RÖPORTAJLAR
10 Ağustos 2015 Pazartesi

Çiğli'nin borcuna kefil oldu!

Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, Ege’deSonsöz Sohbetleri’ne konuk oldu. Gazeteciler Ümit Yaldız, Fahrettin Dokak, Gönül Soyoğul, Fatih Yapar ve Hanzade Ünuz’un sorularını yanıtladı...

Çiğli nin borcuna kefil oldu!

22 yıl bekledi.

Zoru seçti, Çiğli Belediye Başkanı oldu.

CHP’li Hasan Arslan sakin mizaçlı, hesabını kitabını bilerek usul usul işini yapan bir Başkan portresi çiziyor.

Borç batağındaki Çiğli’nin başına geçtikten sonra işadamı kimliğini konuşturdu.

Esnafın bile güvenmediği Çiğli Belediyesi için şahsi kefalet verdi...

Hasan Arslan güvencesiyle esnafla protokol imzaladı.

Birbuçuk yıllık süreçte borçları yapılandırdı, gelir gider dengesini iyileştirdi.

“At sahibine göre kişner” anlayışıyla Başkanlık görevine geldikten sonra kadrosunda değişiklik yapmadı.

İddiasızmış gibi duran ama kararlı bir yöntem izleyen Başkan Hasan Arslan’ın enteresan çıkışları var...

Çiğli’deki işsiz yığınlarını, işçi arayan firmalarla buluşturarak çöpçatanlık yapıyor...

Çöp tesisi yeri denince herkes kaçacak delik ararken, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na arayışına son verecek çağrıda bulunarak, “Gelin Harmandalı’da son teknolojiyle kapalı sistem çöp tesisi kurun” diyor...

Sayın Genel Başkanımızın ilçe kongreleri öncesinde kesin talimatı var, “Belediye Başkanları örgütü dizayn etmeye kalkmasın. Siyasete bulaşmasınlar. 2019’da atama yapacağız. Sizin örgütle işiniz yok ” dedi.

Diyerek, CHP kongreleri öncesindeki yaşanan yüksek yoğunluklu tartışmalara rağmen, tavrını şimdiden açıklıyor...
 
Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, Ege’deSonsöz Sohbetleri’ne konuk oldu. Gazeteciler Ümit Yaldız, Fahrettin Dokak, Gönül Soyoğul, Fatih Yapar ve Hanzade Ünuz’un sorularını yanıtladı...
 

EGEDESONSÖZ: Çiğli Belediye Başkanı olmak için kaç yıl beklediniz?

ARSLAN:
22 yıl.

EGEDESONSÖZ: Çok beklemişsiniz…

ARSLAN:
Çiğli’ye 91 senesinde SHP’den milletvekili ön adayı oldum. 1999’da talip olmadım, 2004 ve 2009 yıllarında talip olmuştum. Nasip değilmiş o zamanlar.

EGEDESONSÖZ: Başkan olmayı neden bu kadar çok istediniz?

ARSLAN:
Aslında Belediye Başkanı olamadıkça kendimi işime verdim, maddi durumum daha iyi oldu (gülüyor).

EGEDESONSÖZ: Herkes Çiğli’yi yönetmek istemiyor. Neden Çiğli?

ARSLAN:
Bu bir arzu. Ben inşaat mühendisiyim. Galip Öztürk dönemine bakıyordum, Ensari Bulut’a bakıyordum. Yapamıyorlardı, olmuyordu… Çiğli’yi yönetmek istiyordum. Evim Çiğli’de, işyerim Çiğli’de, aile ortamım ve akrabalarım Çiğli’de.

ÖNÜMÜZÜ GÖREMİYORUZ

EGEDESONSÖZ: Hayalinizde nasıl bir Çiğli var?

ARSLAN:
Çağdaş bir kent tasarlıyoruz. Önümüzde çok büyük engeller var, bu şekilde bu hayallerimizi gerçekleştirmemiz kolay değil. Özel imar planı yapmaya çalışıyorsun, bir sürü sorun. Dönüşüm yapmaya çalışıyorsun, o da sorun. Önümüzü göremiyoruz.

EGEDESONSÖZ: Yasalara göre ilçe belediyelerinin çok fazla yetkisi yok…

ARSLAN:
Bizim bazı mahallerimiz var. Aslında çok önceden revizyonlarının yapılması gerekiyormuş. Yapmamışlar. Çiğli’ye eskiden müteahhitler girmiyordu. Vatandaş kendi gücüyle yaparsa yapardı. Artık başka yer kalmadığı için müteahhitler Çiğli’ye de geldiler. İki katlı yerlere bile müteahhit giriyor. İmar planı yapmaya çalışıyorsun. İlk başta o müteahhitler halkı örgütlüyor, ‘Biz yapacaktık, imar planı işi durdurmak demektir’ diye. Halk da, ‘Ben imar planı istemiyorum’ diyor. Biz bununla karşı karşıya kaldık. Daha geniş yollar, daha geniş, daha çok çocuk oyun alanları, otopark alanları olan çağdaş bir kent yaratmak için çalışma içine girmek istiyorum. Vatandaş ise kısa dönemde acaba 150 metrekarelik alanımı daha iyi nasıl değerlendiririm mantığıyla olaya farklı bakmaya başladı. Çünkü müteahhit var işin içinde. Rant var. Vatandaş da rantına kavuşmak istiyor.

EGEDESONSÖZ: 22 sene önce yönetmeye talip olduğunuz Çiğli ile bugün bulduğunuz Çiğli arasındaki farklar nelerdir? Nüfus neydi ne oldu?

ARSLAN:
O zaman 70 bindi şimdi, şimdi 180 bin nüfus var. O zaman değişim dönüşümü çok rahat yapabilirmişiz. Şimdi çok zor yapabiliyoruz.

EGEDESONSÖZ: O kadar yıl Başkanlık için beklemeye değmiş mi?

ARSLAN:
Değdi tabi. Güzel, onurlu bir görev. Halka hizmet ediyoruz ama şüphesiz herkesi memnun edemiyoruz. Kızanlar da oluyor, gelip hiçbir çıkar gütmeden teşekkür edenler de oluyor. İşte o zaman çok memnun oluyoruz.BELEDİYEYE KEFİL OLDU

EGEDESONSÖZ: Belediyeyi nasıl buldunuz? Umduğunuzdan daha mı kara tablo var Çiğli’de?

ARSLAN:
Göreve geldiğim zaman daire müdürlerinden rapor istedim. Gelen raporlara bir baktım olay çok kötü. Mali tablo çok kötü. Maaşlar, rutin ödemeler yapılamıyordu.

EGEDESONSÖZ: Rakam vermek gerekirse…

ARSLAN:
Ben o zaman da söyledim ama bana çok kızdılar. O yüzden şimdi açmayayım.

EGEDESONSÖZ: O rakamlar yalanlandı ama…

ARSLAN:
200 - 250 milyon lira arası rakam telaffuz etmiştim. Benim dediğim doğruydu. Onlar vergi dairesini, SGK’yı falan hesaplamıyor. Ben hepsini söylüyorum. Şimdi maaşları rutin olarak ödüyoruz, birikmiş maaşları da ödedik. Esnafı çağırdık ‘Paranızı ödeyeceğiz. Yeter ki protokole bağlayın’ dedik. Esnaf artık bize güveniyor. 
Belediyenin en büyük gideri, amortisman giderleri. ‘Biz böyle pahalı alımlar yaparak bu işin içinde çıkamayız, toptancısını bulun’ dedim. Çakmak diye bir servis var. Konuştuk, ‘Belediyeye mal vermek istemiyorum. Beni üzdüler zamanında’ dedi. ‘Ama Belediye Başkanı değişti, şimdi yönetim şekli de değişti. Güvenmen lazım’ dedik.  ‘Seni tanıyorum. Senin firmana da iş yapıyorum. Ancak bir şartla veririm. Protokol yapmamız lazım’ dedi. ‘Yapalım’ dedim. Protokolü getirdi, bizim elemanların suratı asık. ‘Bu uygulanacak bir protokol olamaz ki’ dediler. Baktım son maddede, ‘Hasan Arslan’ın şahsi kefaletiyle’ deniliyor. İmzaladım. Adamdan aldık her şeyi. Bize mal temin ediyor. Protokol da hala elinde. Ama çok güzel gitmeye başladı işler.

EGEDESONSÖZ: Toparlanmada Büyükşehrin pozitif katkısı var mı?

ARSLAN:
Ben Büyükşehir’e çok teşekkür ediyorum. Aziz Başkan gerçekten bizi…

EGEDESONSÖZ: Sizin adaylığınızdan itibaren Aziz Başkan’ın sizden yana tavır koyduğu yorumları yapıldı İzmir’de. Bu mali zorlukların atlatılmasındaki rolü…

ARSLAN:
Biz geldiğimiz zaman çok sıkışık durumdaydık. Banka kredisi alamıyorduk. Kredi alana kadar Aziz Başkan bize kol kanat gerdi. Nakit para vermedi, ‘Gayrimenkulünüz varsa satın alayım’ dedi. Baktık bizim gayrimenkullerin hepsinin üstünde haciz şerhi var. Satacak yer bulamadık. O arada İZSU su deposu inşaatı yapılacakmış. İZSU bizden yer aldı. Durumumuz biraz düzelince bankaları çağırdık, gelin kredi verin dedik. Bankalar bize güvendi ve kredi verdiler.

EGEDESONSÖZ: Şimdi de Hasan Arslan’ın imzasını istiyorlar. O kredilere şahsi kefaletiniz var mı?

ARSLAN:
Evet var.

EGEDESONSÖZ: Kendi mülkünüzü tehlikeye atmış oluyorsunuz?

ARSLAN:
Evet. Bir şey olursa bana gelecekler.

EGEDESONSÖZ: O kadar çok mu seviyorsunuz Çiğli’yi?

ARSLAN:
Niye sevmeyelim? Ben kendime güveniyorum. Biz şimdi 3 - 4 ay sonrasının hesabını yapıyoruz. Ne gibi sıkıntılarla karşı karşıya kalabiliriz diye.

EGEDESONSÖZ: Ailenizin haberi var mı bu şahsi kefaletlerden? Kızmıyorlar mı?

ARSLAN:
Var tabi. Niye kızsınlar. Ticarette de öyledir.

EGEDESONSÖZ: Bir kamu kurumuna, belediyeye Başkan’ın kefil olması nasıl olabiliyor?

ARSLAN:
Son aldığımız kredilerde İller Bankası teminat mektubu aranmadı. Belediye Başkanı imzasını yeterli buldular.

EGEDESONSÖZ: Burada bir aksilik olsa size gelecekler...

ARSLAN:
Burada zaten böyle bir şey olamaz ki. Belediye Başkanı kefil ama belediyenin malına gelecek. Ama belediyenin de mal varlığı yok. Aslında banka burada bize büyük bir güven duyuyor. Bizim bilançoları incelediler. Biz  Ocak ayında 11 milyonluk kredi yetkisi çıkardık meclisten. 4 milyonunu kullandık. Geriye kalanını da gerekirse kullanacağız.

EGEDESONSÖZ: Sayın Başkanım ne yapıyorsunuz? Köprü mü, yol mu…

ARSLAN:
Ya biz alamadığımız maaşları takviye ediyoruz. Maaş veriyoruz. Bir de yürüyen yatırımlarımız var.GİZLİ BİR İŞ YAPMIYORUM

EGEDESONSÖZ: Hasan Arslan döneminde Çiğli Belediyesi’ne kaç kişiyi işe aldınız?

ARSLAN:
35 - 40’a yakın kişiyi işe aldık. Söz verdiğimiz kişileri istihdam ettik. Kadromda kimseyi değiştirmedim.

EGEDESONSÖZ: Başkanlar kendi kadrolarını kurmak isterler bazı stratejik noktalarda. Siz neden böyle bir değişiklik yapmadınız?

ARSLAN:
Ben orada gizli saklı bir takım işler yapmıyorum ki. Ben eğer bir şey yapmak istiyorsam, tüm yetki de bende ise zaten istediğimi yaptırabilirim. İnsanların birtakım farklı şeyler yapmak gibi düşünceleri varsa değiştirebilirler ama benim öyle bir derdim yok.

HER ŞEY KONTROLÜM ALTINDA

EGEDESONSÖZ: Çiğli’yi daha önce yönetememişler diyorsunuz. Ve kimseyi değiştirmedim diyorsunuz… Yani siz bu yapıdan memnun musunuz? 

ARSLAN:
Bu yapı işi biliyor. Ama dizginleri de elde tutmak lazım. Çalıştırmak, sorgulamak, otokontrolünü yaptırmak lazım. Ben geçenlerde yaptığım bir konuşmada ‘Çiğli halkı rahat olsun her şey normal gidiyor, her şey kontrolüm  altında’ demişim.

EGEDESONSÖZ: Çalışmıyorlar diye bir şey yok, çalıştıramamışlar mı diyorsunuz?

ARSLAN:
Aynen öyle. Sen çalışmazsan, adam da çalışmaz. Bunun püf noktası şuradan geçiyor. Ben ticaretten anlıyorum, yöneticilik yaptım, kamuda 10 yıla yakın deneyimim var. Bu deneyimler zinciri bende yöneticilik vasıflarını oluşturmuş zaten. Mali işler olsun, imar işleri olsun, zaten ben anlıyorum bu işlerden. Önüme bir evrak geldiği zaman, ‘Olmamış bu götürün, düzeltin getirin’ diyebiliyorum. Bilmeyen adam ne yapacaktı? Bilmeyen adam, bilen adamlardan danışman almaya çalışacaktı. İşte ekip o zaman lazım.

EGEDESONSÖZ: Çiğli Belediyesi personel maaşını ödeyebilmek için kredi çeken bir kurum. Ne zaman yatırım yapabilen bir belediye haline gelecek?

ARSLAN:
Devletin borçları hariç onları yapılandırdık zaten. Geriye kalan borçların yaklaşık iki yıl içerisinde düzeleceğini sanıyorum.

EGEDESONSÖZ: Bu tesis Çiğli Belediyesi tarafından yapılmaktadır yazılacak yani?
Yaptık ki biz. Bizim dönemimizde kapalı spor salonunun temelini atıp, 8 ayda bitirdik, hizmete açtık.

EGEDESONSÖZ: İller Bankası’ndan ne kadar yardım geliyor?

ARSLAN:
İller Bankası’ndan bizim elimize geçen, aylık ortalama 1.250 (1 milyon 250  bin lira)

EGEDESONSÖZ: Personel maaşı ne kadar tutuyor?

ARSLAN:
Personel maaşı ortalama iki buçuğu (2 milyon 500 bin lira) buluyor.


HARMANDALI’NA ÇÖP TESİSİ YAPILABİLİR

EGEDESONSÖZ: İzmir’de en talihsiz iki ilçe var diye konuşulur. Biri Buca, diğeri de Çiğli. Sizce Çiğli İzmir’in en talihsiz ilçesi mi?

ARSLAN:
Bence öyle. Çiğli’deki çarpık yapılaşma, gecekondulaşma sorunlardan bir tanesi. Bunu düzeltmek için de çok uğraşmak lazım. Ne zaman düzeltebileceğimiz konusunda ben gerçekten karamsarım. İkinci sorunumuz da çöp meselesi… Bizim en büyük sorunumuz çöp. Aziz Başkan sağ olsun, Bornova, Menderes taraflarında birkaç yer buldu ama AKP’liler halkı isyana teşvik ettiler. Yani yine Çiğli’ye hapsolduk. Yamanlar tarafında olan yeni yer için ÇED raporu sunumu yapıldı, şimdi kurumların görüşleri alınacak, süreç devam ediyor. Ben dikkat ediyorum, bazı kurumlar işte bu Jeoloji Mühendisleri Odası falan ‘Olmaz’ gibisinden ses çıkarmaya başladı. Hükümet zaten engel.

EGEDESONSÖZ: Yamanlar da Harmandalı’ndan kuş uçuşu birkaç kilometre ötede. Yani siz Çiğli olarak çöpten yine kurtulamıyorsunuz…

ARSLAN:
Biz gittik Prag’da, Viyana’da çöp tesislerini gezdik. AKP’li Menderes Belediye Başkanı ve AKP’nin Büyükşehir Grup Başkanı Bilal Doğan falan da vardı gezi ekibi içinde. O çöp tesisleri şehrin merkezinde kurulmuş, fabrika gibi duruyor. Ne etrafında bir kirlilik ya da başka bir şey var, kapalı sistem... Çöp kamyonları gelip gidip, çöpünü döküyor. O çöpün döküldüğü alan, camlarla izole edilmiş. Hem oradan para da kazanıyorlar. Yani bizim gördüğümüz tesislerde 70 bin nüfuslu bir bölgeye sıcak su, hem de elektrik temin ediyorlarmış o fabrika sayesinde. Hiç kimseye de bir zararı yok, çevre kirliliği oluşturmamış.

EGEDESONSÖZ: Aslında bu çöp meselesi Çiğli’nin kurtuluşu da olabilirmiş, öyle değil mi?

ARSLAN:
Ama burada siyasi bir takım oy kaygıları, bu işi engellemek için ön ayak oluyor. Yapılacak olan bu çöp tesisi son sistem. Ayrıştırmaları da, yakmaları da yapacak.

EGEDESONSÖZ: Uygun bir yer bulunursa Çiğli’de kabul eder misiniz?

ARSLAN:
Kapalı bir tesis kurulması kaydıyla olabilir. Harmandalı bölgesinde…

EGEDESONSÖZ: Harmandalı’nda çöp tesisi yapılabilir düşüncenizi Aziz Başkan’la paylaştınız mı?

ARSLAN:
Paylaşmadım, paylaşacağım. 2018’e kadar devam eden bir olay ve belki de bu yer sorunu nedeniyle daha da ilerisinde devam eder. O zaman madem öyle Harmandalı’da yapılabiliyorsa, onun araştırılması yapılsın. Önemli olan çöp tesisinin kapalı sistemde yapılması.

EGEDESONSÖZ: Aziz Kocaoğlu’nun Harmandalı bölgesinde çıkan yangınlar için birtakım oyunlar oynanıyor şeklinde açıklamaları var. Katılıyor musunuz?

ARSLAN:
Harmandalı’nda yangın kendi kendine çıkmaz ki…Biz de şüpheleniyoruz. Son günlerde Büyükşehir seferber oldu. Orada faaliyet gösteren hurdacıların oradan uzaklaşması için birtakım çalışmalar içerisindeler. Şüphelere ben de katılıyorum.

OTOKONTROL BAŞLADI

EGEDESONSÖZ: Çiğli’de ne kadar işsiz var?

ARSLAN:
Aslında bizim en büyük sorunlarımızdan biri de bu istihdam konusu. İş arayanlar belediyemize gelip, makamımızı meşgul ediyorlar. Biri ‘Benim çocuğumu işe alır mısın’ diye bana geldiğinde var ya, korkunç canım sıkılıyor. ‘Eyvah’ diyorum, bir kişiyi daha kaybettim. Almayacağım kesin çünkü. ‘Gel bizim Çarşamba günü yaptığımız görüşmelere katıl’ diyorum ama ‘Yok’ diyor ‘Ben belediye istiyorum’. Çıkarken o yüz ifadesini görüyorum. Kızarak çıkıyor.

EGEDESONSÖZ: İnsanlar neden belediyede işe girmek istiyor sizce?

ARSLAN:
Biz o tabuyu yıktık. Belediyeye giren rahat eder, çalışmaz diye bir şey yok. Ben ilk Belediye Başkanı görevine başladığım zaman bir sürü uğultu oldu. ‘Bu başkan işçi düşmanı, baskı uyguluyor’ vs. dendi.

EGEDESONSÖZ: Ne yapıyorsunuz peki siz? Mesaileri mi kontrol ediyorsunuz?

ARSLAN:
Bir şey yaptığım yok. Bizim bir Belediye Başkanımız yardımcımız var. Onun adını ‘Parmakçı’ koymuşlar. İşe gelirken, çıkarken parmak basıyorlar ya hani. Derviş Bey’e görevi verdik. Memur, işçi herkesi denetleyecek. Kim geliyor, kim gelmiyor diye.  E şimdi bu olaylar birilerini rahatsız etmeye başladı. Mesela araç çıkışları yasaklandı. Geçen gün birisi beni gördü, ‘Başkanım sana teşekkür ederim’ dedi. ‘Eskiden biz denize giderdik bakardık ki, belediyenin kamyoneti de orada deniz kenarında duruyor. Şimdi biz hiçbir şey göremiyoruz deniz kenarlarında’ diyor. Artık belediyede otokontrol sistemi var.

EGEDESONSÖZ: Disiplinsiz davranana ne yapıyorsunuz?

ARSLAN:
Biz disiplinsiz davranana, inanın işin kolayını uygulamıyoruz. İşte bunu işten çıkaralım, edelim falan diye. İşte sorun da orada başlıyor. Bazıları diyormuş ki, ‘Hasan Arslan bağırıyor, çağırıyor’. Böyle lanse ediyorlarmış beni. Törende açıklama yaptım dedim ki, ‘Bakın biz işin zor tarafını seçiyoruz, sizin yanlışlarınızın stresini üzerimize alıyoruz. İşin kolay tarafı hiç uğraşmadan işten çıkarmak. Biz bunu yapmıyoruz. İşten çıkarmamaya çalışarak, sizin bu gemide yürümenizi istiyoruz.’

EGEDESONSÖZ: Belediyenin kaçta kaçı çalışıyordur başkan?

ARSLAN:
Valla bence hepsi çalışıyor artık.

ÇÖPÇATANLIK YAPIYORUZ

EGEDESONSÖZ: Çiğli Belediyesi’nin işçi bulma seferberliğinden bahsedelim biraz, işsizlikle mücadelede yeni bir yönteminiz var…

ARSLAN:
Öncelikle bizim ÇİBEM diye bir eğitim merkezimiz var. Burada 17 ayrı branşta meslek edindirme kursları veriyoruz. İŞKUR yetkilileri gelip, ‘Bizim size önereceğimiz mesleklerde de kurs verirseniz, o kursiyerlere 25 lira harçlık vermek istiyoruz. Onların bu kurs süresi içerisinde SGK primlerini de biz yatırmak istiyoruz’ dediler. Şimdi ek bir protokol daha yapacağız. İŞKUR’un bize önereceği meslek eğitimlerini vereceğiz. O zaman daha çok kişiye iş bulacağımıza inanıyoruz.

EGEDESONSÖZ: Sizden iş isteyenleri, işverenlerle buluşturuyormuşsunuz…

ARSLAN:
Çöpçatanlık yapıyoruz. Gerçekten hayırlı bir çöpçatanlık bizimki. Bunu yaparken kendimiz de mutlu oluyoruz.

EGEDESONSÖZ: Nasıl başladı bu çöpçatanlık süreci?

ARSLAN:
İşçi alımı yoktur diye belediyeye ilan asmamıza rağmen kapımıza bir sürü insan geliyordu. Belediyede işe girmek istiyordu. Ne yapabiliriz diye düşündük. İş çevresinden arkadaşlarımıza rica ettik, ‘Alım yaptığınız zaman bizim belediyemiz aracılığıyla yapar mısınız?’ diye. Bu iş boyutlandı. Basında haber çıkmaya başlayınca, hiç tanımadığımız firmalar istihdam projemizden yararlanmak amacıyla bizim kapımıza aşındırmaya başladılar. Şöyle vasıflarda birini arıyoruz diye bize başvuruyorlar. Biz de elimizdeki özgeçmişlerin sahiplerine mesaj yolluyoruz. Buluşup, görüşüyorlar. Bir gün merak edip kongre salonuna gittim. Salon tıklım tıklım dolu. Dedim ki, ‘İş bulabilme adına gelip katılmışsınız, size teşekkür ediyorum.’ Bir hanımefendi söz aldı, ‘Aslında ben size teşekkür etmek istiyorum, bize bu umut kapısını açtığınız için biz size teşekkür ederiz’ dedi. Gerçekten o beni çok memnun etmişti.

EGEDESONSÖZ: O birime başvuran, iş bekleyen kaç kişi var?

ARSLAN:
Sayısını tam bilmiyorum ama her hafta yapılan görüşmelere ortalama 60 - 70 kişi gibi bir katılım oluyor.


SERTEL DOSYASIYLA İLGİM YOK

EGEDESONSÖZ: Gelelim zor sorulara… Attila Sertel dosyasına isminizi nasıl karıştırdılar?

ARSLAN:
Benim Atilla Sertel dosyasıyla hiç alakam yok. Atilla Sertel’i SHP döneminde neredeyse İl Başkanı yapacaktık. Sol kanattan bir arkadaşımız. Bizim Disiplin Kurulu Başkanı sağ olsun, kendisini kamuoyunda var edebilmek için, bizim adımızı ima yollu ulaştırmaya çalışmış. Ben sonradan öğrendim, benim adım yokmuş.

EGEDESONSÖZ: Ama sizin şirket müdürü olan yakınınız Niyazi Arslan’ın adı var değil mi?

ARSLAN:
Evet onun adı varmış. Ben onun da bu işte parmağının olacağını zannetmiyorum. Yakınımın yaptığı bir şeyin beni bağlamaması lazım. Sonuçta adam İl Yönetim Kurulu üyesi. Ben Belediye Başkanlığı için çalışmalar yaparken, benden önceki Belediye Başkanı arkadaşım Metin Solak getirmiş, şirketin müdürü yapmış. Ben geldim, hiçbir Belediye Başkan Yardımcısını değiştirmedim. Hala değiştirmedim. E bu kişi de şirket müdürü, onu da değiştirmedim. ‘O senin amcanın torunuymuş, değiştir’ dediler. Bir yanlışını görürsem değiştiririm. Ama şimdi daha hiçbir şeyi yokken, sırf amcamın torunu diye niye değiştireyim?

BAŞKANLIĞI BIRAKIRIM

EGEDESONSÖZ: Niyazi Arslan üzerinden sürekli size vuruluyor. Yıpranmayı hala göze alıyorsunuz öyle mi?

ARSLAN:
Ben niye yıpranayım ki? Vursunlar. Birileri vuruyor diye ben de suçu olmayan bir adamı cezalandıracak mıyım? Gün gelecek onlar da vuramayacak. Çiğli’de yıllarca işçi maaşları ödenmedi, grevler vardı. Şimdi ben ödüyorum, hiçbir şey yok. 15 aydır biz görevdeyiz. Niyazi Arslan’ın bir vukuatı yok. Atilla Sertel olayında da, mesela benim Tunceli kökenli olmamın bu olayla ne alakası olabilir? Birileri getirip ima yollu bizi o topa sokmaya çalıştı. Bu olayda elinde en ufak bir bilgisi belgesi olan varsa getirsin, ben Belediye Başkanlığı’nı bırakırım. Yok öyle bir şey.

EGEDESONSÖZ: Beraber siyaset yaptınız mı peki?

ARSLAN:
Yahu yok. Bu adam 2009’da benim rakiplerimin yanındaydı. Hatta “Senin yüzünden kaybedersem elimden çekeceğin var” demiştim. Siyaset bu sonuçta. Yani Atilla Sertel olayı benimle alakası olmayan bir iş. Tacettin Bayır atamayla İl Başkanı oldu ve şimdi milletvekili. Ben onun milletvekili olmasından memnunum. Çünkü adamın İl Başkanlığı’na emeği geçti. Aynı şekilde Ali Engin’in yani seçimle İl Başkanlığı’na gelen bir insanın iki buçuk yıl boyunca işiyle ilgilenmemesi, bütün eforunu örgüte vermesi falan… Gerçekten de bu adamın milletvekili olmaması için hiçbir sebep yoktu. Ben Çiğli’de Ali Engin’in milletvekili olabilmesi için ön adaylıkta desteğimi verdim. Gizlemedim de. Ama Ali Engin İl Başkanlığı yapmamış olsaydı, kesin milletvekiliydi. İl Başkanlığı’nın kendisine zararı dokundu. Ali Engin feodal çevreden gelen bir insan. Dikkat edin, ona en çok vuranlar kendi kültüründen olan adamlar. Mesela Rıza Koçer.

EGEDESONSÖZ: Ali Engin yerel yönetim sürecini iyi yönetebildi mi? Çiğli özelinde değil, genel olarak?

ARSLAN:
Çiğli’de de faydası olmadı ki. Çiğli’deki atama olayında ne kadar gittiysem görüşmeye, aday adaylarından da mutlaka birileri gidiyordu görüşmeye. Yani benim ona milletvekili ön adaylığında yaptığım gibi bir destek vermedi bana.

STK’LARA MERKEZ YAPACAĞIZ

EGEDESONSÖZ: Proje kitapçığının kapağı açıldı mı?

ARSLAN:
Evet başladık şimdi çalışmalarımıza. Mesela Evka-5’te bizim çok katlı, çok amaçlı bir pazar yerimiz, kültür merkezimiz, konferans salonumuz, kafeteryamız, restoran ve düğün salonumuzun olacağı ve en altının da otopark yapılacak bir yapımız olacak. Kapalı spor salonu planını gerçekleştirdik. Bir tane Saklı Vadi (Vadipark) diye nitelendirdiğimiz bir projemiz var. İzkent ve Yakakent arasındaki mahallenin vadisi. Çok büyük bir proje olacak. Onu Büyükşehir’le beraber gerçekleştireceğiz. Onun dışında şehir merkezinde, kongre ve kültür merkezi yapma projemiz var. Onun dışında Çiğli’nin merkezinde bir yer altı otoparkı yapma niyetimiz var. Çiğli’de meydan yapılabilecek bir yer yok, eski meydanı söküp yeni bir meydan yapacağız. Bir de tüm STK’ları bir araya toplayacak bir merkez yapmak istiyoruz.

2019’DA ATAMA OLACAK

EGEDESONSÖZ: Çiğli siyaseten zor ve heterojen bir bölge. Belediye Başkanı olarak örgütü ele geçirme, yönetme gibi idealiniz var mı?

ARSLAN:
Hayır hayır. Sonuçta Belediye Başkanı da olsam bir oy hakkım var, o da ilçe kongresinde delege olursam. Örgütü toparlayabileceğine inandığımız bize uygun bir adayı destekleyeceğiz. Ama onun dışında örgütü ele geçirme gibi bir idealim yok.

EGEDESONSÖZ: Geçen kongrede aday çıkartıp, açık açık ‘Ben bu adama oy istiyorum’ dediniz. Aynı isimle mi devam edeceksiniz yoksa farklı bir isim mi arıyorsunuz?

ARSLAN:
Bu dönem Genel Başkan’dan kesin talimat var. ‘Belediye Başkanlarımız kesinlikle siyasete bulaşmasınlar, örgütü dizayn etmeye kalkmasınlar. Biz 2019’da tekrar atamayla yapacağız bu işi. Sizin örgütle işiniz yok’ dediler.

EGEDESONSÖZ: 2019 için erken mi?

ARSLAN:
Erken tabii. 2019 ile ilgili hiçbir kaygım yok benim. Başarılı bir belediye başkanı olacağıma inanıyorum. Çiğli halkı da memnun. Ama işte atama olacak. Ön seçim olunca bu örgüt kıran kırana birbirini perişan eder.KİMSE PAÇAMDAN ÇEKMESİN

EGEDESONSÖZ: Valiliğe gönderdiğiniz mal varlığı beyanınızın yaklaşık 80 trilyon lira olduğu konuşuluyor. Hakikaten rakam böyle mi?

ARSLAN:
Mal beyanı kişiye esastır ve gizlidir. Şimdi birincisi birileri buraya gelip benim mal beyanıma açıp bakmışsa kanun önünde çok büyük suç işlemiştir. Kim olduğunu bilsem dava açarım. İkincisi benim aktiflerim de, pasiflerim de, şirketim de ortadadır. Gitsinler inceletsinler. Mal beyanının beş yılda bir verilmesi gerekiyormuş.  Görevi tamamlarken de vereceğiz. Zaten bu arada bizimle ilgili bir spekülasyon varsa ve devlet bunu araştıracaksa, bizim evraklarımız ellerinde incelesinler.

EGEDESONSÖZ: Yani 80 milyon lira mal varlığınız var mı, yok mu?

ARSLAN:
Yoktur. Şimdi Çiğli feodal bir yer. Siyasette de o feodaller ağır basıyor. Biz en ufak bir yanlış yapsak sağır sultan bile duyuyor. Yapamayız zaten bizim felsefemize de ağır bir olay. Geçen sözleşme töreninde şunları söyledim: “Benim hakkımda kimin elinde bir belge bulgu varsa yolsuzluk veya suiistimal ilgili, savcılığa vermiyorsa şerefsizdir” dedim. Sonra düşündüm adam belki şerefsizliğini kabul ediyordur diye en iyisi biraz büyüteyim, “Şerefsiz oğlu şerefsizdir” dedim. Bari babasına gitsin. Kendi asparagas haberlerine kendileri inanıyorlar böyle saçma bir şey olabilir mi? Benim alnım açık, kendime de güvenim sonsuz.

EGEDESONSÖZ: Başkan Arslan çok sinirlendiğinizde ne oluyor?


ARSLAN:
Eyvah o çok kötü. Şimdi sabrımın sınırları geniş ama bardak taşınca çok kötü oluyor. Çok zorlandığımda dışa vururum yani... Benim siyaseten bir beklentim yok ki. Ben bir dahaki dönem de başarılı olacağım ama kimse beni paçamdan çekmesin. Bir daha göreve gelirim, gelmem. Gelmezsem de, göreve gelecek adama destek veririm. Ki, Çiğli’de CHP belediyeyi bir daha alsın.

 
Koltuk akla değil, başa gelir
 
Sonuna kadar giderim
YORUMLAR
Toplam 8 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
18 Ağustos 2015 Salı 10:13

Harmandalı çöplüğü neden kaldırılmıyor Hasan başkan? Çiğli'nin gelişmesini istemiyormusunuz? İlçenin zenginler tarafından tercih edilen bir yer yapmadıkça ağzınızla kuş tutsanız işe yaramaz. Çiğli'nin en büyük semti Egekent için ne yaptınız başkan? Aziz Kocaoğlu'nun 12 yıllık başkanlığında Egekent gibi İzmirin en güzel semtine 1 kere uğramışlığı varmıdır?

Yorumu oyla      11      2  
17 Ağustos 2015 Pazartesi 14:35

Bu şehirde Aziz Kocaoğlu adında bir adam büyükşehir belediye başkanlığı yaptığı müttedçe Çiğli'ye çivi bile çakılmayacaktır. 12 senedir bu adam Çiğli'ye ne verebildi? Bakınız İzmirin her yeri ihya oldu Çiğli'ye su bile yok. Ne tramvay projesi yeni yapılan hastaneye uzatıldı, ne sahili olupta halkın yararlanabileceği kıyı şeridi yapıldı, ne çöplük kaldırıldı, ne Egekent'in ulaşım problemi çözüldü, nüfusu yeni yapılan projelerle hızla artan Egekent'in 342 Konak otobüslerini iptal eden zihniyet derhal istifa etmelidir. Hemen !!

Yorumu oyla      11      2  
11 Ağustos 2015 Salı 16:15

Başkan çöpleri harmandalında istemiyoruz. O konuda yanlış söz ettin. Kapalı tesis yapılsa ne olacak? Çöp kamyonlarının trafiği bile Çiğli'ye girmemeli. Yamanlarada çöp tesisi kurulmamalı. Aziz Kocaoğlu gitsin mallarının bulunduğu bornovaya yapsın çöp tesisini. Çiğli artık zincirlerini kırmalıdır. Çiğli'ye kordon projesi istiyoruz. Sahili olupta kordonu olmayan tek ilçe.

Yorumu oyla      13      2  
ali baki 11 Ağustos 2015 Salı 15:45

sen samimi başarılı bir başkansın! birazdaha profosyonel davranmalısın...başkan oldugunu unutmamalısın. sinirlerine hakim olmalısın örnek olmalısın lütfen başkan kırıcı olma öfkeli olma biz seni gerçekten seviyoruz. emegine saglık...

Yorumu oyla      11      3  
hakan 11 Ağustos 2015 Salı 09:22

Öncelikle Çiğli halkı Hasan Arslan gibi bir başkana sahip olduğu için çok sansli nedenlerini saya saya bitiremeyiz en basit bir örneğini vereyim bundan önceki belediye başkanları o koltuktan kalkmayi hic düşünmüyorlardı ama hasan arslan oyle degil birgün o mahallede bir gün bu mahallede birgün çarşıda birgün sanayide gerçektende işini inanılmaz derecede iyi yapiyor e boşuna seçim çalışmalarında HALKÇI BAŞKAN HASAN ARSLAN diye bagirilmiyodu işte öğün söylenen bu söz bugünlerde içindi Çiğli halkı başkanını seviyor ve sevmeye devam edecek saygılar.

Yorumu oyla      12      6  
11 Ağustos 2015 Salı 00:43

İlginç..!

Yorumu oyla      14      5  
Zeynel 11 Ağustos 2015 Salı 00:29

Çiğli yaptığı yatırımlar ve büyükşehirle eşgüdüm içerisinde Çalışmalarla daha büyüyecektir.çiğlideki iç siyasi Tartışmalar biraz Başkan'ın enerjisini kırsa da çiğliye en iyi hizmeti yapıcağını düşünüyorum.başarılar Say'ın başkan yanındayız.

Yorumu oyla      14      8  
sakine iseri 10 Ağustos 2015 Pazartesi 18:16

Halkı icin huzurlu; sevgi; barış dolu bir düzen isteyen halkçı başkanımızın başarılarının devamını diliyorum.

Yorumu oyla      17      7  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Koltuk akla değil, başa gelir
EgedeSonsöz Sohbetleri’ne konuk olan Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin ...
Tekere çomak soktum
Ege’de Sonsöz Sohbetleri’ne konuk olan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ...
Terim için de, korkan, sinen insanlar için de üzülüyorum!
Gönül Soyoğul sordu, Fatih Terim yazısı nedeniyle Vatan Gazetesi'ndeki ...
 
Babamı şimdi anlıyorum...
Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, Gazeteciler Ümit Yaldız, Fahrettin ...
Yamanlar riske değer mi?
Jeoloji Mühendisleri Oda Başkanı Alim Murathan, Başkan Kocaoğlu’nun “Amacınız ...
Popülist olmadım, olmayacağım
Ege’de Sonsöz Sohbetleri’ne konuk olan Başkan Aziz Kocaoğlu gazeteciler ...
 
Millet AKP'ye 'dur' dedi!
Hanzade Ünuz, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile 7 Haziran ...
'Kazanan' bir avukatım
Hanzade Ünuz, CHP İzmir 1. Bölge milletvekili adayı avukat Murat Bakan ile konuştu...
Başbakanımızın talebesiyim
Hanzade Ünuz, AK Parti İzmir 2. Bölge milletvekili adayı İbrahim Turhan ...
 
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Kelle Paça, 5Geyik, enformasyon, dezenformasyon
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
‘Evinizin sınırlarını kapatın!’
Kemal ARI
Kemal ARI
Tarihe not düşelim, camiler yine kapalı!
Aylin AKDOĞAN
Aylin AKDOĞAN
İzmir-İN
Erkan SEVİNÇ
Erkan SEVİNÇ
Siz bizimle dalga mı geçiyorsunuz?
Metin ÖNEY
Metin ÖNEY
Korona'nın sonuçları
Cumhur BULUT
Cumhur BULUT
Mutasyon
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Neler oluyor?
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
Turizmde sezon başlamadan bitti
Neşe ÖNEN
Neşe ÖNEN
Amerika’dan Koronavirüs günlüğü-2/Morale ihtiyacımız var 
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva