RÖPORTAJLAR
17 Kasım 2014 Pazartesi

Biat edecek il başkanı arıyorlar!

İzmir'in iş dünyasının da siyaset dünyasının da yakından tanıdığı Tacettin Bayır ile inşaat sektöründen kentin geleceğine, siyaset ile ilgili planlarına kadar birçok konuda konuştuk.

Biat edecek il başkanı arıyorlar!

Sinan DOĞAN/EGEDESONSÖZ - Tacettin Bayır, hem ticarette hem siyasette İzmir'in tanıdığı bir isim.  

Hala İzmir Ticaret Odası Meclis Üyeliği görevine devam eden Bayır, iki yıla yakın CHP İl Başkanlığı görevini yürüttü. Bayır, sahibi olduğu As-El Profil ile mesleğinde 36. yılında. İzmir'in kentsel dönüşümde merkezi hükümet tarafından yine geciktirildiğini savunan Tacettin Bayır, büyük ihalelerin Ankaralı firmalara verilmesinin kenti gerilettiğini belirtiyor. Bayır, 2015 seçimlerinde aday adayı olduğunu açıklayarak, "İzmir'i parlamentoda temsil etmek istiyorum" diyor.--Sanayicilik aileden mi geliyor?
Hayır, babam fabrika işçisiydi. As-El Profil'i ben kurdum. 18 yaşından itibaren gündüz çalıştım, gece okudum. O zaman Güzelyalı'da oturuyorduk. Çırak olarak girdiğim işte panjur ustası oldum. Kendi dükkanımı kurmak için yola çıktım. Babam 'daha erken' diye uyardı ama kimse engel olamadı. Karataş'ta bir dükkan kiraladım. Tam havranın karşısındaydı. İzmir'de o zaman 5 ustaydık. Bütün Ege Bölgesi'ne hizmet vermeye başladın. Akşam malzemeleri hazırlayıp, sabah Anadol kamyonetimle yola koyulurdum. 9 sene Anadol kamyonetle tüm Ege'yi dolaştık.

--İşleri nasıl büyüttünüz?
Kazandığımı hep kendi işime yatırdım. 36 yılda ancak kooperatife girerek bir yazlık, bir kışlık ev sahibi olabildim. 1980'de askere gittim. Daha sonra SHP İl Başkanlığı yapan eniştem Hilmi Değirmenci bana ortak olmuştu. Askerdeyken dükkanla o ilgilendi. Askerde yazıcıydım. İzmirli bir generalimiz vardı. Beni sürekli evine gönderirdi. O vesileyle İzmir'e sık sık gelme fırsatı yakaladım. 1984'te Karabağlar'da küçük atölyeye geçtik. Sonra yine Karabağlar'da şimdiki yerimizi yaptık. Yetiştirdiğimiz çıraklar piyasaya çıkınca onlara rakip olmamak için imalatı bıraktım. Yeni yerimizde Türkiye'nin ilk yapı endüstri marketini kurdum. Koçtaş nasıl tüketicilere satıyorsa ben de ustalara binlerce kalem malzeme satmaya başladım. Bize usta gelir arabası elinde dolaşır, ihtiyacı olanı alır. Ya da telefonla siparişi yazdırır, biz ayağına göndeririz.

--Şu an As-El Profil sektöründe hangi konumda?
Biz İzmir'in ilk alüminyum profil satıcısıyız. Ana kalemlerimiz alüminyum profil kompozit, PVC profil, balkon küpeşte ve korkulukları. Bodrum, Marmaris'ten Çanakkale'ye, Uşak'tan Isparta'ya kadar yaz kış demeden 3 bin atölyeye mal gönderiyoruz. Mal aldığımız sanayiciyi yeni ürünlere yönlendiriyoruz. Sadece ürün satmıyoruz. Mimarlara, mühendislere proje bazında destek veriyoruz. Teknik anlamda da uygulayıcılara destek sunuyoruz. Ben sürekli yurtdışı fuarlara giderim. Oradaki panjur, doğrama ve giydirmede yeni kalıpları, yeni sistemleri buraya taşımak için çaba gösteririm.

--Bu yıl İzmir Yapı Fuarı 20. kez düzenlendi. Siz fuarda hangi etkinlikleri düzenlediniz?
Fuara düzenli olarak katılıyoruz. Standımızı açtığımı zaman 3 bin atölyeyi davet ediyoruz. Bu sene 150 firmayı çağırdık. Onları İzmir'de ağırladık. Yeni ürünler hakkında onlara bilgi verdik. Fuarın yapı sektöründeki yeni ürünlerin mimar ve mühendislere tanıtımında çok büyük faydası var. Bu yıl 4 yeni ürünümüzü tanıttık. Alüminyumdan ahşap görünümlü yer zemin kaplama malzemesini sunduk. Yağmurdan etkilenmeyen, pratik bir ürün... Havuz kenarında, restoran ve kafelerde kullanılan bu ürün Türkiye'de bir ilk. İkinci üründe yeni bir kapı sürme serisi. Ege'de sürme sistemi çok yaygın. Bu ürünümüzle hem görünümü değiştirdik hem özel bir izolasyon sistemi getirdik. Mevcut kompozitleri 3 boyutlu baskı ile geliştirdik. Ahşabın doğal sıcaklığını alabiliyorsunuz. Yeni İmar Yönetmeliği'ne göre 20 metrenin üzerindeki yapılarda kullanılacak malzemenin yanmaz olması gerekiyor. Biz de yanmaz kompozit ürettik. 

--İşiniz yapı sektörüne yönelik. Sizce sektör nereye gidiyor? Kentsel dönüşümden hedeflenen hareketlilik yakalandı mı?
Türkiye'de kent dönüşümü kapsamında 550 milyar dolarlık bir pasta var. Bunun 50 milyar doları İzmir'de. Ben CHP İl Başkanlığı yaptığım dönemde İzmir Büyükşehir Belediyesi Ankara'ya 7 bölgede dönüşüm için başvuru yaptı. 3 bölgeye büyük gecikmeden sonra kentsel dönüşüm izni verildi. Hükümet her konuda olduğu gibi yine İzmir'i cezalandırıcı anlayışta davranıyor. Yine işi geciktiriyor. Şimdiye kadar düğmeye basılması gerekiyordu. Bu dönüşüm mevcut yapıların yıkılıp yeniden başlamasını içeriyor. Çalışmalar ada bazlı yapıldığı için hızlı yürümüyor. Bu süreçte ev sahiplerinin mağdur edilmemesi gerekiyor. Yeni yollar, yeşil alan ve otoparklar göz önüne alındığında dikey yükselti yapmak zorundasınız. Ama bu dönüşüm her şeye rağmen yapı sektörüne canlanma getirecek. Bu hareketlilik en az 15-20 sene devam eder. --İnşaat sektöründe bir yatırım düşünüyor musunuz?
Şirketimiz bünyesinde inşaat yapma yetkimiz de var. Karabağlar'daki binamızı da Güzelbahçe'deki evimi de kendim yaptım. Güzelbahçe'de bir iki arazimiz var. Oğlum inşaat sektörüne de girmek istiyor. Orada imar durumu iki katlı villa yapmaya izin veriyor. Ancak seçim nedeniyle frene basıyoruz. Önümüzdeki süreçte her şeye rağmen inşaata girebiliriz.

--İzmir'de inşaat sektörünün daha hızlı gelişmesi gerektiği de ifade ediliyor. Hızlı büyümenin önündeki engeller nedir?
Ne hikmetse İzmir'deki kamu kuruluşları ve belediyelerin ihalelerini kent dışındaki firmalar alıyor. Elbette kurumlar İhale Yasası'na uymak zorunda oldukları için hangi firmanın hangi kentten olduğuna bakmadan ihale yapıyorlar. Bakın Gaziemir'deki Yeni Fuar Alanı inşaatına, bakın Karabağlar Belediyesi'nin inşaatına...Diğer kamu kurumlarının ihalelerini de inceleyin. Hiçbirinde İzmirli firmalar yok. Ya Ankaralı firmalar Ankara'dan işi çözüyor ya da işin içine siyaset giriyor. İlk bakışta 'bunda ne sorun var?' denilebilir. Ama öyle değil. Ankaralı firma buraya taşeronunu da elemanını da malzemesini de dışarıdan getiriyor. İzmir ekonomisine katkı sağlamıyor. Oysa kentimizde 200 bin işsiz var. İnşaat sektörü de lokomotif sektör. İçinde bir çok alt sektörü ve mesleği barındırıyor. İnşaat hızlanınca kentteki işsizin iş bulma umudu doğuyor. Ama ihaleler dışarı gidince işsizlik azalmıyor. Ben kamunun ve belediyelerin ihalelerde İzmirli firmaları kollaması gerektiğini düşünüyorum. Böylece para İzmir'de kalır.

--İzmir'de yine de inşaat sektörü canlı. Bu kadar yapılan evin alıcısı olacak mı? Bir sıkıntı bekliyor musunuz?
İzmir'de nüfus artıyor, göç de devam ediyor. Bizdeki inşaatın büyümesi İstanbul'a göre çok düşük. Bugün Güzelbahçe'de 300 bin liraya da 3 milyon liraya da ev var. Her evin taliplisi çıkıyor. Ancak İzmir'de ticaretin biraz daha artması şart. Ödediğimiz vergide Türkiye ikincisiyiz. Vergimize sadığız. En büyük sorunumuz İzmir'in patronunun çok olması. Vali patron, Büyükşehir Belediye Başkanı patron. Oysa tek bir İzmir var. Fakat ses çok. Tek sesle daha farklı projelere imza atabiliriz.

--Gelecek konusunda beklentiniz nedir?
İl Özel İdare'nin kapatılması ve malların dağıtılması konusunda çifte standart uygulandı. Ben İl Genel Meclisi dağılmadan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na 'malları size devredelim' dedim. Şimdi Urla'daki koy bile Ensar Vakfı'na verildi. Oraya 5 yıldızlı otel koyarlarsa şaşırmayın. O yer Büyükşehirin kontrolünde kalsaydı, halka hizmet eden bir yer olurdu.

--Siyaset sizin kişiliğinizin ayrılmaz parçası. 2015 genel seçimlerine yönelik nasıl bir hedefiniz var?
Ben 31 yıldır aktif siyasetteyim. 12 Eylül sonrası bir çok insan kenara çekilmişken, SODEP'e girdim. Sonra SHP kuruldu. Partimizin adı daha sonra CHP oldu. Partimin adı 4 defa değişti. 7 genel başkan ile çalıştım. Sayın Kılıçdaroğlu 8. genel başkanım. Onun döneminde il başkanı olmak nasip oldu. 17 ay CHP İzmir İl Başkanlığı yaptım. 1999 seçimlerinde İzmir 1. Bölge'den milletvekili aday adayı oldum. 54 kişi arasında ön seçimde 6. sıradan çıktım. Ben Halkevleri kökenliyim. Ulusal Sanayici İşadamları Derneği Başkanlığı yaptım. Partimin bir çok kademesinde görev üstlendim. Karaburun Mordoğan'dan bir rençberin çocuğu olarak bu ülke bana bir çok şey verdi. Sektörümde gümüş madalya aldım. Bu ülkeye vereceklerimin, gelecek nesillere aktaracaklarımın olduğuna inanıyorum. 2015 yılındaki milletvekili seçimlerinde İzmir'i parlamentoda temsil etmek istiyorum. Kentimin gözü, kulağı, sesi olmayı arzuluyorum. Partiye 30 yıldan fazla süre emek vermiş bir insan olarak, partilimin beni değerlendireceğini düşünüyorum.

--Yerel seçimlerde de isminiz geçti ama aday olmadınız.
Mart'taki yerel seçimlerde de ısrarlı baskılar oldu. Ben aday olmadım. Siyasetçinin bir çizgisi olmalı. Ya belediye başkanlığına ya milletvekilliğine aday olmalı. 'Gömlek olmadı, pantolon verelim'. Bu bana uymaz. Bu nedenle sıramı bekledim. 2011 genel seçimlerinde şansım çok yüksekti ama benim talebim olmadan il başkanı yapıldım. Zor bir dönemdi. Ödemiş'te çiftçi mitingi yaptık, 200 bin kişiyi yığdık. Şimdi İzmir'deki mitingde bu kadar insan toplanmıyor. Bir çok yere gittiğim zaman bana hala 'başkanım' diyorlar.

--Sizin CHP İzmir yönetimine sert eleştirileriniz eleştirileriniz de var.
Evet, İzmir'de araba önde, at arkada. Oysa tam tersi olmalı. Bunu genel başkanımla da paylaşmıştım. Ama belediye başkanları kendilerine biat edecek ilçe başkanı, il başkanı arıyor. İzmir'de son günlerde birisi il başkanı gibi konuşuyor. Oysa bu açıklamaları il başkanı yapmalı. Bunlar onun işi.--Seçilirseniz neler yapmayı düşünüyorsunuz?
Ben Urla Yarımadası'nda doğdum, orada yaşıyorum. Yarımada'yı kurtarılmış bölge yapmak istiyorum. O bölge İzmir'in gözbebeği. Çok katlı binaların olmadığı bu bölgede turizmle ilgili önemli yatırımlar yapılabilir. İzmir, yeni ve teknolojiye dayalı ürünlere dayanan bir kent olmalı. Bakırçay ve Menderes Havzası tarımdan uzaklaşmamalı. İzmir kendi yediğini içtiğini üretmeli. Benim 20 zeytin, 24 meyve ağacım var. Tamamen organik, hiçbir ilaç kullanmıyorum. Bütün meyvemi kendim yetiştiriyorum. 'İzmir köy kaldı' diyorlar ama biz köyde yaşamaktan memnunuz.

--İşlerinizi çocuklarınızla birlikte yönetiyorsunuz? Çocuklarınızı başarılı buluyor musunuz?

Artık bizde ikinci kuşak devreye girdi. 1984 doğumlu oğlum Doğuş Bayır, 1989 doğumlu kızım Gizem Bayır, işleri gayet başarılı yönetiyorlar. İl başkanlığı döneminin bana en büyük faydası çocuklarımın işe girmesi oldu. As-El'i başarıyla götürdüler. Zaten kurumsal, bilinen firmayız. Milletvekili olursam gözüm arkada kalmayacak.

 
Çare kooperatifleşme!
 
Kırıldım, çünkü ikili oynadılar…
YORUMLAR
Toplam 9 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Yilmaz Yigit 11 Aralık 2019 Çarşamba 17:21

Ilgin? bir yapisi var Tacettin bey''in. Ališilmadik siyasi soylemleri, nesli tukenmiš dogruculari animsatiyor. Demekki hala umit var dedirtiyor. Birde geldigi yeri unutmamasi bunu dile getirmesi ayri bir ozellik. Yolu a?ik olsun.

Yorumu oyla      2      2  
sanayicifinder 6 Aralık 2014 Cumartesi 00:07

sayın bayır bir alüminyum pen bayii olarak çok aydın bir sanayicidir. kendisini kutlar, sanayiciliğinde başarılar temenni ederim efenim.

Yorumu oyla      11      2  
kim gelirse gelsin 22 Kasım 2014 Cumartesi 14:44

chp maalesef burjuva partisi oldu,biraz da etnik siyaset yapan,kim gelirse gelsin,oyunuz azalır.

Yorumu oyla      11      2  
Hüdai 22 Kasım 2014 Cumartesi 10:35

sevgili başkan ,seni 25 yıldır tanırım,aynı siyasi ortamda bulundum bir çay v.s içmişliğim olmadı,fakat bu siyasi ortamda etik davranış gösteriyorsunuz,size olan sevgim saygım vardır,yeni siyasitçilere tavsiyemdir.sevgi saygılar.torbalıdan

Yorumu oyla      10      2  
cetin 17 Kasım 2014 Pazartesi 19:04

Aziz Kocaoglu'na biat etmeyen ender insanlardan biri. Helal sana.

Yorumu oyla      20      4  
sonsöz 17 Kasım 2014 Pazartesi 16:57

Aday olmak için bence şimdiden Tire CHP üye kaydı yaptırın. Yerler dolmadan :)

Yorumu oyla      13      2  
Mahmut Karakaplan 17 Kasım 2014 Pazartesi 14:20

Başarılarınızın devamını dilerim,aydın,ilerici sanayici bulmak zor bu devirde,genelde hükümetin maalesef dümen suyunda gidiyorlar.

Yorumu oyla      27      5  
Sinan ÖZTAN 17 Kasım 2014 Pazartesi 11:42

Tacettin beye iş ve siyaset alanında başarılar dilerim.Saygılarıml

Yorumu oyla      28      6  
Turan 17 Kasım 2014 Pazartesi 10:42

Sizin gibi değerli ve önemli bir insanı İzmirden Milletvekili görmek bizleri çok mutlu ve memnun eder...

Yorumu oyla      25      6  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Çare kooperatifleşme!
İzmir'in bir ilçesinden dünyaya model olacak bir kooperatifçilik başarısı ...
Kentin geleceğinde biz de söz istiyoruz!
TÜGİAD Ege’nin Başkanı Musa Turan yeni dönemi anlattı, önemli mesajlar verdi.
İnşaat sektörü durmaz!
İnşaat sektörü ve kentsel dönüşüm ile ilgili İzmir'in beklentilerini Müteahhitler ...
 
İzmir Limanı'na bilimsel bakış!
Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Danışmanı Dr. Ersel Zafer Oral, İzmir’deki ...
Hollandalılar'ın gözü Ege'de!
Türkiye'ye en çok yatırım yapan ülke olan Hollanda, 2015'te de yatırımlarını ...
Ortadoğu’ya bilimsel bakış
A'dan Z'ye Ortadoğu... Gönül Soyoğul sordu, Prof. Dr. Aylin Güney yanıtladı...
 
Kalkınma Ankara'dan olmaz
Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar Egedesonsöz’e ...
Buca’nın gönlü rahat olsun, kenti emin ellerde
Gönül Soyoğul sordu, Buca'nın genç Başkanı Levent Piriştina yaşamını, ...
Soma, acısını tam kavrayabilmiş değil…
ÇHD Başkanı Selçuk Kozağaçlı, faciayı, facianın gölgesindeki Soma'yı ve ...
 
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Karantina günlerinde ve akis odalarında
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Maske ve Eldiven’le yaşayacağınız aklınıza gelir miydi?
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Yemek inceliktir, zarafettir
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Belalar
Ayda ÖZEREN
Ayda ÖZEREN
Global mapus
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Değişimi yanlış okumak
Işıl Öztürk BULUT
Işıl Öztürk BULUT
Bu filmi izlemiş miydik?
Ahmet Aydın AKANSU
Ahmet Aydın AKANSU
Evde ülken ve dünya için yapacakların da var
Serdar DEĞİRMENCİ
Serdar DEĞİRMENCİ
Korona’nın ilacı: Rekonstrüksiyon
Metin ÖNEY
Metin ÖNEY
Şeffaflık ve hızlı olmak
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva