HABERLER>YEREL YÖNETİMLER
1 Aralık 2020 Salı - 10:23

İZSU’dan yatırım hamlesi: 2021'de nerelere yatırım yapılacak?

İzmir Büyükşehir Belediyesi 2021 yılında kent genelinde önemli yatırım ve projeleri hayata geçirmeye hazırlanırken, İZSU Genel Müdürlüğü de halen 20 şantiyede sürdürdüğü projelerinin sayısını 45’e çıkaracak. Yağmur suyu şebekelerinin yapımına yönelik projeler ve içme suyu yatırımlarına ağırlık veren İZSU, kentin yaşam kalitesini yükseltecek projelerin yapımında binlerce kişiye de istihdam olanağı sağlayacak.

İZSU’dan yatırım hamlesi: 2021 de nerelere yatırım yapılacak?

İZSU Genel Müdürlüğü, 2020 yılında başlayan ve devam eden yatırımlarının yanına, önümüzdeki yıldan itibaren çok sayıda yeni proje eklemeye hazırlanıyor. Bu yılın büyük bölümünü projelerin hazırlık çalışmalarına ayıran İZSU, 2021 yılında bu hazırlıkların meyvelerini toplamaya başlayacak. İZSU Genel Müdürlüğü aralarında Buca, Gültepe ve Bornova yağmur suyu hatlarının yapımı gibi büyük önem taşıyan 12 projenin ihalesini yaptı. Önümüzdeki günlerde bu ihalelere ilişkin yasal süreçlerin tamamlanması ve sonraki aylarda yapılacak yeni ihalelerin ardından halen 20 şantiyede süren çalışmaların sayısı 45’e çıkacak. Tüm projelerin yapım süreçlerinde yaklaşık iki bin kişiye doğrudan istihdam sağlanacak.

Yağmur suyu ayrıştırma projelerinde atılım yılı
Artan nüfus nedeniyle ihtiyaç duyulan altyapıyı geliştirmeye yönelik çalışmaların yanı sıra, 2014 yılından sonra bağlanan ilçelerdeki eksiklerin giderilmesi ve kentte mevcut hizmet kalitesinin artırılması için çalışmalarını sürdüren İZSU, 2021’i atılım yılı olarak değerlendiriyor.  İZSU Genel Müdürlüğü uzun süredir hazırlık ve ihale aşamalarını yürüttüğü yağmur suyu ayrıştırma projeleri için artık ilk kazmayı vurmaya hazırlanıyor. Taşkınların önlenmesinin yanı sıra İzmir Körfezi’nin temizlenme süreci açısından da büyük önem taşıyan Buca, Gültepe ve Bornova bölgelerinin yağmur suyu hatlarının yapımına başlanıyor.

Bu çalışmalar kapsamında;

-Meles Deresi’ne Buca’dan kirlilik akışını önlemek için hazırlanan yağmur suyu hattı projesi ile Buca’da yaklaşık 16 kilometre yağmur suyu, 10 kilometre kanalizasyon hattı yapılacak. Kozağaç Deresi de ıslah kapsamına alındı. Buradan Meles Deresi’ne gelen kirliliğin de önüne geçilecek.

-Meles Deresi’yle bağlantısı olan Gültepe bölgesinde birleşik sistem olarak çalışan 17 kilometrelik kısımda da yağmur suyu hattı inşa edilecek.

-Bornova Deresi’nden gelen kirliliği önlemek için Bornova bölgesinde 30 kilometrelik yağmur suyu, 25 kilometrelik de atık su şebekesi yapılacak.

Çevre ilçelerin su sorunu çözülüyor
İZSU Genel Müdürlüğü özellikle 2014 yılından sonra Büyükşehir Belediyesi hizmet sınırlarına bağlanan ilçelerde geçmiş yıllardan kaynaklanan içme suyu sorununa da neşter vuruyor. Seferihisar, Ödemiş,  Kiraz ve Torbalı’da içme suyu şebekesi, Dikili Çandarlı’da içme suyu arıtma tesisi, Bergama, Kınık ve Aliağa’da 8 adet sondaj kuyusu ihale süreçlerinin tamamlanmasıyla yapımına başlanacak işler arasında yer alıyor. İZSU Genel Müdürlüğü Halkapınar Kuyuları Arıtma Tesisi’nin yapımına önümüzdeki günlerde başlamayı hedefliyor.
İZSU’nun ihalelerini yaptığı ve imza aşamasına getirdiği işler arasında Seferihisar Ulamış Mahallesi’nde dere ıslahı ve Urla Özbek Mahallesi’nde paket atıksu arıtma tesisi de bulunuyor.

Sırada yeni ihaleler var
İZSU Genel Müdürlüğü, önümüzdeki günlerde ise Karşıyaka Zübeyde Hanım ve İnönü mahalleleri yağmur suyu inşaatı, Karaburun Bozköy Göleti arıtma tesisi, Bergama Gaylan-Armağanlar, Ödemiş Köseler mahalleleri paket içme suyu arıtma tesisi, Karabağlar Kavacık içme suyu, Çeşme 3. Kısım içme suyu, Seferihisar Beyler Mahallesi içme suyu paket arıtma tesisi, Bayındır Hasköy ve Çırpı yağmur suyu inşaatı, Torbalı, Bayındır, Selçuk, Tire, Ödemiş, Kiraz ve Beydağ’da; Urla, Karaburun, Seferihisar, Çeşme ve Menderes’te; Menemen, Aliağa, Foça, Kemalpaşa, Dikili, Bergama, Kınık ve Bornova’da su kuyuları yapımı için ihalelere çıkacak.

Her bir proje ekonomiye katkı sağlıyor
İZSU Genel Müdürü Aysel Özkan, pandemi süreciyle birlikte derinleşen ekonomik sıkıntılara rağmen kurumun yatırımcı kimliğini daha güçlendirecek atılımlara imza attıklarını belirterek. “Çalışan her bir şantiye sayesinde doğrudan ve dolaylı olarak yüzlerce kişi istihdam olanağına kavuşuyor. İZSU hayata geçirdiği projelerle sadece kentte yaşam kalitesini yükseltmiyor, işçiden mühendise, üreticiden tedarikçiye kadar uzanan bir ekonomiyi canlandırıyor” diye konuştu.

Nerede, hangi yatırımlar sürüyor?

-Bornova ve Pınarbaşı’nda Gördes Hattı’ndan gelen içme suyunu şebekeye dahil etmek için ana iletim hatları inşaatı

-Bornova’da Karaçam Göleti İçmesuyu Arıtma Tesisi ve iletim hattı yapımı

-Bayındır ve Ödemiş’de 14 adet su sondaj kuyusu inşaatı

-Çeşme ve mahallelerinde 2. Etap içme suyu şebekesi inşaatı

-Çeşme Alaçatı’da terfi merkezi revizyonu

-Dikili’de içme suyu iletim hattı ve şebekesi imalatı,

-Foça’da içme suyu iletim hattı ve şebekesi imalatı,

-Foça’da Yenifoça, Musabey Kuyuları İçmesuyu Arıtma Tesisi’nin yapımı

-Karaburun’un Mordoğan mahallesinde atıksu ve yağmur suyu şebekesi inşaatı

-Mordoğan Göleti İçmesuyu Arıtma Tesisi yapımı

-Mordoğan Atıksu Arıtma Tesisi inşaatı

-Kemalpaşa’da Ulucak, Kuyucak, Damlacık ve Ansızca yerleşimlerinin altyapı inşaatı ve elektrik iletim tesisleri yapımı

-Kemalpaşa’da Bağyurdu, Yiğitler, Ören, Armutlu, Yukarıkızılca, Aşağıkızılca, Örnekköy, Çiniliköy yerleşimleri altyapı inşaatı ve elektrik iletim tesisleri yapımı

-Kemalpaşa’da Ulucak Atıksu Arıtma Tesisi inşaatı

-Konak Mürselpaşa Bulvarı yan kolu ve çevresinde atıksu ve yağmursuyu şebekesi inşaatı

-Ödemiş merkez mahallelerinde atık su şebekesi ve iletim hattı inşaatı

-Urla Gülbahçe Mahallesi’nde atıksu ve yağmur suyu şebekesi ile Kocadağ-Güllü-Cinlipınar dere ıslah inşaatı ve elektrik tesisleri yapımı

-Halkapınar’da İZSU Genel Müdürlüğü hizmet binası ve tesisleri inşaatı

-Bergama’da Karalar mahallesi içme suyu kuyusu ile Aliağa’da Kültür mahallesi içme suyu terfi merkezine enerji temini için elektrik tesisi yapımı

-İZSU Genel Müdürlüğü Bayındır hizmet binası inşaatı

 
İzmir'de jandarmadan tarihi eser operasyonu!
 
219 depremzedeye ücretsiz eşya depolama hizmeti
YORUMLAR
Toplam 2 yorum var, 2 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
ABY 2 Aralık 2020 Çarşamba 12:14

Demirçelik, meşrubat, bira, gıda, v.b fabrikalar çok su tüketmekte. Bu fabrikalar 1. Su tasarrufuna teşvik edilmeli 2. Kullandıkları suyu arıtıp tekrar kullanmaları (reuse) teşvik edilmeli.

Yorumu oyla      0      0  
ABY 1 Aralık 2020 Salı 13:35

Sayın İZSU yetkililerine, 1. Karşıyaka Yamanlarda Bostanlı barajı yapılacaktı. Bu konuda son durum nedir? 2. İklim değişikliği nedeniyle susuzluk riski her geçen yıl artmakta. Yeraltı sularında da seviyeler her yıl daha düşmekte. Yağmur suyunun temiz su olarak depolama kapasitesini arttırma yönünde çalışmalar arttırılmalı. Baraj ve göletler yapılmalı. 3. Bahçesi olan siteler yeraltı su depoları inşa etmeli, bina çatılarından gelen yağmur suları bu depolarda toplanmalı ve bahçeler bu su ile sulanmalı. Yeni binaların altına yağmur suyu depoları yapılmalı. 4. Evlerde tuvaletlere sifon suyu olarak arıtılmış su verilmeli. Her tuvalete girişte sifon çekildiğinde 7 lt su tüketimi oluyor. Bunun için arıtılmış su kullanılmalı, temiz su değil. 5. Sayın yetkililer bu konuda Dünya örneklerini araştırmalı ve çalışmalar yapmalıdır. 6. Halkımızında bilinçlenmesi ve farkındalığının artması için su tasarrufu yapmalı, bu konuda eğitimler yıl 12 ay sürmeli okullarda bu konuda eğitim verilmeli. 7. Tasarruf özendirilmeli, asgari tüketimin üzerindeki hane tüketimlerinin m3 su fiyatları yükseltilmeli. 8. Çok su tüketen fabrika ve işletmelerin sularını arıtıp tekrar kullanması yönünde teşvikler sağlanmalı. Daha birçok tedbir sayabiliriz. Su yaşamdır. Yaşama sahip çıkalım.

Yorumu oyla      2      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Bornova'da depremden zarar gören binalar yıkılıyor
Bornova Belediyesi, kamulaştırma işlemi tamamlanan ve 30 Ekim’de yaşanan ...
Başkan Sandal'dan esnafa ziyaret
Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, pandemi ve depremden etkilenen ...
Karabağlar Belediyesi ‘e-devlet’te
Karabağlar Belediyesi salgın döneminde vatandaşların yaşamını kolaylaştırmak ...
 
Tenis turnuvasının gelirleri çocuklara destek oldu
Balçova Belediyesi ve Ege Veteran Tenis Derneği tarafından bu yıl yedincisi ...
İstanbul'dan İzmir'e yardım eli!
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İzmir depreminde evleri zarar gören vatandaşların ...
İzmir’de son çadır da bugün kaldırıldı
İzmir’i sarsan depremin birinci ayı dolarken İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ...
 
Başkan Soyer, Ege Ekonomik Forumu’nda konuştu... Değişimi fırsata çevirmeliyiz
Ege Ekonomik Forum’un açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı ...
Çiğli Kent Konseyi'ne korona engeli
Çiğli Belediyesi Meclis kararıyla kurulan ve 12 Aralık Cumartesi günü ...
Başkan Koştu açıkladı: Belediye binası yıkılıyor!
İzmir'de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremin ardından yapılan kontrolde ...
 
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
'Beni korkutan kötülerin baskısı değil iyilerin kayıtsızlığı'
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Menemen Vakası
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Öğretmene biraz ayıp olmuyor mu?
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Yoksulluk
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
Trafik adabı
Harun ÖZDEMİR
Harun ÖZDEMİR
Kuraklık kader mi?
Ayda ÖZEREN
Ayda ÖZEREN
Romantik Komünist
Kemal ANADOL
Kemal ANADOL
Savrulma!
Kemal ARI
Kemal ARI
Allah senden razı olsun büyük adam!
Filiz SEZER
Filiz SEZER
Belleğin azmi
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva