HABERLER>YEREL YÖNETİMLER
17 Temmuz 2019 Çarşamba - 11:17

Başkan Gümrükçü’den 100 gün raporu: Yüzde 63’ü yüzde 70 yaptık!

Çiğli Belediye Başkanı Gümrükçü, seçilmesinin ardından ilk 100 günlük sürede hayata geçirilen yeniliklere dair konuştu. 31 Mart’ta aldığı yüzde 63’lük oya dair açıklamalarda bulunan Gümrükçü, “Çiğlililerle birlikte hayal kurmak istiyoruz. Buna uygun belediye yaratmak istiyoruz. Bazen sancılı oluyor. Bazen birinin ayağına basıyoruz. Biz çok kararlıyız. Bu kentin kaderini değiştireceğiz, İzmir’in kalbi Çiğli’de atacak. Biz yüzde 62-63’le seçimi aldık. Bugün geldiğimiz noktada gördüğümüz yüzde 63, yüzde 70’e dayanmış durumda” dedi. 

Başkan Gümrükçü’den 100 gün raporu: Yüzde 63’ü yüzde 70 yaptık!

Mehmet İŞLER /EGEDESONSÖZ- Çiğli Belediyesi’nin Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Başkanı Utku Gümrükçü, 31 Mart yerel seçimlerinde göreve gelmesinin ardından geçen 100 günü değerlendirdi. 
Başkan Yardımcıları Ali Rıza Koçer ve Barbaros Kiriş’in de katıldığı toplantıda konuşan Başkan Gümrükçü açıklamalarda bulundu.  8 Nisan’da mazbatasını alan ve resmen göreve başlayan Gümrükçü, ‘Yüzleri Gülümseten 100 Gün’ adı altında yapılan sunumda detaylı bilgiler verdi. 

BU ÇALIŞMAYI BÜTÜN BELEDİYE BAŞKANLARIMIZA ÖNERİYORUM
Gümrükçü, “Çiğli’nin önüne dönüşüm vizyonu koyacağımızı söylemiştik. Hizmeti daha iyi üretebilmek için belediyenin kendisini değiştirmesi gerektiğini düşündük ve kurumsal dönüşümle işe başladık. Bir kan değişimi yaşadık. Yaş ortalamasını 45’e düşürdük, kadın müdür sayısında yüzde 100 artış sağladık. Belediyede yeni birimler kurduk, buralara yeni müdürlükler ekleyeceğiz. Seyyar makam uygulamasını başlattık. Mahalle toplantılarına masamızı alarak gidiyoruz. Çiğli’nin yarısına geldik. Başkan yardımcılarımızı mahalle çalıştaylarına gönderdik. Bu çalışmalar mahalle meclislerinin altyapısı oluyor. 06:00 itibariyle mahalle muhtarlarını yanımıza alarak tespitlerde bulunuyoruz. Bütün belediye başkanlarımıza bu çalışmayı öneriyoruz” dedi. 

KATILIMCI DEMOKRASİYİ UYGULUYORUZ
“Katılımcı demokrasi anlayışıyla hareket ediyoruz” diyerek sözlerini sürdüren Gümrükçü, “Muhtarlıklara sandık kurduk. Vatandaşlar önceliklerine göre oy kullanıyor. Bu katılımcı uygulamalar 5 yıl boyunca devam edecek. Avrupa Birliği’nin yerel demokrasi uygulamasını kendimize rehber edindik ve başvuru yaptık. Bu anlamda Ege Bölgesi’ndeki tek, Türkiye’de de 2 ya da 3 belediyeden biriyiz. Sürdürülebilir kentsel gelişim protokolünü imzaladık” açıklamasında bulundu. 

ÇOCUKLAR VE GENÇLER İÇİN NELER YAPILDI?
Kültür, eğitim ve spor hizmetlerine ayrı bir parantez açan Gümrükçü, “Bine yakın genç arkadaşımızı doğal yaşam parkıyla buluşturduk. Sivas Madımak Oteli’nde gerçekleşen acı olayı kapsamlı bir programla andık. Okullarımıza satranç takımı hediye ettik. Ücretsiz resim kursları açtık ve açmaya devam edeceğiz. Belediyenin eğitim merkezi ÇİBEM’in kapasitesini arttırmak için çalışma başlattık. Bu yıl için yüzde 30’luk bir artış olacak. Önümüzdeki yıl devam edecek. Çiğli’de bir üniversite var. İlk, orta dereceli okullar ve ana okullar var. Bu okulların yöneticileriyle bir araya geldik ve ‘Çiğli’yi nasıl öncü kent yaparız?’ noktasında görüş alışverişinde bulunduk. HABİTAT Derneği ile bir protokol imzaladık. İlk defa tenis, yüzme kursları açtık” dedi.

ŞEHİT VE ENGELLİ AİLELERİNE KATI ATIK BEDELLERİNDE İNDİRİMLER!
Sosyal projelere değinen Gümrükçü, “Şehit ve engelli ailelerine katı atık bedelinde indirim uygulama kararı aldık. 150 şehit ailesine yüzde 100, 3 bin 103 engelli ailesine yüzde 50’lik indirim sağlayacağız. Meclise geldi, kararı alındı. Yeni süreçte uygulayacağız. 250 memurla toplu iş sözleşmesi imzaladık. 2019 kriz yılı, bundan sonra da Türkiye zorluklarla devam edecek. Bir şekilde yaptığımız işlerle hane halkı gelirini yükseltmek istiyoruz. ‘Kadın her yaşta güzeldir’ uygulaması başlattık. Huzurevlerinde yalnız yaşayanlara ulaşan kadınlarımız var. Yaşlıların evlerini temizliyoruz. Ev bakım hizmetleri sunuyoruz. Cem evleri ve camilere düzenli temizlikler yapıyoruz. Geçtiğimiz ay Homa Dalyanı’nda bir kıyı temizliği yaptık. Gediz Deltası’nın dünya mirasları listesine alınması için çalışmalar yapıyoruz. Gediz Belediyeler Birliği’ni oluşturma fikrimiz var. 5 yıl içinde Çiğli’yi İzmir’in en temiz ilçesi yapma hedefimiz var” açıklamasında bulundu.  

CAN DOSTLARLA İLGİLİ YAPILANLAR…
Gümrükçü, “Hayvan sevgisi bizim için çok önemli. Bu noktada da öncü olmak isteyen bir belediyeyiz. Pati Festivali yaptık. Çiğli Belediyesi’nde her ayın ilk Cuma günü ‘Patili Bir Gün’ adı altında bir uygulama başlattık. Personelin evcil hayvanıyla işe gelmesine müsaade ettik. Belediyede güzel bir hava yarattı. Can dostlarımız için ilçede 500 adet suluk yerleştirdik toplamda 2 bin suluk yerleştirmiş olacağız. Molozla temizliği yapıyoruz, çevre kirliliğiyle mücadele ediyoruz” dedi.  

İDDİALI ÇIKIŞ: YÜZDE 63 İLE GELDİK O OY YÜZDE 70 OLDU!
Değişim için güçlü bir kadronun kurulması gerektiğini ifade eden Gümrükçü, ayrıca seçimlerden sonra siyasi başarının da arttığını gözlemlediğini açıkladı. Gümrükçü, “Kendin için olmasa bile kentin için hedef koyman lazım. Biz bu hayalimizi Çiğlili yurttaşlarla koymak için bir irade gösteriyoruz. Yaptığımız şey Çiğlililerle beraber kentin geleceğini netleştirmek. Çiğlililerle birlikte hayal kurmak istiyoruz. Bu hayale uygun belediye organizasyonu yaratmak istiyoruz. Bazen sancılı oluyor. Bazen birinin ayağına basıyoruz. Biz çok kararlıyız. Bu kentin kaderini değiştireceğiz, İzmir’in kalbi Çiğli’de atacak. CHP’nin Çiğli’deki oyu yüzde 50-52 bandındadır. Biz yüzde 62-63’le seçimi aldık. Bugün geldiğimiz noktada gördüğümüz net bir şey var. Yüzde 63, yüzde 70’e dayanmış durumda. ‘Ben size oy vermedim ama bu çalışmalarınızdan sonra keşke seçim bir daha olsa ve size oy versem’ diyenleri gördük. Kısa sürede yakaladığımız bir sonuç bu. Önümüzdeki 5 yıl bunu kurumsallaştırmak, Utku Gümrükçü’ye değil CHP’ye kazandırmak için çalışmalarımız devam edecek.  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım planı var, 2030… 2030’da İzmir’in nüfusu 6.2 milyon olacak. Önümüzdeki 10 yılda bir buçuk katına çıkma potansiyeli var. Aynı durum Çiğli’de de var. Bugün 200 bine dayanmış bir nüfus var. Bu nüfus 500 bine ulaşabilme potansiyeline sahip. İzmir içinde göç alabilen bir ilçe… Bunu karşılayabilecek belediyecilik anlayışını oturacağız. Kentin imar planı sıkıntılarını, kentsel dönüşüm çözüm hamlelerini başlatmış olacağız. Tunç Başkan uygun görürse Güzeltepe’de kentsel dönüşüm başlıyor. Harmandalı’da bir imar problemi var. Bunu 1 yıl içinde çözeceğiz. Kıyı kesimi var. Bunu da 2 yıl içinde Çiğli’mize kazandıracağız” diye konuştu. 

BUCA METROSU GİBİ KARŞIYAKA TRAMVAYININ ÇİĞLİ’YE UZATILMASI İÇİN ONAY BEKLİYORUZ!
Yeni süreçte yapılacakları sıralayan Gümrükçü, “Çiğli’de bir sanat sokağı kurmak istiyoruz. Kooperatifleşme noktasında büyük adımlar atacağız önümüzdeki 100 günde. Çeşitli alanlarda kooperatif kuracağız, bunlardan biri de eğitim kooperatifi olacak. Yeni doğan çocuklarla ilgili ‘Hoş geldin bebek’ uygulamasını daha genişleteceğiz. Her doğan çocuk için yeni bir fidan dikeceğiz. Her evlenen çifte bir ağaç hediye edeceğiz. Kent ormanı çalışmamız olacak. Sosyal dayanışma ağını kardeş aile uygulamasıyla geliştirmek istiyoruz. Çiğli tramvayının Karşıyaka’dan uzatılmasını istiyoruz. Bakanlıkta onay bekliyor. Aynı Buca Metrosu gibi imzasını bekliyoruz ” dedi. 

SOYER İLE ETLE TIRNAK OLACAĞIZ VE ÇİĞLİ’Yİ ÖN SIRALARA TAŞIYACAĞIZ
“Kaklıç Havaalanı’nın sivil havacılığa açılmasını hükümetinizden talep ediyoruz” diyen Gümrükçü, “Bu konu bizim gündemimizde. Çalışmalarımıza devam edeceğiz. Tunç Soyer İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olmasa ben bu anlattıklarım projelerin gücünü hissedemem. Biz bugüne kadar şu an kendisinden bir şey istemedik. Ama taleplerimiz olacak. İzmir’de Tunç Soyer’in başkan olması çok büyük şanstır. Çiğli için de şanstır. Biz kendisiyle etle tırnak gibi projelere ortak katkı yapacağız. Başkanımız arka sıralara hizmet edeceğini söylüyor. Biz de Çiğli’yi ön sıralara taşıyacağız” ifadelerini kullandı. 
UTKU G�MR�K�� ALPEREN SAKİN ile ilgili görsel sonucu
ALPEREN’İN BABASININ TECRÜBESİNDEN FAYDALANMAK İSTEDİK
Geçtiğimiz yıl serviste unutularak hayatını kaybeden Alperen Sakin’in babası Serkan Sakin’in belediyede işe alınmasıyla ilgili konuşan Gümrükçü, “Ben bu konuyu gündeme getirmek istememiştim. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu Alperen’in ailesine sahip çıkılması talimatını verdi. ‘Biz ne yapabiliriz?’ diye düşündük. Bizim 26 mahallede kreş açma düşüncemiz var. Yaşadığı acı ve mahkeme süreci kendisini bu konuda maalesef uzman yapmış. Serkan Bey’in tecrübesinden faydalanalım dedik” açıklamasını yaptı.  

İLÇE BAŞKANINI BELİRLEYEN BİR BELEDİYE BAŞKANI OLMAYACAĞIM
Gümrükçü yeni süreçte örgütün işleyişine karışmayacağını ifade ederken, “Partiden güç alan ve partiye güç katan iki yapı var. Belediyenin örgütü dizayn etmesine karşıyız. Delege seçimine karışan, ilçe başkanının kim olacağını belirleyen bir belediye başkanı olmayacağım. Gerektiği noktalarda fikrimi yüzde 63 oy almış bir belediye başkanı olarak söyleme hakkım var. Ama bunları bir örgüt dizaynı noktasında değil, ‘daha iyiyi nasıl yaparız?’ şeklinde olacak. Şu ilçe başkanı, şu il başkanı olsun, şu delege seçilsin düşüncesinde olmayacağız. Adaylar seçilsin ama arkasında bir ideolojik doluluk olsun istiyoruz. Örgütle yaşayacak bir tartışımız olmayacak. Örgüt dizayn etmek hiçbir belediye başkanına yaramadı” dedi.BaÅ?kan Gümrükçüâ??den sabah teftiÅ?i

100 GÜNDE ÇİĞLİ’DE GERÇEKLEŞEN VE DİKKAT ÇEKEN BAZI ÇALIŞMALAR!
Kurumsal yapılanmada yaş ortalaması 45’e düştü, kadın müdür sayısı yüzde 100 arttı. 13 yeni hizmet birimi kuruldu. Başkanlık makamı mahallelere taşındı, muhtarlıkların yanında toplantılar yapıldı. Başkan yardımcılarıyla mahalle çalıştayları yapıldı. Şafak mesaileri kapsamında 06:00’da sokaklara çıkıldı. Muhtarlıklara kurulan sandıklarla vatandaşlara öncelikleri soruldu. Çiğli Belediyesi’nin, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Partner Kent başvurusu kabul edildi. Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Protokolü imzalandı. Homa Dalyanı temizlendi.

 
Çeşme açıklarında 39 kaçak göçmen yakalandı
 
'İzmir'in Nepali'ne neşter vuruldu!
YORUMLAR
Toplam 4 yorum var, 4 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
rasim kara 17 Temmuz 2019 Çarşamba 20:22

ancak tribünlere oyna. tek icraatin bile yok

Yorumu oyla      0      0  
örgüt 17 Temmuz 2019 Çarşamba 15:36

Helal olsun. Tüm samimiyeti ile koşturuyor.Destekleyip yardımcı olunmalı

Yorumu oyla      1      0  
ali 17 Temmuz 2019 Çarşamba 11:56

Umut verici şeyler...

Yorumu oyla      1      0  
Ataturk Mah. 17 Temmuz 2019 Çarşamba 11:30

peki mahallelerde islere ne zaman baslayacaksin Baskan? Ataturk mah.geldiniz bol bol not aldiniz ve gittiniz.Gittiginiz gunden beri civi cakilmadi.Haberin varmi ?

Yorumu oyla      1      1  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Bornova'da yıkım kararı: İmar barışı uyanıkları yandı!
Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, başvuruları 2018 yılı Haziran ...
Karşıyaka’da ‘dayanışma’ ziyaretleri
Göreve geldiği günden bu yana farklı ilçe ve şehirlerin yerel yöneticileri ...
İzmir'de gıda teröristlerine operasyon: Fırın değil mikrop yuvası!
Buca’da eski bir ekmek fırınının üretim alanındaki tablo görenlere hayrete ...
 
Bayındır'da 15 Temmuz Demokrasi Meydanı açıldı
Bayındır Kaymakamı Mehmet Ali Öztürk, Bayındır Belediye Başkanı Uğur Demirezen, ...
Karşıyaka'da Toros heyecanlı
TFF 3'üncü Lig 2'nci Grup'ta geçen sezon 8'inci haftada görev alıp Play-Off ...
Bayraklı'da değişim sürüyor: Şirketlerin başına o isim geldi
Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal belediye bürokrasisinden sonra ...
 
Bergama'da 15 Temmuz şehitleri törenlerle anıldı
15 Temmuz hain darbe girişiminin 3. yılında şehit olanlar Bergama’da düzenlenen törenlerle anıldı.
Badminton’da Madalyalar Çiğli Belediyesi’nin
11-12 Temmuz tarihlerinde Buca Afetevleri Spor Salonu’nda düzenlenen İzmir ...
Ata'nın Çeşme'ye gelişinin 93. yılı coşkuyla kutlanacak
Çeşme Belediyesi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Çeşme Ilıca’ya gelişinin ...
 
Kemal ARI
Kemal ARI
Trump'ın planı, Filistin'i tarihten silme planıdır!
Erkan SEVİNÇ
Erkan SEVİNÇ
Tarihe tanıklık etmek
Aylin AKDOĞAN
Aylin AKDOĞAN
İzmir-İN
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Sallandıkça deprem vergisi geliyor akla!
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Eski Kemeraltı- Yeni Kemeraltı
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
CHP’de kongre telaşı ya da taht oyunları!
Dr. Berna BRIDGE
Dr. Berna BRIDGE
Atatürk’ün yeni yıl hikayeleri
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Yalnız insan
Hüseyin ASLAN
Hüseyin ASLAN
Eşitlikçi toplum ekonomiyi büyütür
Abdi KARAGÖZOĞLU
Abdi KARAGÖZOĞLU
O forma yuvaya döndü Tanju abi
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva