HABERLER>YEREL YÖNETİMLER
7 Temmuz 2020 Salı - 21:30

Çiğli meclisinde AK Parti'den faaliyet raporu çıkışı: Karnede bir çizik olsun!

Çiğli Belediye Meclisi, Başkan Yardımcısı Mustafa Avdan yönetiminde toplandı. Mecliste 2019 yılı faaliyet raporu görüşüldü.

Çiğli meclisinde AK Parti den faaliyet raporu çıkışı: Karnede bir çizik olsun!

EGEDESONSÖZ- Faaliyet Raporu’nun 2019 yılına ait olduğunu kaydeden Başkan Yardımcısı Mustafa Avdan, “31 Mart sonrasında taziye evleri açtık, asfaltlama çalışması sürdürdük. Mahalleleri, muhtarları ziyaret ettik. ve CHP Grubu olarak belediyemizin çalışmalarından memnunuz” dedi.

AK Parti Grup Başkan Vekili Hüsnü Boztepe faaliyet raporu hakkında, bunların yeterli olmadığını kaydetti. Boztepe, “Sayın Avdan mahallerde gezdiklerini, çalıştıklarını  söylüyor evet bunlar yapıldı ama bunlar yeterli değil. Gelir gider bütçe gerçekleme tablosuna baktığımızda son 3 ayı çıkarıyoruz. Burada gelirin düşmesi normal çünkü 3 ayı pandemi ile geçirdik. Ancak tahmin edilen gelir  106 milyon ama elde edilen gelir  48 milyar. Oran yüzde 48.6 ‘de yani 2018’de de 2019’da da bütçede sıkıntı var. Umarız 2020’de bu düzelir. Branda harcamalarına da oldukça büyük rakamlar harcanmış. Ancak artık şu an sosyal medya var ve reklamlarını bununla yayınlayabilir. Brandaya çok ciddi rakamlar harcanmıştır. Ramazan paketi dağıtımı, karne hediyesi bu faaliyetler güzel. Bizim bölgemizde de ihtiyaç var. Biz hayırseverler ve iş insanlarının yardımı ile bunları daha uyguna götürebiliriz vatandaşa. Biz gelir kaynağı bulamalı ve gelirimizi arttırarak, Çiğlimize daha iyi hizmet edebiliriz.  Açık ve spor salonu biz yapmalıyız. Biz Spor İl Müdürlüğümüz ile görüşerek size destek vermeye hazırız. Ben çöplerin toplanma sorununda da üzülüyorum. Bizim asli görevimiz çöp toplamak bunu da yapamıyorsak yazık bize. Zaten çöp toplama merkezinde yaşıyoruz. Biz AK Parti Grubu olarak Çiğli’ye ne destek gerekiyorsa hazırız. Kentsel dönüşüm için konuştuk bakanlığımız hazır bekliyor. İl Başkanımız da Genel Başkan Yardımcılarımız da Çiğli’de bunun başlaması için çalışıyor. TOKİ için de gereken görüşmeler yapılmıştır. Hemen şimdi yarın TOKİ’de destek olmanın sözünü veriyoruz. Lütfen beraber çalışalım. Çiğli halkı da görsün AK Parti burada hiçbir şeyi yokuşa sürmüyor. Sasalı- Kaklıç’ta ki büyük alanı biz Millet Bahçesi yapmak istiyoruz. O alan Çiğli’yi ayağa kaldırabilir; çay bahçeleri, düğün salonları, akuga parklar, olimpik yüzme havuzu yapabiliriz. Bunu yaparsak gerçekten 5 yılın sonunda bir şeyler bırakmış oluruz” dedi.

BAŞKAN GÜMRÜKÇÜ'YE ŞEFFAFLIK ELEŞTİRİSİ

AK Parti Grup Sözcüsü Özgür Kaner  ise Başkan Gümrükçü’yü şeffaf davranmamakla eleştirdi. Kaner, “Şeffaflık ilkesini hatırlatarak belediye şirketlerinin ne yaptığını bilmediklerini söyledi. Biz bu şirketler kar mı ediyor zarar mı bilmeliyiz. 2019’da belediye başkanımız şeffaflık sözü verdi ama bunu üzülerek söylüyorum ki yakalayamadık. Gelirler giderleri karşılamıyor. Bu faaliyet raporuna bakınca gerçekleşen gelir 148 milyon ama gider 200 milyonlarda bu açığın nereden gerçekleştiği tartışılmalı. Bu da sorunun kar topu gibi büyüdüğü ve Çiğli’nin de bu sırtına hizmet azlığı olarak ekleniyor ve biz bundan dolayı çok tedirginiz. Bu borç gerçekten tedirgin edici. Ama Çiğli’nin çok fazla malı var ama onların üzerinden geçmiş dönemden dolayı haciz var. 177 memur, şirket personeli ile bin 150 belediye çalışanımız var. Emekçi ordumuza teşekkür ediyoruz. Ama devamında bakınca personel giderlerimizin yüzde 35 oranında ve bütçe gelirimizden fazla arttığı görünüyor. Sözleşmeli personel yüzde 47 artmış. Yüzde 2 bin 350 artan personelimiz var. Bütçe giderimiz artmış, ama sözleşmeli ve diğer personel yoğunluğunun yüzde 600 arttığı da bizim ilgimizi çekti. Gayrimenkulümüz  var ama hacizli,   bütçe gelirimiz artmıyor. Bugüne kadar sadece 3 park yapabilmişiz. Bunu üzüntü ile karşılıyoruz. Başkanımız seçim vaadinde her ay bir park demişti. Bunu sabırsızlıkla bekliyoruz. Gelirimiz gideri karşılamıyor, mallar hacizli ama vergi gelirleri de yüzde 45 oranında düşmüş. Bunları tahsil  etmekte de sıkıntı yaşıyoruz. Bu faaliyet raporu bizi grubumuzu tatmin etmedi. Buna olumsuz yönce oy kullanacağımızı belirtmek isterim” diye konuştu.

‘ÇİĞLİ HAKSIZLIĞA UĞRUYOR, İTİLİP KAKILIYOR’

AK Partili Nedim Aslan; da Çiğli'ye haksızlıklar yapıldığını kaydetti. Aslan, “ Karşıyaka Karşıya’dır Çiğli Çiğli’dir varsa Çiğli’nin hakkı bizde kalmalı zaten geçtiğimiz yıllarda mahalle sınırında haksızlığa uğradık. Büyükşehir Çiğli’ye haksızlık yapıyor. Karşıyaka da itip kakıyor. Ben Çiğli’nin hakkının Çiğli’de kalmasını istiyorum ve gerçekten de Millet Bahçesi için güzel haberler aldık. Çiğli Belediyesi sadece çalışanların maaşlarını ödeyen bir belediye olmamalı, kısmı mali disiplin ile bu iş olmaz biz 200 bin nüfusa sahibiz ve Çiğlilere gereken hizmeti vermeliyiz. Hizmet vermemek bizim için üzüntü ile karşılanıyor. Burada da Çiğli’nin gelişimi için sizin destek olmanız gerekir. Biz de yapılacak ne varsa elimizden geleni yapacağız ve yapmaya da hazırız” dedi.

‘KORKULACAK BİR BORCUMUZ YOK’

CHP’li Başkan Yardımcısı Mustafa Avdan; ise belediyeye ait olan gayrimenkullerin tespiti için bir çalışma sürdürdüklerini kaydetti. Avdan, “2019 krizin patladığı yıl, ona rağmen 2019’de 13 milyon 500 bin geliri arttırdık. Biz malımızın envanterini çıkarıyoruz, beyannamelere, kaçağın peşindeyiz. Malımızı ziyan etmemeye özen göstereceğiz. Biz banka borçlarımızı da ödedik, esnaftan vergimizi de aldık. Ama 60 milyon açık şirket borçlarından geliyor. Esas borcun temeli de bu. Bizim Çiğli olarak bir borcumuz yok. Yani öyle korkulacak bir borcumuz yok. Biz yeni gelirler bulmak için de çalışıyoruz. Eskiden normal kiralama sistemi yapardık. Artık bunda da ihale yoluna gittik. İnanın bana 2020’de gelirimiz aratacak. İmara ve Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün büyük bir çalışması var biz kaçaklarımızı bulacağız” ifadelerini kullandı.

‘GELİN BİRLİK BERABERLİĞİMİZİ BOZMAYALIM’

Başkan Vekili Ali Rıza Koçer, AK Partili üyelerden faaliyet raporunun oy birliği ile geçmesi hususunda ricada bulundu. Koçer, “2019’da bizim 2020’de bizim ama biz 2019’da daha yeni geldik. Bir geçiş süreci yaşandı. Hala belediyenin kurumsal kimliğe kavuşması için çalışıyoruz. 2020 yılında tam ayağa kalkmışken Corona bizi de perişan etti. 2020’de maalesef güzel geçmeyecek, işte böyle maskelerle dolaşacağız. Ama ben bu eleştirileri aldım. Payımıza düşeni yapacağız. Ama AK Partili arkadaşlardan birlik beraberliğimizin faaliyet raporunda da sürmesini ve oy birliği ile çıkması gerektiği noktasında kararlarını gözden geçirmeye davet ediyorum. TOKİ en kısa zamanda Çiğli’de inşaata başlayacak AK Partili arkadaşlarımız bu konuda bir çalışma yaptı ve ben kendilerine çok teşekkür ediyorum. Biz burada bir birliktelik yakaladık gelin iyi niyetli, dürüst, şeffaf olduğumuza inanın evet eksiklerimiz olabilir, kabul ediyorum ama bozmayalım bu birlikteliği” diye konuştu.

‘KARNEDE BİR ÇİZİK OLSUN’

AK Parti Grup Başkan Vekili Hüsnü Boztepe ise bu teklifi kabul edemeyeceklerini kaydetti. Boztepe sözlerini şöyle sürdürdü;  “eksiklere evet dersek kendimizi inkar etmiş oluruz. Biz hep beraber olumlu eleştiriler yaptık. Ama buna olumlu oy veremeyiz. Biz beceriksizsiniz, çalışmıyorsunuz demiyoruz. Ama karnenin kenarında da bir çizik olsun”dedi.

Konuşmaların ardından yapılan oylamada faaliyet raporu oy çokluğu ile kabul edildi.

KESİN HESAPTA OY BİRLİĞİ

AK Parti Sözcüsü Özgür Kaner, kesin hesapta olumlu oy kullanacaklarını belirtti. 2019 yılı Bütçe kesin hesap görüşmelerinde gerçekleşen bütçe  geliri 179 milyon 932 bin iken, gerçekleşen gider ise 242 milyon 943 bin. Kesinleşen bütçe meclisten oy birliğiyle geçti.

‘O ALAN MEYDAN OLACAK’

AK Parti Grubu belediyenin ve yeni Çiğli’ye taşınan adliyenin önünün araç trafiğine kapatılması konusunda Koçer’den bilgi istedi. Koçer, “Bunun birkaç gerekçesi vardı; biri güvenlik, ikincisi de Çiğli’de bir kent meydanı oluşturmaya çalışıyoruz. Kilit parke alan var. Gecekondu mantığında orada Atamızın karşısında tören yapıyoruz. Biz de bu kararı mantıklı bulduk. Ayrıca yaya öncelik verilmeli, araçtan geçilmiyor yaya gezecek yer yok. Bana göre doğru bir karar. Bana bugüne kadar 100 kişi teşekkür etti. O binalarda mekan sahibi olan birkaç kişi itiraz etti. Bayraklı, Konak var önümüzde örnek bu yayaya rahatlama verecek. Buraya yeni bir kimlik kazandıracağız ve orası bir cazibe merkezi olacak. Şu an meydan ile ilgili bir proje yapılıyor. Çiğli’ye de bunun yakışacağını düşünüyorum. Bazı kesimler de eski belediye binasının altında otoparkı olduğunu söylüyor ama biz projeleri açtırdık, tapulara baktırdık yok böyle bir şey. Biz demir yolundan paralel sokağa kavşağa kadar o alanı bir sevgi yolu yapmayı düşünüyoruz” dedi.

 
İstanbul'da asker uğurlamaları yasaklandı!
 
Kritik FETÖ davasında söz tanıkta: Torbalı'da darbe toplantısı yapmışlar!
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Bayraklı Meclisi'nde AK Parti'den kesin hesaba itiraz!
Okunan faaliyet raporu ve hesaplar, ağır eleştirilen yönelten AK Partili ...
Başkan Tugay’dan ‘Srebrenitsa’ mesajı 
Karşıyaka Belediye Meclisi Temmuz Ayı Olağan Toplantısı 3. Birleşimi, ...
Büyükşehir'in eli Alaşehir'e kadar uzandı!
İzmir Büyükşehir Belediyesi Manisa Alaşehir’de Tariş Üzüm Tarım Satış ...
 
Konak'ta Kadın Kooperatifi yola çıkıyor
Konak Belediyesi, kadınların güçlendirilmesi, ekonomik yaşamda daha çok ...
Pamuk üreticisi dertli: Menemen Ovası susuz kaldı!
Ege Bölgesi’nde pamuk üretiminin önde gelen merkezlerinden olan Menemen ...
Başkan Yetişkin kalp ameliyatı oldu
Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, Dokuz Eylül Üniversitesi ...
 
Karşıyaka’daki ‘ballı satış’ mahkemelik oluyor!
TOKİ tarafından Karşıyaka’da satışa çıkarılan arazi ile ilgili olarak ...
Karşıyaka’da can dostlara yerinde tedavi
Karşıyaka Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri, kedi ve köpeklerin ...
İzmir’in Bisiklet ve Yaya Eylem Planı hazır
İzmir Büyükşehir Belediyesi, pek çok dünya kentinde olduğu gibi İzmir’de ...
 
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Mülteci göçü için neden 'istila' dedi?
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
Şimdi yaptırım zamanı!
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Afganistan Pakistan
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Biz mutlu olmayı bilmiyor muyuz?
Ayda ÖZEREN
Ayda ÖZEREN
Yok ki sonrası durmuşsa zaman...
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Değişimin soğuk yüzü
Harun ÖZDEMİR
Harun ÖZDEMİR
Akla takılan sorular
Filiz SEZER
Filiz SEZER
İklim felaketlerinin düşündürdükleri
İhsan Özbelge ÖZDURAN
İhsan Özbelge ÖZDURAN
Hala Endişe Sürüyor (HES)
Cumhur BULUT
Cumhur BULUT
Tunç Soyer’den subliminal mesajlar
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva