RÖPORTAJLAR
19 Mart 2013 Salı

Plastik sektörünün prensesi oldu!

Türkiye ekonomisinin hızla gelişen sektörlerinden biri olan ambalaj ve plastik sanayinde emin adımlarla ilerleyen Güloğlu Plastik, ikinci kuşak yönetimiyle sektördeki iddiasını sürdürüyor. Kalite ve müşteri odaklı hizmet anlayışı ile sektörde iddialı bir marka haline geldiklerini belirten Pan-Pen Güloğlu Plastik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Genel Müdür Yardımcısı ve Lider Yaratıcı Katılımcılar (LİYAKAT) Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gülçin Güloğlu, geleceği ilişkin düşüncelerini sizlerle paylaştı.

Plastik sektörünün prensesi oldu!

Kutay GÜROCAK/EGEDESONSÖZ - Plastik ve ambalaj sektörünün önde gelen firmalarından biri olan Güloğlu Plastik, kalite odaklı hizmet anlayışı ile müşterilerine özel çözümler üretirken; aldığı ödüllerle de sektördeki yerini sağlamlaştırmak istiyor. Teneke ve soba malzemeleri imalatıyla sektöre adım atan; günümüzde ise Tire Organize Sanayi Bölgesi'ndeki tesisiyle plastik kasa üretiminde iddialı bir marka haline gelen Güloğlu Plastik'in öyküsünü, firmanın ikinci kuşak kadın temsilcisi Pan-Pen Güloğlu Plastik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Genel Müdür Yardımcısı Gülçin Güloğlu'ndan dinledik. Baba Seracettin Güloğlu'ndan aldığı bayrağı daha ileri taşımak için çalıştığını belirten ve birçok sivil toplum kuruluşu ile meslek örgütünde görev alan Gülçin Güloğlu, oda seçimlerinden plastik sektörüne kadar birçok konudaki düşüncelerini EGEDESONSÖZ okuyucularıyla paylaştı.

 
Dilerseniz görüşmemize, yaklaşan Oda ve Borsa seçimleriyle başlayalım. Siz, İzmir Ticaret Odası (İTO) Plastik Grubu Meslek Komitesi üyesisiniz. Fakat isminiz Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO)'nda kadın başkan adayı olarak geçti. Son durum nedir?
Evet. Aslında Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) deyince tedirgin oluyorum çünkü gazete haberlerinde EBSO'ya başkan adayı olacağıma ilişkin haberler yer aldı. Hatta bir ara EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar'a rakip olacağım bile söylendi. Halbuki işin doğrusu şuydu: 2009 yılında Petkim'in dergisine verdiğim bir röportajda geleceğe ilişkin hayallerimden bahsettim ve orta vadede kendi kulvarımda ilerlemek istediğimi söyledim. "Kadın başkanlar Sivil Toplum Örgütü (STK)'nde de var neden sanayi odasında olmasın?" demiştim. Söylediğim tam anlaşılmadı. Halbuki olayın özü buydu. Sonuçta bizim sektörde çok fazla bayan yönetici bulunmuyor. Dolayısıyla bayan bir şirket yöneticisi haberlere konu olduğu zaman ilgi çekiyor. Ben de bu röportajda projelerimi anlatmıştım. Hepsi bu.
 
Aslında İzmir'deki birçok kurumda kadın yönetici ve girişimci sayısı diğer kentlere göre daha fazla. Kadınların buralarda daha çok görev aldığını görüyoruz. Sanıyorum biraz da bu size cesaret verdi?
İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Meclis Başkanı Özden Çokdeğer gibi isimler var. Şehrimizde Oda ve Borsalarımızda hem mecliste hem de komitelerde görev alan kadın sayısı oranı oldukça yüksek. Biz işkadınları olarak dört sene önce, bu kurumlarda daha fazla kadın olmasına yönelik bir kampanya başlatmıştık. Böylece kadınların ilgisi arttı. Odalarda kadın kurulları oluştu. Bu dönemde kadın sayısı daha fazla olacağını düşünüyorum. EBSO'daki seçimlere gelince bunun ilk aşaması meclise girmek. Bu seçimde plastik grubundan EBSO meclisine girmeye çalışacağım. Geçen ay seçim olsaydı, rakibimiz yoktu. Ama şimdi var. Yine de seçimleri olumlu görünüyor. Benim için seçim seçimdir.

 
Seçimlere hazırlanmakta oldukça zor. Oda'yı takip edenler kadar Oda ile hiç ilgisi olmayan üyeler de bulunuyor. Bununla ilgili ne düşünüyorsunuz?
Her Oda ve Borsa'da belli bir grup var. Bunlar, Odaları sadece para ödenen birer mecra olarak görüyor. Bazısı da Odaları, aidat verilmesi gereken bir yer olarak düşünüyor. Bu üyelerle görüşmeye gittiğiniz zaman 'Bana gelmeyin, Oda'nın hiçbir faydasını görmüyorum' diyerek şikayet ediyor. Halbuki, kimse size gelip, 'Bunu şunu verelim' demez. Önce sizin talepte bulunmanız gerekiyor. Dolayısıyla buna dikkat etmek gerekiyor.
 
TOBB ve TEPAV’ın desteğiyle AllWorld Network tarafından oluşturulan, Türkiye'nin en hızlı büyüyen şirketler listesinde 6. sırada yer aldınız. Bu başarınızdan bahseder misiniz?
Bu ödülün hikayesi şöyle gelişti. Bir gün Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)'den elektronik bir posta aldık. Bu postadaki formda, istihdamdan sosyal sorumluluk projesine kadar birçok konuyla ilgili şirket bilgileri talep ediliyordu. Yani sadece cironuz değildi sizden istenen. Uzun ve son derece zor bir süreç başladı bizim için. Çünkü formda çok ince ayrıntılı sorular yer alıyordu. Sonuçta bunları büyük bir dikkatle doldurup TOBB'a geri yolladık. Sonradan öğrendik ki, geçen sene bu ödülü kazanan firmalardan birisi bizi aday olarak göstermiş. Her neyse, yapılan değerlendirme sonucunda Güloğlu Plastik'i Türkiye'nin en hızlı büyüyen 6. şirketi seçtiler. Ancak bize bunun bilgisi gelmedi, sonradan öğrendik bu sonucu. Dolayısıyla Dubai'de yapılan ödül törenine katılamadık. Yine de madalyamız buraya geldi. Tabi ki, bu ödül bizi çok mutlu eden bir sonuç oldu.
 
Bu ödülü almanızda, kuşkusuz ürünlerinizin kalitesi kadar mevcut projeleriniz ve yatırımlarınızın da etkisi olmuştur. Öyle değil mi?  
Güloğlu Plastik, bir markadır ve kalite standartları da bellidir. Yani, müşterilerimiz bizden aldığı üründen kötü bir şey olacağını beklemez. Çünkü, kalite anlayışımız yüksektir ve bu da karşı tarafa gücen verir. Sevgili babam Seracettin Güloğlu, yıllar öncesinden tenekenin yerini plastiğin alacağını öngörmüş. Gerçekten de aradan geçen yıllar onu haklı çıkarmış. Şimdi bu alanda en kaliteli ürünü ve hizmeti sunuyoruz.
 
Peki bu ürünlerinizde ne tür Ar-Ge çalışmaları yürütüyorsunuz? Sektördeki rekabet unsuru, ürüne mi yoksa fiyata mı endeksli? Sizin bakış açınız nedir?
Benim kişisel olarak özelliğim ise her zaman bir projemin olmasıdır. Ben rüya görür, proje ile uyanırım. Örneğin ilk kasa imalatı yapmaya başladığımız dönemde, "Biz bu çiftçilere kasa kredisi çıkartalım. Gidip bankalarla görüşelim" dedim. Bu benim için olabilir bir fikirdi. Bizim sektörde inovatif ürünlerle pazara giremiyorsunuz. Lakin, "Ambalajcıyım" diyebilmeniz için o sektörde kullanılan en az 30 kalıbınızın hazır olması gerekiyor. Yani, herkesin temel portföyünden sizin de olması gerekiyor. Bu şekilde piyasaya girdiğiniz zaman doğal olarak rakipleriniz de oluyor çünkü siz pazara girmeden önce bu ürünler satılıyordu. Dolayısıyla ilk etapta fiyat düşerek pazara girmeniz gerekiyor. Daha önce başka birisiyle çalışan birisini ikna etmeniz zor. Size "Ben aldığımdan memnunum. Niye senden alayım?" diyor. Bu nedenle inovatif bir girişi hemen yapamıyorsunuz. Bu yüzden ilk etapta fiyat odaklı rekabete giriyorsunuz.
 
Sanıyorum temel ölçekte pazara nüfuz ettikten sonra farklı ve butik ürünleri piyasaya sunmak daha kolay oluyor. Peki, karşı taraftan nasıl bir talep geliyor farklı ürünler konusunda?
Gururla söylüyorum, ıspanağı çuvaldan çıkartıp kasaya sokan firma Güloğlu Plastik'tir. Burada önemli olan üreticiyi ikna etmek. Biz bunu başardık. Üretici "Çuvalla sattığım zaman ucuza veriyorum" diyor. Bu çok doğal çünkü o ıspanaklar çuvalın içinde eziliyor ve kalitesi düşüyor. Ancak bunu kasayla sattığınız zaman bu durum ortaya çıkmıyor. Kalitesi düşmeyen ıspanağın fiyatı artıyor. Ama dedim ya biraz önce, ilk etapta bu şekilde pazara giremiyorsunuz. Önce mandalina ve portakal kasası yapıyor, sonra bu işe yöneliyorsunuz. Üretici ancak ondan sonra "Bu markaya güvenebilirim" diyor. Bu noktadaki en önemli sıkıntı, çözüm arayışındaki firmanın olaya bakışı. "Gelin size özel bir çözüm üretelim" diyoruz, "Bize aynısını yapın" diyorlar. İyi de buradaki dezavantajı yaşayan sensin. Bunu senin söylemen gerekiyor. Dolayısıyla Ar-Ge faaliyetlerimizi bu gerçeğe göre titizlikle yapıyoruz. Kasa imalatı konusunda kısmen yeni olsak da, bu alanı çok seviyorum. Yaratıcılığa açık bir alt sektör.
 
Farklı projeler üremenize karşın temelde büyüme prensibiniz nedir? Bunun sihirli bir formülü var mı?
Babamdan öğrendiğim en önemli şey şuydu: "Yatırım, para kazanılan dönemde yapılır." Bu çok akılcı bir formüldü; çünkü ne para kazanmadan önce ne de para kazandıktan sonra bu yapılmıyor. Yani zamanlamayla ilgili bir nokta. Sonuçta bir yatırım yapmanız, ilk dönemde bir şey kazanamamanız anlamına gelir ki, bu noktada ayakta durmaya mecbursunuz. Biz her yatırımımızı öz sermayemizle gerçekleştirdik. Evet, kredi kullandık ama yatırım içinde çok küçük bir oranda oldu. Büyümemizin çıkış noktası öz sermaye ve istikrar oldu. Belki biraz daha agresif olunabilir ancak bunun olumlu getirisi kadar olumsuz yönlerini de unutmamak gerekir. Dolayısıyla bu iki unsura çok dikkat ediyoruz.

 
Yıllardır 'Plastik' ürünlerin doğaya verdiği zararlar tartışılır. Bu sektörde faaliyet gösteren bir firma olarak konuya yaklaşımınız nedir?
Günümüzde kağıttan alüminyuma demirden cama kadar birçok materyalin muadili polieliten yani plastik. Üstelik, rakip sektörlere göre plastiğin fiyatı oldukça düşük. Çünkü üretim ile geri dönüşüm maliyeti çok düşük. Plastiğin en yumuşak karnı çevreye verdiği zarar olduğu söyleniyor. Ben böyle düşünmüyorum. Geri dönüşümü en ucuz olan şey plastik. Burada bir tezat var. Siz geri dönüştürebildiğiniz sürece en yararlı ürün o. "Milyonlarca yılda yok olmuyor" deniyor. Bu yanlış söylemleri çok duyuyoruz. Bu algıyı değiştirmek çok zor. Bunun sebebi rakip ürünler. Onlar hep bu yoldan gidiyorlar çünkü fiyatta rekabet edebilmeleri mümkün değil. İnternet de kullanıyoruz cep telefonu da. Her ikisinin de zararlı yönleri var ama onları kullanmaktan vazgeçmiyoruz. Önemli olan neyi, nerede ve nasıl kullanmamız gerektiği. Biz üretici olduğumuz için, her söylediğimizde bir sıfır yenik başlıyoruz. Bu yüzden sosyal sorumluluk projelerine önem veriyoruz. Çünkü, bizim firma kanalıyla bu olmuyor.
 
Bazı ürün gruplarınızı, yurt dışına yolluyorsunuz. Fakat bu sizin sektör için çok da rantabl gözükmüyor. Peki, hedef pazara yakın bölgesel bir yatırım yapmak daha mantıklı değil mi?
Biraz önce bahsettiğim gibi butik üretime ve firma bazlı çözüm önerileri sunuyoruz. Hem  firmaların lojistiği hem de stoklamalarına avantaj sağlayabilecek projelerimiz bulunuyor. Bunun dışında kasa ihracatımızda bulunuyor. Fakat kasanın navlunu yüksek. Buna rağmen son olarak Filistin'e kasa ihraç ettik. Yurtdışında yatırım konusuna gelince. Birkaç ülkede bu tür yatırım düşüncemiz oldu ancak sonra çeşitli nedenlerle vazgeçtik. Çünkü, farklı dengeler söz konusuydu. Şimdi ithal ürün gruplarını, portföyümüze katmaya başladık. Önümüzdeki dönemde bunlar için bayilik vermeyi düşünüyoruz. Türkiye ekonomisinin 2013'teki durumunu çok iyi görmediğimiz için bazı yatırımlarımıza kısa süreliğine ara verdik. Duruma göre yeniden değerlendireceğiz.
 
Son olarak görev aldığınız kurumlardaki görevlerinizden de bahsedebilir misiniz?
Ben her zaman önce kendi işim diyen bir yöneticiyim. Sonuçta kendi işim olmazsa, diğerlerini de yapmam mümkün olmaz. Benim ilk göz ağrılarım, Mor Çatı ve Uçan Süpürge idi. Liyakat Derneği'nin ise yönetimindeyim. Burada birçok proje yapabilecek bir ekibimiz var. Ayrıca Türk Plastik Sanayicileri Araştırma ve Geliştirme Vakfı ile Ege Plastik Sanayicileri Dayanışma Derneği'nin de yönetiminde yer alıyorum. Buralarda sektöre ilişkin çalışmaların devam ediyor.

 
Biz yapılanı da yapılmayanı da unutmayız; sandıkta sorarız!
 
İzmir’in dindarlık sorunu yok!
YORUMLAR
Toplam 1 yorum var, 1 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Hasan Vardaroğlu 19 Mart 2013 Salı 13:55

Gülçin hanım bir Bayındır'lı hemşehriniz olarak diyebilirimki tüm Bayındır sizinle gurur duyuyor.Diliyoruz ve istiyoruz ki Güloğlu Plastik sektöründe dünya markası olsun.

Yorumu oyla      17      4  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Biz yapılanı da yapılmayanı da unutmayız; sandıkta sorarız!
Gönül Soyoğlu sordu, Esnaf ve Sanatlarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya ...
Uğur’un katili, belki de yan komşumuz!
Yazarımız Gönül Soyoğul, Uğur Mumcu cinayeti dosyasını aradan 20 yıl geçtikten ...
Milli Kütüphane'den EXPO açılımı
Geçen yıl kuruluşunun 100. yılını kutlayan ve 800 bine yakın kitap koleksiyonuyla ...
 
Gerçek gülmece vurdu mu devirir!
Gönül Soyoğul, çocuklar/gençler üzerine 98 kitap yazmış Muzaffer İzgü’nün, ...
Üniversiteler kan kaybediyor
Gönül Soyoğul sordu, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Füzün ...
Artık eylem zamanı!
BASİFED Başkanı, TÜRKONFED Başkan Yardımcısı ve Kemeraltı için kurulmuş ...
 
Olay adam ‘Bekçi Celal’in film gibi öyküsü…
Geçen hafta ülke gündemine damgasını vurdu, ‘Yok artık’ dedirtti. Milyonlar ...
“En büyük güç, güçsüzlüğünüzü kabul etmek”
Yollarımız hiç kesişmese de pek çok insan gibi ben de onun ekranlardan ...
“Kılıçdaroğlu’nun beni anladığını hissediyorum”
Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ile yavaş yavaş ‘sakin şehir’den ...
 
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Yakında ‘bu ilçe’ memleketin turizm başkenti olacak!
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Müzik bir dehasını kaybetti
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
Asklepion’da Zeus Sunağı konuşulacak
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Nasıl isterseniz öyle olsun
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Bilmeden bilmek!
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Ne olacak bu  Devlet’in hali?
Harun ÖZDEMİR
Harun ÖZDEMİR
Yeni CHP, AK Parti’ye çok şey borçlu!
Ayda ÖZEREN
Ayda ÖZEREN
Hayat hamlesi
Dr. Berna BRIDGE
Dr. Berna BRIDGE
Birleşik Krallık psikiyatristleri mesleğin kurumsal ırkçılıktan temizlenmesini istedi
Metin ÖNEY
Metin ÖNEY
Güçlü kurumlar
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva