HABERLER>YEREL YÖNETİMLER
10 Ekim 2019 Perşembe - 21:42

Bayraklı'da gergin meclis!

Bayraklı Belediyesi Ekim ayı olağan dördüncü birleşimine Barış Pınarı Harekatı tartışması damga vurdu. CHP'li meclis üyesine AK Parti ve MHP'li üyelerden tepki gelince Başkan Sandal araya girerek, "Şov yapmayın. Herkes en az sizin kadar vatansever. Cümlenin sonu gelmeden müdahale oldu, cümlenin sonunu dinlemediniz" diyerek tartışmayı sonlandırdı.

Bayraklı da gergin meclis!

EGEDESONSÖZ- Bayraklı Belediyesi Ekim ayı olağan dördüncü birleşimi Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal’ın yönetiminde gerçekleşti. Oturumda Bayraklı Belediyesi’nin 2020 yılı Performans Programı ve 2020 yılı gelir gider bütçesi görüşüldü. AK Parti'den performans programı ve bütçeye eleştiriler gelirken Başkan Sandal, önemli açıklamalarda bulundu. Öte yandan mecliste CHP ile AK Partili ve MHP’li meclis üyeleri arasındaki ‘harekat’ tartışması gerginlik yarattı.

2020 YILI BÜTÇESİ 315 MİLYON TL

2020 yılı gelir ve gider bütçesi 315 milyon TL olarak belirtilirken, öngörülen borçlanma bedeli ise 22 milyon TL olarak sunuldu.

AK PARTİ VE MHP’DEN RET OYU

AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) ret oyu verdiği 2020 yılı performans programı ve bütçesi CHP’nin kabul oyları sonucu oy çokluğuyla kabul edildi.

CHP’Lİ TEKOĞLU: VİZYONU OLAN BİR BÜTÇEDİR

Performans programı ve bütçeye ilişkin değerlendirme yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkan Vekili Yeşim Tekoğlu, “Bütçemize faydalar getirmesini diliyoruz. Performans programı; çocuğa, gence dezavantajlı guruplara yöneldiği gözükmektedir. Bayraklı belediyesinin akılcı, şeffaf ve sosyal projeleri hedef aldığı gerçektir. Bayraklımız için onur ve gurur duyucu güzel işler yapılacağına inancımız tamdır. Bütçemiz vizyonu olan bir bütçedir. Bayraklımıza ve İzmir’imize değer katacak bir performans programı ve bütçe olduğunu düşünüyoruz. Olumlu oy kullanacağımızı ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

AK PARTİ’DEN PERFORMANS VE BÜTÇE ELEŞTİRİSİ

Performans Programı ve bütçeye eleştirilerde bulunan AK Parti Grup Başkan Vekili Abdullah Aktaş, “Maalesef yine yatırımlara yeterli kadar pay ayrılmadığını görüyoruz. Yatırım bütçesi birçok kalemin altında… En çok göze çarpan kalem ise 3 milyon TL ile özel kalem. Özel Kalem Müdürlüğü’nün bütçesinin, engelli vatandaşlarımız için ayrılan hizmet payının 7 katına denk gelmesi düşündürücüdür. Borçlanma bedeline baktığımızda 22 milyon TL borçlanma hedefi olduğunu görüyoruz. 31 Mart 2023’de sıfır borçlu bir belediye görmek istiyoruz. Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne ayrılan 37 milyon 246 bin TL bütçenin 20 milyonunun park ve yeşil alan bakım onarımı ve personel giderine ayrılması, 3 adet park yapımı için yalnızca 2 milyon 75 bin TL ayrılması, daha fazla yeşil alan açılamayacağı anlamına gelmektedir. En çarpıcı nokta ise 315 milyon bütçenin Bayraklı’da kayıtlı kayıtsız 4 bin engelliye 477 bin TL gibi çok az bir bedel ayrılmasıdır. Toplam bütçenin binde birine bile denk gelmemektedir. Bu da engelli vatandaşlarımıza önem verilmediğini göstermektedir. AK Parti Grubu olarak ret veriyoruz” açıklamasını yaptı.

“SİZİN VİZYONUNUZUN KARŞILIĞI OLACAK BİR PERFORMANS RAPORU BEKLERDİK”

AK Partili Meclis Üyesi Özgür Hızal da, “Yaklaşık 75 milyon personel gideri olan bir belediye, bazı yatırımları kendi bünyesinde çıkarabilir diye düşünüyoruz. Bayraklı’yı çocuk ve gençlik kenti yapma gibi güzel bir hedef koydunuz. Bununla ilgili performans ve bütçede ne gibi örnekler yaptınız. Bir vizyon belirlediniz, önümüzdeki süreçte çocuk ve genç kenti Bayraklı olacağını söylediniz. Bayraklı Belediyesi’nin kamulaştırma için 1 milyon TL bütçe belirlediğini görüyoruz. Büyükşehir’in 29 ilçesi daha bulunuyor. Biz Büyükşehir’den beklersek inanın yine aynı sorunları tartışmaları yaşarız. Bayraklı’nın 11 mahallenin ulaşım aksıyla buluştuğunu biliyoruz. Bununla birlikte bütçeden yani 315 milyondan sadece 3 milyon ayrılmış. Park ve bahçelere 37 milyon TL ama yeni parkların yapımı için ayrılan bütçe genel bütçenin yüzde biri bile değil. Faaliyet raporunu değerlendirdiğimizde bunların bakımını yaklaşık 20 milyonluk yaptık demeniz olasıdır. Kağıt üzerinde denk bir bütçe hayata geçirilmesi söz konusu değil. Sizin vizyonunuzun karşılığı olacak performans raporu bekledik ki ama yeni yazık ki tam tersi” diye konuştu.

SANDAL’DAN ELEŞTİRİLERE YANIT

Eleştirilerin ardından açıklama yapan Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal şunları söyledi: “Bizim vatandaşa verdiğimiz sözler çerçevesinde bütçeyi değerlendiriyorsunuz. Bunun en somut göstergesi 1 yıl sonraki faaliyetlerimiz sonucunda ortaya çıkacak. Tasarruf tedbirlerimizle, belediyeye kazandıracağımız tesislerle, farklı alanlardaki işlemlerin birçoğuyla bu ilçede rant üretiliyorsa bu rantı direkt vatandaşa götüreceğiz. Özkan Pazaryeri’ne İzmir Büyükşehir Belediyesi verdik. Bunun karşılığında sosyal tesisi bize tahsis edilecek. Nazkafeyi Baro’ya tahsis ettik. Manavkuyu’daki araziye kamu borcunu SSK’ya birlikte yüklendik. Bu tür işlerin tamamı meclisimizde taktirinde olan işlerdir. Biz bugün aldığımız tasarruf tedbirlerle, kreşlerle parklarla farklı alanlarda çalışmalarının bir çoğunu farklı arkadaşlarımızla götüreceğiz. Burada bir rant sağlanacaksa bu halka yönelik olacak. Belki İzmir’in en büyük kreşlerinden bir tanesini yapacağız. Bunun da yapımını hayırsever bir arkadaşımız yapacak. Bunu 2020 bütçe programını dahil etmeyeceğiz. Önümüzdeki 7-8 kreşi yapacağız. Bunların yerinin birçoğu bize ait. Göreceksiniz bunların hepsini hayata geçireceğiz. Sevgi Yolu’nun sağlıklaştırma projesinden neredeyse bitmek üzere… Belediyeni cebinden 1 kuruş bile çıkmadı.”

BAŞKAN SANDAL: İMKANLARIMIZI ZORLAYACAĞIZ, KREDİ KULLANMAYACAĞIZ

CHP Grup Başkan Vekil Yeşim Tekoğlu da, “Stratejik planı oy birliği ile geçirdik. Hedeflediğimiz yatırımlar ve rakamları vardı onay verip bu bütçeye onay vermemenizi anlamıyorum, yadırgıyorum. Bu arada başkanım çok teşekkür ediyorum, 22 milyon TL bir kredi koymuşsunuz, formaliten bir kredi olduğunu görüyoruz” diye konuştu. Başkan Sandal ise, “İmkanlarımızı zorlayacağız kredi kullanamayacağız” dedi.

AK PARTİLİ HIZAL: RAKAMLARIN YATIRIMSAL DAĞITIMI DOĞRU DEĞİL!

AK Partili Meclis Üyesi Hızal ise “Bu bütçeye performansa formaliteden başka neler koyuldu? Biz bütçe ve performansı eleştirirken şunu söylüyoruz; rakamların yatırımsal anlamda dağıtımının doğru olmadığını söylüyoruz” ifadelerini kullandı.

Hızal’ın ardından açıklama yapan Başkan Sandal, “Aslında bu formalite dediklerimiz, bütçede öngörülemeyen ve tedbir amaçlı konulan şeyler. Ülkedeki ekonomide böyle bir dalgalanma varken tedbir almak zorundayız” diye konuştu.

“8 MİLYON FAİZ ÖDEMEK BENİM DE VİCDANIMI SIZLATIYOR”

AK Parti Grup Başkan Vekili, belediyenin ödediği faizlere yönelik eleştirilerde bulunarak, “Bayraklı son 11 yıldır her yıl 9 milyon faiz ödüyor. Bu faizler düşmüyor” dedi. Bunun üzerine Başkan Sandal, “Her yıl bu kentin 8 milyonunun faize gitmesi benim de vicdanımı sızlatıyor” dedi.

MECLİSTE HAREKAT TARTIŞMASI GERGİNLİK YARATTI

Toplantının dilek ve temenniler bölümüne CHP ile AK Partili ve MHP’li meclis üyelerinin ‘Savaş’ tartışması damga vurdu.

Hükümet tarafından Fırat’ın doğusuna yapılan ‘Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin konuşan CHP’li Meclis Üyesi Serap Keskin, “Başkanım aldığım bilgilere göre bir şehidimiz var, adı Ahmet Topçu. Bir anne olarak savaşı kınayan bir insanım. Savaş ağır bedeller…” derken sözü AK Partili Hızal tarafından yarıda kesildi. Hızal, “Burada bir savaş yok arkadaşlar. Bu bir terör operasyonudur. Orada şehit olan bir sivil çalışandır” dedi. Bunun üzerine mecliste tansiyon yükseldi. CHP ile AK Partili ve MHP’li meclis üyeleri arasında tartışma yaşandı.

 BAŞKAN SANDAL’DAN AK PARTİ’YE: ŞOV YAPMAYIN!

Yaşanan gerginlik üzerine devreye giren Başkan Sandal, “Burayı siyasi arenaya lütfen çevirmeyelim. Bir saniye… Kimse kimseden milliyetçi değil, kimse kimseden vatansever değil. Kimsenin, kimseyi vatansever, vatan haini, doğru yanlış diye belirlemek haddi değil. Arkadaşımızı söylerken siz düzelttiniz biz de düzelttiğiniz metne katıldık. Burada herkes hemfikir... Kimsenin terör örgütünü desteklediği yok. Şov yapıyorsunuz” dedi. Bunun üzerine AK Partili Hızal ise, “Bu hadise savaş değil, terör operasyonudur. Biz şov yapmadık” dedi. Başkan Sandal da “Şov yapmayın. Herkes en az sizin kadar vatansever. Cümlenin sonu gelmeden müdahale oldu, cümlenin sonunu dinlemediniz” diye konuştu.

 
PFDK ceza yağdırdı!
 
Yargı reformu paketinin ilk 10 maddesi kabul edildi!
YORUMLAR
Toplam 3 yorum var, 3 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Mesut 11 Ekim 2019 Cuma 08:51

İlçe belediye bütçeleri yetersiz. Büyükşehir'den yardım alınmazsa istenilen yatırım olmaz.İsrafı aza indirerek sosyal yardımlar yapılabilir Bayraklıya

Yorumu oyla      4      2  
izmirli 11 Ekim 2019 Cuma 08:50

yahu akpliler nasıl yüzünüz kızarmadan her yerde konuşuyorsunuz.. adamları davul zurna suriyeye sokan sizinki, bütçe mütçe dediğinizde de ülkenin bütçesini çıkaran ortada hala konuşuyorsunuz..

Yorumu oyla      5      2  
11 Ekim 2019 Cuma 08:27

chp aynı chp. Nerede Atatürk chp si.

Yorumu oyla      2      5  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Karşıyaka Meclisi'nde neler konuşuldu?
Karşıyaka Belediye Meclisi Ekim Ayı ikinci oturumu gerçekleştirildi. Toplantıda ...
Konak meclisinde bütçe oylandı: AK Parti’den de istifa!
Konak Belediyesi’nin 2020 yılı tahmini bütçesinin 476 milyon TL olduğu ...
Kent A.Ş'den 'danışman' ve 'maaş' açıklaması!
Foça Belediye Meclis Üyesi Hakan Barçın'ın Karşıyaka Belediyesi şirketi ...
 
Torbalı'da balıkçı tezgahları denetlendi
Torbalı Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne ...
Balçova'da şiddete karşı kermes
Balçovalı Kadınlar son zamanlarda artan kadına yönelik şiddet olaylarına ...
Başkan Oran muhtarlara projelerini anlattı: Çeşme’nin 30 yılını planlıyoruz
Muhtarlar ile bir araya gelen Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, “Çeşme ...
 
Başkanlardan Bornova'da zirve
Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, Bornova'daki sanayi siteleri ...
Büyükşehir açıkladı: 10 Ekim Katliamı anısına anıt yapılacak
İzmir Büyükşehir Belediyesi,  10 Ekim 2015 tarihinde 'Emek, Barış ve Demokrasi ...
Derneklerden Başkan Selvitopu'na plaketli teşekkür
Karabağlar Amatör Futbol Kulüpleri Derneği, spora ve sporcuya yaptığı ...
 
Serdar DEĞİRMENCİ
Serdar DEĞİRMENCİ
Torbadan başkan çıkmaz
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Vur… Dağıt… Unut!
Fatih YAPAR
Fatih YAPAR
Pirus zaferi!
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Haydi herkes aşıya!
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Ata'nın tarım politikası ışığında tarımsal kooperatifçilik
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
İzmir'in korona röntgeni
Kemal ANADOL
Kemal ANADOL
Mücbir Sebep!
Metin ÖNEY
Metin ÖNEY
Reformlar
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Bir hayat kaç defa çalınır?
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Reform ve devrim
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva