HABERLER>DÜNYADAN
16 Ekim 2020 Cuma - 15:04

Zelenskiy: TSK dünyanın en güçlü ordularından!

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daveti üzerine Türkiye ziyareti öncesi önemli açıklamalarda bulundu. Zelenskiy, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) dünyanın en güçlü ordularından biri olduğunu ifade eden Zelenskiy, "Bölgede Türkiye olmadan hiçbirşey olmaz" dedi.

Zelenskiy: TSK dünyanın en güçlü ordularından!

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine çalışma ziyareti çerçevesinde bugün Türkiye'ye geliyor. Türkiye ziyareti öncesi açıklamada bulunan Ukrayna lideri Zelenskiy, Türkiye ile Ukrayna arasındaki stratejik ortaklığın dostluk ve saygı temelinde kurulduğunun altını çizerek, "Ukrayna´ya tutarlı ve bütünüyle samimi desteğinden dolayı Türkiye´ye minnettarız. Bu, Ukrayna´da tüm nesiller boyunca unutulmayacak" dedi.

"HER MİLLETİN SESİNİN DUYULMASI GEREKTİĞİNİ DÜNYAYA, BİRLİKTE SÖYLÜYORUZ"
Türkiye ile Ukrayna arasındaki güçlü stratejik ortaklık ilişkilerini değerlendiren Zelenskiy, "Bugünün karmaşık ve çelişkili dünyasında, iki ülke haklarının bir arada olması kesinlikle anlaşılır. Biz sadece komşu değiliz. Dünyaya birlikte her milletin sesinin tam anlamıyla duyulması gerektiğini söylüyoruz. Bu ve çok daha fazlası bizi birleştiriyor" dedi.

"TÜRKİYE TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜMÜZÜ SAVUNUYOR"
İki ülkenin stratejik ortaklığının uzun vadeli dostluk, karşılıklı saygı ve toplumların duygularının bilgece anlayışı temelinde kurulu olduğunu vurgulayan Ukraynalı lider, "Ukrayna´ya yönelik tutarlı ve bütünüyle samimi desteğinden ve toprak bütünlüğünün korunmasına yönelik yardımından dolayı Türkiye´ye minnettarız. Bu, Ukrayna´da tüm nesiller boyunca unutulmayacak" diye konuştu.

"ÜLKENİZİN SİLAHLI KUVVETLERİ DÜNYANIN EN GÜÇLÜLERİNDEN BİRİ"
Zelenskiy, Ukrayna´nın Türkiye ile iş birliğini geliştirirken, aynı zamanda NATO´ya entegrasyon yolunda çaba sarf ettiğini belirterek, "Ülkenizin silahlı kuvvetleri, kabiliyet ve askeri güç bakımından dünyanın en güçlü ordularından biri. Bu bağlamda, çok sayıda Ukraynalı askeri personelin Türkiye Cumhuriyeti'nin eğitim merkezlerinde eğitildiğine ve NATO güçlerinin en iyi temsilcilerinin modern bilgileri ile deneyimlerini edindiğine dikkati çekmek isterim. Bu aynı zamanda ülkemizin, İttifak´ın Özel Müttefiki statüsünü elde etmesinde önem teşkil etti" ifadelerini kullandı.

"KARADENİZ´DEKİ DOĞAL GAZ KEŞFİ BÖLGEDE GÜÇ DENGELERİNİ DEĞİŞTİRECEK"
Türkiye ile Ukrayna´nın çok geniş bir yelpazede müzakereler yürüttüğünü belirten Ukrayna Devlet Başkanı, Türkiye ziyaretinden beklentilerini şöyle özetledi:

"Müzakerelerimizin içeriği geleneksel olarak o kadar geniş ki, tek bir konuyu öne çıkarmak mümkün değil. Ekonomik iş birliğimizin daha ileriye taşınması, ortak işletmelerin kurulması, yatırımlar, enerji iş birliğinin geliştirilmesi ve çok daha fazlası. Bu arada, Türk halkını Karadeniz'deki büyük doğal gaz rezervlerinin keşfinden dolayı tebrik ediyorum. Bu yatağın geliştirilmesi bölgedeki güç dengelerini, Türkiye Cumhuriyeti ve dostlarınızın lehine önemli ölçüde değiştirecektir."

"SERBEST TİCARET ANLAŞMASINDA BİTİŞ ÇİZGİSİNDEYİZ"
Türkiye ile Ukrayna arasında uzun yıllardır devam eden Serbest Ticaret Anlaşması (STA) müzakerelerini değerlendiren Zelenskiy, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İyi dostlar için ulaşılamayan sonuçlar yoktur. Bu tür müzakereler, ancak pazarı hiçbir şey ifade etmeyen ülkeler için basit olabilir. Türkiye ile Ukrayna ise tamamen farklı. Devasa bir ekonomik potansiyele sahibiz. Bu, üzerinde anlaşılması gereken çok fazla nüans olduğu anlamına geliyor ve zaman gerektiriyor. Ayrıca, artık bitiş çizgisindeyiz.

"TÜRKİYE, CUMHURİYETİNİN 100. YILINI KUTLAYACAK"
Anlaşmanın kısa süre içerisinde imzalanacağını umuyorum. Türkiye, sadece üç yıl sonra cumhuriyetin kuruluşunun 100´üncü yılını dostlarıyla birlikte kutlayacak. Bu bayramı, çok daha fazla sayıda ekonomik temasa sahip olarak kutlamak istiyoruz. Serbest Ticaret Anlaşması´nın en kısa sürede imzalanması, bu hedefe ulaşmamıza önemli ölçüde yardımcı olacaktır" ifadelerini kullandı.

"UKRAYNA´DAKİ TÜRK YATIRIMLARI TEK KELİMEYLE MÜKEMMEL"
Zelenskiy, Ukrayna´daki Türk yatırımlarını `tek kelimeyle mükemmel´ olarak nitelendirerek, "Ülkenizin şirketleri yol ve diğer altyapı inşaatlarını yapıyorlar, kaliteli mobil bağlantı sağlıyorlar. Küçük ve orta ölçekli işletmeler hakkında çok uzun süre konuşulabilir; Ukrayna´nın büyük kentlerindeki Türk işletmelerinin sayısına bakmak yeterli. Ancak tüm bunlar bile, eminim ki, iş birliğimizin yalnızca başlangıç aşaması. Her zaman daha fazlasını yapabiliriz" ifadelerini kullandı.

"TÜRK İŞ DÜNYASININ ÖZELLEŞTİRMELERE KATILIMINI BEKLİYORUZ"
Altyapı, bankacılık, gemi yapımı alanındaki projelerde ortak çalışmaların genişletilmesinin öncelikli hedef olduğuna işaret eden Ukraynalı lider, "Ancak imkanlarımız bununla sınırlı değil. Türk iş dünyasının Ukrayna´daki özelleştirmelere geniş katılımını bekliyoruz. Devletimizin politikası, yatırımcılara en üst düzeyde yardım sağlama fikri üzerine kurulu. İş dünyasının çalışmak istediği tüm alanlarda biz her zaman yardım etmeye hazır olacağız" dedi.

"SAVUNMA SANAYİNDE GÜÇLERİMİZİ BİRLEŞTİRMEMİZ MANTIKLI"
Savunma sanayinin Türk-Ukrayna ilişkilerinde öncelik verilen alanlardan biri olduğunu belirten Ukrayna Devlet Başkanı, şunları ifade etti:

"Devletinizin askeri-sanayi kompleksinin gelişimini büyük bir ilgiyle izliyor ve saygı duyuyoruz. Açıkçası, bileşenlerinin çoğunda öğrenecek çok şeyimiz var. Ama biz de mütevazı olmamalıyız. Zira, Ukrayna savunma endüstrisi, gelenekleri ve güvenilirliği ile haklı olarak ün salmıştır. Modern savaşın ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Dolayısıyla, böyle bir temele sahipken, Ukrayna ve Türkiye'nin güçlerini birleştirmesi kesinlikle mantıklı.

"TÜRK İHA´LARININ ORTAK ÜRETİMİYLE İLGİLENİYORUZ"
Örneğin, Türk insansız hava araçları (İHA) kendilerini en iyi şekilde kanıtladı. Bunun askeri-sanayi kompleksinizin gerçekten gurur kaynağı olduğunu görüyoruz. Bu, savaş alanındaki durumu kökünden değiştirebilecek bir silah türü. Kesinlikle ortak üretimle ilgileniyoruz. Bu konuda söylenecek çok bir şey yok, her şey ortada. Türkiye bu yönde ciddi bir başarı gösteriyor ve biz bu ürünleri satın alıyoruz. Ukrayna ise İHA motorları üretiyor. Dolayısıyla, ortak girişim başlatmak, doğal bir adım. Antonov uçakları konusundaki girişime (ortak üretim) olan ilgiden de şüphesiz memnunuz. Uçak yapımı konusunda da Türk dostlarımızla ortak çok fazla şey yapabiliriz. Dahası, savunma sanayi alanında Türkiye Cumhuriyeti ile iş birliği yapabileceğimiz alanlar kesinlikle bunlardan ibaret değil. Motor üretimi, hava savunma sistemlerinin geliştirilmesi, `Korvet´ sınıfı geminin ortak üretimi konularında iş birliği potansiyeli çok büyük."

"TÜRKİYE BU ZOR DÖNEMDE BİLE TURİSTLERİN GÜVENLİĞİNİ EN ÜST DÜZEYDE SAĞLADI"
Pandemi nedeniyle dünyadaki tüm ülkelerin zor bir dönemden geçtiklerini belirten Ukraynalı lider, "Ancak şunu belirtmek isterim ki, Türkiye böylesine bir dönemde bile turistlerin güvenliğini en üst düzeyde sağlayabildi. Bu Türk toplumunun örgütlülüğünün ve bilgeliğinin güzel bir göstergesi" dedi.

Ukrayna´yı ziyaret eden Türk turistlerin sayısının da artığının altını çizen Zelenskiy, "Türkiye artık, vatandaşları Ukrayna´yı en fazla ziyaret eden ilk 10 ülke içinde. Bu ziyaretlerin artış eğiliminde olduğunu görüyoruz. Salgının sona ermesinin ardından toplumlarımızın bu alanda yeni bir seviyeyi yakaladıklarını göreceğiz" diye konuştu.

"DONBAS´TA BARIŞ MÜMKÜN, AMA MOSKOVA´NIN DURUŞU ÖNEMLİ"
Ukrayna´nın doğusundaki Donbas bölgesinde devam eden barış sürecinde, iktidarda olduğu süre boyunca eskiye nazaran önemli ilerleme kaydedildiğine dikkati çeken Zelenskiy, şunları kaydetti:

"Birincisi, müzakere formatını yenilemeyi başardık. Diplomatlar arasındaki görüşme her zaman, silahların `konuşmasından´ iyidir. Ukrayna´nın geçici olarak işgal altındaki topraklarında tutsak olan birçok insan kurtarıldı. Cephede 80 günden fazla süredir ateşkes yaklaşık yüzde 100 uygulanıyor. Zaman zaman meydana gelen provokatif bombardımanlar dışında, altı yıldan fazla süredir ilk defa sağlanan uzun süreli sessizlikten bahsedilebilir.

Bu, barışa ulaşmanın mümkün olduğuna dair güven veriyor. Ancak barışa giden yol iki taraflı. Rusya da yolun kendi tarafındaki kısmını geçmeli. Savaşı ne kadar sürede sonlandırabileceğimiz konusu, büyük ölçüde Moskova´nın duruşuna bağlı. Savaşın herhangi bir gün, bugün, yarın ya da ertesi gün sonlanabileceğini düşünüyoruz. Ancak işgal altındaki topraklarımız tamamen işgalden arındırılmalı ve Ukrayna´nın kontrolüne geri verilmeli."

"KIRIM BİR AN ÖNCE URKAYNA´NIN KONTROLÜNE DÖNMELİ"
Zelenskiy, 2014 yılından sonra Kırım'ın sorunlarını çözmek ve öncelikle işgali sona erdirecek mekanizmalar geliştirmek için zemin oluşturabilecek hiçbir adım atılmadığını ifade ederek, "İşte bu nedenle Kırım Platformu´nu kuruyoruz. Bunun, tüm uygar ülkeler ile Ukrayna´daki ve uluslararası alandaki toplumsal güçlerin Kırım´ın yararı için faaliyet göstermesine imkan sağlayacağını öngörüyoruz" dedi.

"BÖLGEDE TÜRKİYE OLMADAN HİÇBİR ŞEY ÇÖZÜLEMEZ"
Kırım Tatar Milli Meclisi´nin yetkililerinin de bu çalışmaya dahil olacağın umduğunu belirten Devlet Başkanı, "Ortak hedefimiz, Kırım´ın bir an önce Ukrayna devletinin kontrolüne geri dönmesi için çözüm üretmek olmalıdır. Bu konuda Türkiye´nin ciddi rol oynayacağını umuyoruz. Bölgemizde Türkiye olmadan bir şeyi çözüme bağlamak mümkün mü? Tabii ki hayır" diye konuştu.

"TÜRKİYE BİZİM İNSANLARIMIZ İÇİN ÖZEL ÖNEME SAHİP"
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Türkiye ve Türk insanı hakkındaki görüşleriyle ilgiyi soruyu ise şöyle yanıtladı:

"Bu sorununuzla ilgili ayrı bir mülakat yapılabilir. Türkiye o kadar zengin ve farklı bir ülke ki, hatırladığınız her şeyi sıralamak imkansız. İstanbul'u kısa cümlelerle anlatmak hiç mümkün mü? Ya da harikulade Türk sahillerini? Sizin ülkeniz apayrı bir dünya gibi. Ülkenizin bu öneminin siyasi güce dönüşmesi tamamen doğal. Türkiye bizim insanlarımız için özel öneme sahip.

Uzun yıllar süren Sovyet iktidarının ardından sınırlar açıldığında, milyonlarca Ukraynalıya, farklı bir ülkede gerçek misafirperverliğin ve gerçekten mükemmel bir tatilin ne demek olduğunu Türkiye gösterdi. Bu, Ukraynalılar için Türkiye imajının sonsuza dek, Türk toplumunun sıcaklığı ve cömertliği duygularıyla ilişkilendirilmesini sağladı." (DHA)

 
AK Parti’den flaş açıklama: Menemen’de ‘kayıp 50 milyon’ iddiası!
 
Genç avukat saldırıya uğradı, gözünden oldu!
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Ermenistan'dan Ordubad'a roketli saldırı
Ermenistan ordusu, Azerbaycan'ın Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'ndeki Ordubad ...
Suudi Arabistan'dan İsrail açıklaması: Tasavvur ediyoruz
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Al Suud, "Biz barışa bağlıyız, barış ...
Azerbaycan'da can kaybı 47'ye yükseldi
Ermenistan'ın, Azerbaycan yerleşim birimlerine top ve füzelerle gerçekleştirdiği ...
 
Yörüngede 'felaket' teğet geçti
Uzmanlar çarpışma riski bulunan kullanım dışı olan Rus uydusu ile emekliye ...
Yunanistan'dan insanlık dışı önlem!
Yunanistan yönetiminin sığınmacılara karşı vicdanlara sığmayacak hamleleri ...
'Maske takan kişiler de hastalığa yakalanıyor'
ABD Başkanı Donald Trump, NBC canlı yayınında seçmenlerin iç politikayla ...
 
Paşinyan'dan itiraf: Durum çok ciddi!
Ateşkesi hiçe sayarak sivil hedeflere saldırmaya devam eden Ermenistan ...
Kadın çalışanlar için örnek uygulama
Princeton Üniversitesi, ABD Çalışma Bakanlığı'nca yapılan araştırma sonucunda ...
Kuzey Kutbu'nda kavun ve karpuz yetiştirdiler
Vavilov Rus Bitki ve Genetik Entitüsü sekreteri Yulia Ukhatova, Kuzey ...
 
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Ne olacak bu Dünya’nın hali!
Harun ÖZDEMİR
Harun ÖZDEMİR
Seçim komploları
İhsan Özbelge ÖZDURAN
İhsan Özbelge ÖZDURAN
İnsan Hakları üzerine…
Melek ERYAZICI
Melek ERYAZICI
Siz ne tür normalleşebilenlerdensiniz?
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Dirençli şehir!
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Dünyanın büyük korkusu: Açlık
Fatih YAPAR
Fatih YAPAR
Diplomasi ve uzlaşı
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
Koronaya doğum günü hediyesi!
Metin ÖNEY
Metin ÖNEY
1 Mart Tezkeresi
Kemal ARI
Kemal ARI
Pandemiye karşı gevşemeye gerek yok!
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva