HABERLER>SAĞLIK
11 Temmuz 2013 Perşembe - 17:45

SES’ten korkutan açıklama: SGK’dan ‘kör eden’ sistem!

Sağlık Emekçileri Sendikası yazılı bir açıklama yaparak özel işletmeler için uygulanan paket fiyat sisteminde tekrar kullanım nedeniyle göz hastalıklarında ciddi risklere yol açıldığını savundu.

SES’ten korkutan açıklama: SGK’dan ‘kör eden’ sistem!

EGEDESONSÖZ – Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) yazılı bir açıklama yaparak SGK’nın özel sağlık işletmeleri için uygulamaya koyduğu sistemi eleştirdi.

‘Paket fiyat’ düzeneğinin tekrar kullanılmaması gerek tıbbi malzemelerin yeniden kullanımına teşvike yol açtığını savunan SES vatandaşların ‘kör eden’ bir sistemle yüz yüze olduğunu ileri sürdü.

İŞTE O AÇIKLAMA
Sosyal Güvenlik Kurumu, özel sağlık kuruluşlarından aldığı sağlık hizmetinin bedelini arttırmamak için ‘tekrar kullanılmaması gereken tıbbi malzemelerin’ yeniden kullanılmasının yolunu açtı.
 
Özel sağlık hizmet sunucuları ile yapılan sağlık hizmeti satın alım sözleşmesinde gerçekleştirilen bir değişiklikle özel hastaneler ile vakıf üniversite hastanelerinde ‘tekrar kullanılmaması gereken tıbbi malzemelerin’ yeniden kullanımının saptanması halinde verilen cezalar kaldırıldı. Böylece bu malzemelerin sağlığı tehdit edecek şekilde çok defa kullanılmasının yolu resmen açılmış oldu.
 
SAĞLIKTA ÖNCELİK NEDİR?
Önce hastana zarar vermemek mi? Yoksa işletmenin karını artırmak mıdır?
SGK, özel sağlık hizmet sunucularından sağlık hizmeti satın alım sözleşmesindeyer alan uygulanacak cezai şartlar 11.1.11.Maddesinde ‘’ Sağlık Bakanlığı veya Kurum mevzuatıyla ’tekrar kullanılmaması gereken tıbbi malzeme’ olarak belirlenmiş olan malzemelerin, tekrar kullanımı halinde bedelleri ödenmez ve her bir kullanım için 10.000 TL cezai şart uygulanır ve tespit edilen filler açıkça belirtilmek suretiyle sağlık hizmet sunucusuna tebliğ edilir.’’ hükmü SGK tarafından yayımlanan zeyilname ile sözleşme metninden çıkarılmıştır. Böylece tekrar kullanılmaması gereken tıbbi malzemelerin özel hastaneler ve vakıf üniversite hastaneleri tarafından çok defa kullanılmasının önü açılmış olmaktadır.
SGK’nun ‘paket işlemler’ ve onlar için belirlenmiş ‘paket fiyatları’ sağlık uygulama tebliğinde ilan edilmektedir. Toplam maliyet,‘paket fiyatı’ aşmaya başladığında hastaneler bu paket maliyetini azaltabilmek için çeşitli yollar denemektedirler. Kullanılan malzemelerin içinden yeniden sterilize edilebilenleri ikinci kez kullanma yoluna giderek maliyeti azaltmaya çalışmak da bu yollardan biridir. Malzemelerin yeniden kullanılması enfeksiyon riski taşımakla birlikte gelişmiş sterilizasyon birimi bulunan merkezlerde uygun koşullarda sterilize edilmiş malzemenin ikinci kez kullanımı önemli ölçüde tasarruf da sağlamaktadır. Bu uygulama, sağlık işletmelerine maliyetlerini büyük ölçüde azaltıp daha çok kar etme olanağı verebilmektedir. 
‘Tekrar kullanılmaması gereken ’   tek kullanımlık tıbbi ürünlerin yaygın kullanım alanları;
Kardiyolojide Anjiyografi – Anjiyoplasti uygulamalarında, Göz ameliyatlarında , Laparaskobik cerrahide ve Girişimsel radyolojide .v.s.tek kullanımlık tıbbi ürünler sık kullanılmaktadır.
 
KARLAR SAĞLIK İŞLETMELERİNE, ZARARLAR HEKİMLERE FATURA EDİLİYOR
Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü tıbbi cihazların sterilizasyonu (2011/7) Genelgesinde;‘’Üreticinin, tek kullanım için sağlık garantisi ile piyasaya sunduğu malzemenin, mükerrer rutin sterilizasyon işlemi uygulanmış olsa bile, tıbbi malzemenin yapısından kaynaklı sebeplerle ideal sterilizasyonun sağlanamadığı bilinmekte ve bunun yanında tıbbi malzemenin fonksiyonel, fiziksel ve kimyasal özelliklerinin aynen korunduğu garanti edilememektedir. Tıbbi malzemenin tek kullanımlık olanlarının kullanım kılavuzuna aykırı olarak tekrar steril edilerek kullanılması durumunda ise ortaya çıkabilecek her türlü olumsuz durum karşısında tüm sorumluluğun ilgili hekim ve idare üzerinde olacağı açıktır. Dolayısıyla tek kullanımlık olarak üretilen tıbbi malzemelerin kullanım kılavuzuna aykırı olarak kesinlikle birden fazla kullanımı yoluna gidilmemelidir’’ denmektedir.
 
Tek kullanımlık tıbbi malzemelerin yeniden sterilizasyonu ve tekrar kullanımı ile oluşabilecek riskler de böylece hasta ve hekim tarafından üstlenilmiş olmaktadır. Bu konuda son dönemde yaşanan örneklerden biri de İzmir’ deki bir hastanede bir dizi katarakt ameliyatından sonra gelişen endoftalmi’ye bağlı hastaların görme yitilerini kaybetmeleridir.
                                                 
GÖZLERİ KÖR EDEN SİSTEM                                            
10.01.2011 tarihinde İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi göz ameliyathanesinde gerçekleştirilen katarakt ameliyatları sonucu endoftalmi geliştiğinin anlaşılması üzerine Sağlık Bakanlığı müfettişleri ve Bilim Kurulunun hazırladığı bilirkişi raporunda şunlar ifade edilmektedir: ‘’Tüm hastalarda tubing setinin ve Fako cihazı elciğinin (handpiece)ortak kullanılmasının enfeksiyonun gelişmesinde risk faktörü olmasından dolayı, Fako cerrahisi sırasında göz içine doğrudan giren ve elle tutulan cerrahi alet oldukları için her hastada yeniden sterilize edilmiş bir elçik ve uç kullanılması gereklidir. Fakotubing setinin de her hastada değiştirilmesi ideal koşuldur. Söz konusu ameliyatlarda ise sekiz hasta için tek bir tubing seti ve elçik kullanıldığı görülmektedir.’’
   
Rapora göre tek kullanımlık tıbbi malzemenin sekiz hasta için kullanıldığı anlaşılmaktadır. Sonuç itibarıyla enfeksiyon risk faktörü değerlendirildiğinde kullanılan her türlü ortak alet, cihaz, tek kullanımlık malzemenin eğer sterilizasyonu güvenilir değil ise tekrar kullanım halinde enfeksiyona yol açabilmesi söz konusudur.

GARİBANIN SAĞLIĞI CEO’NUN DOLAR KOKAN VİCDANINA KALDI!
Sağlık işletmeleri kazançlarını çoğaltmak için gelirlerini arttırmaya, giderlerini ise azaltmaya çalışırlar. Gelirin artması için ‘müşteri memnuniyeti’ ve buna bağlı olarak da iş ve işlem sayısının artması önemlidir. 
Uygun ve standardize edilmiş sterilizasyonun sağlanamadığı koşullarda tek kullanımlık ürünlerin tasarruf adına yeniden kullanımının ciddi sağlık sorunlarına yol açacağı aşikârdır. Sağlık işletmelerinde bu kararlar, hedefi maliyeti azaltmak ve karı artırmak olan yöneticilere bırakılamaz. Bu uygulamaların bedeli halkın sağlığını tehlikeye atmaktır.

SGK, sağlık hizmeti bedellerini artırmamak adına denetimi ve cezai yaptırımı ortadan kaldıran bu zeyilnameyi acilen iptal etmelidir. Bedeli SGK tarafından ayrıca ödenmeyen ve   tıbbi hizmetin paket fiyat içinde olan tek kullanımlık tıbbi malzemenin mükerrer kullanımı, amacı maliyeti azaltmak olan hastane yöneticilerinin inisiyatifine bırakılmamalıdır. Bu malzemelerin bedeli SGK tarafından karşılanmalı ve kötü kullanım durumunda ağır cezai yaptırım uygulanması yeniden getirilmelidir.

 
 
Kılıçdaroğlu’ndan adaya saldırı sonrası ilk açıklama
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Türkiye obezitede ilk 10’da
Birleşmiş Milletler'in araştırmasına göre Türkiye nüfusunun % 29'u obez. ...
'Güneş kremi kullanmayın doğru güneşlenin'
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim ...
Diş sağlığında diş ipi önemi!
Sağlıklı dişlere sahip olmak sadece dişlerin düzenli fırçalanmasından ...
 
Kalbiniz için en az 7 saat uyuyun
Hollanda’da yapılan bir araştırma, günde en az 7 saatlik uykunun ölümle ...
'12 bin eczacı yoksulluk sınırının altında"
Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Eczacı Tunten Saydan, Türkiye ...
İzmir’de gönüllü gıda denetimi çağrısı: Alo 174
İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, Ramazan ayı öncesi ...
 
Ramazan'da sağlıklı beslenme, iftar ve sahur önerileri
Sağlık Bakanlığı'ndan yarın gece kalkılacak ilk sahur öncesi oruç tutacaklara ...
Uyuşturucuda yeni tuzak: Hastane önü torbacıları!
Uyuşturucu Madde Bağımlılıkları ve Alkolizmle Mücadele Federasyonu (UBAM) ...
İzmir'de mucize nakil: Kuzey yeniden doğdu
Mersinli iki çocuklu 32 yaşındaki Aynur ile 36 yaşındaki Ali Tayfun Araboğa ...
 
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Başsız heykel
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Çakır’ım! Uzat başını öpeyim sarı saçlarını
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Anlam arayışından güç arayışına…
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Bir gösteri olarak gündelik hayat
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Türkçem! Dil Bayrağım
Ayda ÖZEREN
Ayda ÖZEREN
Ruhun sükûneti
Fatih YAPAR
Fatih YAPAR
Üstüne bir bardak soğuk su içelim!
Metin ÖNEY
Metin ÖNEY
Kılıçdaroğlu'nu dinlerken…
Harun ÖZDEMİR
Harun ÖZDEMİR
Diyar-ı Rûm tarihsel bir güne uyanıyor
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
Büyükşehir'in, otobüs hibesiyle verdiği mesaj
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva