HABERLER>GÜNCEL
17 Şubat 2017 Cuma - 11:47

İzmir’de FETÖ’nün finans ayağı iddianamesi: ‘Babalar Grubu’ ne savunma yaptı?

İzmir’de işadamlarına yönelik hazırlanan “Babalar Grubu” iddianamesinde birçok ayrıntı yer aldı. İşadamları FETÖ/PDY bağlantıları hakkında bilgileri paylaştı.

İzmir’de FETÖ’nün finans ayağı iddianamesi: ‘Babalar Grubu’ ne savunma yaptı?

Fatih YAPAR/EGEDESONSÖZ - FETÖ/PDY soruşturması kapsamında mahkeme tarafından kabul edilen “Babalar İddianamesi”nde yer alan İzmirli İşadamları Abdullah Kavuk, Ahmet Küçükbay ve Şeref Sipahi’nin savunmalarında birçok ayrıntı ortaya çıktı.  Savcı Zafer Dur’un hazırladığı iddianamede FETÖ/PDY ilişkilerine dair ayrıntılı bilgiler yer aldı. İsimler, suçlamaları kabul etmezken emniyet, savcılık ve MASAK raporlarına yer verildi.

- ‘BABALAR GRUBU’ NELERLE SUÇLANIYOR…

Hazırlanan iddianameye göre FETÖ’nün 200-250 milyon dolar civarında parasını kontrol etmek ve İzmir mütevellisi heyet başkanı olmakla suçlanan Abdullah Kavuk yapıyla ilişkileri hakkında bilgi verdi. 2005 yılında 9 kişiyle birlikte Gediz Üniversitesi’ni kuran Sipahi Vakfı’nda yer aldığını belirten Abdullah Kavuk, Fethullah Gülen ve cemaati ile burada tanıştığını söyledi.

Kavuk, halka açık toplantılara katıldığını ifade ederken Ege Bölge İmamı Bekir Baz’ı dini sohbetler yapan kişi olarak bildiğini söyledi.Kavuk, “Hakkımda ki suçlamaları kabul etmiyorum, ben FETÖ terör örgütü mensubu değilim, kesinlikle bu örgüte finansal yardım yapmadım, bu örgütün talimatlarını kesinlikle yerine getirmedim, ben sadece Gediz Üniversitesi kuruluşu sırasında birkaç cemaate yakın insanla tanıştım ve bu insanlarla dini sohbetler yapılan birkaç toplantıya katıldım, ancak bu toplantılarda himmet, bağış, kurban adı altında herhangi maddi yardımda bulunmadım, kimsede benden böyle bir talepte bulunmadı. Ticari ilişkimiz ve Gediz Üniversitesi kuruluşunda şirketimle yaptığım yardımlar sebebiyle toplum üzerinde cemaatçi görünmemiz söz konusu olabilir ancak benim ve ailemin hem siyasi kimliği hem de duruşu böyle bir örgüte içinde olamayacağımızı ve yıllardır devletin emrinde vergisini düzenli veren bir aile olduğumuzu herkes bilmektedir. Biz her dönem devletimizin emrinde olmuş kişilerizdir, devletin iyiliği dışında hiçbir kuruluş ya da örgütün içinde olmamız söz konusu değildir. Kesinlikle çocuklarım FETÖ terör örgütüne ait olan dershane ve okullarda okumamıştır, şahsımın FETÖ örgütüne ait bankalarda hesabım bulunmamaktadır, FETÖ ye ait olan herhangi bir ticari kuruluş, dernek ya da cemiyete üyeliğimde bulunmamaktadır. Benim ve ailemin yaşam şekli cemaatin yaşam şekli ile hiç bir şekilde uyuşmaz. Benim çocuklarım Atatürk Lisesi'nde Çakabey Kolejinde, Koç ve Dokuz Eylül Üniversitelerinde okumuşlardır. Küçük oğlum Saint Joseph Lisesi'nde okumaktadır. Bu nedenle FETÖ/PDY örgütü üyesi olduğum suçlamasını kabul etmiyorum” ifadelerini kullandı.

BABAM ‘KAPIYA GELENİ BOŞ ÇEVİRMEYİN’ DERDİ
İddianameye göre, FETÖ’nün “Babalar Grubu” yapılanmasında yer alan bir diğer isim Orkide Yağları’nın sahibi Ahmet Küçükbay, FETÖ ile tanıştığı tarihin 1980’li yılların ilk başında olduğunu söylerken ziyarete gelen kişinin de Şifa Hastanesi eski Başhekimi Mahmut Akdoğan olduğunu belirtti. Küçükbay’ın, “Kendisi işyerime gelerek bana Fetullah Gülen cemaatinden bahsetti. Hayır işleri yaptıklarını, fakir çocukları okuttuklarını söyledi. Fakir çocukların kaldığı yurtlarda okuduğu okullarda ihtiyaçlarının olduğunu bu ihtiyaçları benim gibi hali vakti yerinde olan zengin işadamlarının bağışlarıyla karşıladıklarını söyleyerek benden şirket üretimimiz olan yemeklik yağ bağışı yapmamı istedi. Bende bu okullarda okuyup yurtlarda kalan öğrencilerin ihtiyaçlarına yönelik olarak yemeklik sıvı yağ yardımında bulundum. Bu şekilde Fetullah Gülen cemaatiyle tanışmış oldum. Bende bu taleplere karşılık hayır işlerini sevdiğim için defaten yardım yaptım.  Bu yardımların fabrika kayıtlarımdan çıkışı şahsi hesabım üzerine olmuştur. Faturalar adıma kesilmiştir. Cemaate  bağlı kuruluşlarda tarafıma yapmış olduğum yardımlara karşılık makbuz vermiştir. Benim yardım yapmamdaki temel gaye babamın “kapınıza gelip yardım isteyeni boş çevirmeyin” şeklindeki vasiyetini yerine getirmekti” dedi.GÜLEN’LE ANISINI ANLATTI

Akdoğan’ın geçmiş yıllarda yanında (şu anda FETÖ’nün üst yönetiminde yer alan) Recep Uzunallı, Necdet İçel, Şerif Ali Tekalan, Yusuf Pekmezci, Barbaros Kocakurt, Hidayet Karaca , Çetin ve Fethin Kazancı gibi isimleri de getirmeye başladığını anlatan Küçükbay, 1985 yılına ait bir anısını da anlattı.

Küçükbay, “Bozyaka Yamanlar Okulu’na gittik. Orada otururken bir süre sonra Fethullah Gülen geldi ve herkes ayağa kalkarak hürmet gösterdi. Gülen, koltuğa oturup konuşmaya başladı. Konuşmaya içeriği çok ağır bir dilde olduğu için ben konuşma içeriğini anlamadım. Çoğu dini içerikli sözlerdi. Ama zaman zaman ağlayarak orada bulunanları etki altına almaya çalışıyordu. Bu konuşma yaklaşık yarım saat ya da 45 dakika kadar sürdü. Sohbet sonunda çay ikramı yapıldı. Çayını içtikten sonra Fetullah Gülen oturduğu koltuktan kalkarak salondan ayrıldı. Ayrılma esnasında salonda bulunan diğer şahıslar oturdukları yerden kalkarak kendisine maksimum düzeyde hürmet ettiler” ifadelerini kullandı.

AYAKTA ALKIŞ
Başkanlığını Rıza Nur Meral’in yaptığı FETÖ’nün iş dünyası yapılanmasının koordinasyonunu sağlayan TUSKON’a üyeliği hakkında da bilgi veren Küçükbay, 2014-15 yılları için 100 bin TL aidat ödediğini söylerken üyelikten 2015 Şubat ayında istifa ettiğinin de altını çizdi.  Meral’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “İnlerine gireceğiz” sözlerine karşılık söylediği “Kim kimin inlerine girecek göreceğiz” sözünün alkışlandığı anlar hakkında da konuşan Küçükbay, “Bu sözü söylemesi üzerine salonda sıraların arasından bazı şahıslar ayağa kalkarak alkışlamaya ve söylemi destekler nitelikte bağırmaya başladılar. Bu şahısların ayağa kalktığını gören bazı sanayici işadamları da ayağa kalkarak alkış tuttu. O anda ne olduğunu anlayamadım. Ancak şuanda yapılan bu eylemin önceden planlanan bir hareket olduğunu düşünüyorum. Çünkü ilk ayağa kalkan kişiler bu örgüt tarafından özellikle işadamları arasına serpiştirilmek suretiyle yerleştirilen ve bu örgütün propagandasını yaptıktan sonra orada bulunan kişileri ortamın da etkisiyle gaza getirip kendilerine destek vermelerini sağlamışlardır. Zaten görüntüler izlenirse o anda benim bu husustan rahatsızlık duyduğum açıkça görülecektir. Ben bütün bu gazlamaya rağmen hiç ayağa bile kalkmadım. Sonra, Meral’e de  “Neden böyle bir konuşma yaptınız, hükümet ve cumhurbaşkanı aleyhine neden bu kadar sert bir dile hakaret vari konuştunuz” dedim. Kendisi bana ‘siyasiler bu dilden anlar. Bunlara karşı dik durmak lazım’ dedi. Ben de cevap olarak ‘biz siyasi bir kurum değiliz’ dedikten sonra yine aynı konuda konuşmalara devam edince kızdım. Seçime ve yemeğe katılmadan otelden ayrıldım” dedi.

HEMEN AYRILAMADIM
17-25 Aralık sürecindeki ekonomik dalgalanmanın kendi şirketine 40 milyon TL zarara mal olduğunu belirten Küçükbay, “Devlet büyüklerim bana daha önce gönül verdiğim cemaatin yanlış yolda olduğunu, bu yapının ülkeye zarar verdiğini, iflah olmayacağını açıkça beyan ettiler. Bu görüşme ve araştırma sürecim birkaç ay sürdü. Artık kesin olarak cemaat olarak bilinen bu yapının bir terör örgütü olduğuna kanaat getirdim ve ayrılık sürecim başladı. Ancak çok uzun zamandır ilişki yaşadığım bu yapıdan bir anda ayrılmam mümkün değildi. Samanyolu TV ‘den çekmiş olduğum reklamlarımın ardından Samanyolu TV Genel Yayın Yönetmeni Hidayet Karaca İzmir ‘e bizzat gelerek tehditkâr konuşmalarda bulundu. Ancak ben bu şahsa boyun eğmeyip reklam vermeyeceğimi beyan ettim” dedi.

TAPUDA KAVGA ETTİK
FETÖ’nün İzmir’deki en etkili isimlerinden birisi olan Gediz Üniversitesi Mütevelli Heyeti kurucularından Şeref Sipahi de suçlamaları kabul etmedi. İddianameye göre, mal kaçırmakla da suçlanan Sipahi, boşanma neticesinde eski eşine herhangi bir mal vermediğini, bundan dolayı ve çocukları olduğundan dolayı eski eşinin kendisinden sürekli ev, dükkan vs istediğini,  sürekli telkinlerde bulunduğunu, kendisinin  bu telkinlere dayanamayarak bir işyeri vermek için tapuya birlikte gittiklerini ve işlemleri başlattıklarını, ancak eski eşiyle kavga ettiğinden dolayı yatırması gereken harcı yatırmadığını ve tapu işlemini tamamlamadığını söyledi.

Sipahi, FETÖ bağlantısıyla ilgili de, Emir Ağbaş isimli şahsı 2006-2015 yılları arasında Gediz Üniversitesi mütevelli heyetinde olmasından ve üniversite de karşılaştığından dolayı tanıdığını, Ağbaş’ın da Gediz Üniversitesine ait Sipahi Vakfında görevli olduğunu,  medyada FETÖ/PDY örgütü haberleri çıkmaya başlayınca devletine milletine bağlı biri olduğundan dolayı 2015 yılı içerisinde Gediz Üniversitesi mütevelli heyetinden istifa ederek ayrıldığını, Ağbaş’ı sadece Gediz Üniversitesi mütevelli heyetinden tanıdığını, bunun dışında bu şahıs ile herhangi bir şahsi yada ticari ilişkisinin bulunmadığını, şirketlerine hiç gitmediğini, buralarda yapılan toplantılardan bilgisinin olmadığını hatta şirketlerin nerede olduğunu dahi bilmediğini, kendisinden kimsenin herhangi bir kurban, burs yada himmet adı altında para talebinin olmadığını, kimseye bu adlar altında para vermediğini, Fetullahçı Terör Örgütüne ulaştırılmak üzere bu güne kadar herhangi birine para vermediğini, finanse ettiği bilgilerinin doğru olmadığını anlattı.

 
Delican’dan CHP’ye ‘İzmir Marşı’ salvosu!
 
“Karagöz’ün Gemisi” Folkart Gallery’de
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Belediye dönüşüm tesisinde müdüre kurşun yağmuru!
Adana’da Büyükşehir Belediyesi çalışanı Fatih G., Çevre Koruma ve Kontrol ...
TSK: El Bab'da 19 PYD'li öldürüldü
Türk Silahlı Kuvvetleri'nden, El Bab operasyonuyla ilgili açıklama geldi. ...
İzmir’deki tarihi davada darbeci askerlerden şaşırtan ifadeler!
İzmir'de FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminde aktif rol aldıkları ...
 
İzmir’de eski koca dehşeti: Kurşun yağdırdı, yetmedi, cezaevinden de…
Karşıyaka’da boşandığı eşi Avukat Jale Soydan'ı tabancayla ateş ederek ...
İzmir’de gönüllü öğretmenlere tacizde pişkin savunma: FETÖ’cü sandık…
Karabağlar’ın bir köyünde gönüllü öğretmenlik yapan 6 kadına kaldıkları ...
İzmir’de Şubat ayında deniz keyfi!
Foça'da güneşli güzel havayı görenler, sahile akın etti. Kent sakini bazı ...
 
Erdoğan'dan siber güvenliğe tek çatı emri
Cumhurbaşkanlığı, siber güvenlik alanında farklı kurumlarda yürütülen ...
TSK '3 şehit kazası'nın ses kaydını verdi
Rus savaş uçağının El Bab’da 3 askeri şehit ettiği bombardımanla ilgili ...
Fırat Kalkanı'nda DEAŞ'lı 13 terörist etkisiz hale getirildi
Suriye'de sürdürülen Fırat Kalkanı harekatında terör örgütü DEAŞ'a ait ...
 
Tayfun MARO
Tayfun MARO
24 Haziran’ın getirdikleri
Nihal AŞKIN
Nihal AŞKIN
Seçimin sonucunu “Onlar” belirleyecek
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Oldum olası bal rengi gözlü kızları sevmişimdir!
Hanzade ÜNUZ
Hanzade ÜNUZ
İzmir’de İnce bir çizgi
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Sandık başında Atatürk’ü düşünmek…
Metin ÖNEY
Metin ÖNEY
Referandum…
Harun ÖZDEMİR
Harun ÖZDEMİR
Saadet Partisi değerli bir seçenektir
Ümit YALDIZ
Ümit YALDIZ
İnce’nin yaptığı, yapamadığı!
Ahmet Aydın AKANSU
Ahmet Aydın AKANSU
Pipet yerine DUDAKLARINIZLA İÇİP doğaya sahip çıkın
Cumhur BULUT
Cumhur BULUT
ÜLKÜCÜ ve Habur’dan Kızıl Elma’ya
ÇOK OKUNANLAR
SPOR CAFE
Suavi YARDIMOĞLU
Suavi YARDIMOĞLU
Sportif izdüşümler (3)
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva