RÖPORTAJLAR
10 Kasım 2014 Pazartesi

Kentin geleceğinde biz de söz istiyoruz!

TÜGİAD Ege’nin Başkanı Musa Turan yeni dönemi anlattı, önemli mesajlar verdi.

Kentin geleceğinde biz de söz istiyoruz!

Sinan DOĞAN/EGEDESONSÖZ - TÜGİAD Ege Şubesi, geçtiğimiz ekim ayında genel kurulunu yapıp yeni yönetimini seçti.

Başkanlığı 2016 yılına kadar yine Musa Turan üstlendi. TÜGİAD’ın yeni dönemde iddialı hedefleri var. Turan, “Biz İzmir’e aşığız. İzmir ile yatıp İzmir ile kalkıyoruz. Kente yönelik iddialı projelerimiz var” diye konuştu.

İZKA, İzmir Ekonomik Kalkınma Kurulu gibi kentin karar alma mekanizmalarında yer almak istediklerini belirten Turan, başta liman olmak üzere kentin geleceğinin planlanmasında halk oylamasına başvurulmasını önerdi. 2015 yılındaki seçimlerde TÜGİAD üyelerini hangi partide olurlarsa olsunlar destekleyeceklerini açıklayan Turan, “Benim şu an böyle bir niyetim yok. Ama siyasette artık gençlerin sesi soluğu duyulsun istiyoruz” diyor.


--TÜGİAD Ege Şube’nin yeni yönetimi nasıl oluştu?
Bir yıl önce kurulan TÜGİAD Ege Şube’nin kurucusu olan yönetimdeki arkadaşlarımız inanılmaz şekilde yoruldu. Hepimiz yorulduk. Kurucu olmak kolay değil. Herkesin kendi işi de var. Bir yılda 58 yönetim kurulu toplantısı yapılabilir mi? Biz yaptık. 3-4 arkadaşımız izin istedi. Diğer arkadaşlarımız devam ediyor. Ayrıca yönetime taze kan katmak istedik. Daha önce ön planda olmamış genç arkadaşlarımızı kadroya dahil ettik. Arkadaşlarımız 2016'ya kadar kendi alanlarında çalışıp proje üretecekler.

ÇEŞME KAMPI
--Yönetimdeki üyelerin sektörel bir dağılımı var mı?
İnşaat sektörünün yanına imalat sanayi ve hizmetler sektörünü ekledik. Bunlar çok önemli. Sonuçta İzmir'in sektörel dağılımını yönetime yansıttık. Bu dönem çok önemli projelere imza atmayı hedefliyoruz. Daha önce Kentsel Dönüşüm Raporu’nu hazırlamıştık. Şimdi buna iş güvenliği ile ilgili bir raporu ekleyeceğiz. Ayrıca Kentsel Dönüşüm Raporu’nu İzmir'in deprem kuşağında olması gerçeği ile birleştirip genişleteceğiz.
--Yeni dönemde hedefleriniz neler olacak?
Geçtiğimiz hafta sonu Çeşme'de kampa girdik, yönetim olarak kapandık. TÜGİAD Ege'nin 5-10 yıllık stratejisini hazırladık. TÜGİAD Ege'yi bir yılda İzmir kamuoyuna tanıttık, kabul ettirdik. Şimdi iki yıl boyunca neler yapacağımızı, 5 yıl, 10 yıl sonra hangi adımları atacağımızı belirledik. Burada ortaya çıkan strateji belgesini kamuoyuyla da paylaşacağız.

--TÜGİAD Ege olarak Yunanistan ile ticareti artırmaya önem veriyorsunuz. Komşu ile yeni dönemde neler yapacaksınız?
Yunanistan ile ticaret büyüyor. 2014 Nisan ayında Selanik’te temsilciliğimizi açtık. Temsilciliği genel merkezimizin önderliğinde açtık ama TÜGİAD Ege’nin girişimleri ile kuruldu. Oradaki temsilcimiz bize sürekli ortaklık fırsatları getiriyor. 12 Kasım'da İzmir’de Türk-Yunan İş Forumu olacak. Biz zaten Kuzey Yunanistan Türk Ticaret Odası'nın Türkiye temsilcisiyiz. İzmir’e gelecek işadamlarının çoğu ile görüştük. Forumda da birçok üyemizi Yunan işadamları ile bir araya getireceğiz.

MANİSA’DA TÜRK-ORTAK YATIRIMI
--Yunanlı işadamlarıyla kurulan ortaklıklar var mı?
Kurulan ortaklıklar, yapılan işler var. Örneğin bizim çelik kapı sektörüyle alakalı bir ortaklığımız var. Türkiye'de şirketini kuruyoruz. Şu an ithalata başladık. Önce ithalat, sonra burada üretim yapılacak. Oradaki ekonomik kriz bunu fırsata dönüştürdü. Türkiye kentsel dönüşümden dolayı çok önemli bir pazar. 25 yıldır Yunanistan'da Avrupa standartlarında üretim yapan, çok büyük know-how'a sahip bir firmayı Türkiye’ye taşıyoruz. Ülkemiz ve küresel ekonomi iyi giderse fabrikayı Yunanistan'dan Manisa'ya taşıyacağız.

--TÜGİAD üyelerinin çok ortaklı girişimlere bakışı nasıl?
Genel merkezimiz bir yatırım şirketi kurdu. Bu şirketin ortakları arasında TÜGİAD Ege üyeleri da var. Orada fırsatlar değerlendirilecek. Girişimcilerin projelerine destek olunacak. Amaç genç girişimcileri özendirmek ve ortak iş yapma kültürünü oluşturmak. Daha sonra İstanbul, Ankara, Bursa, Ege ve Çukurova Şubelerimiz ayrı ayrı şirketler kuracak. Bu şirket daha çok Ar-ge ve inovatif bir ürün geldiğinde ortak olacak. ‘Hadi şuradan arsa alalım, imara açıldığında para kazanalım' diye bir düşüncemiz yok. Güzel fikri ve buluşu olan ama parası olmayan gençlere destek vereceğiz.

‘KURULLARDA YER ALMAK İSTİYORUZ’
--İzmir iş dünyasının karar alma mekanizmalarında sizi göremiyoruz. Örneğin İZKA Kalkınma Kurulu’nda, İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu’nda yoksunuz. Burada yer almak için bir talebiniz oldu mu?
Tabi ki bir talebimiz olmadı. Açıkça biz davet bekliyoruz. Gelecek her davete icabet ederiz. Bizim de İzmir ile ilgili söyleyecek sözümüz, hayallerimiz var. Bu hayalleri buradaki üyelerle, büyüklerimizle paylaşmak isteriz. Elimizi taşın altına koymak isteriz. Biz genciz. Enerjimiz var, fikir ve hayallerimiz var. İzmir'in geleceği ile ilgili karar sürecinde biz de olmak isteriz. TÜGİAD açıldığından beri bize destek veren Kemal Çolakoğlu ağabeyimiz bizi İZKA Kalkınma Kurulu'na davet etti. Amacımız orada daimi üye olmak. EGEV'de, İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu'nda, İZKA Kalkınma Kurulu'nda olmak isteriz.
--Son günlerde İzmir kamuoyunda liman tartışması başladı. Sizin bu konuda görüşünüz nedir?
Limanla ilgili bizim de fikirlerimiz var. Ama fikrimizi henüz soran olmadı. Bu tür konularda gençlerin fikirlerini sormak gerekiyor. Bugünün büyüklerinin tek başına yarın için karar vermesi eksik olur. Yarının gençleri nasıl bir İzmir’de yaşamak istiyor. Liman ile ilgili herkesin konuşma hakkı var.

BÜYÜK PROJELERE REFERANDUM
--Bu konuşmaların nihayete erip adım atılması nasıl mümkün olacak?
Toplumsal mutabakat diye bir şey var. İzmir gerçekten diğer şehirlerden çok farklı. Demokrasisi ile herkese örnek olacak bir şehir. Önce sadece iş dünyasının ve siyasetçilerin değil İzmir halkının görüşleri alınmalı. Bu konularda referandum da yapılabilir. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu feribotlara isim verirken İzmirlinin görüşlerini sordu. Gerçekten çok güzel oldu. İzmir'i İzmir yapacak daha büyük değerler de var. Ona bakmamız lazım. Projelerde bir sıralama yapmak gerekiyor. Kruvaziyer limanını başka bir yere aktaracağız. Bir sürü para harcayacağız. Bir şeyleri rehabilite edebiliyorsak önce rehabilite edelim. Son demine kadar kullanmaya çalışalım. Yetmediğinde 10 yıl sonra buranın ne kadar büyüyeceğini hesaplayarak farklı yatırımlara girişebiliriz.

--Size göre İzmir’in en büyük eksiği nedir?
İzmir'in en önemli sorunu işsizlik, özellikle genç işsizliği. Gençlerin istihdamı çok önemli. Ar-ge tesisleri gerekiyor, sanayinin gelişmesi için bölgesel teşvik adaletsizliğinin kalkması gerekiyor. Altyapı sorunu var İzmir'in. Yağmur yağdığında her yeri su basıyor. İzmir büyüyecek, yollar yetmeyecek. Her geçen gün trafik sıkışıyor. İzmir’de elbirliği ile bütün sorunları çözebilecek bir toplum var. Herkes İzmiraşk diyor. Başka bir şehirde bu kadar kentine aşık insan yok. O nedenle kent geleceği birlikte şekillendirsin, planlasın.


‘SİYASETE GİRECEKLERİN ARKASINDAYIZ’

--TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen, TÜGİAD Ege Şubesi Genel Kurulu’nda 2015 seçimleri ile ilgili mesaj verdi. TÜGİAD üyesi milletvekili adaylarını destekleyeceğini söyledi. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Genel Başkanımızı destekliyoruz. Biz genç işadamları ekonomide çok ciddi katma değer yaratıyoruz. Şimdi gençler siyasete de girsin. Siyasette de artık gençlerin sesi soluğu duyulsun istiyoruz. Gençlerin gelecekle ilgili hayalleri var. Bunları mecliste dile getirsinler. Sadece el kaldırıp el indiren milletvekilleri değil bu ülke için katkı üretecek gençler işin başına geçsin. Siyasetçilerin yaş ortalamasına bakın, kaç genç var? TÜGİAD içinde çok donanımlı gelecek vaadeden üyelerimiz var. Türkiye'nin çok önemli cevherleri buradan çıkacak. Onlara ‘siyasete girin’ diyoruz.

--TÜGİAD Ege’den de üyeleriniz siyasete girecek mi? Örneğin siz milletvekilliği adaylığını düşünüyor musunuz?

Siyasete girecek İzmir'de de, Ankara'da da üyelerimiz var. Benim şu an böyle bir niyetim yok ama gelecekte olmayacağı anlamına gelmez. 2016'ya kadar bir görevim var. Bu iki yıl boyunca derneğimi en iyi şekilde temsil ederek kentimize ciddi katma değer yaratmak istiyoruz. İçimizde siyasete girecekler var. 3 büyük siyasi parti de, AK Parti de CHP de MHP'de bizden aday isterse bunlara vermeye hazırız. Bu kardeşlerimizin de sonuna kadar arkasındayız. Hangi partiden aday oldukları önemli değil. Biz biliriz ki üyemiz doğru insandır ve doğru işler yapacaktır. Çünkü TÜGİAD 1986'da Rahmetli Özal'ın desteğiyle kuruymuş bir dernek. Çok büyük aile. Bir kere TÜGİAD üyesi siyasetçi olduğunda asla yanlış yapmaz. Uzlaşı yolunu arar, kavga etmez. Ülkesine nasıl katkı yapacağını bilir. Bu TÜGİAD kültürünü siyasette var edersek ülkeye bir uzlaşı kültürü getiririz. Gençlerin içinde olmadığı bir siyasetin sürdürülebilir olmadığına inanıyoruz. Kurucu Başkanımız Cefi Kamhi'nin çok güzel bir sözü var: ‘Biz varolanların değil varolmak isteyenlerin derneğiyiz’ diyor. Bu söz TÜGİAD kültürünü çok iyi anlatıyor.

 
İnşaat sektörü durmaz!
 
Çare kooperatifleşme!
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
İnşaat sektörü durmaz!
İnşaat sektörü ve kentsel dönüşüm ile ilgili İzmir'in beklentilerini Müteahhitler ...
İzmir Limanı'na bilimsel bakış!
Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Danışmanı Dr. Ersel Zafer Oral, İzmir’deki ...
Hollandalılar'ın gözü Ege'de!
Türkiye'ye en çok yatırım yapan ülke olan Hollanda, 2015'te de yatırımlarını ...
 
Ortadoğu’ya bilimsel bakış
A'dan Z'ye Ortadoğu... Gönül Soyoğul sordu, Prof. Dr. Aylin Güney yanıtladı...
Kalkınma Ankara'dan olmaz
Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar Egedesonsöz’e ...
Buca’nın gönlü rahat olsun, kenti emin ellerde
Gönül Soyoğul sordu, Buca'nın genç Başkanı Levent Piriştina yaşamını, ...
 
Soma, acısını tam kavrayabilmiş değil…
ÇHD Başkanı Selçuk Kozağaçlı, faciayı, facianın gölgesindeki Soma'yı ve ...
Bakanlığın hazırladığı taslak, avukatlığı bitirir!
İdam cezasından twitter yasağına, Pekdaş’ın Konak adaylığından yeni avukatlık ...
Yargıya asla güvenmeyin, asla!
DHKP/C'ye operasyon iddiasıyla 14 ay tutuklu kalan ÇHD Genel Başkanı Selçuk ...
 
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Bir Halk Aşçısını kaybettik
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Şaşırmak
Kemal ARI
Kemal ARI
Ayasofya dedik de…
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Vatandaşlarım buna rakı derler!
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Ayasofya siyasetin neresinde?
Ayda ÖZEREN
Ayda ÖZEREN
Şiddet gören Prensesler
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Yeni Dünya Düzeni ve CHP
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
Kimin gönlünden kimler geçiyor?
Fatih YAPAR
Fatih YAPAR
O fotoğrafın arka planı!
Harun ÖZDEMİR
Harun ÖZDEMİR
CHP’nin misyonu
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva