HABERLER>YEREL YÖNETİMLER
18 Nisan 2019 Perşembe - 09:13

Sayıştay’dan Büyükşehir’e 17 milyonluk 'zimmet' şoku!

Sayıştay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı törenle açılan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’ndaki alt geçit ve meydan projesi için 17 milyon TL zimmet çıkarttı. 

Sayıştay’dan Büyükşehir’e 17 milyonluk  zimmet  şoku!

EGEDESONSÖZ- (Özel Haber) İzmir Büyükşehir Belediyesi kent içinde yoğun trafik geçişinin yaşandığı Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nda çalışmalar yaparken Konak Tramvayı kapsamında yol ve geçit projelerini de hayata geçirdi. Kısa sürede çalışmaları tamamlayan Büyükşehir, Konak Karantina Semti’nde adına 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri adını verdiği bir meydan düzenlemesi ve alt geçit yaptı. Yerel secim öncesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı törenle açılışı yapılan dev projenin kıyı dolgu alanı da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından planlara işlendi. Üç yıl önce deniz dolgusu, ihale ilanı ve yürütülen çalışmalar nedeniyle bir şikayet üzerine Sayıştay tarafından yapılan inceleme tamamlandı. Sayıştay, ihalede ve sonrasındaki evraklarda imzası bulunan bürokratlara 17 milyon TL zimmet çıkarttı.

Sayıştay, 31 Mart 2015 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 36 milyon 475 bin TL bedelle Yapı STS İnşaat-KMB Metro İnşaat İş Ortaklığı (Alt Yüklenicisi Barankaya İnşaat) şirketlerine ihale edilen “Mustafa Kemal Sahil Bulvarı Taşıt Altgeçit Yapılması İşi” ile 30 Haziran 2016 tarihinde Yapı STS İnşaat- Önsöz Turizm ve Müşavirlik A.Ş İş Ortaklığı (Alt Yüklenicisi Barankaya İnşaat) şirketlerine 43 milyon 694 milyon TL bedelle ihale edilen Mustafa Kemal Sahil Bulvarı Küçükyalı ile Karataş Arası Muhtelif Altyapı ve Sanat Yapıları Yapılması İşi ihalelerini inceledi. 

ÜÇ FARKLI İDDİA
İncelemede tasfiye edilmemiş olan yani devam eden ilk işin başka bir isim adı altında, başka bir iş olarak gösterilerek tekrar ihale edilmiş olması ve ilk iş bitmemiş olmasına rağmen aynı iş kalemleri için ikinci iş içerisinde yüksek fiyatlar belirlendiği iddialarını masaya yatırdı. Yine aynı incelemede, ilk iş içinde yapılması gereken iş kalemlerinin örtülü bir şekilde Büyükşehir şirketi olan İZBETON A.Ş’nin ‘il sınırları içindeki ulaşım yollarında asfalt kaplaması, bakım ve onarım yapılması işi’ kapsamında yaptırılmasını sorguladı.

TEK TEK SIRALADILAR
İhalelerde, ‘harcama yetkilisi ve gerçekleştirme görevlisi’ sıfatlarıyla imzaları bulunan başta Genel Sekreter Dr. Buğra Gökçe, eski Genel Sekreter Pervin Şenel Genç, Fen İşleri Daire Başkanı Murat Varlıoprak, Yol Altyapı Şube Müdürü Mehmet Ergenekon (şimdi Raylı Sistemler Daire Başkanı) Yol Üstyapı Şube Müdürü Fırat Gürkan Koçyiğit, Yol Altyapı Şube Müdürü Hamdi Ziya Aydın, Yol Düzenlemeleri Şube Şefi Alper Sualp, İnşaat Şube Şefi Didem Anuk Özvan, İnşaat Mühendisi Oktay Düzgün, İnşaat Mühendisi Çağlar Benk,  İnşaat Mühendisi Zafer Tamer, İnşaat Mühendisi Merve Cesur, İnşaat Mühendisi Ahmet Reşat Çetin, Metal İşleri Teknikeri Ali Çörek, Elektrik Teknisyeni Hüseyin Uyan, İnşaat Kontrol Teknikeri Mail Özdamar, İnşaat Kontrol Teknikeri Gökhan Buran, Elektrik Teknikeri Muhammet Küçüköz, İnşaat Teknikeri Mustafa Topçu, İnşaat Teknikeri Murat Fırat, İnşaat Teknikeri Bora Algan, İnşaat Teknikeri Cemil Özer, İnşaat Teknikeri Yavuz Elmaç, İnşaat Teknikeri Ümit Aktaş, İnşaat Teknikeri Umur Çelik, Makine Teknikeri Erkan Şan, Elektrik Mühendisi İrem Vatansever, Elektrik-Elektronik Mühendisi Murat Kavalar, Elektrik Teknisyeni Ahmet Yalın, Elektrik Teknisyeni Recep Levent Karataş, Harita Teknikeri Halil Kabak, Harita Mühendisi Volkan Doğan, İnşaat Teknikeri Emin Durak Dolmaseven savunma yaptı. 

AKSİ HALDE YOL KAPATILACAKTI
İsimler yaptıkları savunmada; ilk olarak iş artışı nedenleri ve artan işin mevcut sözleşme kapsamında aynı yükleniciye yaptırılması konusunda değerlendirme yaptı. Taşıt alt geçidi inşaatı yapılırken mevcut trafiğin akışını sağlayacak servis yolu gerekli olduğu vurgulanırken bunun için fore kazıkların çakılması ve birçok işin gerekli olduğu için artışın yapıldığının altı çizildi. Savunmada, “Ya yolu deplase edecektik ya da ana trafiği Mithatpaşa Caddesi’ne alacaktık. Sahil trafiğini teknik olarak kaldırması imkansız olan bu yolun deplase edilmesine karar vermemize neden oldu” ifadeleri kullanıldı. Yine yolun başka bir alana kaydırılmasıyla birlikte park, otopark ve meydan olan alandaki düzenlemelerin bozulmasının engellendiği dile getirildi.  Ayrıca, yolun deplase edilmesiyle birlikte İZSU’ya ait ana kollektör hattın da taşınmasının önüne geçildiği, böylece ek maliyet ve zaman kaybından tasarruf edildiği vurgulandı.

Büyükşehir yetkilileri savunmalarında altgeçit projesinin hızlı bir şekilde dolgular ve fore kazıklarla bitirilmesinin amaçlandığını belirtirken çalışmalar sırasında ortaya çıkan durumları da “öngörülemez nedenler” olarak sıraladı. Bunun da ihale kanununda karşılığının olduğunu vurgu yapılırken olası deprem, sel gibi doğal afetlerle karşılaşma ihtimali nedeniyle işlerin hızlı yapılmasının zorunluluk olduğu dile getirildi.  Savunmada, aşırı yağmurlarda alt geçit inşaatının su basması da örnek olarak verildi. 

KARADENİZ SAHİL YOLU ÖRNEĞİ!
İzmir Büyükşehir Belediyesi Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan Karadeniz Sahil Yolu Projesi’nden örnekler vererek savunma yaptı. Sahil yolunun bir kısmında yapılan 400 milyonluk ihalenin yaklaşık 300 milyonunun dolgu ve kazık çalışmalarına gittiğini belirtti. Bununla ilgili Karayolları Genel Müdürlüğü’nün savunmasının haklı bulunmasına rağmen Büyükşehir olarak kendi savunmalarının görmezden gelindiğini dile getirdi. Karayollarının, “öngörülemeyen maliyetler” olarak savunma yaptığı Sayıştay incelemesinin haklı bulunmasının karşısında Büyükşehir’in savunmasının ciddiye alınmaması ise kafaları karıştırdı.

İMAR PLANLARI ONAYLANDI
Sorumlular, Sayıştay’da yaptıkları savunmada en önemli dayanaklarının yapılan imalatların bulunduğu deniz dolgu alanının planlarının bakanlık tarafından onaylanması olduğunu vurguladı. Savunmada, “ Belediyemizce yapılan revizyon imar planı kıyı kanunu kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmıştır. Bu da deniz dolgusunun mevzuata aykırı olmadığını belirtir. İmar planı onayı alındığı için de ÇED onayına gerek görülmemiştir” ifadelerine yer verildi. 

Sayıştay tüm belge ve evraklar üzerinden yaptığı inceleme sonrasında toplam 17 milyon 283 bin TL’lik zararı imzaları bulunanlar arasında yetki ve imza sayısına göre paylaştırdı. Farklı oranda zimmetlerin çıkartıldığı incelemeye Sayıştay 6. Daire Başkanı Ali Hikmet Tuncer, Üyeler İsmail Destan, Kadir Çelik, Fatma Betül Ceylan ve Mehmet Aksoy imza attı. 

 
Orhan Gencebay yoğun bakıma alındı!
 
Başkan Batur teşekkür turuna çıktı
YORUMLAR
Toplam 11 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Gürkan 18 Nisan 2019 Perşembe 16:03

61 milyonu 651 milyon yazmak "enteresan"

Yorumu oyla      4      2  
TC misafir 18 Nisan 2019 Perşembe 15:52

Varsa bir suç unsuru elbette hesabı sorulsun bakalım altından ne çıkacak?

Yorumu oyla      7      3  
ibrahim 18 Nisan 2019 Perşembe 14:34

düzeltme: 61 Milyon doğrudur. Yazarken yanlış yazmışım. Ama rakam sizce küçük galiba. Ben vatandaş olarak otobüsümü sağlıklı şekilde gördüğümü hatırlamıyorum. Birini gösteriyorsa, diğerini göstermiyor. Ve seçimden beri bir haller oldu, artık ara sıra dahi göstermiyor. Otobüslerde GPS cihazları var ama her ne hikmetse çalışmıyor. Bu nedir diye sormak bile suç olmuş bu şehirde. Varsa yoksa aman eleştiri yapma. Sonra başkası koyun oluyor. Enteresan

Yorumu oyla      8      10  
sezarın hakkı sezara 18 Nisan 2019 Perşembe 13:57

İbrahim at yalanı sevsinler inananı! 651 milyon TL diyor adam! 61 milyon TL maliyeti var o projenin. sallama bir tarafından .http://www.milliyet.com.tr/izmir-deki-akilli-trafik-sisteminde-izmir-yerelhaber-2318977/ burada detayları mevcut.

Yorumu oyla      7      4  
Periskop 18 Nisan 2019 Perşembe 13:29

Kemal Kılıcdaroğlu na bu tuzağı kuranlar hesap vermeli

Yorumu oyla      7      9  
Periskop 18 Nisan 2019 Perşembe 12:49

Ankara ve İstanbul’un yanlışını İzmirli belediyenin örnek elması utanılacak bir durum

Yorumu oyla      10      7  
Gürkan 18 Nisan 2019 Perşembe 12:43

Kusuratlı rakam vereyim de inandırıcı olsun :)

Yorumu oyla      5      3  
ya sen kimsin 18 Nisan 2019 Perşembe 11:28

insanlara yalan yanlış bilgiler verip onları galeyana getirmeye çalışıyorsun. İzum projesi 61 milyona maloldu,binlerce kamera var ve sistem çalışıyor.Türkiyenin milyarlarca parasını kimlerin hiç ettiğini anlatsana biraz.

Yorumu oyla      17      5  
Şaşırmamak lazım. 18 Nisan 2019 Perşembe 11:23

Benzer olaylar Ankara, İstanbul'da da önümüzdeki dönemde olur. Maksat iş yaptırmamak. Mesela Sabuncubeli Tüneli için Sayıştay raporu nedir?

Yorumu oyla      16      2  
ST 18 Nisan 2019 Perşembe 10:55

İzmir'e ve İzmirlilere nereden engel çıkarabiliriz diye bayağı kafa yoruluyor galiba.

Yorumu oyla      17      4  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Başkan Sandal'dan Potanın Perileri'ne destek
Türkiye Kadınlar Basketbol 1. Ligi’ni 4’üncü sırada tamamlayarak, üst ...
Mehmet KARABEL yazdı... “Efes’in efesi”, Selçuk’a bir ‘nefes’ kadar yakın olacak!
Mehmet KARABEL yazdı... “Efes’in efesi”, Selçuk’a bir ‘nefes’ kadar yakın olacak!
Büyükşehir’de o meclis üyesi sırasına kavuştu!
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Nisan ayı meclis toplantısının ikinci ...
 
Çiğli'de işten çıkarılan işçilere söz: Kimse mağdur olmayacak
Çiğli Belediyesi'ne bağlı şirkete seçim öncesi alınan 110 işçiden 10'unun ...
Büyükşehir'den önemli duyuru: O telefonlara dikkat!
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, Genel Sekreter Dr. ...
Menemen'de yüksek gerilim!
Menemen ilçesinin yeni belediye başkanı CHP'li Serdar Aksoy ile önceki ...
 
Urla'da ilk meclis: Kime/ne görev verildi?
Urla Belediye Meclisi, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinden sonra yeni başkan ...
Gaziemir’de şenlik başlıyor
9 ülke, 5 heyet ile Van ve Sinop’tan 300 çocuğun katılacağı 22. Gaziemir ...
Çiğlili muhtarlardan Başkan Gümrükçü'ye ziyaret
31 Mart yerel seçimlerinde seçilen ve mazbatalarını alarak göreve başlayan ...
 
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Kahpeler!
Metin ÖNEY
Metin ÖNEY
Avukatlar yollarda
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Siyaset’te kalite erozyonu!
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Genç kuşaklar ve siyaset
Kemal ARI
Kemal ARI
Atatürk Büyük Nutku niçin söyledi?
Erkan SEVİNÇ
Erkan SEVİNÇ
Ben karışmıyorum… Ben de karışmıyorum…
Aylin AKDOĞAN
Aylin AKDOĞAN
İzmir-İN
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
‘Parazit’ filmi neye ayna tutuyor?
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
İzmir Maratonu'na siz de katılmalısınız
Nüvit TOKDEMİR
Nüvit TOKDEMİR
Futbolu bitirdiler!
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva