HABERLER>YEREL YÖNETİMLER
13 Kasım 2019 Çarşamba - 18:30

Sendikadan Başkan Arda’ya sert tepki: Kılavuzun karga!

Belediye İş Sendikası ile Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda arasında yaşanan gerilim sürüyor.  Bir işçinin izindeyken işine son verilmesiyle başlayan gerilimde sendika sert açıklama yaptı. Belediye -İş, “Protesto eyleminin ardından açıklama yaptırıp sapla samanı karıştırmaya, zeytinyağı gibi su üstüne çıkmaya çalışan Halil Arda yönetimi bir kez daha suçüstü yakalanmıştır. Kılavuzu karga olan Halil Arda yönetimi, kılavuzlarının onu götürdüğü yerde yaptığı açıklamayla yalanlarına ve çarpıtmalarına devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Sendikadan Başkan Arda’ya sert tepki: Kılavuzun karga!

EGEDESONSÖZ- Gaziemir Belediyesi’nde örgütlü olan Belediye İş Sendikası’na üye Zafer Calpbinici’nin izindeyken işten çıkartılmasıyla başlayan gerginlik sürüyor. Belediye Başkanı Halil Arda’nın “amirine hakaret etti, kadına şiddet gösterdi” diyerek savunduğu işçi çıkarma kararının ardından belediye önünde oturma eylemi yapılmıştı.

Belediye İş Sendikası yeni bir açıklama yaparak, Başkan Arda’nın kılavuzunun karga olduğunu söyledi. Sendikadan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın sendikamız üyelerini baskı ve tehditle DİSK/Genel-İş’e üye olmaya zorlamış, ardından da 7 yıldır Gaziemir Belediyesi Gazi- Bel Şirketi’nde çalışan sendikamız üyesi Zafer Calpbinici’yi işten çıkarmıştı. Protesto eyleminin ardından açıklama yaptırıp sapla samanı karıştırmaya, zeytinyağı gibi su üstüne çıkmaya çalışan Halil Arda yönetimi bir kez daha suçüstü yakalanmıştır. Kılavuzu karga olan Halil Arda yönetimi, kılavuzlarının onu götürdüğü yerde yaptığı açıklamayla yalanlarına ve çarpıtmalarına devam ediyor. Gaziemir kamuoyunu “sendika değiştirme baskısı yaptırmadım”, “Belediye-İş Temsilcisi kendi üyeleri hakkında ceza tutanağını imzaladı” gibi her tarafa çekilecek açıklamayla ikna etmeye çalışıyor. Halil Arda yönetimi, yaptığı açıklamayla gerçekleri ters yüz edip, haklıyı haksıza çevirme gayreti içine giriyor. Ancak yalancının mumu yatsıya kadar yanar. Çünkü, “gerçeklerin er ya da geç ortaya çıkma gibi bir huyu” vardır.

Belediye-İş, Gaziemir Belediyesi’nde 1 Şubat 2020’ye kadar yetkili sendikadır. Bu süre içinde Disiplin Kuruluna girmek de dahil belediyede üyelerinin her düzeyde haklarını savunur. Uzun zamandır Belediye-İş’ten istifa edip DİSK/Genel-İş’e geçmesi istenen Zafer Calpbinici tüm baskı ve tehdide rağmen istifa etmiyordu. Raporluyken hastalanan annesine bakmak için rapor bitim tarihinden itibaren izin talebinde bulundu. Bu insani izin talebi, amirleri tarafından baskı aracı olarak kullanılıp izin verilmedi. Zafer Calpbinici’nın amirinin bulunduğu odadan çıkıp, yapılan baskı karşısında kendi kendine koridorda söylenmesi fırsat bilinip, GaziBel Şirketi Disiplin Kuruluna sevk edildi. Amaç, sendikasını değiştirmek istemeyen Zafer Calpbinici’nin işten çıkartılması için gerekçe yaratmaktı.

Halil Arda yönetiminin bu girişimi, Disiplin Kurulunda bulunan Belediye-İş temsilcisinin itirazı karşısında amacına ulaşamamış, sadece “yazılı ihtar” yani yazılı olarak uyarılma cezasına dönüşmüştür. İşçi düşmanı Halil Arda içinde bulunduğu sıkışıklığı aşmak için, bu gerçekleri kamuoyuna çarpıtarak “Belediye-İş Temsilcisi kendi üyeleri hakkında ceza tutanağını imzaladı” diyerek açıklatmıştır.

Biz inanıyoruz ki, Zafer CALPBİNİCİ’nin uğradığı bu hukuksuzluk, yargıdan dönecek, arkadaşımız işine iade edilecektir. O zaman demokrasiden, haktan, hukuktan bahseden Halil Arda, yargı kararına uyacak ve arkadaşımızın işe iadesine onay verecek midir? Biz sendika olarak üyelerimiz ne zaman haksızlığa, hukuksuzluğa uğrasa sonuna kadar onun takipçisi olmakta kararlıyız. Yetkili sendika olan Belediye-İş’le görüşmekten kaçan Halil Arda bundan önce olduğu gibi bundan sonrada her haksızlığında bizi belediyenin kapısında görecek.

Belediye-İş, gerçeklerin takipçisi olmaya ve onları gün yüzüne çıkarmaya devam edecektir. HALİL ARDA’NIN İKİNCİ YALANI; “sendika değiştirme baskısı yapılmadı” Hiç kimsenin, Anayasaya, yasalara rağmen “ben işçinin sendika özgürlüğünü dikkate almam, istediğim sendikadan işçiyi istifa ettiririm, başka sendika çağırırım işçiyi oraya üye yaptırırım, istediğim kişiyi keyfime göre işten atarım”, demeye ne haddi vardır, ne de hakkı. Herkes haddini hukukunu bilecek.

Halil Arda çevresindeki kargalara inanıp bu yola girdiği için “işçi düşmanı” ünvanlıyla yasal olarak da siyasi olarak yaptığı hukuksuzluğun, adaletsizliğin, hakkaniyetsizliğinin bedelini hukuk karşısında ödeyecektir. Gaziemir belediyesinde yapılan açıklamada sendikal baskı yapıldığı inkar edilerek belediye işçilerinden 584 işçinin 554’ünün DİSK/Genel-İş'e üye olduğu belirtilmiştir. Hukukta bir olay değerlendirilirken olayın imkansızlığını anlatmak için hayatın olağan akışına aykırı ifadesi kullanılır.

Nitekim Gaziemir Belediyesindeki DİSK/Genel-İş'e üye olma süreci de hayatın olağan akışına aykırıdır. Neden mi? Çünkü Gaziemir Belediyesi'nde 584 işçinin 554'ünün yıllardır üye oldukları, hiçbir sorun yaşamadıkları Belediye-İş'ten aynı gün sabah 9.00 ile 15.00 saatleri arasında mesai saatleri içinde belediyenin hizmet araçları ile belediyeye taşınıp (fotoğraf ve dijital kayıtlarla sabittir) Belediye-İş'ten istifa edip, çağrıldığında Doğu, Batı demeden her ıslığa hizmet aşkıyla koşan üstelik bu yaptığını sendikal anlayış haline getiren DİSK/Genel-İş'e üye olması ve bu sürecin Halil Arda'nın en yakınındaki maşaları tarafından organize edilmesi hayatın olağan akışına aykırıdır. Halil Arda kendini akıllı milleti aptal sanmasın, sağa sola sinirleneceğine onu bu yola iten kargalarının kılavuzluğunu bıraksın. Halil Arda’ya tavsiyemiz, yöneticilik, akılla, kalple diyalogla yapılır. Kinle ve nefretle değil."

 
Gümrükçü’den kadro operasyonu: O ismi görevden aldı!
 
Duygulandıran buluşma: Asiye teyzenin duasını aldı
YORUMLAR
Toplam 6 yorum var, 6 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Belediye personeli 14 Kasım 2019 Perşembe 14:34

Birincisi İşçiler ilk günden beri disk diye bağırdı Halil İbrahim Şenol döneminde hatırlarsanız bu nedenden işçiler çıkartıldı disk geçmek istediler diye Disk ta ozamandan beri işçilerin istediği bir sendika neden mi Bir işçinin of demesi ile hepsi birlik olur Siz okadar iyi sendikaydiniz da 30 işçi zam almadan kaç sözleşme imzaladı iz Onu geçtim bazı işçilerin eğtim parası alması için gerekli evraklar ortadan kayboldu ama siz ses çıkarmadı iz İkramiyeleri vs. Maaşın içine soktunuz çok zam almış gibi gösterip ikinci sözleşmede %0 imza attınız Herşeyi geçtim siz Türkiş başkanının işçileri hükümet bakanına nasıl peşkeş çektiğini bütün ülke duydu mikrofon açık kalmasından dolayı SİZLER ONA İSTİFA DEMEYİP HALİL ARDA İSTİFA DEDİNİZ Disk gelince yıllardır geçmek için uğraştık disk e ama Halil İbrahim izin vermedi Halil arda başkan geldiğinde Park Bahçelerde işçi kardeşim sordu Başkanım biz disk geçmek istiyoruz belediye işten rahatsiziz Halil Arda patron sizsiniz sendika paranız sizlerin alın terinden ödeniyor siz hangi sendikayı isterseniz gece bilirsiniz bizler buna karisamayiz Dedi Bizlerde toplu karar aldık ve geçtik

Yorumu oyla      3      2  
14 Kasım 2019 Perşembe 08:36

Belediye iş sendikası arpalar, nemalar gitti şimdi bağırırsınız siz anca Passat arabalarla gezin ,herşeyi bedavaya işçiden kesilen paralarla yapın sonra çıkın Başkan öyle yaptı böyle yaptı Kardeşim verirsin mahkemeye haklı haksız çıkar ortaya bu kadar basit ama sizin amacınız yaygara yapmak Halil Arda başkan görevini çok iyi yapıyor .Başkan kimseye eyvallah etmediği için siz ve sizin gibiler bu şekilde bağırıp çağırıyor Soruyorum belediye - iş sendikası değişmeseydi yine savunacak mıydınız çalıştığı yere küfür eden , işten kaytaran,mesai saati içinde kendi sorumlu olduğu işten başka kahvede okey oynayan, tjk bayisinde at koşturanları

Yorumu oyla      3      3  
Murat 14 Kasım 2019 Perşembe 08:33

10 arkadaşımız çıkarılırken nerdeydiniz naylon sendika temsilcileri?

Yorumu oyla      3      3  
Zafer 14 Kasım 2019 Perşembe 07:02

Gaziemir Belediyesinde işçiler tehdit edilerek zorla başka sendikaya üye oldular başta başkan yardımcısı necati kırmaz ve başkanın şöförü hakan ve baş şöför yapılan eski akp belediye başkanı adnan yükselin sağ kolu mustafa yılmaz işçileri zorla başka sendikaya geçirdiler neyse susalım uzun uzun seredelim bide şu konu var şimdi bunlar delege seçimlerinde mavi listeyi de kaybettiler bakalım beyaz listeye destek bir kaç belediye personeline nasıl bir mobing uygulayacaklar bekleyip göreceğiz

Yorumu oyla      6      2  
Seydiköylü 13 Kasım 2019 Çarşamba 22:09

İŞÇİLER DARDA SEBEP HALİL ARDA...

Yorumu oyla      6      3  
vatandaş 13 Kasım 2019 Çarşamba 20:53

Belediye başkanının en büyük yalanı ; sendika değiştirme baskısıdır. "başkanın izni ve haberi olmadan bu işlere kalkışacak kişi veya kişilerde mangal gibi yürek lazımdır.Biz seydiköylüler kendisinin hangi fraksiyon lardan geldiğini çok iyi hatırlar ve biliriz.Bu beş yıllık gidişatın sonu HÜSRANDIR nokta

Yorumu oyla      6      2  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Gümrükçü’den kadro operasyonu: O ismi görevden aldı!
Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü belediyenin mali işlerinden sorumlu ...
İzmir’de engellilerin otobüs seyahati kolaylaşacak
İzmir’de toplu ulaşımı kullanan engellilerin yaşamlarını kolaylaştırmak ...
Konak’ta Çöp Taksi dönemi başladı
Konak Belediyesi kentin dik, ulaşılması zor ve dar sokaklarındaki çöpleri ...
 
Başkan Arda: Gaziemir Metrosu hayalim gerçek oluyor
Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, seçim vaatleri arasında en ön sırada ...
Çeşme'de davullu zurnalı toplu sözleşme bayramı!
Çeşme Belediyesi ve DİSK Genel İş Sendikası arasında Toplu İş Sözleşmesi ...
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden spor atılımı
İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Dairesi Başkanı Hakan Orhunbilge ...
 
Urlalı genç sporculardan örnek farkındalık
Urla Belediye Spor Kulübü U-14 takımı ligin güçlü takımlarından Torbalı ...
Bornovalı kadınlara kazanç sağlayacak kurslar
Bornova Belediyesi kadınların hem sosyalleşmeleri hem de ekonomik kazanç ...
'Tarihin Sıfır Noktası' Fuar İzmir’e geliyor
Bu yıl 5 – 7 Aralık tarihleri arasında 13. kez gerçekleşecek Travel Turkey ...
 
Harun ÖZDEMİR
Harun ÖZDEMİR
Allah nurunu tamamlayacaktır!
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Süt hayvancılığı neden zor durumda?
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Bu yüzden hızla fakirleşiyoruz!
Metin ÖNEY
Metin ÖNEY
Ekran karartma
Cumhur BULUT
Cumhur BULUT
Aşkın ve İstiklalin Zaferi…
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
Bu korona bizden gider mi?
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Başsız heykel
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Anlam arayışından güç arayışına…
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Bir gösteri olarak gündelik hayat
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Türkçem! Dil Bayrağım
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva