HABERLER>YEREL YÖNETİMLER
4 Nisan 2018 Çarşamba - 11:13

Başkan Pekdaş’tan 4 yılın özeti: Çelme takmaya çalışanlar oldu, polemiğe zamanımız yoktu!

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri’nde göreve geldiği günden bugüne hayata geçirdiği çalışmaları anlatırken, “Çelme takmaya çalışanlar oldu biz yürüme kararlılığındaydık. Bizim polemiğe ayıracak vaktimiz yoktu” dedi.

Başkan Pekdaş’tan 4 yılın özeti: Çelme takmaya çalışanlar oldu, polemiğe zamanımız yoktu!

Mehmet İŞLER /EGEDESONSÖZ- Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, görevde olduğu 4 yılda ilçesinde gerçekleştirdiği proje, yatırım ve faaliyetleri anlattı.

Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleşen basın buluşmasında Belediye Başkanı Pekdaş ve belediyenin icraatlarını içeren bir video gösterimi yapıldı.

YEREL YÖNETİMLER DEMOKRASİDEN UZAKLAŞTI
Başkan Pekdaş yaptığı konuşmada tamamlanan ve sürdürülen çalışmalara ilişkin bilgi verdi. Pekdaş, “Yaptıklarımızın bir kısmı vardı bu filmde. Hepsini tekrar tekrar anlatmak istemiyorum. Bugün başka şeylerden söz etmek istiyorum.  Benim 4 yıl önce Konak Belediye Başkanı olarak göreve başladığım tarih başka bir şeyi de barındırıyor. Türkiye’de cumhuriyetin belediye kanunu 3 Nisan’da kabul edildi. Türkiye’nin gördüğü en iyi yerel yönetim yasalarından biriydi o. Daha sonra bütünşehir ve büyükşehir yasaları çıktı. Yerel yönetimler demokrasiden uzaklaştı. Oysa biz biliyoruz ki yerel yönetimlerin güçlenmesiyle demokrasi gelir” dedi.

HATA PAYLARINDAN BİRİ OLMA ONURUNU YAŞIYORUM
“Cumhuriyet bir kadın devrimi olarak kuruldu, hukuk devrimi olarak güçlendi ve var oldu” diyen Pekdaş, kadınların temsili noktasında önemli rakamlar verdi. Pekdaş, “Cumhuriyet kadınlara tüm dünyadan önce seçme ve seçilme hakkını vermişti. Geldiğimiz durum nedir? 31 bin belediye başkanı seçmişiz. 119 tanesi kadın. Biz kadınlar olarak yokluğumuzu temsil etmişiz yerel yönetimlerde. Bu oranları ilk gördüğümde olamaz dedim. İstatistikte küçük bir pay hata payı olarak gösterilir. Kadınlar yerel yönetimlerde hata payı olarak temsil ediliyor. O hata paylarından biri olma onurunu da yaşıyorum. Kadınlara, kız çocuklarına daha fazla yatırım yapılmasını sağlamak ve görünür olmasını sağlamaktır görevimiz” diye konuştu.

KAMUCU BİR BELEDİYE BAŞKANIYIM
Pekdaş, “Kadına şiddetin artmasıyla ilgili çok yüksek rakamlar veriyor. Bununla kadının görünmezliğinin bir ilişkisi olduğunu düşünüyorum. Karar organlarında ne kadar az yer verirseniz kadın görünür olmazsa kadına yönelik şiddet artar. Cumhuriyet mutlu bir ülke yaratmak için kadının görünür olmasının, eşit yurttaş olarak sorumluluk almasının gereğine inanmıştı. Bunun devamını getirmek bizim görevimiz. Benim yerel yönetici olarak sorumluluklarım sadece hizmet etmek değil. Bu bilinç ve anlayışın yerleşmesi için çalışmak.  Bu nedenle merkezlerimizin sayısını 22’den 46’ya çıkardık. Kamucu bir belediye başkanıyım. Fırsat eşitliği, yaşamda eşitlik için kamusal hizmetin var olması gerekir” açıklamasında bulundu.

YOLUMUZ UZUN VE MEŞAKKATLİ BİR YOL
Pekdaş hizmetlere yönelik konuşurken, “Dezavantajlı olarak yaşayanların imkanlara ulaşma kapasiteleri düşük olan hemşerilerimin, eşitsizliğini kaldırmak bizim görevlerimiz arasındaydı. Kurslara, etüt merkezilerine gelmelerini, evinde yemek pişmeyenlere yemek götürmek, bakımlarını yapmak, hastaneye ulaştırmak bizim görevimizdi. Bu anlayışla tasarrufta bulunduk. 16 milyonun üzerinde tasarrufta bulunduk. Kamulaştırmalar yaptık. 30 milyon üzerinde kamulaştırma yaptık. Restorasyonlar yaptık. İş araçlarımızı yeniledik. Yaklaşık 10 milyonluk araç aldık. Kentin kalkınması için tasarruf ettik. Kendi imkanlarıyla hizmet veren, hemşerilerine ulaşan durumda olmamızı sağlamak istedik. Kentte bir arada yaşıyoruz. Kadim bir kentte yaşıyoruz. Bu kimliğin içselleştirilmesini sağlamak durumundaydık. Kent tarih birimi kurduk. Göreve geldiğimiz yıldan itibaren ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerini haftada bir gün kent gezileriyle buluşturuyoruz. Kadifekale’ye gidilmez diye şehir efsaneleri vardı. Bu da kentin merkezinden hemşerilerimizin uzaklaşmasını sağlıyordu. Bu kent gezileriyle, öğrensinler, sevsinler, kendine ait hissettikleri bu mekanları korusunlar istedik. Kent kimliğini oluşturan bu değerleri korumak ve canlandırmak istedik. Artık günümüzde korumak yetmiyor, canlandırmak da olması lazım. Bu tarihsel mekanlara tanımlar ve yeni fonksiyonlar da yüklüyoruz. Birlikte karar veriyoruz. Uzun bir yol, meşakkatli bir yol. Biz kentin hem dezavantajlı bölgelerini kalkındırmak, onların kendilerini bu kente ait hissetmelerini sağlamak hem de bu kentin zaman içinde biriktirdiği sanat aşkını devam ettirmek durumundaydık. Hem niteliği korumak hem de o niteliğe katkı sağlamasını sağlamak durumundaydık” ifadelerini kullandı.

ÇELME TAKMAYA ÇALIŞANLAR OLDU, POLEMİĞE AYIRACAK VAKTİMİZ YOKTU
Görevde olduğu yıllarda Türkiye’nin içinde bulunduğu süreci özetleyen Pekdaş, “Çelme takmaya çalışanlar oldu biz yürüme kararlılığındaydık. Bizim polemiğe ayıracak vaktimiz yoktu. Çok zor bir bölgeydi. Bütün çalışmalara vatandaşlarımızı da dahil ettik. Çalışmanın verdiği özgüvenle her yere ulaştık. Türkiye’nin siyasi çalkantılar geçirdiği bir dönem oldu. 4 yıl boyunca neler oldu? Seçildik geldik. Türkiye cumhurbaşkanını ilk defa halkın oyuyla seçti. Büyük bir seçime girdik. 2015’te iki genel seçim geçirdik. O iki seçimin arasında Türkiye koalisyon sürecine girmişti.  Erken seçim kararı alındı. Türkiye büyük sıkıntılar yaşadı. Arkasından bir darbe girişimi ve girdiğimiz OHAL rejimi. Hala OHAL ve KHK’larla yönetiliyoruz. Türkiye bir yandan torba kanunlarla yönetilirken KHK ile yönetilen bir ülke haline geldi. Bu sürecin getirdiği pek çok sıkıntıyla karşı karşıya kaldık. Arkasından parlamentoyu işlevsiz kılan anayasa referandumu. 4 yılda kendi seçimimizle birlikte 5 büyük seçim yaşadı. Ulusal gündemin bu kadar ağır olduğu dönemde yerel de unutuldu. Yerelin unutulduğu zamanlar tehlikeli zamanlardır. Demokrasinin unutulduğu zamanlardır. Kültür ve sanatın çoğaltılma zamanıydı. İnsanın insana bizim bize iyi gelmemiz zamanıydı. Herkesin gözü İzmir’deydi. Bunları gerçekleştirdik. Doğru bildiğimiz şeyi söylemek, yanlışa yanlış demek sorumluluğumuzdu. Ben sözünü söyleyen bir belediye başkanı oldum. Duruşumu, düşüncelerimi hemşerilerimle paylaştım. Bu benim için bir görevdir. Siyasi bir yerel yöneticinin böyle bir görevi vardır. Ama hemşerilerimizin bir kısmını dışlamak için yapmadım. Görüşümü söyledim ama bütün hemşerilerimizi kucakladık. Herkesin kendini savunma hakkı var. Türkiye’nin kutuplaşmaya değil, kucaklaşmaya ihtiyacı var dedik. Kimlikli bir dil oluşturma amacındaydık. Yaptığımız eksikler var. Yetemediklerimiz var. Hemşerilerimizden öğreniyoruz. Medyanın gücünü çok önemsiyorum. Demokrasilerde dördüncü güç olan medyanın bağımsız olması çok önemli. Büyüyen kentlerde ve küreselleşen dünyada birebir ilişki mümkün değil. Bizleri insanlarla buluşturan medyadır. Şehir ve kent tartışmaları var. İzmir nedir? Şehir eski, kent yeniye yöneliktir. İzmir hem şehir hem de kimliğini koruyan bir kenttir. Yaşayan şehre güç vermemiz, yerelde kalkınmanın halkası olmamız ve mutlu insanların yaşamını mutlu devam ettirmesi önemliydi. Bu çok önemli” dedi.

OTOPARK SORUNU ÇÖZÜLDÜYSE ORAYA YAPILAN STADI ÖNEMSİYORUZ
Geçmiş dönemde Konak Belediyesi olarak ruhsat izni vermedikleri Alsancak Stadı’na ve gerekli onayı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın vermesiyle ilgili konuşan Pekdaş, “Alsancak Stadı’nın ruhsatı birkaç güç önce bakanlık tarafından kesilmiş. Tapuda sisteme düşmedi. Biz Alsancak’ta stat yapılması için mücadele verdik. Alsancak Stadı kentin kimliğidir. Oraya o stat yapılmalı dedik. Bizim imar yönetmeliğine göre ruhsat vermemizin şartlarını taşımıyordu. Her 30 koltuk için bir otoparkın olması gerekiyor. 400’ün üzerinde otoparkın mutlaka projede gösterilmesi gerekirdi. Biz bu nedenle projenin değerlendirmeye alınamadığını bildiren yazı gönderdik. Otoparkın yapılmış olması gerekiyordu. Göztepe Stadı’nın aynı arazi yapısı üzerinde olduğunu 700 küsur otoparkın yer altına projelendirildiğini ifade ettim. O tarihlerde hem Aziz Başkan hem ben biz bunu değerlendiremiyoruz, yönetmeliğe aykırı dedik. Ama buraya stat yapılmasını istiyoruz dedik.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ruhsat verirse dava etmeyeceğiz dedik. Tapu kayıtlarına baktığımda Milli Emlak tarafından bir şerh konulduğunu gördüm. Alsancak Stadı’nın yanındaki alan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi parseli üzerine. Sanıyoruz ki oraya bir otopark yeri ayrıldı. O otopark stadyumla ilişkilendirildi. Bu yapıldıysa otopark sorunu çözülmüş demektir. Bu nedenle biz orada yapılan stadyumu önemsiyoruz” yorumunu yaptı.

İÇİMDE KALAN İŞLERDEN BİRİ OLDU!
Yeni hizmet binasının yapılamamasından dolayı eksiklik duyduğunu söyleyen Pekdaş, “İçimde kalan işlerden biri yeni hizmet binasını Yenişehir pazaryerinin oraya yapamamamızdır. Ulusal çapta bir yarışma düzenledik. Eser belli oldu. Kazmayı da vurmak istiyordum. Orada bir benzinlik var. Artık şehir içinde benzinlikler olmuyor. Dava açtık. Yargı sürecinin uzamasından dolayı tahliyenin gerçekleşmemesi ve kazmanın vurulamaması içimde kalan bir şey” açıklamasında bulundu.

YENİDEN ADAY OLMAYI DÜŞÜNÜYORUM
Pekdaş 2019 yılında yeniden aday olmak istediğini net bir şekilde ifade etti. Pekdaş, “Bu kararı örgütümle vereceğim. Ben yeniden aday olmayı düşünüyorum” dedi.

 
MHP İzmir'den Türkeş'in vefatının yıl dönümü için mesaj
 
Urla açıklarında nefes kesen operasyon!
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Üreten kadınlardan Başkan Selvitopu’na teşekkür
Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu’na, Limontepe Semt Merkezi’nin ...
İskeçeli Türkler’den Başkan Bakıcı’ya ziyaret
Batı Trakya’da yaşayan Türkler Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel ...
Vatandaş istedi... Bornova'nın yeni merkezi için geri sayım
Atatürk Mahallesi’nde Sırrı Aydoğan Kültür Merkezi’ni ve Pınarbaşı Kültür ...
 
Otobüslerde 'gittiğin kadar öde' dönemi başladı: Sıra diğer ilçelerde...
İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü, “Gittiğin kadar öde” ...
Kılıçdaroğlu'dan Balçova'ya övgü: Sizi başarılı buluyorum
Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya ilçe yönetimi ile birlikte ...
Bayındır’da ev pansiyonculuğu sertifikaları verildi
Bayındır Belediyesi, Yahya Kerim Onart Kültür Merkezi’nde ‘‘Ev Pansiyonculuğu ...
 
Ödemişli kadınlara özel spor hizmeti
Ödemiş Belediyesi tarafından Türkmen Mahallesinde düzenlenen kadınlara ...
Bergama'da o mahalleye yeni meydan
Merkez ve kırsal mahallelerde çalışmalarını sürdüren Bergama Belediyesi ...
186 kent listede: İzmir'in 'en insani' ilçesi belli oldu!
İnsani Gelişme Endeksi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından ...
 
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Adam
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Foks ölünce ne çok üzülmüştü!
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Gıda Günü: Eylemlerimiz geleceğimizdir
Ayda ÖZEREN
Ayda ÖZEREN
Gizli şahit susmayan yargıç
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Sanayi devrimi sonlanırken
Cumhur BULUT
Cumhur BULUT
Sayın Valimiz Yavuz Selim Köşger Beyefendi’ye açık mektup
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
Bu hatalar CHP'nin kaderi mi?
Melek ERYAZICI
Melek ERYAZICI
Toplumsal cinsiyet eşit(siz)liği
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
İklim krizinde payı olan endüstriyel tarıma seçenekler ne?
Harun ÖZDEMİR
Harun ÖZDEMİR
Sahici olmak
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva