HABERLER>POLİTİKA
19 Ocak 2020 Pazar - 11:33

CHP’de sandıklar kapandı: 3 adaylı yarışta gülen Erdoğan!

Menemen ve Beydağ’da mevcut ilçe başkanları ‘yokum’ dedi. Menemen’de 4 olan aday sayısı 3'e düştü. Kongrede önemli mesajlar verildi. Beydağ’da ise delegenin önüne çıkan tek isim olan Başaran yeni ilçe başkanı oldu. Menemen'de 3 adaylı yarışı Turan Erdoğan kazandı. Böylece ilçe kongreleri sonlanmış oldu. Gözler 8 Şubat'ta gerçekleşecek il kongresine çevrildi.

CHP’de sandıklar kapandı: 3 adaylı yarışta gülen Erdoğan!

EGEDESONSÖZ- Cumhuriyet Halk Partisi’nde(CHP) olağan kurultay takvimi işliyor. İzmir’de de mahalle delege seçimleriyle başlayan ilk etabın sonrasında gerçekleşen ilçe kongrelerinde sona gelindi. Gün içinde Menemen ve kongresi ertelenen Beydağ’da sandıklar kuruldu.

Menemen'de 3 adaylı yarışı Turan Erdoğan 186 oyla kazandı. Ömer Güney 170, Mehmet Çoban ise 26 oyda kaldı. Beydağ'da gerçekleşen tek adaylı seçimde ise Şakir Başaran ilçe başkanı oldu. Böylelikle İzmir'de mahalle delege seçimleri sonrasında gerçekleşen ilçe kongreleri sonlanmış oldu. Gözler 8 Şubat'ta yapılacak il kongresine çevrildi. 

GÜN İÇİNDE NELER YAŞANDI?

MENEMEN

Menemen’de İlçe Başkanı Serdar Değirmenci’nin aday olmama kararı aldığı biliniyordu. Belediye Düğün Salonu’nda yapılan kongre için Sadık Tanrıverdi, Ömer Güney, Turan Erdoğan ve Mehmet Çoban adaylığını ilan etmişti. Adaylar arasında birleşme ve uzlaşı olabileceği aktarıldı. Tanrıverdi'nin Güney'e destek verdiği ve onun saflarına katıldığı belirtildi. Kongre 3 adaya düşmüş oldu. Adayların listeleri belli oldu. İşte listeler: 

ADAYLARDAN MESAJLAR!

CUMHURİYET'TEN YANA TARAF OLDUM
"17 yıldır şiddetini giderek arttıran bir kasırganın ortasındayız" diyen Ömer Güney "Ülkemiz adı ak ama yolu karanlık bir iktidarın pençesinde. Gemide kimler var peki. Canını kanını hiçe sayarak ulusal kurtuluş mücadelesini kazanmış atalarımızın emanetçileri hepimiz varız. Ya batacak ya çıkacağız. İlk adımı atanlar zafere çok yakındır. İlk hedef Kılıçdaroğlu önderliğinde CHP'yi iktidar yapmaktır. Bunu halkımızla birlikte başaracağız. Onlar kardeşi kardeşe kırdırdılar. Biz inadına kardeşlik diyoruz. Böyle bir kritik süreçte kongremizi yapıyoruz. Önemli olan parti ilkelerimize inandığımız değerlere sahip çıkmak ve süreci tamamlamak. Birlik ve beraberlik ruhumuzu kaybetmemek. İçinde olduğumuz durumun kaybedeni olmadığın biliyoruz, önemli olan yolumuzu kabul etmemek. 42 yıllık hayatımın yarısını CHP'ye verdim. Ben kendi payıma şunu söylemek istiyorum. Özel ve siyaset hayatımda Mandela'nın dediği gibi hep kaybetmedim, öğrendim. Önce insan olmaktan yana oldum. Ben hayatım boyunca taraf oldum. Cumhuriyet'ten, Atatürk Devrimlerinden yana taraf oldum. Mağdurdan, ezilenden, barıştan ve doğrudan tarafı oldum. CHP'nin vaat ettiği aydınlık gelecekten taraf oldum" dedi.

'MENEMEN İKTİDAR YÜRÜŞÜNDE KİLOMETRE TAŞI OLACAK'
"İlçe başkanlığı büyük bir sorumluluk. Bunun farkındayım" diyen Ömer Güney "İzmir'de ve Ankara'da partimizi temsil edecek bir makam. Ben kendimi ilçe başkanlığına hazır hissediyorum. Siz hazırsanız ben de hazırım. Değerli partililerim bugün burada yeşeren bir umudu gerçek kılmak için bir aradayız. Bu ortak umudu sizlerle birlikte hayata geçirmek için adayım. Ben arkama baktığımda anlıyorum ki birlikten her zaman güç doğuyor. Sen ben öteki demediğimiz de başarı geliyor. En çarpıcı örneği aramızda. Cumhuriyet ve CHP sevdalısı değerli ilçe başkanımız Serdar Değirmenci. Sakin denizde herkes kaptan kesilir. Kaptanın iyisi fırtınalı deniz belli olur. Kendisi Menemen'e halkını kritik bir dönemde limana ulaştıran büyük bir kılavuzdur. Belediye Başkanımız Serdar Aksoy da her daim dostum yoldaşımdır. Hepimiz yaşadık. 31 Mart seçimleri öncesi istifaları hepimiz yaşadık. Söylenenlere inat Serdar Aksoy'u başkan seçtirdik. Aday gösterilmedim ama yağmur çamur demeden eşimle kapı kapı çalıştım. O zaman Sayın Aksoy'un başkan olması ve partimin iktidarı için canımı dişime taktım. Hiç bir şey beklemeden çalıştım. Üstüme düşeni yaptım yaparım da. Sonrasında belediye başkanımız Serdar Aksoy'un ricasıyla kendisine yardımcı oldum, olurum da. Bu uyum içindeki çalışmalarımızın devam etmemesi için hiç bir neden yok. İlçemiz her rengi taşıyan Anadolu'nun dört bir yanını içinde barındıran bir mozaik. Bunu partimizin avantajı haline dönüştürmek de bizim elimizde. CHP'yi iktidar yapmak için tek bir çaremiz var. Kapı kapı sofra sofra, tezgah tezgah, tarla tarla dolaşmak. Kurtuluşun CHP iktidarında olduğunu anlatmak. Her mahallemizde bir ilçe temsilcilerimiz olsun. Her toplantımızı mahalleler de ya da sokakta yapalım. Birlikte karar verelim birlikte hareket edelim. Her kesimin örgütümüzle bir bağı olsun. Ortak akıl ve heyecanla partimiz için taş üstüne taş koymuş herkes tek vücut olsun. Örgütümüzde güven olsun. Size söz veriyorum el ele vereceğiz ve bunları birlikte yapacağız. İnadına özgürlük inadına barış diyeceğiz. Memleketimizi dağlarına bahar gelene kadar gece gündüz çalışalım. Halk için politika yapalım, Türkiye benimle değil bizimle gurur duyacak. Söz veriyorum Menemen iktidar yürüyüşünde kilometre taşı olacak. Tüm delegelerimizin fikri hür vicdanı hür bir seçim yapacağına yürekten inanıyorum" diye konuştu.

'SİYASET COŞKU VE HEYECAN VERİYOR'
"Amacım partimizin ilkeleri ve programı doğrultusunda, ilkeli, adaletli, erdemli ve kucaklayıcı olmak ve partimizi Menemen'den başlayarak iktidara taşımaktır" diyen Mehmet Çoban, projelerini ve çalışmalarını şöyle anlattı: "Üye sayımızı mutlaka artıracağız. Üyelerimize parti programımızı anlatacak ve sahiplenmelerini sağlayacağız. Eğitim ve toplantılarla üyelerimizin niteliklerini artıracağız. Atatürk devrimlerini üyelerimize ve halkımıza doğru anlatacağız. Tarım ve hayvancılığın kalkınmasına, sanatın ve üretimin gelişmesine katkı sağlayacağız. Partiye gönül vermiş insanların tecrübelerinden faydalanacağız. Mahallelerimizi sık sık gezecek, sorunlarımızı belediyemize bildirecek ve çözümünü takip edeceğiz. Mahalle sorumlularımızı bildirerek olup bitenleri takip edeceğiz. Üzüntülerini ve sevinçlerini paylaşacağız. Seçimler esnasında halkımıza verilen söz ve projeleri takip edeceğiz. Kadın ve gençlik kollarının çalışmalarına destek olacağız. Dürüst, doğru ve ilkeli siyaset ile kırgın ve küskünleri kazanacağız. Kooperatifleşmeyi güçlendireceğiz. Seçimden seçime değil daima halk ile ulaşılabilir olacağız. Çalışan, konuşan, tartışan ve proje üreten, gelişimi tabandan başlatan bir örgüt olacağız. Birleştirici, bütünleştirici, kaynaştırıcı ve kucaklayıcı bir yönetim sergileyerek çoğalacak, kuruluş ve kurtuluş felsefemizi yakalayacağız. Buna mecburuz."

Ekonomik olarak bağımsız bir kişi olduğu vurgusuyla konuşmasını sürdüren Çoban, "Hiçbir yerde organik bir bağlantım yok. Çevre konusunda çok mücadele ettim. Millet vekillerimiz aracılığı ile sorunların çözümü için didinip durdum. 25 yıl her ırktan her renkten insan yönettim. Devlet usül ve erkanını bilirim. Siyaset bana coşku ve heyecan veriyor. İlçe başkanı olmayı çok istiyorum. Doğal biriyim; gösteriş ve yalanı sevmiyorum. Zenginlik beklentim yok. Türkiye'yi iç ve dış siyaseti, strateji, toplum ve halk bilimini iyi bildiğimi düşünüyorum. Tüm bunlar için sarı listeyi yani Mehmet Çoban'ı tercih etmenizi istiyorum" diye konuştu.

BU MEMLEKET BİZİM BU MENEMEN BİZİM
Turan Erdoğan ise yaptığı konuşmasında Menemen’in en önemli ilçelerden bir tanesi olduğunu vurguladı. Erdoğan, “ Ülkemiz hiç olmadığı kadar kritik bir süreçten geçmektedir. Bu dönemden geçerken, kazanımlarımızın günden güne kaybolması, hepimiz için üzüntü vericidir. Buradan almamız gereken dersler de var; Cumhuriyetimizin kuruluş döneminde yaşadığımız zorluklara benzer süreçlerden geçiyoruz. Tarih değişmiyor sadece isimler değişiyor. En zor koşullarda bile kaybetmediğimiz umudu korumak ve yakılan Cumhuriyet Meşalesini taşımak ise en önemli mihenk taşlarımızıdır. Her dönem kendine özel olmakla birlikte çözümü yine kuruluş ve gelişim sürecinde yaptıklarımızla aynı hissiyat ve ruhla bulacağımıza yürekten inanıyorum. Zihinlerimizde oluşması gereken en önemli kavramın ve bu kavramın hissiyatla ete kemiğe bürünmüş hali ise Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi; ‘Hürriyet olmayan bir memlekette ölüm ve çöküş vardır. Her ilerleyişin ve kurtuluşun anası hürriyettir” diye konuştu.

Menemen’in özel bir ilçe olduğuna vurgu yapan Erdoğan, “Sizler de takdir edersiniz ki Menemen kendi özelinde ülkemizin en önemli ilçelerinden bir tanesidir. Tarihe adını altın harflerle yazdırmış devrim şehidimizin mirasını omuzlarında taşımaktadır. Ömrümüz boyunca unutmayacağımız ve unutturmayacağımız bir değer. Bu memleket bizim bu Menemen bizim” dedi.

Örgüt yöneticileri tarafından takip edilen kongrede Belediye Başkanı Serdar Aksoy, İlçe Başkanı Serdar Değirmenci ve adaylar; Ömer Güney, Turan Erdoğan ve Mehmet Çoban birlik beraberlik pozu verdi. Kongrenin divan başkanı eski Milletvekili Musa Çam oldu.

Kongrede çarpıcı mesajlar veren mevcut İlçe Başkanı Serdar Değirmenci yerel seçim öncesi yaşanan olaylara atıfta bulundu. Değirmenci, “Hepimizin bildiği gibi biz çok olağanüstü şartlarda atanmış bir yönetimiz, henüz 1 yılımızı bile doldurmadık. Bu yüzden ‘görev yaptığınız 1 yıl içerisinde neler yaptınız, 1yılda hangi faaliyetlerde bulundunuz’ diye soracak olursanız altını çizerek söylüyorum, 31 Mart yerel seçimlerine ayrı bir parantez açmak lazım. Bir yönetimin başarılı olup olmadığı noktasında en önemli ölçüt seçimlerdir. Partinizin oylarını arttıramadıysanız,  seçimi kazanmadıysanız gerisi lafı güzaftır, yani boş laftır. O dönemleri hatırlayınız. Ana kademe kadın kolları gençlik kolları hepsi istifa etmiş, Sayın Serdar Aksoy’un adaylığını açıklanmış, bu adayla seçim kazanamazsınız diyerek istifa etmişlerdi. İşte böyle bir dönemde seçimlere girdik. Menemen’de seçim kazanılamaz diyenlere inat tam 9 bin 270 oy farkla kazandık. Geçen dönem meclis üyesi 18’di, bu dönem 19 oldu ve Sayın Serdar Aksoy’u Menemen Belediye Başkanı yaptık. O dönemde belediye başkanlığın aday olan Ömer Güney aday gösterilmediği halde köşesine çekilip partisine küsmedi, ihanet edenlere katılmadı, geldi seçimde Serdar Aksoy’un koluna girerek çalıştı, Nurgül Uçar da aday adayıydı o da aynı şekilde çalıştı.  Şuan ilçe başkanlığına aday olan Turan Erdoğan, Mehmet Çoban, adaylıktan çekilen Sadık Tanrıverdi geldiler seçime omuz verdiler. Biz bu seçimleri birleşerek bütünleşerek kimseyi ötekileştirmeden birlik beraberlik içinde yaptığımız için kazandık. İlçe yönetimimizdeki arkadaşlarımızla beraber çok başarılı bir şekilde görev yaptık. Kadın kolları, gençlik kolları tüm CHP örgütüne bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu.

O günleri içinde bulunduğu şartlarla değerlendirmek gerekiyor.Çünkü her tarihsel olay kendi şartları içinde değerlendirilirse doğru olur. Bugünün şartlarıyla değerlendiremezsiniz. Tarihler 28 Ocak'ı gösterdiğinde Sayın Serdar Aksoy aday gösterilmişti. Partinin 20 yıllık belediye başkanı başka bir partiden aday olmak için çalışmalara başlamıştı. Geçmişte Menemen'de görev yapmış ilçe başkanlarıyla bir araya geldik ve ortak bir açıklama yaptık. O açıklamanın bir bölümünü size okuyorum: "CHP'nin aldığı kararlar adına çalışma yapmak her görevin tartışmasız görevidir. Partimizin ve Menemenlilerin bize yüklediği tarihi sorunluluğun bilincinde olarak adayımız Serdar Aksoy'a destek olacağımıza ve onu seçtirmek için çalışacağız" demiştim. Ben arkadaşlarıma bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu açıklamadan 11 gün sonra 15 Şubat'ta merkez yönetim kurulu benim başkanlığımda yönetimi açıkladı. O dönemde İzmir il genel başkanlığını yapmış, aktif siyasetten çekişmiş ve sade bir üye olarak devam etmek istiyordum. Bunu tarihi bir görev olduğu için kabul ettim. O dönemde bu sorumluluğu almak yürek işiydi. Çünkü seçimi kaybetseydik fatura bana çıkacaktı. Sağlık koşullarım elverişli değildi. İl Genel başkanlığının ardından bu görev tenzili rütbeydi. Her türlü riski alarak örgütün başına geçtim ve seçimi kazandık. Şimdi de gelmesini bildiğim gibi bir ağabey olarak gitmesini biliyorum. Artık sıra gençlerde...”

MENEMEN’İ AKP’YE TESLİM ETMEMİŞ OLMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ!
‘Menemen'i AKP'ye teslim etmemenin onurunu ve gururunu yaşıyoruz’ diyerek konuşmasını sürdüren Değirmenci,” Biz büyük bir aileyiz. Aile içinde yarış olur ama asla kırgınlık, küslük olmaz, kavga olmaz. Bu aile içi bir yarıştır, herkes sonuca saygı gösterecektir. CHP bizi birleştiren, bütünleştiren ortak bir paydadır. Bize Gazi Mustafa Kemal'den kalan en büyük eserlerden bir tanesidir. CHP istiklal savaşımızın kan, barut ve ateş kokusundan doğmuş, ülkemizde devleti de Cumhuriyet'i de demokrasiyi de sunan bir partidir. Cumhuriyet'i biz kurduk biz yaşatacağız. Cumhuriyet'i nasıl kurduysak bu iktidardan öyle kurtaracağız. Onun için Cumhuriyet'e her CHP'linin sahip çıkması boynunun borcudur. Benimde bu görevi kabul etmem bunun içindir” dedi.

DEĞİRMENCİ ARTIK EFSANE BAŞKANDIR!
Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, İlçe Başkanı Değirmenci’den övgüyle bahsetti ve “Başkanımız Serdar Değirmenci'ye çok teşekkür ediyoruz. Bu saatten sonra Serdar Değirmenci ağabeyimiz artık efsane ilçe başkanımızdır. Ben efsane ilçe başkanımıza çok teşekkür ediyorum.  En zor dönemde CHP bayrağını göndere çekmemize omuz verdi, bize ön ayak oldu. Bütün salonun kendisini ayakta alkışlamasını istiyorum. Allah siyasetle uğraşan herkese böyle bir gün nasip eylesin" diye konuştu. Değirmenci'yi ayakta alkışlandı ve duygusal anlar yaşandı.

KİMSE EGOSUNU TATMİN ETMESİN'
Adayların konuşmaları öncesinde yeniden sahneye çıkarak salondakilere seslenen Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, "31 Mart seçimleri sonrasında tüm Türkiye şunu gördü: Artık yenilmez armada gibi bir şey yok. Psikolojik üstünlük millet ittifakına geçti. bir seçimde iktidarın yakalanabileceğini, seçimlerde Cumhur İttifakı'nın yenilebileceğini gösterdik. 31 mart seçimleri sonrasında İstanbul seçimleri rezil bir kararla iptal edildi. Fakat bu burada bitmedi. Seçilmiş olan belediye başkanlarını itibarsızlaştırmak için, iktidar yüzü göstermemek için, iş yapmasını engellemek için her türlü yol denendi, denenmeye de devam ediyor. Yandaş medyada seçimler sonrasında sürekli olarak bir itibarsızlaştırma hareketi var. Üzülerek görüyorum ki o itibarsızlaştırma hareketine prim sağlayanlar da var. Bunu görmemek, es geçmek mümkün değil. İktidara bu kadar yaklaşmışken CHP'ye yönelik psikolojik savaşı püskürtmemiz gerekiyor. Bu belediye başkanlarına karşı yapılan psikolojik savaşın için yer alarak mı olur? Belediye başkanlarına destekle olunur. İl yönetimi, il başkanı, ilçe yönetimi ilçe başkanı belediye başkanına destek olmalı. Eğer belediye başkanı bunların hepsine cevap vermeye kalkarsa o zaman belediye başkanının değil CHP'nin gerilediği görürsünüz. Rol kapmak uğruna partiyi heba etmeyin. Biz belediyeyi bir kenara bırakıp bütünleşelim istiyoruz. Bu salonda 15 yıldır kaç belediye başkanı çıkar? Bu benim adayım dedi mi? Kimse sesini çıkarmadı, herkes oturdu. Burada şimdi üç arkadaşım aday. Bu üç arkadaşımın üzerinden belediye başkanını vurmaya kimse kalkmasın. Kimse belediye başkanını vurarak kendi egosunu tatmin etmeye kalkmasın" dedi.

'ÜÇÜ DE DOSTUMDUR'
Sürecin başından beri üç adayla da birlikte yol yürüdüğünün altını çizen Aksoy, "Ömer Güney arkadaşım aday adaylığından sonra yan yana yürüdük, seçimleri kazandık. Diğer arkadaşım benim komutanım, partimin ihtiyaç duyduğu bir isim. Ömer Güney de öyle, Turhan Erdoğan da öyle, Mehmet Çoban da öyle. Her birine CHP'nin ihtiyacı var. Peki ben ilçe başkanımız Serdar Değirmenci'nin de olduğu toplantılarda konuştuk, ortaklaşalım dedik mi? Dedik. Bunların hiçbiri aday olan yoldaşlarım açısından onaylanmadı. Bugün ilçe başkanını seçeceğiz. İlçe başkanı olan arkadaşım belediye başkanının arkasında duracak. Belediye başkanı da ilçe başkanının arkasında duracak. İlçe başkanı aynı zamanda grup başkanı olacak. Buradaki üç arkadaşım da benim dostumdur, gerisi de laftır. Herhangi bir arkadaşımın diplomasına atıfta bulunmak, şuraya aday oldu, görevinden dolayı sen neredeydin diye sormak doğru değil. Hepimiz 31 Mart'ta buradaydık. 31 Mart öncesinde biz ihaneti gördük. Hiçbir ilçede, ilde, hiçbir yerde yaşanmamış bir ihanet şebekesini gördük. Menemen'e geldiğimizde ilçe kolları, kadın kolları, gençlik kolları istifa etmiş, 'O olmazsa olmaz' diyerek CHP'nin üstüne başka br kimliği koyup partiyi yok eden bir zihniyet gördük. Dedik ki, 'Kimse CHP'den üstün değildir' bugün benin varım yarın başkası olacak. O yüzden ben görevimi 2 dönemle sınırladım" açıklamalarında bulundu.

 "BOYNUMU BÜKMEDİM"
"Onların yanında yandaş medya vardı. AK Partisi, devleti, hükümeti vardı. Hepsini birden 31 mart akşamı hep birlikte gömdük. Aslında Menemen'de biz bu ihaneti ilk defa görmedik" diyen Aksoy, "Daha önce de gördük. Aday gösterilmeyince farklı siyasi partiye kaçanları çok gördük. Ondan önceki ihanetleri de son ihaneti de unutmayın. O yüzden ben iki dönem sonunda bu bayrağı teslim edeceğim. O yüzden diyorum ki, üç arkadaşım da aslanlar gibi. Onların üzerinden belediye başkanına hakaret etmesinler. Biz Tunç Soyer başkanımın da dediği gibi 'Menemen seni seviyorum' dedik. Bizim kullandığımız dil sevgi dili, aşk dilidir. Toplumun tüm kesimlerine hitap etmek zorundayız. Bırakın dedikoduyu, burada sandık var. Bu dili bizim dışarıya söylememiz gerekirken kendi içimizde sıkıntı yaşadığımızı görüyorum. Bu pastayı büyütmemiz lazım. 6-7 aylık belediye başkanlarına hakaret etmekten geçmiyor. Hiç kimseye hakaret etmeyelim. Tüm belediye başkanlarım, çok ilçe başkanlarım çalışıyor. Onlara omuz verelim, destek verelim. Halkımızdan oy almanın yolu çözüm üretmek. Toplumun farklı kesimlerine çözümler üreteceğiz. Bunun merkezi de örgüttür. Kendi içerisinde çatışmayacak, çözüm üretecek. Menemen seçimlerinde nerede eksik oy aldık, yerler belli. Kim seçilirse ilk önce az oy alınan yerlere gidin. Beni de çağırın beraber gidelim. Oraya gittiğinizde de, 'Sevgilim eylem güzelim benim, Yitik bir ülkeyi korumaya değil yeniden kurulacak bir ülkeyi aşkla örmeye benzer devrimci olmak' diyeceğiz. İşte o sevgi dilini de orada kullanalım. Diğer belediye başkanlarının adına, tüm ilçe başkanlarım adına, Tunç Başkanı'nda adına bir şey söylemek istiyorum: Sosyal medyada, yandaş medyada yalan gırla gidiyor. Onlara söyleyeceğim bir şey var. Seyit Rıza diyor ki, 'ben sizin yalan ve hilelerinizle baş edemedim, bu bana dert oldu. Ben de sizin yalanlarınız altında boynumu bükmedim. Bu da size ders olsun.' Bu da size ders olsun" diye konuştu.

BEYDAĞ

Beydağ’da da mevcut İlçe Başkanı Mehmet Soğukkuyu yola devam etmeme kararı aldı. 31 Mart yerel seçimleri sonrasında belediye meclis üyesi sıfatını kazanan Şakir Başaran kongrede tek aday oldu. Başaran'ın listesi de belli oldu. 

İşte liste: 

SINDIR'DAN ÖRGÜTE İKTİDAR YOLUNDA SEFERBERLİK ÇAĞRISI

Beydağ kongresinde konuşan ve İzmir'deki kongreleri beraberlik içerisinde tamamladıklarını belirterek sözlerine başlayan Sındır, "kongrelerimizde partimizi iktidara taşıyacak kadroları seçtik; demokrasimizde, laik ve sosyal hukuk devletimizde derin yaralar açan siyasal anlayışa son verecek kadroları seçtik" dedi.

Türkiye'nin 5 temel sorunu olduğunu söyleyerek sözlerine devam eden Sındır, "Ekonomi, eğitim, dış politika, toplumsal barış ve adalet. Parti olarak bu 5 temel sorunu her zaman ortaya koyuyoruz. Yargı bağımsızlığına Türkiye hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyuyor. Yüzlerce düşünce suçlusu bugün hapiste. Bu Türkiye'nin kanayan yarası. Dış politikayı, iç politika malzemesi yapan, kişisel hırs ve ihtiraslarla hareket eden bir tek adam Türkiye'nin dış politikasını belirliyor. Sürekli aldatılan ve yanıltılan bir tek adam. Sıfır sorundan sırf sorun haline gelen bir dış politika. Eğitim sistemini yapboz haline dönüştüren bir siyasal iktidarla başbaşayız. Bu iktidarın ülkemizi sürüklediği nokta karanlık bir nokta. Bugün düşünen, sorgulayan, sentezleyerek analiz eden, yeni düşünceler ortaya koyan bireyler yetiştirilmiyor. Maalesef tamamen ezbere ve dogmaya dayalı bir eğitim sistemi var. Ekonomimiz hiç olmadığı kadar darda. Üreten bir Türkiye anlayışını yok eden bir siyasal anlayış. Bu iktidar çocuklarımızın ve torunlarınızın geleceğini yap işlet devret modeli ile ipotek altına aldı... Bu bu iktidar vatandaşlarına gitmediği hastanenin geçmedi yolun parasını ödetiyor" dedi.

Sözlerini tarım kenti Beydağ'dan Tarım Bakanına yüklenerek sürdüren Sındır, "Ülkemizi 'çiftçi çok çok çalışıp  az az kazanır' diyen bir zihniyetten kurtarmak bizim elimizde. Kendi coğrafyasından zeytin yağını değil Girit'in zeytin yağını öven bir siyasal iktidardan kurtulmak bizim elimizde. Saman ithal ettiğini itiraf eden bir zihniyetten kurtulmak bizim elimizde. Kanunun emrettiği tarıma aktarılacak desteklemeleri vermeyen iktidara yolun sonuna geldiğini göstermek bizim elimizde. Bugün devlet çiftçiye verilmesi gereken desteklemenin sadece yarısını veriyorsa buna dur demek sizlerin, üreticimizin, çiftçimizin elinde" dedi.

Sözlerine seferberlik çağrısı yaparak sonlandıran Sındır sözlerini şöyle bitirdi; 'önce yerele sahip çıkacak sonra genel iktidara yürüyeceğiz... Kahvelerden, köylerden, sokaklardan eksik olmayalım ve bir seferberlik anlayışıyla ülkemizin durumunu vatandaşlarımıza anlatalım. İlçe örgütümüze, kadınlarımıza, gençlerimize büyük sorumluluklar düşüyor. Biz iktidar olacak ve ülkemizi çağdaş uygarlıklar seviyesinin üzerine çıkaracağız. İktidar olmaktan başka şansımız yok. İktidar olacak ve Türkiye'nin kanayan yaralarına merhem olacağız' dedi.

 
Karşıyaka’da spor ve eğlence dolu yarıyıl!
 
Bornova’da temizlikte yeni dönem
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
'Yunanistan davet edilmediği için rahatsızlık içinde'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Berlin yolculuğu öncesi Atatürk Havalimanı'nda ...
AK Partili Dağ'dan CHP'ye 'Urla' çıkışı: Referans kim?
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, yaklaşık ...
CHP'li Serter'den AK Partili Kaya'ya çöp cevabı!
İzmir Milletvekili Bedri Serter, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ...
 
AK Partili Kaya'dan Soyer'e ve Kayalar'a salvo: Menderes'i çöplük yapmak istiyorlar!
AK Parti MKYK üyesi ve İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, Büyükşehir ...
Batı medyasına Libya makalesi: Tarihi hata olur!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Politico için kaleme aldığı makalede, "Libya'yı ...
CHP Karşıyaka ilçe başkanını seçti: İşte seçim sonucu!
Karşıyaka İlçe Kongresi'nde Serdar Koç ile Serdar Yavaşoğlu kozlarını ...
 
AK Partili Dağ'dan batı ülkelerine Libya eleştirisi: Abdestsiz namaz kılmak gibi!
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, partisinin ...
AK Parti'li Kaya: Suriyelilere yaptığımız yardımlar 40 milyar doları aştı
Afyonkarahisar'da düzenlenen AK Parti Sosyal Politikalar Başkanlığı Ege ...
Erdoğan'dan İmamoğlu'nun mektubuyla ilgili açıklama
Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Kanal ...
 
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Anlam arayışından güç arayışına…
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Bir gösteri olarak gündelik hayat
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Türkçem! Dil Bayrağım
Ayda ÖZEREN
Ayda ÖZEREN
Ruhun sükûneti
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Bir şarkısın sen ömür boyu sürecek!
Fatih YAPAR
Fatih YAPAR
Üstüne bir bardak soğuk su içelim!
Metin ÖNEY
Metin ÖNEY
Kılıçdaroğlu'nu dinlerken…
Harun ÖZDEMİR
Harun ÖZDEMİR
Diyar-ı Rûm tarihsel bir güne uyanıyor
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
Büyükşehir'in, otobüs hibesiyle verdiği mesaj
Kemal ARI
Kemal ARI
Atatürk büyüktür…
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva