HABERLER>İŞ DÜNYASI
20 Eylül 2018 Perşembe - 15:52

İzmir iş dünyası 'Yeni Ekonomi Program' için ne dedi?

İzmir iş dünyası temsilcileri Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nı değerlendirdi. Program kapsamında atılacak adımların olumlu olduğunu belirten iş dünyası temsilcileri, en önemli noktanın uygulama olduğuna dikkat çekti.

İzmir iş dünyası  Yeni Ekonomi Program  için ne dedi?

İzmir iş dünyası temsilcileri Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nı değerlendirdi. Program kapsamında atılacak adımların olumlu olduğunu belirten iş dünyası temsilcileri, en önemli noktanın uygulama olduğuna dikkat çekti.

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Özgener: “Pusulamız olacak”

İş dünyasının soluğunu tutarak açıklanmasını beklediği Orta Vadeli Program’ı değerlendiren İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Yeni Ekonomi Programı” (YEP) adıyla hazırlanan yol haritası için “İş dünyasının pusulası olacak” yorumunu yaptı.

- EBSO BAŞKANI YORGANCILAR'DAN 'YENİ EKONOMİ PROGRAMI' DEĞERLENDİRMESİ

Programda sürdürülebilir bir büyüme hedeflendiğini memnuniyetle karşıladıklarını dile getiren Özgener, “Yeni ekonomik program üç ana temel üzerine oturuyor; dengeleme, disiplin ve değişim. Programa göre 2018 için büyüme tahminleri 2020’ye kadar düşürülüyor ancak 2021’den itibaren yüzde 5 büyümeyi sağlayarak sürekli hale getirmek hedefleniyor. Öte yandan enflasyonla topyekun mücadele programı hayata geçiriliyor. Gıda enflasyonu ile çok daha etkin mücadele edilmesi ve 2021 yılında enflasyonun yıllık yüzde 6’ya kadar indirilmesi hedefleniyor” bilgilerini verdi.

KATKI KOYMAYA HAZIRIZ
Cari açığın GSYH'ya oranının bu yılı yüzde 4,7'de tamamladıktan sonra 2019'da yüzde 3,3 olmasına dair çalışmaları da yakından izleyeceklerini dile getiren Özgener, “İlaç ara ürün, kimya ve petro kimya yazılım sektörleri cari açıkla mücadelenin öncelikli yatırım alanlarından olacak. İzmir’in de büyük potansiyeli olan bu sektörlerde elimizden gelen her türlü katkıyı koymaya, sorumluluk almaya hazırız. Her zaman söylediğimiz gibi katma değeri yüksek, Ar-Ge’ye dayalı ve çağın gelişmelerini yakından izleyen bir üretim, ihracatta da başarıyı getirecektir” değerlendirmesini yaptı.

BENİMSEME ÇAĞRISI
Yeni ekonomik program kapsamında Kamu Maliyesi Dönüşüm ve Değişim Ofisi kurulması ve kamuda israfı önlemek için yapısal tedbirlerin alınmasının en önemli adımlardan biri olduğunu kaydeden Özgener, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Umuyoruz ki program, 2023'e giden yolda sıçrama döneminin kapısı aralanacak. Enflasyonu, faiz oranlarını, cari açığı kalıcı şekilde indirmeyi hedefleyen, zamanla sürdürülebilir yüksek büyümeye de ulaşmayı hedefleyen, yerli ve yenilikçi üretim ile ihracatı destekleyen, sermaye piyasalarını derinleştiren, finans sektörüne çeki düzen veren, kamu maliyesini yeniden yapılandıran, özel sektörün kurumsallaşmasını teşvik eden bir programdan söz ediyoruz. Yeni ekonomik program büyüme, enflasyon tahminleri beklentileri karşılıyor. Ancak programda yer alan makroekonomik hedefler gerçekçi tahminlere dayansa da, programın başarısı iş dünyası başta olmak üzere toplumun tüm kesimleri tarafından benimsenmesiyle sağlanacaktır. Bizler bu konuda hem farkındalık yaratmak, hem de projelerle desteklemek için şimdiden çalışmaya başladık.”

Batı Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya ÖsenBüyük kamu yatırımlarının ertelenmesi olumlu

Yeni Ekonomik Program ile Hükümetimiz ekonomideki sorunları görerek buna yönelik tedbirlerini açıkladı. Programda enflasyonun düşürülmesi ve mali disiplin konuları çok yerinde. Büyük kamu yatırımlarının da bu ortamda ertelenmesi olumlu bir adım. Tasarrufta kamunun öncelikli olması da önemli. 2021 sonunda enflasyonun yüzde 6, büyümenin ise yüzde 5 olarak belirlenmesi ise iki yıl gibi kısa sürede ekonomideki bu dönüşümü yapmayı hedefliyor olması açısından bu programa bir şans tanınması gerektiğini de düşünüyorum.

TÜGİAD Ege Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Can YavaşProgramın başarısı disipline bağlı

Açıklanan paketteki öngörülen hedefler ve atılacak adımlara baktığımız zaman en azından bu paket ile mevcut durumdaki zorluğun teyidinin yapıldığını söyleyebiliriz. 2018 yılı enflasyon hedefinin yüzde 20 olması bile reel durumun kabul edildiğini gösteriyor. 2019, 2020 ve 2021 yılı enflasyon, büyüme rakamları hedeflerine baktığımızda herkesin hemfikir olduğu ve reel durumun tespitinin yapıldığı ve öngörülebilir ve ulaşılabilir rakamlar olduğu görülüyor. Önemli olan bu rakamlara ulaşırken atılacak adımlar ve bu adımlardaki disipline ne kadar riayet edileceği. Onu da zamanla göreceğiz.

Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) Yönetim Kurulu Başkanı Atınç Abay: Adımların hızla atılmasını bekliyoruz

Açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nın (YEP) öncelikle bundan önce açıklanmış olan orta vadeli programlara göre hedeflerini tutturma açısından daha başarılı sonuçlanmasını ülkemiz adına dilerim. Paketin içeriğine gelirsek, hedeflerin, rakamların göze çok güzel göründüğünü belirtmenin yanında Kamu Maliyesi Dönüşümü ve Değişim Ofisi kurulması ve bu ofis eliyle 2019 yılı için 60 milyon liralık tasarruf sağlanma hedefi dışındaki somut hedefleri ve hedeflere ulaştıracak yöntemleri de en kısa zamanda görmeyi umut ediyoruz.  Programın temel amacının, kısa vadede fiyat istikrarının ve finansal istikrarın yeniden tesis edilmesi olarak belirtiliyor. Ülkemiz ve sektörümüz için bizlerin de temennisi bu yönde, hızlı bir şekilde belirlenen somut yöntemler ile adımların atılması en büyük beklentimiz.

Ülkemiz için hayırlı olsun.

Kemalpaşa Sanayici ve İş İnsanları Derneği (KESİAD)  Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Meriç: Adımlar ve disiplin çok önemli

Yeni Ekonomik Program ile piyasa ve ekonomi çevrelerinin beklentilerinin genel olarak karşıladığını söyleyebiliriz. 2019, 2020 ve 2021 yılı enflasyon, büyüme rakamları hedeflerinin yerinde olduğunu düşünüyorum. Bu rakamlara ulaşırken atılacak adımlar ve disiplin çok önemli. Bunun başarılması halinde ekonomide yaşanan sorunların aşılacağını ve Türkiye’nin üretime önem vererek dünyada hak ettiği yeri alacağına inanıyorum.

İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Serter“Ülkemize hayırlı olsun”  

İş dünyasının gözü kulağı bugün açıklanması beklenen orta vadeli programdaydı. Ancak görünen o ki açıklanan paket içinde somut atılacak adımlardan ziyade hedeflerin kamuoyu ile paylaşılması şeklinde bir çalışma yürütülmüş. Eksikliklerine rağmen piyasa güven verilmesi adına programın önemli olduğunu düşünüyorum.

Özellikle bu yılın büyüme hedefi olan 3.8’in yakalanması için son iki çeyrekte büyümenin kesinlikle eksiye düşmemesi ve bu iki çeyrekten birinde bu hedeflenen rakam oranında bir büyüme yakalanması gerekiyor. Ancak göstergeler ve değerlendirmeler bunun tutturulmasının zor bir hedef olduğu yönünde. O sebeple bu programın hedeflerinin ne kadar tutturulacağını 2018 verilerine bakarak anlamak da mümkün olacaktır. Açıklanan paketin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. 

Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Av. Nilhan Antitoros: “Kamudaki tasarruf planları yerinde”

Açıklanan orta vadeli paketin bize söylediği bir şey var, ülkemizin içinde bulunduğu durum sıkıntılı bir durum ve 2019 yılında da bu durum sürecektir. Görünen o ki 2019 yılı için belirlenen büyüme hedefleri, enflasyon oranı, bu yılın enflasyon hedefi (yüzde 20.8), sıkıntının ne kadar ciddi olduğunun rakamsal ifadeleri aslında. Bu bakımdan bu programın sadece bu yönüyle bile faydalı olduğunu söyleyebilirim. Hastalığın tespitini yapacaksınız ki tedavi yöntemini tartışabilelim. Özellikle kamudaki tasarruf planları, büyümede görece azalma sonrasında yine yüzde 5 büyümenin stabil hale getirilme hedefleri ve 2021 için yüzde 6 enflasyon hedefi doğru bir ekonomi politikası ve mali disiplin sağlandığı takdirde ulaşılmayacak hedefler değil. Bu anlamda rasyonel bir program diyebilirim. Ancak dövizin seyrinin ne olacağı, ona dair atılacak adımların neler olacağı, ithalat kaleminde alınması gereken önlemlerden hiç bahsedilmemiş olmasının da bir eksiklik olduğu düşüncesindeyim.

Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Susam: “Piyasalara güven veren işaretler var”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı, önümüzdeki üç yıl için Türk ekonomisinin yol haritasını görmemizi sağladı.

Yeni Ekonomik programda bugün içinde bulunduğunuz durumun piyasalara güven verme açısından önemli işaretler taşıdığını görüyorum. Enflasyon ile mücadele de kararlılık, Merkez Bankası’nın bağımsızlığının devamı bundan sonraki ekonomik politikaların başarıya ulaşmasında katkı sağlayacaktır. Biz iş insanlarının üretim ve ihracat konularında atacağı adımların gidişatını belirleme açısından umut vaat eden bu programın uygulanmasında da aynı güven ortamının oluşturulması en büyük temennimiz. Ülke ekonomisinin beklenen konuma yükselmesi adına iş dünyası olarak atılacak tüm olumlu adımları destekliyoruz. 

 
Seferihisar'da tarihi yapı üzerine mezbaha iddiası!
 
HDP eski İlçe Başkanı'na İzmir'de uyuşturucu gözaltısı!
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
EBSO Başkanı Yorgancılar'dan 'Yeni Ekonomi Programı' değerlendirmesi
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, ...
Torbalı'ya Tarım OSB müjdesi
Mayıs ayında hayatını kaybeden Adnan Öztaş’ın adı Torbalı Ticaret Odası ...
Çin ve İzmir arasında teknolojik iş birliği
Çin'den gelen heyeti ağırlayan İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu ...
 
İzmir ve Şanlıurfa Borsaları'ndan işbirliği
İzmir Ticaret Borsası ve Şanlıurfa Ticaret Borsası arasında İZLADAŞ’ın ...
Bakan açıkladı: Sanayiciye 'yerli makine' desteği
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "Sanayicilere 1 milyon liralık yerli ...
Kritik toplantı: Rota yeniden İzmir'e dönüyor!
İzmir Ticaret Odası (İZTO), 2015 yılından bu yana seferlerine ara veren ...
 
İzmir iş dünyası büyüme rakamlarından memnun!
Türkiye ekonomisinde yılın ikinci çeyreğindeki yüzde 5.2'lik büyüme, iş dünyasını memnun etti.
87. İEF katılımcısı ülkeler EBSO’nun konuğu
Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, küresel ...
87. İEF’de EBSO farkı
Ege Bölgesi Sanayi Odası, “teknoloji” teması ile gerçekleştirilen 87. ...
 
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Yoksulluk
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
Trafik adabı
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Ata’nın otoları ve hepsi hediye!
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Girişimci ve öncü kadınlarımız
Harun ÖZDEMİR
Harun ÖZDEMİR
Kuraklık kader mi?
Ayda ÖZEREN
Ayda ÖZEREN
Romantik Komünist
Kemal ANADOL
Kemal ANADOL
Savrulma!
Kemal ARI
Kemal ARI
Allah senden razı olsun büyük adam!
Filiz SEZER
Filiz SEZER
Belleğin azmi
Metin ÖNEY
Metin ÖNEY
Siyasi sorumluluk
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva