa da ilaç olabilir misiniz?

BATUR:
Narlıdere’nin tamamını bitirdiğimizde ilaç olabiliriz. Asıl zor yerdeyiz. 43 hektarlık bu dönemde yapacağımız kentsel dönüşüm önemli. Burayı başarırsak Aziz Başkan’ın yanında danışman olarak yaparım.

EGEDESONSÖZ: Diğer belediyeler kentsel dönüşüm konusunda vatandaşı ikna etmede büyük sıkıntılar yaşadıklarını söylüyorlar. Siz nasıl ikna ettiniz?

BATUR:
Yenikale mahallesinden örnek vereyim. Bu mahallede üç tane eski kahve vardı. İlk bir senem sırf o kahvede geçti. Vatandaşı ikna ile geçti. Anlattık anlattık… Bir genel müdürü var şirketimizin. Genel müdürün imzasını istemedi vatandaş, illa Başkan imzalayacak dedi. Noteri getirdik kahveye. Tek tek sözleşmeleri, anlaşmaları kahvede yaptık. Hatta imar planının tadilatını da rahmetli Piriştina ile birlikte o üç kahvenin ortasında imzalamıştık. Onlar olmasaydı bunları yapamazdık. İkinci İnönü mahallesinde yol almıştık. Sözleşmeler falan bitmişti. Geçen dönem Büyükşehir Belediyesiyle beraber yaptık imar planlarını. Onu da buradan belirtmek lazım.

EGEDESONSÖZ: Mimar Başkana soruyoruz, İzmir’de bina stokuyla ilgili genel düşünceleriniz neler?

BATUR:
Karşıyaka’dan Kordon’dan Güzelyalı’ya kadar bina kalitesi, temel ve statik yapısına baktığımızda yüzde 80’inin depreme dayanıksız olduğunu ve ekonomik ömrünü bitirdiğini görüyoruz. 50 yıllık bina bunlar. Bitişik nizam, o zamanki yapı tekniğiyle şimdiki yapı tekniği farklı. Bu saydığım noktalardaki yerler devamlı deniz suyu alıyor. Buralarda da kentsel dönüşüm yapmak lazım. Hep Kadifekale diyoruz ama…

‘BELEDİYE BAŞKANI YAKINMAZ’

EGEDESONSÖZ: Neden sürekli şikayet halinde değilsiniz?. Size pozitif ayrımcılık mı yapılıyor?

BATUR:
Yok hiç öyle bir şey yok. 16 senedir Belediye Başkanıyım. Devletten İller Bankası payı hakkımın dışında bir kuruş fazla para almadım. Hiçbir fonu kullanmadık.

EGEDESONSÖZ: Yetkilerinizin azalması, Şube Müdürü gibi olmak gibi bir mutsuzluğunuz var mı?

BATUR:
Yok. Hiç o konuda şikayetim yok. Bir kere Belediye Başkanı’nın yakınma lüksü olmaması lazım bence. Belediye Başkanlığı’na bile bile, şartları bilerek aday oluyorsunuz. 6316 sayılı Bütünşehir yasasına göre aday olduk. Büyükşehir Belediye Başkanlarının büyük yetkisi var. Ama Büyükşehir Belediye Başkanı zaten kentin hakimidir. Uyum içinde çalışmak, kentline, ilçene hizmeti en iyi noktada getirmek önemli.

EGEDESONSÖZ: Diğer Belediye başkanlarına tek başınıza ne yapabiliyorsunuz dedik. Çöp toplayabiliyoruz dediler. Siz hareket sahanızı nasıl bu kadar genişletebiliyorsunuz?

BATUR:
Çöp toplama dışında da her şeyi yapıyoruz ki biz. Kentsel dönüşüm yapıyoruz, Büyükşehir’den malzememizi alıyoruz, kendimiz ihaleye çıkıyoruz, sokakları yeniliyoruz. Yaptığın işten zevk alacaksın. Yakınmak, her zaman bir gerekçe ortaya koymak çok doğru bir şey değil. Belediye Başkanı çözüm noktasıdır.

EGEDESONSÖZ: Diğer belediyelerle diyaloğunuzda bir eksiklik görüyor musunuz?

BATUR:
Valla ben özellikle yarımadada ki bütün arkadaşlarımla görüşüyorum. Bir de Kıyı Ege Belediyeler Birliği Başkanı olduğum için sık sık temas halindeyiz. Aziz Başkan arada sırada topluyor bizi sıkıntılarımızla ilgili.EGEDESONSÖZ: Abdül Batur’un bu uyumlu kimliği nereden geliyor?

BATUR:
Arkadaşlarım da bana onu söyler. Mesela siyaseten bizim karşımızda olan birine karşı da uyumluyumdur. Çok sabırlısın derler bana. O sabrı nasıl buluyorum? Mesele bir şeye kızdığım zaman 60’a kadar sayıyorum onu bir prensip edindim. Sakinleşmeye çalışıyorum ama neticede insanı kazanmak çok zor bir iş. Ama bir dakikada kaybedersin. Uyumlu derken, kazanmaya çalışıyorum.

KARDEŞİM DERSE...

EGEDESONSÖZ: Peki neye çok sinirleniyorsunuz? Kırmızı çizgileriniz neler?

BATUR:
Kardeşim demeye başlandı mı ben sinirlenirim mesela. Yani bazen işler istediğiniz gibi gitmez. Vatandaşa personel sıkıntılı bir davranış biçimi gösterirse, ona çok fazla kızarım. Çünkü ben tırnağımla, yaşam biçimimle her şeyimi bu işe adamışım. Sosyal yaşantımız yok bizim. Benim tırnaklarımla kazıdığım bir şeyi, bir arkadaşım bozarsa çok kızarım. Vatandaş her zaman haklıdır, öyle bakacaksın.

EGEDESONSÖZ: Sizin makamınızda olan kişiler için ‘Başkan iyi de, ekibinde iş yok’ deniyor…

BATUR:
O Başkana toz kondurmama hikayesidir ama Başkanla ekibi aynıdır bence. 16 senedir çalıştığım müdürlerim, başkan yardımcım hiç değişmedi benim.

EGEDESONSÖZ: Bir belediyede Başkan değiştiğinde bürokratın yapısı, karakteri, uygulamaları değişiyor mu sizce?

BATUR:
Tabii değişebiliyor ama mesela ben önceki dönemde müdürlük yapan arkadaşlarla çalışıyorum. Hiçbirinin yerini değiştirmedim aynı ekiple devam ediyorum. Yüzde yüz çalışma kapasitesi mümkün değil bunu açık yüreklilikle de söylüyorum.

EGEDESONSÖZ: İdeal kadroyu oluşturabiliyor musunuz yasa buna elveriyor mu?

BATUR:
Şimdi yasada maalesef norm kadro diye bir şey var biliyorsunuz. Norm kadro bizi sınırlıyor. Ben şu anda 304 kişiyle çalışıyorum bunun 57 kişisi memur diğerleri işçi, personel. Memur personelimiz az ama bizim personel giderimiz yüzde 42 şu anda. Yüzde 30’u aştığı için memur personel alamıyoruz. Orada sıkıntı yaşıyoruz. Ama bunu zaman içinde çözeceğiz.

EGEDESONSÖZ: Nasıl yüzde 42 olabiliyor? Ya siz çok iyi para veriyorsunuz ya da bütçeniz düşük.

BATUR:
Bütçemiz de düşük, ben biraz da sendikal sözleşmelerde çalışanımızı mutlu etmeye çalışan bir Belediye Başkanıyım.EGEDESONSÖZ: Siz ne kadar maaş alıyorsunuz?

BATUR:
Ben 5 bin 500 lira alıyorum. Benden fazla alan personel var. Mesai binmiş, izin parası binmiş. Şu anda da var. Ama azaldı bizde artık. Çalışanların sendikal sözleşmeleri anlamında yıllardan beri en iyi belediyeyiz. Memur personeliyle ilk sözleşmeyi yapan belediyeyiz. Çalışanlarımıza 1 Mayıs, Cumhuriyet Bayramı, Kurban Bayramı gibi zamanlarda bugün partimizin de savunduğu şekilde belirli bir rakam ikramiye veriyoruz.

BAŞKAN OLMASAYDIM...

EGEDESONSÖZ: Bürokrasiden geliyorsunuz, mimar kimliğiniz var ama 5 bin 500 lira maaş alıyorsunuz. Başkan olmasaydım daha iyi kazanırdım diyor musunuz?

BATUR:
Benim ekonomik sıkıntım yok çok şükür, aileden sıkıntımız yok. Ama Başkan olmasaydım Narlıdere’nin en iyi müteahhitlerinden biri, en zenginlerinden biri olurdum. Bir yazlığım var, bir kışlığım yetiyor bana. Pişman mısın dersen, pişman değilim. Bunun hazzı, çocuklarımıza bırakacağımız en güzel şeylerden bir tanesi bu.

EGEDESONSÖZ: Yapmak istediğiniz ve yapamadığınız bir şey var mı?

BATUR:
Levent Caddesini açamadım. Sahil Evleri rekreasyon  alanının tam arkasında alternatif bir yolumuz var. İnciraltı’na kadar bağlanacak. Orada yaklaşık 20 metrelik bir yolumuz var. Oranın kamulaştırılmasını bir türlü bitiremedik. O yolu açtığımızda Sahil Evleri’ni araç trafiğine tamamen kapatacağız. Çok az bir şey aldı. O çok güzel alternatif bir yol olacak. Hatta o yolun devamı Güney Deniz Saha üstünden de geçiyor. İnciraltı’ndan girecek vatandaş, hemen İstihkam Okulu’nun oradan çıkacak.

EGEDESONSÖZ: Metro ne getirecek Narlıdere’ye?

BATUR:
Metro gelirse Narlıdere daha da güzelleşir. Ulaşım problemi hiç kalmaz. Ki İstihkam Okulu’nun oraya kadar gelecek. Orası  ulaşımın başladığı nokta olacak. Narlıdere metro ihalesi çıkmak üzere. Çok güzel olacak. Bir de aç kapa yapılacak, yani yeraltında macera aranmayacak.

2019 YARIŞI

EGEDESONSÖZ: Delege seçimlerine müdahale ediyor musunuz?

BATUR:
Belediye Başkanları karışmasın…. Belediye Başkanları örgütün içinde. Ben örgütümle iç içeyim. Ben üç ilçe başkanıyla çalıştım. Üçü de birbirinden kaliteliydi. Hiç kavga etmedik, hep beraber uyum içinde çalıştık. Uyum içinde olan yerlerden neden böyle rahatsız olunur ben onu anlamam hiç. Kavga mı edelim veya kavga edecek bir arkadaş mı gelsin ilçe başkanı olsun? Ne çekersen kavgadan çekersin, parti de zarar görür. Belediye Başkanı her şeyi yapsın, koştursun. Delege seçimine gelince karışmasın. Böyle bir şey olabilir mi? Belediye Başkanları bu kadar örgütten soyutlayacak mı kendini? Ama dengeyi  iyi ayarlamak lazım. Çok da fazla içine girmemek gerek.

EGEDESONSÖZ: Ne kadar karışıyorsunuz peki?

BATUR:
Gerektiği kadarını yapıyorum. Muhalefet de olacaktır, ki yeni yeni var bizde de. Saygı duyacaksın. Bu delege seçimlerinin iptal edilmesine çok sevindim bir kere. Hiç delege seçimleri yapılmamalıydı. Sandık başındaki adamı delege yapmayı unutursun. Sonra sandığın başına gönderecek adam bulamazsın. Görev ister herkes. Partide koşturan, emek veren, mücadele eden insanlar bir yerlere gelmek istiyorlar. Ama bu delege seçimlerinin zamanlaması ve takvimi yanlış. Bizim şu andaki mevcut ilçe başkanımız Cafer Esen kadar dürüst ve namuslu adam Narlıdere’de zor bulunur. 20 senedir bu partiye karşılıksız hizmet eden bir adamdır. Hiçbir menfaati yok, hiçbir yere aday olmaz.

EGEDESONSÖZ: Bu mücadelenin altında bir 2019 sevdası mı yatıyor?

BATUR:
Tabii. Yani 2019’a çok erken başladılar. Şu anda koltukta oturan bir Belediye Başkanı var zaten. Hemen o koltuğa oturmak kolay değil. Zamanı gelince kararları veririz, oturması gereken oturur.

CHP İYİ YOLDA

EGEDESONSÖZ: Kemal Kılıçdaroğlu ile aynı uyumu bulabildiniz mi? Nasıl buluyorsunuz CHP’nin genel seçim performansını?
BATUR: Kemal Bey’in bu seçimdeki özellikle ekonomi konusundaki hamlesi, vatandaşa verdiği mesajlar çok iyi. Belki vatandaş bu seçimde bunu anlayamadı. Ama bunu telaffuz etmeye, vatandaşın güvenini kazanmaya çalışan bir siyasi duruş var. Genel Başkanımız bu seçimde cansiperane çalıştı. CHP iyi yolda. Genel Başkan maşallah hiç yorulmuyor. Gerçekten bu seçim performansı çok iyiydi.PARTİYE İHANET EDEN...

EGEDESONSÖZ: Aleyhte çalışanları disipline gönderdiniz ama dosya iade edildi. Bu sizin muhalefetinizi güçlendirir mi?

BATUR:
Şimdi ceza alması gereken bir vatandaşa ceza verilmiyorsa, o vatandaş güçlü olmaz mı? Kanunun karşısında da, devletin karşısında da güçlü olur. Ben disiplindeki arkadaşlara da o dönem söyledim. Açık açık bu adamlar çalıştılar, görüntülendi. İlçe Başkanını yumruklarken veya herhangi bir eylem yaparken resim çekmek lazımdı. Sırf onu yapamadığımız için atamadık. Narlıdere’de aşikar 50 kişilik bir grup vardı. Hala partinin içindeler maalesef. CHP’nin en büyük meselelerinden biri de disiplin mekanizmalarının doğru ve zamanında işlememesi. Partinin zaaflarından biri budur. Partiye ihanet eden partide kalmamalı.

EGEDESONSÖZ: Yerel seçim sürecinde ayrılan DSP’lilere de aynı gözle mi bakıyorsunuz?

BATUR:
Bence aynı. Şimdi parti seni bir yere getiriyor. Biz Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanıyız. Parti olmadan girelim bakalım Narlıdere’de. Parti bizim dinamomuzdur.

EGEDESONSÖZ: İzmir nasıl yönetiliyor sizce? Kriz atlatıldı mı?

BATUR:
Bence Aziz Başkan atlattı. Her seçimde büyüdüğü için… Biliyorsunuz 9 ilçeyle başladı. Ondan sonra 21’e sonra da 30’a çıktı. Aziz Başkan hazırlıklı ve tecrübeli bu konuda. Personelle ilgili sıkıntı olur bazı yerlerde kamulaştırma ile ilgili sıkıntıları var. Şantiye kurulacak işte Bergama tarafında. Zaten devlete bir işimiz düştüğü zaman CHP’li Belediye Başkanlarının vay haline.

EGEDESONSÖZ: Talihsizlik oldu… İsim verme meselesi...

BATUR:
Şimdi tabii 2000 yılında verdik o ismi. Ümit Davala’dan bahsediyorum. Zaten bundan sonra ölüm raporu olmadan kimsenin adını bir sokağa vermem. Yaşayan kişiler için çok zor. Espri yapıyorum tabii.

EGEDESONSÖZ: Berkin Elvan da var…

BATUR:
Siyaseten kaymakam bir kararımızı veto etti bizim ilk defa. Berkin Elvan’ı sonra da Ali İsmail Korkmaz’ı veto etti. Vetonun arkasında bir siyasi duruş, Gezi’ye bakış, bir etnik gruba bakış açısı vardı. Çok siyasiydi yani eski kaymakam. Onun kararını halkın vermesi gerekirdi.

EGEDESONSÖZ: Beyaz Vadi konusu…

BATUR:
Beyaz Vadi şu anda çok iyi noktada. Yılbaşında bitireceğiz. İhale süreci sarktı ondan bu zamana kaldı. Beyaz Vadi bitince çok güzel bir rekreasyon alanı olacak. Bütün İzmir’e hitap edecek. 80 dönümlük bir alan. Havuzları, piknik alanları… Adı da Beyaz Vadi idi biz değiştirdik, Yaşar Kemal Kültür ve Sanat Vadisi koyduk. Büyükşehirimizin biliyorsunuz yüzde 70 oranında desteği var. Yukarıköy büyüyecek rekreasyon alanına çıkacak. Kafeteryası, restoranı, düğün salonu, otoparkı, amfi tiyatrosu, çocuk oyun alanları, yürüyüş alanları her şeyi var.

‘KÜL YUTMAM’

EGEDESONSÖZ: Bürokrasi mi size uyuyor siz mi bürokrasiye uyuyorsunuz?

BATUR:
Ben yönetmelikleri, kanunları iyi takip ediyorum. Bir arkadaşımızı görevlendirdim. Belediye ile ilgili ne çıkarsa önüme geliyor yani. Bir kere ihale yasasını biliyoruz, belediyenin işleyişini biliyoruz, kanal, yol nasıl yapılır zaten bizim işimiz. Belediye bürokratının bana “Olmaz”ı  tarif etmesi lazım. Ben zaten yönetmeliğe uygun olabileceğini düşünerek talimat veriyorum. Bürokrat fazla olmaz dediği zaman, o konuda kül yutmam yani. Takip ederim sonuna kadar.

EGEDESONSÖZ: Abdül Batur bundan sonraki siyasi yolculuğunda kendisi için hangi durakları tasarlıyor?

BATUR:
Zile basacağız, hangi durakta durursa orada ineceğiz veya devam edeceğiz. Siyasi konjonktürde kimse ne olacağını bilemez. Ama ben Belediye Başkanlığından keyif alıyorum. Şimdiden bir şey söylemek yanlış ama bizde bu enerji olduktan sonra siyaseti hayatta bırakmam.

 

 

 
Benim hedefim siyaset
 
Hayallerim Çeşme için...
YORUMLAR
Toplam 8 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
ali yılmaz 14 Eylül 2015 Pazartesi 09:46

narlıdere ilçe başkanlığında herhangi bir usulsüzlük olmamıştır.sözde CHPli bir meclis üyesi ve daha önce partiye ihanet etmiş kişilerin kumpasıdır. ne yazık ki belgeli ihanet eden kişiler hala örgütü karıştırmaktalar.

Yorumu oyla      14      9  
NARLIDERE'DEKİ VATANDAŞ 3 Eylül 2015 Perşembe 12:41

Ben bu röportajı yapan gazeteci arkadaşın günlerce medyayı meşgul eden Narlıdere CHP İlçe Başkanlığında yapılan liste sahtekarlığını da Sayın Başkana sormalarını beklerdim. Belediye Başkanlarının örgüt içinde söz sahibi olmaları gayet doğaldır. Ama siz bir İlçe Başkanı gibi davranırsanız bu olmaz. Şimdiye kadar İlçe Başkanları belediye başkanına danışmadan hiçbir iş yapmadılar. Halen durum böyle. Bu yanlıştır. Yanlışa yanlış dediğimiz için de bizler atadan CHP'li olduğumuz halde dışlandık, dışlanıyoruz. Sonra da birlik beraberlik. Narlıdere artık herşeyi biliyor. Başkanın aldığı oylar kesinlikle kendisine değil CHP'ye verilen oylardır. Narlıdere'de bunu her vatandaş böyle söyler. Gelin araştırın.

Yorumu oyla      19      10  
ec 2 Eylül 2015 Çarşamba 11:06

Kesinlikle vizyon sahibi bir başkan değil. Çocuk parklarının eksikliği ve tamiratı atılan maillere rağmen yapılmayan yerler o kadar fazla ki...

Yorumu oyla      21      8  
veli beyazkurt 2 Eylül 2015 Çarşamba 10:35

başkanım siyaset ve çalışmalarınızı toplum beğeniyor.inşallah 5. dönemde olur sanırım kentsel dönüşüm sarkacak ,narlıdere de partili görünüpte saldıranların kentsel dönüşümde muslukları kesilen rantçıların olduğunu düşünüyorum.

Yorumu oyla      18      9  
Merkez 1 Eylül 2015 Salı 23:03

Abdul beyi Özfatura döneminde izbeton genel müdürü olduğu zamandan tanırım çok çalışkan alçak gönüllü biridir.

Yorumu oyla      14      11  
Yorum 1 Eylül 2015 Salı 12:41

Aman bırakma Ekmek kapısı değil burası ama yine de bu tip insanlar var ne yazık ki

Yorumu oyla      27      5  
misafir 1 Eylül 2015 Salı 12:32

Sayın başkan,metro hattı maltepe askeri lisesine kadar uzaltılmalı, Limanreis mahallesi-ege ordusu komutanlığı önündeki trafik akışına acil çözüm bulunmalı,Yıl 2015 limanreis mahallesinde doğalgaz yok,limanreis mahallesi sahil bandı izmir körfez sahil bandı düzenlemesi kapsamına alınmalıdır.Limanreis mahallesi ci

Yorumu oyla      18      5  
yorumsuz 1 Eylül 2015 Salı 11:35

Sayın Başkan yıllardır ilçemize hizmet vermiştir.VE sosyal demokrat bir belediye başkanıdır.... Ancak FOLKART IN İMAR dışı uygulamalamalarına neden müdahale etmez anlamadım... o grup tüm medyası ile sonsuz yüklenirken .... Havuz olan yer planlarda otopark gözükmesi ne anlama geliyor.... İmar uygulamasında halka bırakılan yerler neden kilitli ve o site kullanıyor ve en önemlisi kamu yolu olan yerler neden telle kapatılıyor ve site içinde bırakılıyor... Sayın Batur neden ses çıkarmıyor ... Sonra da CHP ruhundan bahsediliyor .... Adalet ve imar kanunları iktidara ve gücü olanlara uygulanmıyorsa nasıl CHP İKTİDAR OLABİLİR .... bELEDİYELERİN PARTİYE VE ÜLKEYE zarar vermemesi gerekir .... hukuka ve yasalara en fazla sahip çıkılması gereken bir dönemde bunun açıklaması zordur ....

Yorumu oyla      25      4  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Benim hedefim siyaset
Ege’de SonSöz Sohbetleri’ne katılan Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali ...
Sonuna kadar giderim
Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Ege’de Sonsöz Sohbetleri’ne ...
Çiğli'nin borcuna kefil oldu!
Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, Ege’deSonsöz Sohbetleri’ne konuk ...
 
Koltuk akla değil, başa gelir
EgedeSonsöz Sohbetleri’ne konuk olan Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin ...
Tekere çomak soktum
Ege’de Sonsöz Sohbetleri’ne konuk olan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ...
Terim için de, korkan, sinen insanlar için de üzülüyorum!
Gönül Soyoğul sordu, Fatih Terim yazısı nedeniyle Vatan Gazetesi'ndeki ...
 
Babamı şimdi anlıyorum...
Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, Gazeteciler Ümit Yaldız, Fahrettin ...
Yamanlar riske değer mi?
Jeoloji Mühendisleri Oda Başkanı Alim Murathan, Başkan Kocaoğlu’nun “Amacınız ...
Popülist olmadım, olmayacağım
Ege’de Sonsöz Sohbetleri’ne konuk olan Başkan Aziz Kocaoğlu gazeteciler ...
 
Fatih YAPAR
Fatih YAPAR
İzmir tartışmaya neden dahil olmadı?
Neşe ÖNEN
Neşe ÖNEN
Hemşireleri dinleyelim
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Güzel habere de ihtiyacımız var!
Ayda ÖZEREN
Ayda ÖZEREN
Korona tecritinden öğrendiğim çok şey var
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Sokakta özgürlük vardı…
Işıl Öztürk BULUT
Işıl Öztürk BULUT
‘Biz bize yeteriz’ ve Soyer
Metin ÖNEY
Metin ÖNEY
Birlik ve beraberlik üzerine
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Olmaya devlet cihanda
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Virüs kıtlık ve açlık yaratmasın
Erkan SEVİNÇ
Erkan SEVİNÇ
Vali
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva