RÖPORTAJLAR
13 Haziran 2013 Perşembe

DTO yeni başkanı denizciliğin rotasını çizdi

Geçtiğimiz ay gerçekleştirilen Oda seçimlerinde Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı olan Yusuf Öztürk, denizcilik sektöründen EXPO’ya; Gezi Parkı olaylarından devlet bürokrasisine kadar pek çok konudaki düşüncesini sizlerle paylaştı. DTO İzmir’de 12 yıl başkan olarak görev yapan Geza Dologh’dan görevi devralan Öztürk, sektöre ilişkin duygu ve düşüncelerini Egedesonsöz ile paylaştı.

DTO yeni başkanı denizciliğin rotasını çizdi

Kutay GÜROCAK/Yeşim YAVUZER-EGEDESONSÖZ - Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi’nin geçtiğimiz ay gerçekleştirilen seçimlerinde Yönetim Kurulu Başkanı olan Yusuf Öztürk, denizcilik sektörüne ilişkin duygu ve düşüncelerini EGEDESONSÖZ’e anlattı. DTO İzmir’e 12 yıl başkanlık yapan ve şimdi Meclis Başkanı olan Geza Dologh’dan görevi devralan Öztürk, EXPO 2020 adaylığından Gezi Parkı olaylarına; Alsancak Limanı’ndan devlet bürokrasisine kadar birçok konuyu sizler için değerlendirdi. Pilot olma hayaliyle çıktığı hayat yolunda, kendini denizcilik sektörünün kalbinde bulan Öztürk, sektörle ilgili duygu ve düşüncelerini sizlerle paylaştı.
 
Dilerseniz görüşmemize, İstanbul Gezi Parkı’nda başlayan ve ülke çapına yayılan gösterilerle başlayalım. İzmir’de de yoğun destek gören; olumlu olduğu kadar olumsuz yönleriyle de dikkat çeken bu kitlesel eylemlerin, İzmir’in EXPO adaylık sürecine etkisi ne olur? Sonuçta birçok negatif haber, uluslar arası basında yer aldı.
Öncelikle şunu söyleyeyim. Ben, İzmir’in EXPO 2020 adaylığını gönülden destekliyorum. İnşallah bu olur ve bir aksilikle karşılaşmayız. Çünkü gerçekten çok emek sarf edildi. Mesela kendi Odamızdan bir örnek vereyim: Sevgili büyüğümüz Geza Bey, yaşına rağmen EXPO için 6 günde 5 Güney Amerika ülkesi dolaştı. Sonuçta EXPO için çalışarak; hem zamandan hem de ailenizden fedakarlık ediyorsunuz. Elbette bir şeyleri elde etmek bunu yapmamız gerekiyor. Sonuçta kimse size ‘Gel EXPO’yu yap’ demez ancak bu süreç çok kırılgan ve onu yönetmek de bir o kadar zor. Son olaylar, bu süreci biraz etkileyecek gibi gözüküyor. Hiç kimse, böyle olacağını beklemiyordu. Parkta üç ağaç diye yola çıkıldı ama başka noktalara gelindi. Çünkü olayın özü o değildi. Politika yapmak benim işim değil ancak ortada bir durum var. Maalesef İzmir’in EXPO adaylığı, bu olaylardan kısmen etkilenebilir. İnsan, keşke böyle şeyler olmasaydı diye düşünüyor ancak demokrasi de beklemez. Benim Türkiye karşısında şans tanıdığım tek ülke ise Dubai. Olayların ne derece etkili olacağını yaşayıp göreceğiz.


 
Bir süre önce, son derece sakin ve seviyeli geçen bir seçimle göreve geldiniz. Önceki Başkan Geza Dologh gibi, uzun yıllar DTO İzmir’e hizmet eden bir isimden görevi devraldınız. Bu sizin için proje anlamında ayrı bir zorluk olsa gerek. Nasıl geçti seçim süreci?
Biz ekip olarak bir yıldır çalışıyor ve projeler geliştiriyorduk. Sonra 22 Mayıs 2013’te yapılan seçimlerde yönetim kurulumuz seçildi. Böylece göreve geldik. Bizim temel amacımız, diğer Oda ve Borsa yönetimlerinde olduğu gibi, üyeye yakın olmak ve onların sorunlarıyla yakından ilgilenmek. Biz projelerimizi, bu mantık üzerine kurguladık. Deniz Ticaret Odası’nın amaçları ve birtakım kriterler var. Dolayısıyla ilk etapta bunları yerine getirmeye çalışacağız. Seçim aşamasında gördüğümüz aksaklıkları düzeltmek için çalışmalarımız sürüyor. Bilgi güncellemesi, iletişim adresleri gibi temel başlıklar üzerinde çalışıyoruz. Seçimlerle ilgili şunu söylemek istiyorum: Oda ve Borsalarda ister yönetim ister meclis üyeliği olsun, bunlar gönüllük esasına dayanıyor. Böyle olduğu için de ‘menfaat’ diye bir şey söz konusu olmuyor. Evet seçimlerde Geza Bey, tekrar aday olabilirdi ancak olmadı. Kendisi, “Bu çocuklar genç ve bu işi yaparlar” diyerek Meclis Başkanı olarak daha faydalı olacağını söyledi. Bizde aynı şekilde düşündük ve birlikte hareket ettik. Sonuç bu oldu.
 
Seçimlere giderken, yaşınız ya da tecrübenizle ilgili insanların kafalarında soru işareti var mıydı? Bu süreçte genel merkezle diyaloğunuz nasıldı?
Seçim sürecinde merkezle aramız çok iyiydi. Sonuçta bizim DTO merkeziyle herhangi bir sürtüşmeye gidebilecek lüksümüz yok. Böyle bir şeye gerek de yok. Fakat seçim süreci bu ve doğum da sancısız olmaz. Muhakkak bir takım tartışmalar yaşandı. Ancak bunları olumlu algılamak gerekiyor. Ekibimizin çok genç olması, akıllarda birtakım soru işaretleri uyandırmadı değil. “Acaba yapabilirler mi yapamazlar mı?” diye düşünenler olmuştur. Çünkü Oda’da görev almak ayrı, bir şey şirkette çalışmak ayrı... Sonuçta burası bir kamu kurumu. Biz de daha önce kamuda çalışmamış insanlardık. Ancak arkadaşlarımız da alanlarında çok iyi isimlerdi. Dolayısıyla seçim öncesi kendimizi ve projelerimizi iyi anlattık. Böylece zihinlerdeki soru işaretleri ortadan kalktı. Ben üç dönemdir yönetim kurulu üyesi olarak hizmet ediyordum. Biz yola çıkarken “Allah yüzümüzü yere döndürmesin” dedik ve öyle de oldu.

 
Her ne kadar denizci bir toplum olmasak da, İzmir’in tarihi mirasının kente yüklediği bazı misyonlarda var. Sonuçta yüzyıllarca Doğu’nun Batı’ya; Batı’nın da Doğu’ya açılan kapısı olmuş bir kentten söz ediyoruz. İzmir’de denizciliğin insan kaynakları ve eğitim noktasında geldiği aşama nedir?
Yönetim olarak bizler, denizcilik eğitiminin üzerinde durulması gereken bir konu olduğunu düşünüyoruz. Çünkü bugünün çocukları yarının denizcileri olacak. Sloganımız zaten belli, “Denizci millet denizci ülke”. Dolayısıyla “Madem eğitime çok önem veriyoruz; o zaman bunun bir altyapı çalışmasını yapalım” dedik. Bu hedeften yola çıkarak mevcut durumu tespit etmek istedik Yani bölgede denizcilik eğitimi veren kaç tane okul var? Ya da kaç tane denizci, kaç tanesi makinacı ya da güverteci... Bunun bir envanterini hazırlamaya başladık. Sonuçta bu öğrencileri nereye yönlendirmemiz gerektiğinin bir fotoğrafını çekmemiz lazımdı. Şimdi bunu yapmaya çalışıyoruz. Ancak bu şekilde sektöre daha fazla katkımız olur ve bu veriler ışığında yeni projeler inşa edebiliriz. Biz, hızlı adamlarız; başladık mı bitiririz. Vakti çok hızlı değerlendirmek zorundayız. Bunu da yapıyoruz zaten.
 
Biraz da sektörün İzmir’de bilinen konu ve sorunlarına gelelim. Kentte yönetimler değişse de sorunlar bir türlü değişmiyor. Alsancak Limanı, gözümüzün önünde. Çok yazılıp çizildi, hatta limanın kruvaziyer turizme yönelmesi gerektiği söylendi. Sizin limanla ilgili sizin düşünceniz nedir?
Bildiğiniz gibi Alsancak Limanı, 2007 yılında özelleştirmeye tabii tutuldu. O dönemde limanı, 1milyar 275 milyon dolar teklif veren bir grup aldı. Hatta gurubun içinde Ege İhracatçılar Birliği(EİB)’de yer alıyordu. Fakat o dönemde neyi, ne için istediğini bilmeyen ‘istemezükçüler’ de vardı. Sonrasında limanın özelleşip özelleşmemesi gerektiği tartışılmaya başlandı. Sonuçta süreç o kadar uzadı ki, Danıştay’ın olumlu kararına karşın özelleşme treni kaçtı. Paralar ödenemedi ve eski hale dönüldü. O tarihten bu yana da liman, ağır aksak, kör topal gitti. Bu süreçte TCDD Genel Müdürlüğü ve Liman İşletmesi, elinden geldiğince hizmet vermeye devam etti. Sonrasında, ‘Tamam kriz bitti. Özelleştirelim artık’ dendi. Bunu yapmadan önce de limanın, yük ve yolcu olmak üzere ikiye ayrılması düşünülerek yola çıkıldı. Ancak yolcu limanı olarak özelleştirmeye bir firma hariç kimse gelmedi. O da kanunen olabilecek bir ihale koşulu değildi. Bu normal çünkü tek başına yolcu limanı iş götürmezdi. Ben olsam ben de almam. Çünkü para kazanmam mümkün değil. Limana 5 gemi gelecek ama sen bir sürü yatırım yapacaksın. Sadece rıhtımlardan para kazanman mümkün değil. Zaten bu tür yerlerde para, sahadan kazanılıyor. Yani restoran ya da alışveriş merkezlerinden... Böylece katılım olmadığı için de ihale iptal edildi.
 
Peki bu süreçte yapılan bir hata ya da yanlış yok muydu? Belki ihalenin zamanlaması ya da teknik şartnamesi. Bir de Çandarlı Limanı konusu var.
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, bu gelişmeler sonunda neyin doğru neyin yanlış olduğuna ilişkin bir çalışma başlattı ve süreç içinde birçok konuyu inceledi. Sonra görüldü ki, bu limanın özelleştirme aşamasında ayrılmasının mümkün değil. Yani yük ve yolcu limanı olarak ayrı ihale edilmesi mümkün gözükmedi. Geçtiğimiz haftalarda ise Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Çandarlı'da yapımı süren Kuzey Ege Limanı’nın devreye girdikten sonra, İzmir Alsancak Limanı'nın kruvaziyer gemilere ayrılacağını ve buranın özelleştirilmesinin de gündemlerinde bulunmadığını söyledi. Yani burası gelecekte yük limanı olmayacak, sadece yolcu limanı olarak hizmet verecek. Çandarlı Limanı bittiği zaman yükün hepsi bu bölgeye kaydırılacak. Plan bu. Ancak Sayın Bakanımızın bu yaklaşımı çok doğru değil. Elbette devletimiz daha iyi bilir ancak, Alsancak Limanı senelerdir var olan ve hali hazırda da bir sürü yatırımın yapıldığı bir yer. Günümüzde bile revizyon amacıyla yatırımlar devam ediyor. Burada 300 milyon dolarlık bir tutardan söz ediyoruz. Taşıyıcı vinçlerle ilgili ihale bile tamamlandı. Şimdi teslimat bekleniyor. 
 
Söylediklerinizden anladığımız bu işin zamanında bitirilmesiydi. Sanıyorum ki, özelleştirmeyle ilgili farklı düşünceler de ortaya çıkınca iş çıkılmaz hale geliyor?
Bunu Oda olarak değil, Yusuf Öztürk olarak söylüyorum. O ihaleye ben girseydim 900 milyon dolardan fazla para vermezdim. Çünkü, 300 milyon dolarlık bir yatırım gerekiyordu o dönemdi. Zaten şu aşamada o rakamları bulmak da mümkün değil. O yüzden diyorum 2007’de madem bu parayı verecek birisi vardı, ne diye uğraştırdılar mahkemeyle? Zaten bugün limanın o rakamı bulması mümkün değil. Devlet 300 milyon dolar yatırım yapıyor; üzerine bir o kadar parayı da satın alan yapacak. Rakam çıkacak 2 milyar dolara. Kim verebilir o kadar parayı? Mümkün değil. Geçen sene liman, yaklaşık 705 bin TEU; 9 milyon ton da dökme yapmış. Aliağa’daki dökme tek başına 43 milyon ton yapıyor zaten. Toparlayacak olursak TCDD Liman İşletme Müdürlüğü, devletin yatırım kararıyla çok doğru şeyler yapıyor. Vinçlerin yenisi geliyor. Rıhtımlar hazırlandı geri saha da tamam. Çalışmaması için geriye bir şey kalmadı. Sadece personel problemi var limanda. Bunun çözülmesi gerekiyor.
 
Dünyada liman işletmeciliği konusunda gelinen nokta nedir? İzmir’e örnek olacak ve işi gerçekten iyi yapan limanlarda süreç nasıl işliyor?
Singapur, Hong Hong, bazı Çin Limanları, Avrupa’da Hollanda ve Almanya’daki bazı limanlar buna örnek gösterilebilir. Öyle limanlar ki bunlar; örneğin Rotterdam’da bir tane adam bulamazsın rıhtımda çalışan. Her şey otomatik. Yükler şoförsüz kamyonlarla ya da demiryollarıyla taşınıyor. Her şey bilgisayar kontrolünde. Günümüzün olması gereken limancılık anlayışı budur. Biz de ise yapılması planlanan su altındaki gemi yaklaşım kanallarının ÇED raporu bile henüz yok ama liman içinde rıhtımlar açılmaya başlandı. Bu kulağı ters göstermek gibi bir şey. Ama en azından bir şeyler yapılmaya çalışılıyor. Özel bir şirketin, liman işletmesi kadar güzel bir şey yok açıkçası. Çünkü her şey kısa sürede çözülmeye çalışılıyor. Alsancak Limanı’ndaki vinçlerde bir arıza olsa, onun yedek parçasını ihale olmadan alamazsınız. Devlet işi bu bir şey de denmez. Sonuçta herkesin parası var orada. O zaman ne oluyor: Kısırdöngü. Bunu samimiyetimle söylüyorum, buradaki liman işletme müdürleri zoru başarıyorlar.

 
Bürokrasi ve mevzuat hemen her sektörün üzerinde durduğu ve sıkıntılı görünen konuların başında gelir. Sizin sektörde temel çıkmaz ya da belirsizlikler nelerdir?
Her iki konu da bizim sıkıntılarımızın başında geliyor. Aslında bunları aynı kefeye koymak mümkün. Bence ilgili mevzuatlar hazırlanmadan önce Oda, meslek örgütleri ve Sivil Toplum Kuruluşları (STK)’ndan görüş alınmalı. Çoğu zaman böyle oluyor ancak bazen gözden kaçıyor. Bize sorulursa çözüm önerilerimizi sıralıyoruz. Diğer bir konu da Türkiye’deki belirsizlikler. Biraz önce bahsettim. Vinçler alındı ama ne zaman gelecek? Çandarlı Limanı söylendiği gibi 2015’de mi bitecek? Aliağa’daki yol problemi nasıl çözülecek? İzmir körfezine büyük tonajlı gemiler derinlik nedeniyle gelemiyor. Bu nasıl halledilecek? Dediğim gibi bunlar hepsi belirsizlik. Denizcilik sektöründe konuya makro bakmak gerekiyor. Bu da dengeler anlamında çok zor. Çünkü devlet yönetmekle şirket yönetmek çok farklı. Sasalı’ya liman yapılması düşünülüyordu. Burası ihracatçı ya da ithalatçı için iyi; Kuş Cenneti için kötü bir proje olabilir. O zaman devlet olarak madalyonun her iki tarafını da görmek gerekiyor. Öyle olunca da işin içine bürokrasi giriyor ve süreç uzuyor.
 
Uluslar arası büyük firmalar sektörle ilgili kararları alırken nelere dikkat eder? Örneğin Türkiye ile Yunanistan limanları arasında tercih yapacak bir firma nasıl davranır?
Akla ilk gelen şey ‘maliyet’ unsurları olabilir. Evet bu çok o önemlidir ancak düşünülmesi gereken tek şey de bu değildir. Olaylara geniş bir perspektiften bakmak gerekir. Yani işin içinde o ülkenin kanunları da olur, demokratik yapısı da, yargılama ya da eğitim süreci de... Belki 50 bin tane kriter. Uluslararası yatırımcı bunların hepsini tek tek gözden geçirir. Çünkü yatırdığınız paranın karşılığını almak için çalışırsınız, spor olsun diye değil...Hangi ülkenin daha iyi olduğunu da bunlar belirlemiyor mu zaten? Sorunuzun cevabına gelince. Dünyanın en büyük ‘Line’ı iki ülke arasında bir tercih yapmak zorunda kalsa ve o işin başında ben olsam, tercihimi Türkiye’den yana kullanırım. Neden? Çok basit çünkü Yunanistan’da grev var ve adamlar her şeyde işi bırakıyor. Öyle olunca şehir ve limanlar duruyor. Sistem ve ekonomi çöküyor. Ekonomist değilim ama dışardan gözlemleyen bir kişi olarak söylüyorum: Yunanlılar rahat insanlar, yiyelim içelim havasındalar. Hal böyle olunca tercihi Türkiye’den yana yapıyor insan
 
Son olarak biraz da kendinizden bahsedebilir misiniz? Stajyer olarak girdiğiniz şirketin şimdi sahibisiniz. Nasıl oldu bu iş?
Aslen Yozgatlıyım. Ancak köyüm Kayseri’ye daha yakın olduğu için orada doğmuşum. Denizci olacağım hiç aklıma gelmezdi, çünkü pilot olmanın hayalini kuruyordum. Sonrasında denizci oldum. Yapım itibariyle özgür olmayı seven bir adamım. Denizi çok seviyorum. Orada sınır yok. Laf dinlerim ama bana müdahale edilmesinden de hoşlanmam. Yaklaşık 25 yıldır sektördeyim. İşi mutfağını bilirim. 12 yıldır Oda’da çalışıyorum. Şirket sahibi olmama gelince. Evet, Denizcilik Fakültesi’nde okurken stajyer olarak başladığım firmanın sahibi oldum. Nasıl oldu bu? Kimseyi ne kandırdım ne de bir şeyleri zorla ellerinden aldım. İşin ekonomisinde en verimli şey nedir? Çok riskli olmadan para kazanmak. Firmanın eski sahipleri şu an çok para kazanıyorlar hiçbiri riskte de değil. Ama bu insanlar o dönemde benim elimden tuttular ve bana fırsat verdiler. Ben de bu fırsatı iyi değerlendirdim ve çalıştım. Şunu da unutmadan söyleyeyim. Ben çok şanslı birisiyim. Herkese şans gülmez.

 
Önceden ‘ithal’ diyorlardı şimdi ‘gel yönet’ diyorlar!
 
Tayyip Bey’in ‘Karizmam çizildi’ diye hissetmemesi imkansız
YORUMLAR
Toplam 9 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
SİNAN BÜYÜKERTUNGA 21 Haziran 2013 Cuma 18:28

NAZİK DAVRANIŞINIZ VE KIYMETLİ AÇIKLAMALARINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM YUSUF BEY

Yorumu oyla      10      2  
Yusuf OZTURK 21 Haziran 2013 Cuma 16:18

Oncelikle temennileriniz için teşekkür ederim Yonetim Kurulundaki ve Mecliste'ki üyelerimizin yaklaşık %80'i kendi işini yapan , diğerleri ise oldukça iyi kurumsal sirketlerde calısan , tum denizcilik dinamiklerini bir araya getirildiği bir meclistir.Umit ediyorum başarılı oluruz, tekrarlıyorum , başarımız , üyelerden geçmektedir. sevgiyle kalınız

Yorumu oyla      10      2  
Yusuf OZTURK 21 Haziran 2013 Cuma 16:13

9-DTO'nun amaçlarından bir tanesi , üyelerinin ticaretinin kolaylaştırılması için idare ile iletişimde olmak , mevzuatların çıkarılmadan önce, potansiyel sıkıntıların önüne geçmek için tavsiyelerde bulunmaktır.Cıkan sorunlarınlarında ertelemeden çözümlenmesi için girişimlerde bulunmaktır.Bizlerin basarısı , üyeleriminiz bizi ne kadar çalıştırdığı ile orantılıdır.Diger bir amacımız Denizcilik eğitimini çagdas koşullarda yerine getirilmesine destek vermektir.

Yorumu oyla      9      2  
21 Haziran 2013 Cuma 15:28

5-Eger surucu kursu gemi personeli yetiştirecek tüm gerekleri yerine getirmiş ise yapmasında bir sakınca yoktur.Ama eğitimin kalitesini zedeliyici durumda olanlar tespit edilmelidir ve engellenmelidir. 6-Ortalama Denizde kalma süresinin 2,5 yıl olduğu göz önüne alındığında, yeterli , kaliteli denizciler yetiştirecek kurumlara her zaman ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. 7-Sadece Ticaret odasına üye olan, denizcilik faaliyetinde bulunan tüm kuruluşların, Deniz Ticaret odasına da üye olması gerekme

Yorumu oyla      9      2  
Yusuf OZTURK 21 Haziran 2013 Cuma 10:47

3-Daha önce Mustesarlık boyutunda iken , Şu an Denizciliğin her konusu Bakanlık boyutunda , profesyonelce ele alınmaktadır. 4-Liman başkanlıkları ile profesyone iş hayatımda iç içeyim , eskiye nazaran çok ama çok iyi bir yaklaşımları var , keza neredeyse tamamı , bu mesleğin eğitimini alan insanlarca yerine getirilmektedir.Alt kadro ile sıkıntınız olduğunda her başkanın konu ile ilgili mevzuatlar içinde derhal müdahale edeceğinden eminim

Yorumu oyla      9      3  
21 Haziran 2013 Cuma 10:44

Sevgili Sinan Bey; Yorumlarınız için çok teşekkür ederim, düşüncelerimi aktarmak isterim. 1-DTO Izmir Subesi , tamamen özerk bir yapıdadır.Yeni yönetim ile birlikte merkez yönetimi her konuda işbirliği içinde olup ,Izmir denizciliği için her turlu adımları atacaktır. 2-Rekabet konusunda haklısınız lakin Eğitimin , potansiyel denizcilerimize daha uygun maliyetler ile sunulması konusunda bir nevi dengeleyici kurum olmak arzusu ile çalışılmaktadır.

Yorumu oyla      10      2  
SİNAN KAPTAN 13 Haziran 2013 Perşembe 13:33

9)SİZDE BUNDAN ÖNCEKİ ŞUBE BAŞAKANI GİBİ KARE TAMAMLAYAN MI OLACAKSINIZ YOKSA BÜTÜNÜ İTİBARİ İLE DENİZCİLİK CAMİASININ KAPTANI MI OLACAKSINIZ 10)KENDİ İŞİNİZİN SAHİBİ OLMA DURUMU ODA TEMSİLİ KONUSUNDA BİR EKSİKLIĞI GİDERMİŞTİR BU DUEUMU İZMİRDE KURUMSALLAŞTIRACAKMISINIZ... UMARIM ÖZLENEN VE GERÇEKTEN BİZİ TEMSİL EDEN VE VESAYET ALTINDA OLMAYAN BİR ODA YARATMAYI BAŞARIRSINIZ BUNA HEM KARADA HEMDE DENİZDE İHTİYACIMIZ VAR BAŞARILAR DİLERİM SİNAN BÜYÜKERTUNGA

Yorumu oyla      13      2  
SİNAN KAPTAN 13 Haziran 2013 Perşembe 13:25

4)LİMAN BAŞKANLIKLARINDAKİ HANTAL YAPININ DÜZELTİLMESİ İÇİN NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ ÇÜNKÜ İŞ TAMAMEN BUGÜN GİT YARIN GELE DÖNMÜŞ VAZİYETİNDE 5)BAZI İLÇELERDE GÖRDÜĞÜM İLGİNÇ TİCARİ YAPILANMALAR VAR MESELA SÜRÜCÜ KURSLARI GEMİ PERSONELİ NASIL YETİŞTİRİR 6)SON ZAMANLARDA MANTAR GİBİ BİTEN DENİZCİLİK OKULLARI NİTELİKLİ PERSONEL YETİŞTİRMEK KONUSUNDA İYİ BİR YOLMUDUR YOKSA AZ AMA ÇOK NİTELİKLİ KURUMLARIN AÇILMASINA ÖNAYAK OLMA FİKRİNE NE DERSİNİZ 7)ÜYELERİNİZ AYNIZAMANDA TİC ODASIÜYESİ BU ÇELŞKİMİDİR

Yorumu oyla      13      2  
SİNAN KAPTAN 13 Haziran 2013 Perşembe 13:15

SEVGİLİ BAŞKAN ÖNCELİKLE YENİ GÖREVİNİZDE BAŞARILAR DİLERİM..UMARIM PROJELERİNİZİ HAYATA GEÇİRİRSİNİZ ANCAK BİR İKİ EEŞTİRİMİ SUNMAK İSTERİM 1)İZMİR DENİZ TİCARET ODASI İSTANBUL VESAYETİNDEN KURTULMALIDIR.ÇÜNKÜ SİZDE KABUL EDERSİNİZKİ İZMİR EN AZ MERSİN KADAR ÖNEMLİDİR? 2)BAZI UYGULAMALARDA DENİZ TİCARET ODASI KENDİ ÜYELERİ İLE REKABET ETMEMELİDİR..sİZ NEDEN KURS VERİRSİNİZ 3)BİR DENİZCİLİK BAKANLIĞI OLUŞTURMAMNIN MÜCADELESİNİ SEKTÖR TEMSİLCİLERİ NEDEN VERMEZ.

Yorumu oyla      13      2  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Önceden ‘ithal’ diyorlardı şimdi ‘gel yönet’ diyorlar!
CHP’nin ulusalcı milletvekilleri arasında yer alan en önemli isimlerden ...
Palavrayı bırakın, gerçek İzmirli yok!
Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı’ndan İzmir ve İzmirlilik üzerine ...
Öcalan’ın Kürt halkının dostu olmadığını Kürtler anlayacak
Yazarımız Gönül Soyoğul, Ak Parti İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay’la ...
 
Türklerle Kürtler arasında hiçbir problem yok!
CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, Egedesonsöz’e kent ve ülke gündemine ...
Demirtaş üyeleri maraba gibi görüyor!
İzmir Ticaret Odası (İTO)'nın yaklaşan seçimleri öncesi açık ve net konuşan ...
Ben hiçbir aşkımı yarım bırakmadım!
Yazarımız Gönül Soyoğul, İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler ...
 
500 milyar dolar ihracatta skor değil söylem!
Türkiye'nin 2023 yılında ortaya koyduğu 500 milyar dolarlık ihracat hedefiyle ...
Odanın gücünü kazançlı ticaret için harcayacağız
İzmir Ticaret Odası (İTO)’nın yaklaşan seçimleri öncesi mevcut Yönetim ...
Liyakat geleceğe yatırım yapacak!
Kadın sanayici kimliği ile uzun yıllardır iş dünyasında çalışmalarını ...
 
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Ahir zamanda felsefe…
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Turlar
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
85 yıl önce kadınlar asker olacak demişti!
Ahmet Aydın AKANSU
Ahmet Aydın AKANSU
Nesli tehlikedeki hayvanlar ÇOĞALMAYA başlamıştır
Fatih YAPAR
Fatih YAPAR
İzmir tartışmaya neden dahil olmadı?
Neşe ÖNEN
Neşe ÖNEN
Hemşireleri dinleyelim
Ayda ÖZEREN
Ayda ÖZEREN
Korona tecritinden öğrendiğim çok şey var
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Sokakta özgürlük vardı…
Işıl Öztürk BULUT
Işıl Öztürk BULUT
‘Biz bize yeteriz’ ve Soyer
Metin ÖNEY
Metin ÖNEY
Birlik ve beraberlik üzerine
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva