HABERLER>GÜNCEL
12 Kasım 2019 Salı - 13:52

Gaziemir'de işçilerden eylem: Belediyeden 'kadına sözlü şiddet' açıklaması!

Gaziemir Belediyesi'nde örgütlü Belediye-İş 4 No'lu Şube'nin üyesi olan, şoför Zafer Calpbinici'nin yıllık izindeyken, gerekçe gösterilmeden işten çıkarıldığı ileri sürüldü. Aynı sendikanın yaklaşık 30 üyesi, Gaziemir Arda Meydanı'nda basın açıklamasının ardından belediye binası önünde oturma eylemi yaptı. Konu ile ilgili olarak belediyeden yapılan açıklama rapor süresi biten personelin izin istemesi üzerine iznin verilmediği ve söz konusu işçinin kadın bir çalışana ağza alınmayacak küfürler ettiği belirtildi. Küfür ve hakaret sebebiyle çalışanın iş akdinin feshedildiği açıklandı.

Gaziemir de işçilerden eylem: Belediyeden  kadına sözlü şiddet  açıklaması!

Gaziemir Belediye Başkanı CHP'li Halil Arda'nın, göreve geldiği günden bu yana sendikalarında örgütlü 16 kişiyi işten çıkardığı, son olarak da belediyede şoför olarak çalışan Zafer Calpbinici'nin yıllık izindeyken, gerekçe gösterilmeden işten çıkarıldığı iddia edildi. Belediye-İş Sendikası'nın yaklaşık 30 üyesi, saat 10.00 sıralarında, belediyede yaşananlara tepki için Gaziemir Arda Meydanı'nda toplandı. Buradan belediye binasına yürüyen işçiler adına, Belediye-İş Sendikası 4 No'lu Şube Başkanı Ayhan Doğan, basın açıklaması yaptı. Üyelerinin, DİSK'e bağlı Genel-İş'e geçmeye zorlandığını savunan Doğan, şunları söyledi:

"Biz bu haksızlığa başından itibaren karşı çıktık. Geldiğinden bu yana çeşitli nedenlerle 15 sendikalı arkadaşımızı işten çıkaran Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, baskı ve zorbalığa baş eğmediği için son olarak Zafer arkadaşımızı da gerekçe göstermeksizin işten çıkardı. Biz her zaman diyalogdan yana olduğumuz ve Gaziemir Belediyesi'nde 1 Şubat 2020'ye kadar yasal olarak yetkili sendika olduğumuz için Hali Arda'dan randevu istedik. Arkadaşımıza 'Sakın bir hukuksuzluk daha yapma, haksız yere onun ekmeğiyle oynama, bunun hesabını yasal yollardan senden sorarız' demek için bu randevuyu istedik. Ancak Halil Arda, yaptıklarının savunulacak bir tarafı olmadığını çok iyi bildiği için bize randevu vermedi. Biz diyalog yanlısı bir sendikayız. Ama diyalogdan anlamayanlara da onların anladığı dille konuşmasını biliriz ve o nedenle bugün meydanlardayız."

İşçiler, basın açıklamasının ardından belediye binası önünde, yaklaşık 1 saat oturma eylemi yapıp, olaysız dağıldı.

BELEDİYEDEN İDDİALARA YANIT: KADINA SÖZLÜ ŞİDDET VAR, CEZASIZ BIRAKMADIK
Konu ile ilgili olarak ise Gaziemir Belediyesi'nden açıklama geldi. Yapılan açıklamada iş akdi feshedilen çalışanın aldığı raporunun tarihinin bitmesi üzerine izin istemesi ve iznin verilmemesi üzerine kadın bir çalışana ağza alınmayacak küfürler savurduğu bildirildi. Belediye ayrıca sendika değiştirilmesi ile ilgili olarak hiçbir işçiye baskı kurulmadığını, işçilerin kendi istekleri üzerine DİSK Genel-İş'e geçtiklerini aktardı.

Belediyeden yapılan açıklama ise şöyle:

"Gaziemir Belediyesi Gazi Bel Şirketi’nde görev yaparken iş akdi feshedilen çalışanımızla ilgili Belediye İş Sendikası’nın 12/11/2019 tarihli iddialarına yanıt verme zorunluluğu doğmuştur:

Belediyemize bağlı Gazi Bel Şirketi’nde görev yapan Zafer Calpbinici isimli çalışanımız, 1 Kasım 2019 tarihinde bağlı bulunduğu birimin müdüründen raporu devam ederken belediyeye gelerek rapor bitiş tarihinden itibaren kullanmak üzere izin istemiş, bu talebi uygun bulunmayınca da ağza alınmayacak şekilde ağır hakaretlerde bulunmuştur. 5 personelin tutanak ile kayıt altına aldığı bu ağır küfürlerin ardından Calpbinici, Gazi Bel Şirketi’nin Disiplin Kuruluna sevk edilmiş ve burada Belediye İş Sendikası Temsilcisi Zafer Saylan’ın da oyuyla cezalandırılmıştır. Belediye İş Sendikası Temsilcisi’nin de kendi üyeleri hakkında ceza tutanağını imzaladığı açıktır.

Daha önce de amirlerinin talimatlarına uymayan, sözlü ve yazılı uyarı alan, çalışmamayı alışkanlık haline getiren bu işçi personelin, amirine yaptığı hakaretin sabit olduğu ve söz konusu küfürlerin muhatabının kadın bir çalışan olduğunu öğrenen Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Belediyenin başı ve atamaya yetkili tek amiri olması sıfatıyla bu yetkisini işçinin iş akdini feshederek kullanmıştır. Belediye Başkanı Halil Arda, göreve geldiği günden bu yana kadına yönelik her türlü sözel ve fiziksel şiddete karşı olduğunu beyan etmişken bu olayı geçiştirerek kapatmak gibi kolaycı bir yaklaşımı benimsememiştir. Sadece görevini yaptığı için personelinden şiddet gören ağza alınmayacak hakaretlere maruz kalan hem de bir kadın olan çalışanını korumak, iş disiplinini sağlamak üzere, işçinin en ağır şekilde yani iş akdinin feshi ile cezalandırılmasını uygun bulmuştur.

Ayrıca, Belediye İş Sendikası’nın iddia ettiği gibi, hiçbir çalışanımıza sendika değiştirme baskısı yapılmamıştır. İşçilerimizin büyük çoğunluğu kendi iradeleriyle sendikalarını değiştirme kararı almışlardır. Belediyemizde çalışan 584 işçinin 554’ü tercihini DİSK Genel İş’ten yana kullanmıştır. Bugün, hiçbir doğru yanı bulunmayan bu açıklamaların kamuoyunun algısını yönetmeye yönelik olduğu ve başka amaçlara hizmet ettiği açıktır.

İş disiplinini bozan, çalışmamayı meziyet sanan, amirlerine saygısızlık yapan ve ast veya üst herhangi bir şekilde kadına fiziksel veya sözel şiddet uygulayan personel, haksızlığı kanıtlandığı andan itibaren kim olursa olsun Belediye Başkanından himaye görmeyecek, Gaziemir Belediyesi çalışanı olamayacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur" (DHA)

 
Karşıyaka’da hedefteki o isimden hem açıklama hem rapor hamlesi!
 
Karşıyaka'da Mehmet eldivenleri kaptı
YORUMLAR
Toplam 5 yorum var, 5 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
GAZİEMİR 12 Kasım 2019 Salı 23:07

Gaziemir belediyesinde belkide kurucu! belediye başkanından buyana ilkkez hoş olmayan görüntüler var ve yaşatılıyor. Taa başından (MART)beri tatsızlıkların,hizipciliklerin ve adamcılıkların olacağı belli idi.Belediye başkanlığı KİBİRLİ insanların işi olmadığı her geçen gün belli olmaya başladı.KESER DÖNER SAP DÖNER GÜN GELİR HESAP DÖNER!!!!

Yorumu oyla      4      2  
bornovalı 12 Kasım 2019 Salı 16:49

belediye iş 4 nolu şube başkanı ayhan doğan işini yap t.i.s,sahip çık orda burda gezmeyin

Yorumu oyla      3      2  
Mustafa CAN 12 Kasım 2019 Salı 16:03

Sayın Karşıyakalı önce siz kendi elinizi vicdanınıza koyun.Yani belediye çalışanlarının, çalışmadan para alması sizce haklı demek oluyor.Çok güzel bir söz vardır,bilmiyorsanız hatırlatayım. Yanlış doğruya emsal olmaz. Hem çalışmayacaksın,hem de müdür ve amirlerinize kafa tutacaksınız. Hangi özel sektörde bir çalışan müdürüne veya işverenine böyle davranabilir? İş kanununun 17. maddesini okuyun lütfen. Saygılarımla.

Yorumu oyla      3      2  
12 Kasım 2019 Salı 15:09

Sendika başkanı arkadaş sen biliyormusun işten çıkan arkadaşların seçimlere yaklaşırken işe girdiğini, sen biliyormusun mesai saati içinde çarşı meydanında kahvelerde okey oynadığını ,Tjk bayilerinde at koşturduklarını, alın teri dökmeden bankamatiğe gidip maaş aldığını , çalışmayıp kaytarıp birde ekmek yediği mekana küfür ettiğini hiç masal anlatmayın bu olayları bilmezsiniz çünkü işinize gelmez Sizin amacınız başkan sendika değiştirince nemalar gitti ondan bağırıyorsunuz yoksa işçiyi düşündüğünüzden değil Çalışan ,emek veren ,ter döken işçiye neden kimse karışmıyor Gaziemir halkı herşeyi biliyor siz merak etmeyin Başkan doğru yapıyor, az bile yapıyor Senelerce alışmışlar çalışmadan ter dökmeden para almaya sonra işten çıkarıldımı masal anlatıyorlar Çalışmayan kaytaran arkadaşların rahatı bozuldu tabi Herkes çalışacak kardeşim çalışmadan ekmek yok , herkes görevini layıkıyla yapacak , hakkedecek evine götüreceği ekmeği Başkan ne dedi seçimlerde, kazandığımızda çok çalışacağız Çalışmayan işçinin bizimle işi yok Halil Arda başkan doğru olanı yapıyor Büyüksün başkan Halk seninle

Yorumu oyla      3      2  
karşıyakalı 12 Kasım 2019 Salı 14:27

Şimdi elinizi vicdanınıza koyun ve öyle karar verin.Bugün herhangi bir belediye de, hatta herhangi bir kamu kurumunda) çalışan 100 kişinin 60-70 i bütün gün boş oturmuyor mu? Bütün gün bilgisayar başında oyun oynamıyorlar mı?

Yorumu oyla      5      7  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Arkadaşı başına demir sopayla vurunca öldü
Aksaray'da tartıştığı arkadaşı tarafından başına demir sopayla vurulan ...
Yolcu otobüsünde 'Türk kahveli' taciz!
İstanbul'dan Balıkesir'e giden E.B. adlı kadın, dönüş yolunda otobüste muavinin tacizine uğradı.
Türkiye ağaç dikmede Guinness rekorunu kırdı!
Çorum, 1 saat içinde 303 bin 150 fidanla en çok ağaç dikme rekorunun sahibi oldu.
 
Üç ilçede 286 kaçak göçmen yakalandı
Menderes, Karaburun ve Çeşme ilçesi açıklarında, Sahil Güvenlik ekiplerince, ...
HDP'li eski belediye başkanı tutuklandı!
Van'da, terör soruşturması kapsamında gözaltına alınan İpekyolu ilçesinin ...
Tartışmalara neden olmuştu: Go-Kart pistine Bakanlık vizesi!
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Güzelbahçe’de tartışmalara neden olan Go-Kart ...
 
İzmir'de 3 koldan operasyon: PKK, mafya ve zehir tacirlerine darbe!
İzmir Emniyet Müdürlüğü ekipleri sabah saatlerin flaş operasyonlara imza ...
Mehmet KARABEL yazdı... Dondurma yalamanın dayanılmaz hafifliği
Mehmet KARABEL yazdı... Dondurma yalamanın dayanılmaz hafifliği
Karar çıktı: Başkan Sengel'in yanına yaklaşamayacak!
İzmir'de, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları sırasında Selçuk'un eski ...
 
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Kahpeler!
Metin ÖNEY
Metin ÖNEY
Avukatlar yollarda
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Siyaset’te kalite erozyonu!
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Genç kuşaklar ve siyaset
Kemal ARI
Kemal ARI
Atatürk Büyük Nutku niçin söyledi?
Erkan SEVİNÇ
Erkan SEVİNÇ
Ben karışmıyorum… Ben de karışmıyorum…
Aylin AKDOĞAN
Aylin AKDOĞAN
İzmir-İN
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
‘Parazit’ filmi neye ayna tutuyor?
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
İzmir Maratonu'na siz de katılmalısınız
Nüvit TOKDEMİR
Nüvit TOKDEMİR
Futbolu bitirdiler!
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva