RÖPORTAJLAR
1 Şubat 2016 Pazartesi

Ödemiş'in hakkı için...

Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem Gazeteciler Ümit Yaldız, Fahrettin Dokak, Gönül Soyoğul, Fatih Yapar ve Hanzade Ünuz’un sorularını yanıtladı.

Ödemiş in hakkı için...

Deneyimli bir Belediye Başkanı Mahmut Badem...

2014 yerel seçimlerinde AK Parti’nin zafer meşalesini taşıdığı Ödemiş’te geçmişten bugüne 130 yılda Başkanlık koltuğuna ikinci kez seçilen ikinci isim oldu.

Hep farklı isim ve farklı partilerle yol almayı seven Ödemişliler, bir dönem dinlendirdikleri Mahmut Badem’i yeniden Başkan seçtiler.

Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile kamuoyuna yansıyan tartışmalarında Ödemişliler’in hakkı için mücadele ettiğini söyledi. Ve süreç içinde çektiği acıları “Dişim söküldü, saçım yolundu” diye örnekledi...

Başkan Mahmut Badem, Ödemişli seçmenlerine verdiği ‘merkezi idare gücü’ sözünü tutabilmek için şimdilerde sık sık Ankara yollarında koşuyor...

CHP’li ilçe Belediye Başkanları’nın da ‘merkezi idare gücü’ için Ankara’ya gitmesi gerektiğini ancak onların sadece Konak’a gittiğini söylüyor.

Başkan Mahmut Badem, 2019 için siyasi yolculuk hedeflerini ise “Hesap yaparsan, haseba varamazsın” diyerek şimdilik saklı tutuyor...

İlk önce Ödemiş’ten Antalya’ya EXPO için taşınan zeytin ağacını soralım?

Ben onu ilk televizyonda gördüm. Önce Ödemiş lafı geçmedi, ben de bizden olduğunu anlamadım. Şahıs arazisinden ya da kooperatiften alınmıştır zaten. Zeytin taşınabilir bir ağaç, yaşlı ağaç taşınır ve yaşar. Zamandan istifade edilir.

Yaşıyor ama 500 yıllık ağaç o eski kıvama gelmiyor.

500 yıllık ağacın gövdesi var ama içi boş ağacın. Zeytin ağacının yaşlısı 500 yıllık çınar gibi ulu değil. Bizim yoldan gelirken yüzlerce ağaç göreceksiniz. Adam zamanı satın alıyor. Benim kızım bile ‘Bir tane ağacı getirelim’ dedi.  Dikseniz 50 senede böyle olacak.

Antalya Belediyesi AK Partili, siz de AK Partili belediye olunca ve ağacı da sayın Cumhurbaşkanı sulayınca...

Ben Sayın Cumhurbaşkanı ağacı sularken Ödemiş’ten olduğunu bile anlamadım. Sadece bizim oralardan olduğuna dair yorum yaptım.

Konu ticaretten ibaret yani…

Evet.

ÖDEMİŞLİ DOĞRU DÜŞÜNÜR

Altın madeni işi tamamen bitti mi?

Bu süreç bitti. Bizim adımıza başarılı yönetilmiş bir süreç olarak görüyorum. Kendi adıma en azından bunu söylüyorum. Ödemiş Belediyesi olarak biz o süreci iyi götürdük. Zaman zaman beni üzen şeyler oldu. En sonunda da iş bittikten sonra birileri çıktı, milletvekillerini de alarak Park Kulüp’te fotoğraf çektirdiler ve Ödemiş Belediyesi’ne 20’nci sırada teşekkür ettiler.

Yani siz direndiniz ve başkaları mı…

Direnmek değil. Hakkın teslimi anlamında söylüyorum. Örgütlü olmak şart, birlikte hareket edeceksiniz. Kooperatifleriniz de olmalı, örgütlü olmak durumundasınız. Ödemiş Belediyesi olmasaydı burası tehlikeli olabilirdi. Ben yerel yönetici olarak gerekeni yapmak zorundayım.

Siz altın madenine karşı mısınız?

Biz altın madenine niye karşı olalım. Biz doğanın tahribatına karşıyız. Bulunduğumuz yerde altın uygun bir yerden çıkarılırsa, altın bu ülkenin değeridir. Bu ülkeye değer verecektir. Biz ülkemizi yarınlara hazırlayacaksak, altın çıkarılacaksa çıkarılacak. Ama bunu yaparken Ödemiş’in doğasının tahribatı noktasında bir duruşumuz olur. Çıkacak yer vardı. Bir yerde altın vardır, kimsenin de şeyine dokunmuyordur çıkarırlar.

Sizin hakkınızı 20’nci sıradan teslim edenler kim?

Çevreciler kalktılar ‘Bu bizim başarımızdır’ dediler. Ben Mahmut Badem olarak bir şey beklemiyorum.

Ödemişliler bu konuda ne düşünüyor?

Ödemişli doğru düşünür.

Seçimlerin kazanıldığı kaybedildiği, partilerin değiştiği zamanlarda da böyle midir?

Onda da böyledir diyelim. İnsanların verdiği oyu mu sorgulayacağım? Vardır Ödemişli’nin bir bildiği…

EFELERİN DURUŞU

Ödemişliler’in bu özelliği nereden geliyor?

Ödemiş özel bir yer. 130 yılda iki kez üst üste seçim kazanan yok. Arayla kazanan iki kişi var. Bunun bir tanesi 1960 ihtilalinde derdest edilen abimiz. Görevden alınan abimiz. İkinci garip de benim.

Neden böyle?

Efelerin duruşu. Herhalde değişime olan merakı…

İzmir’de partinizin en büyük belediyelerinden bir tanesi Ödemiş. “Mahmut Abi” durumu var. Bu sizin üzerinizdeki yükü artırmıyor mu?

Öncülük vasfı yok ama belki şöyle avantajlarım var. Daha önce Belediye Başkanlığı yapmış olmak ve dörtbuçuk yıl il başkan yardımcılığı anlamında… Ben birinci dönemde geldiğimde de İzmir bürokrasinin tamamını tanırdım. İl Başkan yardımcılığında dostane ilişkim oldu. Bu 4 yıl boyunca yine ben İzmir’e gelen sayın Bakanların karşılayıcısı ve uğurlayıcısıydım. Partideki  görevim bunu gerektiriyordu. Belki oradan bir avantajım vardı.

KADERİN ÇİZGİSİ...

Bu avantajlar size başka yakıştırmalar getiriyor mu?  2019 meselesi… Ödemiş’ten Büyükşehir Belediye Başkanı çıkmaz mı?

Ödemiş’i il yapıp, 750 bin nüfusunu geçiremeyiz.

Başbakan çıkarmış Ödemiş’ten Büyükşehir Belediye Başkanı çıkmaz mı yani?

Bu bence yanlış zamanda, yanlış yolda olmak. Seçime üç sene var. Böyle bir düşüncem asla olmadı. Türk Telekom Bölge Müdür Yardımcılığı yaparken Ali Aşlık ‘Ödemiş’e git’ dedi.  2003’ün Aralık’ı falandı. Ben kalktım Ödemiş’e gittim. Türkiye’nin gözbebeği Telekom’un ikinci adamıydım. Bostanlı’nın göbeğinde oturuyordum, altımda da makam arabam vardı. 15 saniyede masanın bu tarafına geçtim.  O yüzden kader çizgisinin neler getireceği belli değil.

AYAĞINA BASILAN, DİŞİ SÖKÜLEN...

Büyükşehir Belediyesi’ne ciddi muhalefet yaptınız…

Büyükşehir’e muhalefetimde ayağına basılan bendim. Sadece ayağına basılan değil, dişi sökülen, saçı yolunan bendim. Siz seçimden önce üç tane ortak kuruyorsunuz… Neye dayanarak? 6 bin 660’ın yetkilerine dayanarak...

Garaj, mezbaha ve hal…

Ortak proje diye çıktı sonra geri aldı.

Ödemiş Belediyesi el değiştirince iptal oldu diyorsunuz…

Belediye el değiştirince vazgeçse iyi. Bir yıl sonra vazgeçti. Ama burada mutlu sona geliyoruz… Davaları falan geri çektik. Sayın Aziz Kocaoğlu masraflarımızı kabul etti ve biz de davaları geri çektik.

Yani Başkan Kocaoğlu paranızı iade etti?

Öyle diyelim.

HERKES GÖREVİNİ YAPIYOR

İşletme şimdi Büyükşehir’de mi?

Daha işlemiyor ama Büyükşehir işletecek. Bizim orada sorunumuz kalmadı. Ben bana oy vermiş 130 bin insanın hakkını korumak durumundaydım.

Zaman zaman yeterli desteği alamadığınızla ilgili açıklamalarınız oluyor. Selçuk, ‘Ben destek alıyorum’ diyor, Menderes işi düzeltme aşamasında… Siz neden burada çok şikayet eden oldunuz?

30 Mart’ta seçim bitti. Biz Kocaoğlu ile Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız ile, Aziz ağabeyimiz ile bu defteri kapattık. Bunu 30 Mart seçiminin ardından 10 Mayıs 2014’te yapsaydı sorun yoktu. Meclis’e geliş tarihi Mart 2015. Bir yıl boyunca ben bunlara para ödemeye devam ettim. Bir yıl bu tesislere para yatırdım.

Şu anda Ödemiş AK Partili bir belediye olarak, CHP’li Büyükşehir’den istediğini ya da hak ettiğini alabiliyor mu?

Günlük yaşantımıza devam ediyoruz. Herkes görevini yapıyor.

Kendinizi üvey belediye olarak hissediyor musunuz?

Herkes görevini yapıyor.

MERKEZİ İDARE GÜCÜ DEVREDE

Büyükşehir yasanın değiştirilmesi konuşuluyor…

Bu işi yaparken siz AK Partili, CHP’li, MHP’li ya da HDP’li belediye diye düşünemezsiniz. Yasanın içinde uygun olmayan yerlerin düzeltilmesi ile ilgili bu.

İkinci yıla girdiniz sayılır. Merkezi idarenin gücünün ne kadarını sahaya yansıtabildiniz?

Ben o dönemde yasayı iyi bilen biri olarak yerel imkanlarla yapılacak bir Başkanlıktan bahsetmedim. Benim öneri koyduğum şeyler merkezi idarenin de gücüyle Ödemiş’in standardının artmasıyla ilgiliydi. Ödemiş’in bir travması vardı, Organize Sanayi Bölgesi. Geçtiğimiz 21  yıl boyunca inekler otluyordu. Şimdi altyapı ihalesi yapıldı, işi devam ediyor. İçindeki parsellerin yüzde 70’ini de sattık.

Kapasite kaç?

46 parsel var.

ÖDEMİŞ’E DOĞALGAZ GELİYOR

Ne ağırlıklı olarak yürüyor?

Karma organize. Ama 7 - 8 tane süt işleme, tarım ürünleri, hayvansal gıda tesisi var. Bu travmayı çözdük. 2004’te de Beydağ Barajı’nı çözeceğim dediğimde millet gülmüştü bize. Çözdük. Bugün de bunu çözdük. Doğalgaz getireceğiz dedik.  2016 - 2017 yılında Ödemiş doğalgazı yakacaktır diye düşünüyorum. Önümüzdeki kış Ödemiş’e doğalgaz gelmiş olacaktır. Ödemiş’te çağrı merkezi kuracağız dedik. Tarlada, sanayide çalışamayacak gençlere, ağırlıklı kız çocuklarımız olmak üzere iş sahası… Başardık, çalışıyor.

İlçe belediyelerinin imkanlarıyla bir şey yapmak mümkün değil mi?

Yerel ilçe belediye anlamında işleri yapıyoruz. Ben 170 bin metrekare taş döşedim. 74 tane mahallemiz var bizim. Beldeler, köyler var.

Hepsine yetişebiliyor musunuz?

Büyükşehir tüm sahaya yetiştiğine göre biz de küçücük bir ilçeye yetişiyoruz.

KOCAOĞLU BAŞKANIMDIR

Aziz Kocaoğlu ile aranızda yaşanan gerginlikte CHP’nin Ödemiş’i AK Parti’ye kaptırmasıyla ilgili  iki iddialı Başkanın karşı karşıya gelmesi söz konusu mu?

Ben öyle bir bakışın içinde olmadım. Ödemişliler’in haklarını sonuna kadar savunmak gibi bir yükümlülüğüm var.  Bunun içi gereken her yerde her şeyi söylüyorum. Ama sayın Kocaoğlu’na Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, daha önceki ilişkilerimizde  önümü ilikleyerek ve karşısında nasıl davranılması gerekiyorsa öyle davrandım. Ödemiş’e her gelişinde müsaitsem gittim yolda karşıladım. Aziz Kocaoğlu benim Büyükşehir Başkanımdır. Kişisel ilişkilerimiz son derece iyidir.  Benim mizacım kavgaya müsait değil. Ama hakkımı aramak konusunda da el kol hareketleriyle konuşurum. Kendi hakkımı aramıyorum, Ödemiş’in hakkını arıyorum. O gücü hissediyorum.

Birkaç tip başkan vardır. Belediyenin Başkanı, kentin Başkanı. Siz kentin Başkanı gibisiniz…

Sokakta insanlarla ilişkim iyidir.

HESAP YAPARSAN...

Ödemiş’te 130 yıldır iki kez üst üste başkan olmamış dediniz. Bunu ben sağlayacağım diye bir iddianız var mı?

Üst üste demiyorum. Aralıklı da olmamış.  Bence burada hesabi değil, hasbi olunmalı. Hesap yaparsanız, hesaba varamazsınız. Ben 30 Mart öncesi partinin öngördüğü tarihte istifa etmeyen birkaç kişiden biriyim.

Ama Belediye Başkanı oldunuz…

Nasip oldu. Ödemişliler ile ilişkimin iyi olduğunu düşünüyorum.

Bunu nasıl sağlıyorsunuz?

İnsanların sizden çok aşırı beklentileri yok ki. İnsanlar sizden güler yüzlü ve ulaşılabilir olmanızı bekliyor.

2019 yaklaştığında İzmir’de sizinkiler çıkacak, ‘Belediyelerimiz  bunları yaptı’ diyecekler. Ödemiş bu anlamda önemli, öyle değil mi?

Ben vaat ettiklerimi yaptığım zaman, AK Parti Ödemiş’te vaat ettiklerini yapmış olur.

Vaatlerinizi yerine getirmek Ödemiş için iyi olur ama İzmir’e örnek gösterilecek…

Bu anlamda herkes üzerine düşeni yapmalı.  Ödemiş iyi bir belediyecilik sergilemiş olacaktır.

2019’a kadar ‘Bu proje İzmir için önemlidir’ diyebileceğiniz bir çalışmanız var mı?

Önce kenti tanımlamak gerekiyor. Ödemiş tarım ve hayvancılıkla geçinen bir ilçe. Patatesi para ettirebiliyorsunuz, o sene hayal edilemez para giriyor. Sütü de zaten stabile ettik. Onda da başarımız var.

İŞSİZLİK SIKINTISI

Tire’de süt kooperatifi var, herkesin kazandığı bir sistem. Ödemiş’te böyle bir şey var mı?

Süt kooperatifi değil ama sütü de içine alan kooperatifler var. Ürettiği süt miktarı ve hayvan sayısı olarak Ödemiş, Tire’nin neredeyse iki katı. Kentin sıkıntısı işsizlik.  Bir çağrı merkezinde 300 kişiyi çalıştırıyoruz. Ciddi bir hava kirliliği yaşanıyor linyit kömüründen. Ödemiş’in üç tarafı kapalı, doğalgazın bizim için önemi o. Kentteki hava kirliliğini kaldırmak için doğalgaz önemli.

İzmirliler için Ödemiş’i daha cazip kılacak projeler var mı?

Gölcük, göl kenarı rekreasyonuna başladık. Orada bizim ve özel idarenin tesisi vardı. Özel idarenin tesisi kötüydü. Bizim otele kadar olan kısmını ihalesini yaptım, ciddi bir harcama yaptık. Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle yaptık. Onlar 350 bin lira verdi. İhaleye çıkarken 300 bin civarında ben koydum. Birinci etabını yaza bitireceğiz. Birgi’yi aldığım kaynak 3 milyon lirayı geçti. Yağ fabrikası bulduk. Sayın Vali’den onun da kamulaştırmasını aldık. Hiç girilmemiş bir mahallesi vardı Birgi’nin. Ona başladık. Bozdağ kayak merkezinin hizmete girmesi için çaba verdik.  Bozdağ kayak merkezi çalışıyor. Otel de önümüzdeki kış hizmete girer.

Ödemiş’in tarım, hayvancılık merkezi olma sorumluluğu var. Siz bunu bir tık daha yukarıya çekmek için ne yapıyorsunuz? Sizin mandıralarınız var ama Tire’nin biraz altında gibi...

Bizim organizede kurduğumuz işletmeler zaten bununla ilgili. Günlük 1.000 ton sütün 700 -800 tonunu Ödemiş’te işletebilirsem bu başarıdır. Şimdi 400 tonlardayız. 

Tire’nin farkı ne peki?

Onlar organize sanayi içinde yapılanıyorlar. Sütaş Tire’ye geldi. Benden önceki başkandan yer istediler. O zaman çözülmedi. O gün doğalgaz olsaydı Sütaş Ödemiş’te konuşlanabilirdi.

Kentinizin fotoğrafını farklı açılardan çekiyorsunuzdur. Sosyal belediyecilik açısından ne kadar yoksulunuz var, ne kadar işsisiniz var? Ödemiş’in potansiyelleri neler?

Envarter çıkıyor ama bizim fotoğrafımız ile TÜİK’in örtüşmesinin ihtimali yok. Bizim erkek sığınma evimiz var. 4 kişi kalıyor…

Erkek niye sığınıyor?

Barınmak için.  Sokakta kalma durumunda kalmak zorunda olan insanlar. Ödemiş’te 20 senedir huzurevi var. Orada da 27 civarında kişi kalıyor. Çok tempolu bir şey yok. Ödemiş’te nüfus çok değişmemiş. Hala daha eski, köklerine bağlı bir yapı var. Göç almıyor. Beydağ ya da Kınık’tan gelenler oluyor.

İl olma talebi vardı Ödemiş’in. Hala var mı?

Herkes ister.

Siz istiyor musunuz?

İstemek yetiyorsa istiyorum. Ödemiş’in nüfusu 130 bin. Büyükşehir olmak için 750 bin gerekiyor…

Kültür sanat adına, bu nedense 5’nci iş gibi görülüyor. Bu alanda ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Ödemiş’in geçmişine baktığınızda kültürel anlamda da, sosyolojik gelişme anlamında da son derece güçlü. 80’den sonra depolitizasyonla birlikte bir şeyler yavaşlamış. Ama baktığınızda şu anda kültür merkezimizde tiyatro gösterileri ile, kurslarımızda halkın ihtiyaçlarını...

Yüzünüz yeterli olmadığını söylüyor.

Kırsalda olunca belki... Tiyatro getireceksiniz, çok uzun yıllar bunun altyapısı yoktu. Bir sinemayı yeniden aktif hale getirdik. Bunu da tiyatroya ayarlamıştık. Şu anda profesyonel salonlarımız da var. Böyle bir alanda ne kadar oluyorsa o kadar var.

Ödemiş’te AVM var mı?

Yok.

Olsun mu?

Sokaktaki esnafın geleceği anlamında çok doğru bir karar değil. Orta halli insanlar Torbalı’daki AVM’ye ya da haftasonu Optimum’a, durumu biraz daha iyiyse Forum’a gidiyor. Ödemiş’te olsa belki onlar yine buraya gelecek. Komşu ilçelerden de Ödemiş’e alışverişe geliyor insanlar. Çekim gücü neredeyse insanlar oraya gidiyor. İnsanlar AVM’ye sıf alışveriş için de gelmiyor.

ÇÖPÜMÜZ SATILDI

Çöpü ne yaptınız? Sizden önceki belediye başkanı çöp fabrikasını hayata geçirme noktasında bir şeyler yapıyordu...

Daha kurulmadı.

Kim işletecek?

Encümenin yetkisi 3 yıl, belediye meclisinin yetkisi 10 yıl. Danıştay’dan onay alıyorsunuz. Siz 29 yıllığına çöp veriyorsunuz. Çöpün işlenmesini satmışlar.

29 yıl mı uzun, 10 yıl mı kısa?

10 yıllığına verirseniz yasal olur. 10 yıl verirseniz bu sistemi kurtarmaz. Daha uzun olması lazım. Bu iş bugün olsa 20 yıllığına verirsiniz.

Sistem hayata geçtiğinde nasıl olacak, çöpü onlar mı alacak?

Yapılan anlaşmaya göre sokaktaki konteynerların alınması, transfer merkezine getirilmesi bu firmanın. Biz ıslak çöpten çıktık. Ama bunun karşılığında çok ciddi bir para ödüyorum. Katı atık bedeli şu an bunu karşılamıyor. İZSU tahsilatı düşük olduğu için karşılayamıyorum.

Oradaki maliyeti belgeleyip katı atık bedelinin yükselmesini...

Onu yapıyorum...

Siz 29 yıl boyunca şirkete para mı ödeyeceksiniz?

Biz 29 yıl boyunca vatandaştan aldığımız katı atık bedelinin yüzde 90-95’ini ödeyeceğiz.

Şirket çöpün işlenmesinden artı değer elde edecek...

Gaz, elektrik elde edecek. Bunun gideri olarak da yüzde 7 civarında bir para kalıyor.

Avrupa’da ülkeler artık birbirinden çöp satın alıyor...

Bunların da hedefi ve bizim de hedefimiz buydu. Kiraz’da, Beydağ’da ayrı bir tesis oluşturamazsınız. Pamukova’da elde edilen gübre aranır vaziyette.

Burada içinize sinmeyen şey...

Erken organizasyon var. Elde edilen enerjiden yüzde 7 gibi komik bir payın bize kalması var. Çöpü tartıyorum, parasını veriyorum... Bir tarafta çöpün toplanması, bir tarafta enerji elde edilmesi var.

Ne zaman motor diyecek çöp fabrikası?

Birbuçuk sene içinde.

Bütünşehir yasasının yeniden değişmesi gündemde. Komisyonda Türkiye’deki iki ilçe belediyesinden birisisiniz. Özhaseki istiyor değişsin diye ama Gökçek direniyor. Bu yasayı biraz yorumlar mısınız?

Sıradan bir ilçe belediye başkanı olarak bakarsınız bakış farklı. Büyükşehir Belediye Başkanlarının da rahatsızlıkları var...

Büyükşehirlerin güçlenmesi mi gündemde?

İşin mantığı, doğru olanı bu... Kentin büyük yatırımlarını Büyükşehirin yapması gerekiyor. Ben burada CHP’li Belediye Başkanı ile çalışıyorum diye bu gerçek değişir mi? Felsefeyi koyarken 5330 da, 6663 çıkarken de Büyükşehirin güçlü olması, kentin yıllarca çözemediği sorunları çözmesi için merkezi idarece yapılması gereken işlerin yapılması için... İmar tadilat planlarının küçük belediyelerinden alıp kent bütünlüğünü sağlayacak biçimde yapılması gerekiyor....

İlçe belediyelerinin şubeye dönüştürülmesini destekliyorsunuz.

Öyle demiyorum.

Yasada neyi eleştiriyorsunuz?

İlçe belediyelerin güçsüz hale getirilmesi ve kendi yapacağı işlerin zaman zaman Büyükşehir tarafından...  Yerelde bazı işler alınmazsa olurdu. Bu üç tesisle ilgili polemiğe girilmesinin anlamı yoktu, oldu.

Mezarlık mı sizde kalmalıydı? Su mu, itfaiye mi?

Su ve itfaiye devredilemez görevler. Onun dışındaki görevlerin hepsi devredilebilir.

Komisyondaki diğer ilçe belediye başkanı kim?

Zeytinburnu. Çok metropol bir ilçe.

Köylerin tüzel  kişilikleriyle ilgili bir adım atılır mı?

Atılmaz. Bence yasanın doğru kısmı bunlar. Ben 150 kilometre yol açtım. Ham yol. Biz Türkiye’nin en iyi kirazını, kestanesini, cevizini yetiştiren alanlara sahibiz. Bu insanların karnını doyurup, toprağında mutlu etmek zorundayız. Eğer insanları orada mutlu edemezseniz önce Ödemiş’e sonra İzmir’in varoşlarında...  Onu mutlu etmenin yollarından birisi eğer ağacı varsa artıracak hizmetler vermeniz lazım. Bununla ilgili de Orman Müdürlüğü ile çalışmalar yaptık. Gelirleri artırıcı çalışmalar yaptık. İki, bu ağaçları sulayacak kadar imkanları sağlamaya çalışıyoruz.

AK PARTİLİ BAŞKAN ALGISI

Partinizi bilmesek size AK Partili, CHP’li ya da MHP’li diyemeyiz. Siyaseti sert hatlarla yapmıyorsunuz...

Yanlış bu noktada başlıyor. Kafamızda bir AK Partili belediye algısı var. AK Partili Başkan AVM getirir, altın madeni yapılacaksa izin verir...

Aziz Kocaoğlu’nun AK Partili olduğunuz için olumsuz bir muamelesi var mı?

Sahada gelin izleyin. Hizmetler anlamında gelip izleyin.

Diğer belediyelerle mukayese yapıyor musunuz?

Bu tartışmalar bizi bir yere götürmez. 3 yıl sonra birlikte sokakta dolaşabileceğiz. Ben Ödemiş’in hakları için ne konuşuluyorsa konuşuyorum.

Yerelde kalkınma için ne hamleleriniz olacak?

Bütün Türkiye’den ve yurtdışından gelenlerin olduğu üçüncüsü yapılacak bir etkinliğimiz var. Ödemiş’ten Türkiye dışına satılan  park bahçe bitkisi üretiliyor. Bununla ilgili girişimlerimiz var. Süt bayramı yaptık. Bizim derdimiz tanıtım. Ödemiş tulumu vardır. Cesaret edemedikleri için, markalaşamadıkları için İzmir tulumu adı altında pazarlanmıştır.

Parti için dengelerde nerede duruyorsunuz? Ekipler var mı?

İlçede çok kolay dizayn edebilirdim. Ona bile girmedim. Girmemeye çalışıyorum. İyi bir belediye başkanı olmaya çalışıyorum. Burayı siz yöneteceksiniz, orayı onlar yönetecek.

TOKİ var mı Ödemiş’te?

Emeklilere konut yapmakla ilgili tek proje bende.

Açıklandı mı bu?

Söylendi. 15 günde binin üzerinde müracaat aldım. 30 tane ilçe var. 29’ndan böyle bir şey duydunuz mu?

BİNALİ YILDIRIM ARTISI

Binali Yıldırım’ın tekrar İzmir’e dönüşünü nasıl buldunuz?

İzmir adına mükemmel.

Ödemiş adına?

Ödemiş adına zaten artı olur...

Oluyor mu?

Olur. Ankara’da görüşüyor ilgili kişilerle. Ben bir sürü halı saha yaptım. Para harcamadım ki,  Spor Bakanlığı ile yaptım. Restorasyonlarla ilgili, gölün kenarının düzenlenmesiyle ilgili Kültür Bakanlığı ile çalıştık. Takip etmek gerekiyor... Bu bende olduğu gibi herkeste olur.

Herkes dediğiniz kim?

İzmir’deki 30 ilçe. Herkesten kastım o.

Gitmiyorlar mı onlar Ankara’ya?

Konak’a gidiyorlar...

Onlar Konak’a, siz Ankara’ya gidiyorsunuz...

Bizimkisi maliyetli oluyor… (Kahkahalar)

 
Urla'nın tozunu üflüyoruz!
 
İzmir AVM cehennemi oldu!
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Urla'nın tozunu üflüyoruz!
Urla Belediye Başkanı, gazeteciler Ümit Yaldız, Fahrettin Dokak, Gönül ...
Kırmızı Pazartesi’ye doğru gidiyoruz…
Diyarbakır’a giden 106 kişilik barış grubunun arasında yer alan 4 İzmirli izlenimlerini anlattı…
'Dev Ajans'ın minik kuşu!
Hanzade Ünuz, Fark Yaratanlar’da Dev Ajans’ın “Minik Kuş”u Erhan Gölbey ile konuştu…
 
Şifayı arılarda buldu!
Hanzade Ünuz, Fark Yaratanlar’da Prof. Dr. Rafet Gök ile arı ve arının ...
Sen değişirsen, dünya değişir
Hanzade Ünuz, Fark Yaratanlar’da kişisel gelişim uzmanı Leyla Bilen ile konuştu...
Kocaoğlu+Yıldırım=İzmir kazanır!
Hanzade Ünuz, “Duayenler Anlatıyor” adlı yazı dizisinde Samim Sivri’ye ...
 
İzmir’de 70 bin değil, 300-400 bin mülteci var!
Gönül Soyoğul sordu, Prof. Dr. Cem Terzi yanıtladı...
Güç baştan çıkarır!
Hanzade Ünuz, “Duayenler Anlatıyor” adlı yazı dizisinde Dr. Ali Nail Kubalı ...
Nasıl Uğur Yüce oldu?
Hanzade Ünuz, “Duayenler Anlatıyor” adlı yazı dizisinin ilk konuğu olan ...
 
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Adam
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Foks ölünce ne çok üzülmüştü!
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Gıda Günü: Eylemlerimiz geleceğimizdir
Ayda ÖZEREN
Ayda ÖZEREN
Gizli şahit susmayan yargıç
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Sanayi devrimi sonlanırken
Cumhur BULUT
Cumhur BULUT
Sayın Valimiz Yavuz Selim Köşger Beyefendi’ye açık mektup
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
Bu hatalar CHP'nin kaderi mi?
Melek ERYAZICI
Melek ERYAZICI
Toplumsal cinsiyet eşit(siz)liği
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
İklim krizinde payı olan endüstriyel tarıma seçenekler ne?
Harun ÖZDEMİR
Harun ÖZDEMİR
Sahici olmak
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva