HABERLER>POLİTİKA
8 Ekim 2018 Pazartesi - 11:39

CHP'li Bakan: Çandarlı Limanı yalan oldu!

İzmir’in lojistik merkezi olması açısından önemli bir rol üstlenmesi beklenen, sanayiciler ve iş dünyasını heyecanlandıran Kuzey Ege Çandarlı Limanı Projesi’nin 2017 yılında tamamlanması öngörülürken; projenin sadece yüzde 30’u hayata geçirilebildi. Konu Meclis'in gündemine geldi.

CHP li Bakan: Çandarlı Limanı yalan oldu!

İzmir’in lojistik merkezi olması açısından önemli bir rol üstlenmesi beklenen, sanayiciler ve iş dünyasını heyecanlandıran, TBMM Başkanı AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım tarafından, ‘Ege’nin ihracat merkezi haline gelecek’ diye tanıtılan, AK Parti’nin 2011 seçimlerinde İzmir’de hayata geçirmeyi vadettiği 35 projeden biri olan Kuzey Ege Çandarlı Limanı Projesi’nin 2017 yılında tamamlanması öngörülürken; projenin sadece yüzde 30’u hayata geçirilebildi.

Atıl bir yatırıma dönüşen ve 2017 yılı sonu itibariyle 455 milyon TL tutarında yatırım yapıldığı bilinen Kuzey Ege Çandarlı Limanı Projesi ile ilgili hiçbir ilerleme kaydedilemedi.

Geçtiğimiz hafta Sayıştay tarafından açıklanan ‘Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 2017 Yılı Sayıştay Performans Denetim Raporu’nda Kuzey Ege Çandarlı Limanı Projesi ile ilgili tespit edilen göstergelerin hedefle ilgisi bulunmadığı, idarenin yapmayı tasarladığı eylemlerle uyuşmadığı ve açıklanan gerekçelerle bağlantısının da kurulamadığı belirtildi. Projenin ‘ihalesi yapılmadığı için gerçekleşemediği’ açıklamasına ikna olmayan Sayıştay, raporda “İhalenin neden gerçekleştirilemediği belirtilmediğinden gerekçe ikna edici bulunmamıştır” ifadesini kullandı. 

AK Parti’yi eleştiren Çevre Komisyonu Üyesi CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan “AKP’nin ta 2011’de İzmir’e vadettiği 35 projeden biri olan Çandarlı Limanı projesinin detaylarını Sayıştay’ın raporundan okuduk. İhtiyaçtan, insandan, doğadan, çevreden, bilimden bihaber yazılmış; bu yüzden milim ilerleyemeyen, hiçbir şirketin ihaleye girmediği, neden girmediğinin bile açıklanamadığı, ama öte yanda 455 milyon harcayıp atıl bir yatırıma dönüşen projeyle İzmirlilerin karşısına çıkan AKP, kime hangi hizmetten bahsediyor? AKP’nin 455 milyonluk Çandarlı Limanı ‘vaadi’ yalan olmuştur!” dedi.

BAKAN TURHAN’A SORULAR…
Konuyu meclis gündemine de taşıyan Bakan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a sordu:
1 – Kuzey Ege Çandarlı Limanı’nın ihalesi neden yapılamamaktadır? 
2 – AKP’nin 2011 seçimleri öncesi İzmir’de hayata geçirmeyi vadettiği 35 projeden biri olan ve 2017 yılı sonu itibariyle 455 milyon TL tutarında yatırım yapıldığı bilinen Kuzey Ege Çandarlı Limanı Projesi iptal mi edilmiştir? İptal edilmediyse ihalesi ne zaman yapılacaktır?
3 – Bugüne kadar Kuzey Ege Çandarlı Limanı’na yapılan yatırımın bedeli (2018 Ekim ayı fiyatlarıyla) toplam ne kadardır?
4 – Proje iptal edilmediyse, Kuzey Ege Çandarlı Limanı projesinin tamamlanması ve hayata geçmesi için öngördüğünüz süre nedir?
5 – Proje iptal edilmediyse, Sayıştay raporu ile ortaya Kuzey Ege Çandarlı Limanı Projesi ile ilgili belirlenen hedefler ile gerçek arasındaki çelişkilerin giderilmesi için hangi çalışmalar yapılmaktadır? Bu çalışmalar ne aşamadadır ve ne zaman tamamlanacaktır?
6 – Proje iptal edilmediyse, proje kapsamında, “Ulaştırma Sektöründe Yapılan Faaliyetlerin Sera Gazı Emisyonlarının Azaltımına Katkısının Sayısallaştırılması ve Ulaştırma Sektöründe İklim Değişikliğine Uyum Projesinin hazırlık çalışmalarının tamamlanması” olarak belirlenen gösterge hedefine de uyan, çevre duyarlılığı ve enerji verimliliğindeki değişimler nasıl izlenecektir? Bu konuda yürütülen çalışmalar nelerdir, hangi aşamadadır ve ne zaman tamamlanacaktır?

SAYIŞTAY RAPORUNDAKİ DETAYLAR: GEREKÇE İKNA EDİCİ BULUNMADI
Projenin hedef ve göstergeleri arasında ilgi bulunmadığını saptayan Sayıştay, yayınladığı raporda, tespit edilen göstergelerin hedefle ilgisi bulunmadığı gibi idarenin yapmayı tasarladığı eylemlerle uyuşmadığını ve açıklanan gerekçelerle bağlantısının da kurulamadığını belirtti. Raporda; projede belirlenen hedefler kapsamında çevre duyarlılığını ve enerji verimliliğini artırmaya yönelik olarak yapılması planlanan eylemlerin tanımlandığı, ancak çevre duyarlılığı ve enerji verimliliğindeki değişimin nasıl izlenebileceğinin ortaya koyulamadığı tespiti yer aldı. Projenin sapma nedeni olarak yapılan “İhalesi yapılamadığından gerçekleşme sağlanamadı” açıklamasından ikna olmayan Sayıştay, raporda denetim kanaati olarak “İhalenin neden gerçekleştirilemediği belirtilmediğinden gerekçe ikna edici bulunmamıştır” dedi.

DAHA ÖNCE DE TBMM GÜNDEMİNE TAŞINMIŞTI
CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, 11/09/2017 tarihli 7/17279 esas numaralı yazılı soru önergesinde “Kuzey Ege Çandarlı Limanı projesinin revizesi yapılmış mıdır? Yapılmışsa revize edilen projeye gemi bakım onarım, akaryakıt ikmal ve gemi tedarik gibi işlevler eklenmiş midir?  Revizesi yapılmamışsa ne zaman yapılacaktır?  Kuzey Ege Çandarlı Limanı’nın ihalesi ne zaman yapılacaktır? Bugüne kadar Kuzey Ege Çandarlı Limanı’na yapılan yatırımın bedeli toplam ne kadardır? Kuzey Ege Çandarlı Limanı’nın ne zaman hizmete sunulması öngörülmektedir?” sorularını sormuş, dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise 11/12/2017 tarihinde şu yanıtı vermişti: “Bugüne kadar 455 milyon TL tutarında (2017 yılı fiyatlarıyla) yatırım yapılan Kuzey Ege Çandarlı Limanı Projesinde, yatırımcılardan gelecek talepler doğrultusunda gerekli revizyonların yapılması mümkün bulunmaktadır. Şimdilik 4 milyon TEU/YIL konteyner kapasiteli olarak hizmet vermesi planlanan Kuzey Ege Çandarlı Limanı’nın, 2. etap ihalesinin, talebe bağlı olarak Yap-İşlet-Devret Modeli ile en yakın zamanda yapılması ve sözleşmesinde belirlenecek sürede hizmete sunulması öngörülmektedir.”

HÜKÜMET NE DEMİŞTİ?
‘Ege’nin ihracat merkezi haline gelecek’ diye tanıtılan Kuzey Ege Çandarlı Limanı için 2011 yılında dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım yaptığı açıklamada Çandarlı Limanı’nın tamamlandığında dünyanın 10 büyük limanı arasında yer alacağını söylemiş; 2017’nin Mart ayında ise, “Çandarlı Limanı’nın alt yapısını bitirdik, üst yapısını da bu sene içinde tamamlıyoruz” demişti.
Kuzey Ege Çandarlı Limanı ile ilgili 2016 yılında dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İzmir’de yaptığı bir açıklamada Çandarlı Limanı’nı konteyner limanı olarak planladıklarını ancak dünyada konteyner ticareti olan pazarda daralmanın yaşandığını belirterek, Çandarlı gibi bir limanı daha ekonomik ve verimli kullanabilmek için konsept değişikliği üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı. 

İzmir Fuarı’nın 2017 yılındaki açılışı sırasında konuşan dönemin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ege Bölgesi ihracatının yüzde 60’ının İzmir’den yapıldığını ve İzmir’in toplam sanayi üretiminin yüzde 10’unu karşılamadığını aktarmış, İzmir’in Türkiye ekonomisinin itici güçlerinden biri olduğunu belirterek; “Hükümet olarak İzmir’in potansiyelini daha da artıracak, daha da ileriye taşıyacak projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz. Bunlardan bir tanesi Çandarlı Limanıdır. Yeni ticari konseptiyle Türkiye’nin dünyaya açılan en önemli kapılarından biri olacaktır” ifadelerini kullanmıştı.

 
Aliağa'nın sorunları için kurumlar el ele!
 
İdlib'de kritik süreç bugün tamamlanıyor!
YORUMLAR
Toplam 9 yorum var, 9 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Lombak 9 Ekim 2018 Salı 11:23

Yoo vergiyi oy vermeyenden alıp oy veren vergi mükellefini sübvanse ediyorlar. E zaten cehape iktidara gelse aynısını yapacak. Bu ülkede işler nasıl yürür bilmezmisin sen? Koltuğu kaptın kaptın yoksa zarar yazarlar sana. 16 yıldır muhalefetin yapmadığı gibi...

Yorumu oyla      7      2  
Candarli 8 Ekim 2018 Pazartesi 20:22

Candarli limaninin arazi planlamasini hangi siyasetci yapti ve devlet bu planlama icin ne kadar odeme yapti? Izmirde kamu arazilerinin planlamasini yapan firma ile siyasetci iliskisi varmi?

Yorumu oyla      7      2  
gürkan 8 Ekim 2018 Pazartesi 20:16

tipik AKP zihniyeti. oy ver, hizmet gelsin. O zaman vergiyi de oy aldığı yerlerden alsınlar.

Yorumu oyla      7      2  
Lombak 8 Ekim 2018 Pazartesi 19:43

Şu meşhur otuzbeş projenin gerçekleşmesinin önkoşulu İzmir'de AKP'nin seçilmesi (Mv-yerel yönetim) değil miydi? Seçmezsen yapmaz zaten. Gayet normal.

Yorumu oyla      10      7  
Gürkan 8 Ekim 2018 Pazartesi 16:03

İşin bir başka boyutu da harcanan bu paraya otogar metro yapılırdı :)

Yorumu oyla      12      4  
Planlama 8 Ekim 2018 Pazartesi 15:43

Merak ettiğim bir konuyu soruyorum: Kamu arazi arazilerine yapılacak yatırımlar planlanırken acaba (araziler için planlama) bir siyasetçi tarafından mı yapılıyor? Durum böyle ise?

Yorumu oyla      11      3  
volkan 8 Ekim 2018 Pazartesi 14:54

cok iyi animsarim 2013 te efes kongre merkezi acilisinda tayyip Erdoğan aziz başkanı izmire şikayet etmisti.. peki biz seni kime şikayet edicez tayyip bey!! seni istemiyoruz sende izmiri istemiyorsun zaten

Yorumu oyla      11      3  
Gürkan 8 Ekim 2018 Pazartesi 13:36

35 proje içinden "YAPILMAYAN" önemli projeler : 1-İzmir Karayolu ve Raylı Geçiş (İZKARAY) , 2-İzmir-Ankara Otoyolu , 3-İzmir-Antalya Otoyolu, 4-İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren hattı ( İzmir tarafında hiçbir çalışma yok ) , 5-İzmir-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattı, 6-İzmir Metroları, 7-Körfez Dönüşüm Projesi, 8-Kuzey Ege Limanı, 9-Kruvaziyer Liman, 10-Yat Limanları, 11-İzmir-Çeşme Deniz Otoyolu, 12-Agora ve Kent Merkezi Yenileme Projesi, 13-Kemalpaşa Lojistik Merkezi, 14-şehir yenileme projesi, 15-Tıpkent, 16-Olimpik Stadyumlar, 17-Bilişim ve Ar-Ge Şehri, 18-Vecihi Hürkuş Havaalanı gibi önemli projelerin hiçbiri yapılmadı. Bunlar 10 yılda yapılacak projeler deniyordu. 8 yıl geçti. İzmir'i, İstanbul ile yarıştıracağız, şöyle cazibe merkezi yapacağız demek kolay da icraat yok. 16 yılda şehrin verdiğini geçiyorum sadece geçen yıl 63 milyar vergi veren şehre yapılan yatırım çok çok az. Tablo ortada iken 2019' da AKP İzmir' den nasıl oy isteyecek ? 16 yılda biten proje sayısı çok çok az. Aynı dönemde Ankara'ya metro hatları yapıldı; İstanbul'u zaten saymıyorum bile.

Yorumu oyla      11      3  
Gürkan 8 Ekim 2018 Pazartesi 12:17

Proje yalan olduğu gibi 455 milyon da çöpe gitmiş görünüyor. Sayın Bilal Doğan , Aydın Şengül gibi isimlerin bu konuda söyleyecekleri varmış mı ?

Yorumu oyla      12      3  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
CHP’li Kılıç’tan aday adaylarına: Görevdekileri kötülemeyin!
Milletvekili Kılıç, 2019 seçimleri için parti içi yarışa değindi ve aday ...
MHP’li Başkan Şahin’den 2019 ve ittifak çıkışı: İzmir bize daha sıcak bakıyor!
Şahin, “Ya tek başımıza seçimlere gireceğiz ya da ittifakla gireceğiz. ...
CHP'li Arslan 'karma eğitim ihlali'ni Meclis'e taşıdı!
Buca'daki Evliya Çelebi İmam Hatip Ortaokulu yönetiminin karma eğitim ...
 
AK Parti'de adaylık başvuru tarihi belli oldu
AK Parti'de yerel seçim hazırlıkları sürüyor. Kızılcahamam kampında, yerel ...
İnce'den İstanbul adaylığı için tek şart!
Muharrem İnce’nin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı belirlenirken, ...
Muharrem İnce: Partiye, ülkeye küsülmez
CHP'nin 24 Haziran seçimlerindeki Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, "Bazen ...
 
'IMF defteri açılmamak üzere kapanmıştır'
AK Parti Kızılcahamam Kampı'nın kapanış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı ...
CHP’li Yücel’den Gaziemir’de mesaj: Birinci parti olmak yetmez!
Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Gaziemir'de düzenlenen ...
MHP, adaylarını güvenlik soruşturmasından geçirecek
MHP, yerel seçimde FETÖ ve benzeri unsurların partiye sızmasını önlemek ...
 
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
Seferihisar ve Çeşme mavisi!
Ayda ÖZEREN
Ayda ÖZEREN
Üç kadın
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
‘Sultan’ ama önce Türkan!
Dr. Berna BRIDGE
Dr. Berna BRIDGE
Birleşik Krallığın Xinjiang politikası
Filiz SEZER
Filiz SEZER
Birlikteyken çok güzeliz
Metin ÖNEY
Metin ÖNEY
Ayinesi işidir kişinin…
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Ne olacak bu Dünya’nın hali!
Harun ÖZDEMİR
Harun ÖZDEMİR
Seçim komploları
İhsan Özbelge ÖZDURAN
İhsan Özbelge ÖZDURAN
İnsan Hakları üzerine…
Melek ERYAZICI
Melek ERYAZICI
Siz ne tür normalleşebilenlerdensiniz?
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva