HABERLER>YEREL YÖNETİMLER
21 Ocak 2020 Salı - 16:05

Başkan Kayalar’dan çöp açıklaması: Ucuz kasaba siyaseti yapıyorlar!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Menderes’te yapacağı katı atık bertaraf tesisiyle ilgili açıklama geldi. Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, ÇED sürecinin kendileri için rehber olacağını söyledi. Projeye karşı çıkan AK Partilileri “kasaba siyaseti” yapmakla suçlayan Kayalar, “Ailemi bile bir kenara bırakıp Menderes’i düşünüyorum. İlçemin aleyhine olacak hiçbir şeyin altına imza atmam. Tunç başkan da bilimsel raporlar olumsuz gelirse projeyi hayata geçirmeyecek” dedi.

Başkan Kayalar’dan çöp açıklaması: Ucuz kasaba siyaseti yapıyorlar!

EGEDESONSÖZ- İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentin güneyinde yapmayı planladığı Katı Atık Bertaraf Tesisi Projesi ile ilgili çalışmaları sürüyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yer tahsisi alarak projenin startını veren Büyükşehir, meclis kararıyla ihale yapmak için yola çıkmıştı.  Karabağlar, Buca, Menderes, Gaziemir, Balçova ve Narlıdere ilçelerinin çöplerinin getirileceği yeni tesis için belirlenen Çakaltepe-Gölova Mevkii’nde projeye karşı çıkan köylüler ise eylem yapmıştı. AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya, Eski Belediye Başkanı Bülent Soylu, AK Parti İlçe Başkanı Süleyman Artcı ve Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal da Menderes’in çöplük haline getirileceğini iddia ederken belediye başkanını ise ilçeye sahip çıkmamakla suçlamıştı.

Menderes’in CHP’li Belediye Başkanı Mustafa Kayalar SONSÖZ TV’de canlı yayına katılarak Gazeteci Fatih Yapar ve Aslı Eren’in sorularını yanıtladı. Kayalar, “Bu proje 2013’te gündeme gelen projeyle aynı değil.  Daha önce Çakaltepe’de yapılmak istendi ama bir önceki belediye başkanı (Bülent Soylu) oraya hayvan barınağı yaptı. Engel olmak için bunu yaptı. Büyükşehir 4 bölgede katı atık bertaraf tesisleri yapmak için çalışmalara başladı.  Ödemiş, Urla, Bergama ve Menderes seçildi. Menderes’teki tesisin yerinin tahsis iznini de AKP’li Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli verdi. Onayını onlar verdiler” dedi.

AİLEM MENDERES’TE YAŞIYOR!
Yapılacak tesis hakkında bilgiler de veren Kayalar, ilçeye etkisi hakkında da açıklamalarda bulundu. Kayalar, “Ben Menderes’in zararına olacak her şeyin karşısındayım. Üzerimizdeki apoleti çıkartır, bir vatandaş gibi davranırız. Ben ailem, çocuklarım yani hepimiz Menderes’te yaşıyoruz. Burası bizim vatanımız. Kayınvalidem, eşimin kuzenleri, dayıları Çakaltepe’de yaşıyor. Bu yüzden önce ‘karşıdan bakalım inceleyelim’ dedik ve şu ana kadar hiç açıklama yapmadık. Olayları inceledik, şimdi değerlendirmeler yapıyoruz” diye konuştu.

GÜZERGAHI ANLATTI
Başkan Kayalar ayrıca, “Bu alan Menderes’e 17 km uzaklıkta Selçuk’a daha yakın. Bu tesis ‘şu an yapılacak’ diye bir şey yok. Daha ÇED raporu süreci var. ÇED süreci olumsuz çıkarsa Tunç başkan da söyledi kesinlikle olmayacak.  Tahtalı barajına 9 km ötede ve zararı yok. Burada çöp olmayacak, burası kapalı bir tesis katı atıkların işlenmesi söz kokusu. Koku sinek pislik gibi bir şey söz konusu değil. Tamamen kapalı olan bu tesis yurt dışında şehir içlerine yapılıyor. Ben bizzat gördüm, baktım. Örnekleri Avrupa’da var. Burası vahşi depolama alanı değildir. İleriki yıllarda bu tesisin değeri daha net anlaşılacak. İnsanların aklına sadece çöp geliyor. Bu tesis İzmir’in ve Menderesin çöp sorununu ortadan kaldıracak bir tesis olacak. İzmir’in yarısının çöpü bu tesiste bertaraf edilecek. Normal çöp araçları buraya gelmeyecek. Buca Gediz ve Kısık’ta aktarma alanları var. Bu istasyonlardan tamamen kapalı sızdırmayan çöp atıklar gelecek. Önemli olan alternatif yollar bulunmasıdır. Bizim bir kaç alternatif planımız var. Onları da Büyükşehir Belediyesi’ne sunduk ve bunlar üstünde duruyoruz. Torbalı Özbek Köyü’nden geçen ve taş ocaklarının kullandığı bir yol güzergahı var. Menderes’in içinden, yollardan, sokaklardan çöp arabaları geçmeyecek. Tamamen otoban bağlantılı bir güzergah olacak” ifadelerini kullandı.  

UCUZ SİYASET YAPIYORLAR
Kayalar, “Tesis şu anda Almanya’da bulunan bir tesis gibi çalışacak.  Tamamen kapalı ve çöple alakası olmayacak. Burada çöpten elektrik üretilecek ve biz tesisin çevresine sera yapmayı düşünüyoruz. Bunları köylülere vererek istihdam saylayacağız. İşçiler çevre köylerden istihdam edilecek. Biz ‘sera yapacağız’ diyoruz onlar ‘tarıma zarar’ verir diyor. Tarıma zarar verse sera nasıl olabilir. Bana karşı yapılan açıklamalar ucuz siyasettir. Vatandaşın aklıyla dalga geçiyorlar Zaten kendi bakanları buna olur vermiş. İnsanların sosyal medyada aklı karıştırılmaya çalışılıyor. Bu zaten bir çöplük olsa en başta ben karşıya çıkarım. Şu an süreç ÇED raporunda. Bu raporda tarıma çevreye zararlı çıkarsa bu projeyi biz kendimiz iptal edeceğiz. Ama bu raporu da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verecek. Gerçekten bu proje kötüyse onay vermesinler yapılmasın. Başka bir fikirleri varsa anlatsınlar bakalım biz de onları yapalım. İnsanlar başka ülkelerden gelir olsun diye çöpleri parayla alıyor. Biz bu tesisle ekonomiye kar da sağlayacağız.  Biz Menderes olarak 8 Kasım’dan beri bu projeyi araştırıyoruz. En önemli şey yer seçimidir. Kimse kendi bölgesine yapılsın istemiyor. Çıkıp da ‘bunu ilçemize istemiyoruz’ demek çok basit. Fakat bu önemli bir konu. İnsanlar kötü örneklerle besleniyor. İlk başta belediye başkanımız geldi ve meclis üyelerine anlattı. Daha sonra muhtarlarımıza ve STK’ları buralarda gezdireceğiz. İsteyende var istemeyen de var ama anlattıkça fikirler değişir. Seçimden önce Büyükşehir adayı Nihat Zeybekci İzmir’de en çok çöp konusunda propaganda yaptı. Çıkıp ‘siz yapamıyorsunuz, biz AK Partililer olarak yaptık’ dediler. Cumhurbaşkanımız bile sayılar verip ‘niye İzmir yapamıyor’ dedi. Şimdi biz yapmaya kalkınca neden ‘çöp yapılıyor’ diyorlar. Bunu anlamak da zor.  Menderes’e zarar getiren hiçbir şeyin altına imza atmam” diye konuştu.

MENDERES’İ ÇOK SEVİYORLARSA…
AK Partili isimlere de tepki gösteren Kayalar, “Ataköy, Çileme, Özdere’de açılmak istenen onlarca taş ocağı var. Muhtarlarımızı ve milletvekillerimizi alarak eylemlere katıldık. Tepkiler gösterdik. Bir tane AK Partili oraya niye gelmedi? Neden taş ocaklarına tepki göstermiyorlar? Bu kadar çok Menderes’i seviyorlarsa, düşünüyorlarsa niye gelmiyorlar. Bu durum da Menderes halkının takdiridir” dedi.

SÜRECİ İZLEMEK İSTEDİK!
Başkan Kayalar, İzmir Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısına katılmaması ve CHP’li Menderes Meclis üyelerinin de toplantıda bulunmaması konusuna açıklık getirdi. Kayalar, “Süreci çok yakından takip etmek istedik. Konu meclise biraz çabuk geldi. Menderes’in yararına mı, zararına mı bakıyorduk. Nötr kalmak istedik. ÇED süreci zaten kararımızı belirleyecek. Bilimsel süreci izleyeceğiz. Meclis toplantısına Büyükşehir’e destek ya da karşı durmak için değil durumu görmek için katılmadık. Meclis üyelerimizle birlikte karar verdik. Kimseye tepki göstermiyoruz. Ben makine mühendisiyim. Şu anda bölgede tepkiler var ama yapılınca ‘iyi ki yapılmış’ denilecek” açıklamasında bulundu.

CHP’den belediye başkanlığı yapan eski Başkan Ergun Özgün’ün projeyi görmesi halinde fikirlerinin değişeceğine inandığını anlatan Kayalar, “Aradan 7 yıl geçmiş. O dönemki proje değil. Belki yenisini görse kararı değişir” dedi.  

Başkan Kayalar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaretinde de katı atık bertaraf tesisi konusunun gündeme geldiğini söylerken Kılıçdaroğlu’nun kendisine söylediklerini anlattı. Kayalar, “Kendisinin çok güzel tavsiyelerini aldık. Konuyu iyi takip etmemi, vatandaşa anlatmamı istedi. Projelerin önemli olduğunu söyledi. Bana ‘ucuz siyaset yapma’ dedi. Proje doğruysa, iyiyse desteklememi istedi. Proje doğruysa zaten ÇED sürecinde belli olacak” diye konuştu. 

SORUŞTURMA İZNİ VERİLMEDİ

Başkan Kayalar Menderes Belediyesi’nin mali yapısını 138 milyon TL borçla devraldığını belirtirken göreve geldiklerinden bu yana 10 milyon TL’nin üzerinde tasarruf yaptıklarını söyledi. Kayalar, “Yatırımlar yapıyoruz. Menderes sahillerinde taşeronlarda olan işletmelerimizi belediye şirketinin bünyesine alacağız. Halka ucuz ve kaliteli hizmet sunacağız. Yaz ayında tüm tesisleri kendimiz işleteceğiz. Menderes’te imar planlarıyla ilgili çalışmalara başladık. Gaziemir-Menderes arasında çalışıyoruz. Boş durmuyoruz, projelerimiz var. Bizden önceki yönetim son bir yılda yaptığı işin hiçbir bedelini ödememiş. Ben meclis üyesiydim ama bu kadar kötü manzara ile karşılaşacağımı tahmin etmiyorum. Yerel seçim öncesinde iller bankasından 13 milyon TL alarak yol, taş yapmışlar. Elektrik direklerinin bedeli, çöp poşetleri de bize kaldı. Gerçekten yapılan bir şey yok. Tamamen israf yapılmış. Hastaneyi, yolları bakanlıklar yaptı ama ‘biz yaptık’ dedi. Belediye bütçesinden bir kuruş harcama yok. Yaklaşık 53 milyon TL’lik yer satılmış. Menderes’in en güzel yerleri satılmış. Çıkıp ‘emanete sahip çıksın’ diyor. Kendisi (Bülent Soylu) emaneti yani belediyeyi kasasında nakit parayla devraldı. Bize o emaneti borçlu devraldı. Menderes’te mandalina festivali yaptık. Toplam 60 bin liraya mal oldu. Daha önce 600 bin TL’ye konserler verildi. Bize borçları kaldı. Menderes’te belediye başkanı hakkında yapılmamış ama parası ödenmiş faturalar için suç duyurusunda bulunduk. Eski başkanı savcılığa verdim fakat kaymakamlık soruşturma izni vermedi” diye konuştu.

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDERİZ

Başkan Kayalar, inşaatı uzun süre yarım kalan ve yeniden başlayan Menderes Devlet Hastanesi için emeği geçenlere teşekkür etti. Kayalar, “Hastane, Menderes’in en büyük sorunu ve talebiydi. Biz, imece usulü bir yöntem teklif ettik ama bakanlık bir süre sonra yeniden çalışmalara başladı. 2020 yılının sonuna doğru faaliyete geçecek. Biz, her alanda, her yerde Menderes’in sorunlarını gündeme getiriyoruz.” dedi.

 

 
Rus uçakları İdlib'i vurdu! 12 sivil öldü
 
Hava yolu şirketlerine virüs uyarısı
YORUMLAR
Toplam 5 yorum var, 5 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Hasan er 22 Ocak 2020 Çarşamba 13:47

Başkanım halka iyi anlatın bu halk doğrunun yanındadır

Yorumu oyla      2      2  
chp li sevket 22 Ocak 2020 Çarşamba 01:08

Mustafa Kayalar sen nötür durmuyorsun kararını vermişsin.Şimdi karşı çıkıyorlar ama yapılınca iyi ki yapılmış diyecekler diyorsun.Biz biraz geri zekalıyız da anlayamadık.Söylesene bize bizim anlamayıp ta senin anlayabildiğin nedir?MADEM BÖYLE KENDİNE VE MENDERES HALKINA BİRAZCIK SAYGIN varsa Mendereste bir halk toplantısı yap ve biz CHP'lilere ve MENDERESLİLERE BU ÇÖPÜN GÜZELLİĞİNİ ANLAT.

Yorumu oyla      2      2  
gürkan 21 Ocak 2020 Salı 18:42

Her zaman olduğu gibi bu proje yaptırılmaz. Seçim zamanı da "İzmir kokuyor" denir. Aynı film yıllardır vizyonda.

Yorumu oyla      4      5  
Köylü 21 Ocak 2020 Salı 16:31

Bir şey soracamda bu kadar büyük bir tesis yapılacak. Gelen çöpler ayrıştırılacak bu tesiste kullanılan su nereye gidecek. Buhar olup uçacak mı. İkinciside kapalı tırlarla gelecek diyorsunuz da o kapalı tırlardanda çok gördük biz itfaiye arabası gibi arkasından akıta akıta giden. Ve öyle bir anlattınki yol güzergahını sanırsın ki gelen Tırlar havadan inecek çöpün üstüne. Delikanlı Ergün ve Bülent Başkan gibi karşı çıksaydın ya ama nerde sende o yürek. İstemiyoruz kardeşim tesis (çöplük) gidin başka çöplükte ötün

Yorumu oyla      6      12  
Göçmen 21 Ocak 2020 Salı 16:18

Koskoca belediye başkanı açıklamalarına bak! Çıkacaksan başkanı olduğun ilçeyle ilgili fikrini mecliste dile getireceksin meclise katılmamak kaçma nedir?

Yorumu oyla      5      11  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Fuar İzmir’de büyük buluşma
IF Wedding Fashion İzmir – 14. Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı ...
Ödemiş Belediyesi yaylalardaki sevimli dostları unutmadı
Ödemiş Belediyesi, kış mevsiminin en soğuk günlerinde yüksek rakımlı mahallelerdeki ...
Bornovalı çocukların konser keyfi
Bornovalı çocuklar Bornova Belediyesi’nin yarıyıl tatili etkinlikleri ...
 
Harmandalı biyogaz tesisi ziyarete açıldı
İzmir Çiğli’de iki ay önce hizmete alınan Harmandalı Düzenli Atık Depolama ...
Antik Smyrna Agorası’na yeni ve modern giriş yeri!
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Antik Smyrna Agorası'na ulaşımı kolaylaştırmak ...
Torbalı Belediyesi işsizliğe savaş açtı!
Torbalı’da hem işsizliği hem de sanayi kuruluşları ile diğer meslek dallarında ...
 
Başkan Gümrükçü projeleri tek tek açıkladı: İşte 2020 model Çiğli!
Çiğli Belediye Başkanı Gümrükçü, yeni yılın içinde ilçesinde gerçekleşecek ...
Bornova'da yeşil seferberlik
Bornova Belediyesi daha yeşil kent yaratma hedefiyle ilçenin dört bir ...
Karşıyaka'da yabancı gençlerden gönüllü eğitim
Karşıyaka Belediyesi ve dünyanın en büyük gençlik organizasyonu AIESEC, ...
 
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Yazar, kendi çaresizliğini yazamaz
Harun ÖZDEMİR
Harun ÖZDEMİR
CHP’nin geleceği
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Tabuları yıkmanın putları kırmanın zamanıdır
Erkan SEVİNÇ
Erkan SEVİNÇ
Seni leylekler getirdi yavrum!
Kemal ARI
Kemal ARI
Akla ziyan işler
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
Trafik kurallarına uymak çok mu zor?
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Büyükler küçükleri yutacak!
Dr. Berna BRIDGE
Dr. Berna BRIDGE
Yüzyılların Kapanmayan Yarası: Sömürgecilik ve Irkçılık
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Şaşırmak
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Ayasofya siyasetin neresinde?
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva