HABERLER>YEREL YÖNETİMLER
5 Haziran 2020 Cuma - 08:52

Başkan Batur’dan ‘kesinti’ çıkışı: Artık bıçak kemiğe dayandı!

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, pandemi sürecindeki faaliyetlerini ve ‘yeni normal‘de hayata geçirecekleri projeleri anlattı. Belediyelerin maliyeye olan SSK borçlarından dolayı kesintilerinin ve belediyeye gelen gelirlerin kesilmemesi isteyen Batur,  “Artık bıçak kemiğe dayandı. Belediyelerimiz gelirlerinin artırılması noktasında, hızlı bir şekilde karar alınması gerekiyor” dedi.

Başkan Batur’dan ‘kesinti’ çıkışı: Artık bıçak kemiğe dayandı!

EGEDESONSÖZ- Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, SonSöz TV canlı yayınına katıldı ve Fatih Yapar’ın sorularını yanıtladı.

Pandemi sürecini değerlendiren Başkan Batur, sağlık çalışanlarına teşekkürlerini İletti ve “Dünya’nın etkilendiği bir süreç yaşıyoruz. Ülkemiz de bu süreçten etkilendi. Devletimiz, Sağlık Bakanımız ve diğer kurumlar, bazı kararları anında ve doğru olarak yönlendirdiler. Özellikle 65 yaş üzerindeki değerli büyüklerimizin bu süreci evlerinde geçirmesi ve 18 yaş altındaki çocuklarımızın zamanlaması çık doğruydu. Altını çizerek söylüyorum, sağlık çalışanlarımızın, diğer ülkelerle kıyas edilmeyecek şekilde, kendilerini feda edecek şekilde çalışmaları, bence bugünkü tabloyu ortaya çıkardı. Sağlıkla ilgili tüm çalışanlara teşekkür ediyor, minnetlerimizi ifade ediyoruz” dedi.

“BELEDİYELERİN HİZMET ÜRETEMEYECEK NOKTAYA GELEBİLİR”
Başkan Batur, pandemi süreci ile birlikte belediyelerin üzerindeki yüklerin arttığını ve belediyelerin devlete olan borçlarının ertelenmesi gerektiğini belirterek “Belediye kanunları, belediyelere sorumluluk verdi ancak bütçe vermedi. Maalesef hep böyle bir tablo yaşadık. Ama artık bıçak kemiğe dayandı. Belediyelerimiz gelirlerinin artırılması noktasında, hızlı bir şekilde karar alınması gerekiyor. En kısa sürede bu sorunu yetkili makamlara, üst makamlara, iletilmesi gerekiyor. Pandemi sürecinde yeni yükler bindi belediyelere. Belediyeler hizmet üretmekte zorlanır noktaya gelebilir. Özellikle ricam şu, Ekim, Kasım ayı sonuna kadar, belediyelerin maliyeye olan SSK borçlarından dolayı kesintilerinin, devlete olan borçlarının ertelenerek, en azından belediyeye gelen gelirlerin kesilmemesi çok önemli. Yüzde 40 kesinti oluyordu şimdi yüzde 50 kesildi. Talebimiz kesinlikle bu kesintilerin yapılmamasıdır. Belediyelerin nefes almaya ihtiyacı var. Belediyeler daha fazla kaynak sağlanması gerekiyor” dedi.

DEVLET “BABA”  İSE YEREL YÖNETİMLER “ANA”DIR
Pandemi sürecinde yerel yönetimlerin öneminin anlaşıldığını belirten Batur, Konak Belediyesi’nin süreçteki faaliyetlerini anlattı ve “Bu süreçte tüm belediyeler, tüm belediye başkanları, tüm yerel yönetimler bence ellerinden gelen her türlü çabayı gösterdiler. Özellikle İzmir’de Tunç Soyer önderliğinde bütün ilçe belediye başkanları, ellerinden gelen her türlü katkıyı sunacak şekilde, gerek alanda gerek yardımların yönlendirilmesinde, özellikle 65 yaş üzerindeki büyüklerimizin hizmetlerinin yerine getirilmesinde, özveriyle ve proje yarışması içerisinde oldular. Yerel yönetimlerin önemi burada anlaşıldı. Devlet “baba” ise yerel yönetimler de “ana”dır.

Yerel yönetimler insanlar için en fazla ve en çabuk ulaşılan mercilerdir. Bu süreçte de sosyal yardımların yapılmasında, tüm belediyelerimiz elinden gelen her türlü çabayı göstermiştir. Biz ihtiyacı olan her vatandaşımıza ulaşmaya çalıştık.  Biz ulaşan her türlü vatandaşımızın sorununu çözmeye çalıştık. Konak Belediyesi olarak 7 bin 500’e yakın gıda kolisi, yine ikram ve erzak olarak 25 bin 500 ikram kolisi dağıttık. Yine gıda kolisi olarak, 2 bin 350 adet esnaflara, gazilerimize, spor kulüplerine aktardık.

Şuana kadar 10 bin ton dezenfektan kullandık. Bizi arayan hastanelerimize hemen dezenfeksiyon ekiplerimizi yönlendirdik. Maske üretimi yaptık. Atölyelerimizde plastik maskeler ürettik. Şuana kadar dağıttığımız maske miktarı yaklaşık 400 bin. Pazar yerlerinde, sivil toplum örgütlerine, ihtiyaç sahibi herkese bu maskeleri dağıttık. Bu arada çocuklarımıza kitaplar, büyüklerimize Nutuk dağıttık. Dar gelirli bölgelerdeki vatandaşlarımızın bakkallara olan borçlarını ödeme konusunda yardımcı olmaya çalıştık. Kampanyamıza destek veren bütün vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. 450 vatandaşımızın bakkal hesabı kapandı. Yaklaşık 185 bin TL ödeme kaydı ile vatandaşlarımız bizlere güvendiler.

Eczanelere ilaç borcu olan vatandaşlarımız, borçlarını kapatıyoruz. Bu dayanışma ruhu olduğu müddetçe sırtımız yere gelmez. Özellikle Konak’taki hemşerilerimize teşekkür ediyorum. Kampanyalarımız devam ediyor.” İfadelerini kullandı.

“PANDEMİ SONRASI VAKİT KAYBETMEDEN PROJELERİMİZE BAŞLIYORUZ”
Salgın sonrası projelere hız vereceklerini söyleyen Başkan Batur, “Mart ayında elimizde olan ve pandemi nedeniyle ara verdiğimiz, birinci Kadriye’de sosyal tesisin yakında temelini atacağız. Eşrefpaşa Pazaryerimiz var, jandarmanın mevcut yerine pazaryeri taşınacak. Jandarma bölgesinin kamulaştırılma bedellerini ödedik bir an evvel çıkmalarını bekliyoruz. İhale süreci hazır… Ferahlı bölgesinde bir cemevi projemiz vardı. Onun da ihale süreci başladı. Çınarlı rekreasyon alanının projesi tamamlandı. Çocuklarımızın devamlı faydalanabileceği bir bilim merkezi yapıyoruz. Bunlar yılbaşında hazırladığımız projelerdi. Vakit kaybetmeden bu projelere başlıyoruz” dedi.

“BU YILA ‘KAYIP YIL’ OLARAK BAKMAK LAZIM”
Salgın sebebiyle yapılmak istenen projeleri ertelemek zorunda kaldıklarını söyleyen Batur, “Aralık ayından sonra yeni yılda, yeni bir anlayışla, projelerin ve bu gelirle ilgili yeni bir model geliştirilip hayata geçirilirse belediyeler çok daha iyi pozisyona gelir. Sabırlı olmak lazım... Bütün belediyelerimizin elinden geldiği kadar hizmet verdi bu dönemde.”

“3 AY DAHA ESNAFTAN İŞGALİYE BEDELİ ALMAYACAĞIZ”
Başkan Batur esnafa bir de müjde verdi. Salgın döneminden en çok esnafların etkilendiğinin ifade eden Batur, “Bu dönemde en fazla etkilenen kesim esnaflar oldu. 2 bin 650 esnafımızın yıllık yaklaşık 1 buçuk 2 milyon TL tutan işgaliye bedellerini almama kararı aldık. Bunu 3 ay süreyle yapmıştık ama 3 ay daha uzatmayı düşüyoruz.  Çarklar eskisi gibi dönmeye başlayana kadar esnafımızın yanında olacağız “ dedi.

“YENİ DÖNEMDE İLK OLARAK KENTSEL DÖNÜŞÜM”
Kurallar dahilinde ‘yeni normal’ sürecinin başladığının altını çizen Abdül Batur, Konak Belediyesi’nin ilk olarak kentsel dönüşüm projeleriyle faaliyete başlayacağını belirtti. Batur, “Yeni sürece Pazartesi günü başladık. Kurallara uyarak çalışmaya başladık. İlk olarak kentsek dönüşüm planlarımızı Nisan ayında hazırlamıştık, Haziran ayında meclisler toplantı yapmaya başlayacak ve biz de Gültepe planlarının Büyükşehir’den onayını bekliyoruz. Ballıkuyu ve Yeşildere bölgesini Büyükşehir planlıyor. Konak planla ilgili her hangi bir soru işareti olmayan bir planlama anlayışında. Beştepeler Bölgesi’nin 200 hektarlık alanında kensel dönüşüm projesini hazırladık. Ağustos Eylül aylarında meclis gündemine getireceğiz. UNESCO tarihi miras listesine alındı Kemeraltı Çarşısı. Bununla ilgili dün Başkan Soyer’in önderliğinde toplantı yaptık. Yol haritasını belirledik. Bu iş 3 yıl sürecek uzun bir yol. Hedefimizi bu kentin tarihi misyonunu ayağa kaldırmak” dedi.

“KEMERALTI’NIN ALTYAPI SORUNLARI KENSEL DÖNÜŞÜM İLE ÇÖZÜLECEK”
Kemeraltı’nda ana kanal çalışmasının bittiğini ve artık ara sokaklara girilmesi gerektiğini söyleyen Batur,”Kemeraltı’nda geçmiş dönemde ana kanal çalışması bitirildi. Ara sokaklardaki yağmur suyu diranajlarının da yapılması gerekiyor ve yakın zamanda bu da hayata geçirilecek. Aydınlatma noktasında da yeni projeler hazırlanıyor Büyükşehir tarafından. Yağmur konusunda yaşanan sorunlar da yakında çözüme ulaşacak. Kentsel Dönüşüm Projesi’yle kalıcı olarak bütün altyapı sorunları çözülecek. Kentsel dönüşüm teknik altyapıya uygun şekilde yapılacak.” İfadelerini kullandı.

“BİT PAZARI İÇİN YAKINDA AÇIKLAMA YAPILACAK”
Bit Pazarı’ndaki sorunlarla ilgili, Büyükşehir Belediye Başkanımızla beraber çözüm arayışı içindeyiz. Bir mekansal düzenlemeye gerçekten ihtiyaç var. Kendine özgü bir ticari yapısı oluşmuş olan ‘bit pazarı’ için, Pazar esnafımıza yaptığımız gibi, her hafta bir tezgah açabilecekleri bir model yapmayı düşünüyoruz. Yakında kamuoyuna bununla ilgili bir açıklama yapılacak.

 “300 BİN CV BİRİKTİ”
İstihdam sorununun Türkiye sorunu olduğunun altını çizen Başkan Batur, şu ifadeleri kullandı, “İstihdam işi belediyelerin bir numaralı önceliği değil maalesef. Belediyelerimizde 300 bin CV birikti. Vatandaş çaresiz. Çözüm noktası sadece belediyer değil. Bu ülkenin kara bir tablosu. Pandemiden sonra ülkemizde işsizler 8 milyon yeni işsiz eklendi. Hemen her şey rayına gireceğe de benzemiyor” dedi.

 
Bodrum'daki mermer tozu rezaleti son buldu
 
'İkinci el' uçtu: Peynir ekmek gibi araba satılıyor!
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Şiddet mağduru köpeğe Buca Belediyesi sahip çıktı
Buca Belediyesi, önceki gün Adatepe Mahallesi’nde sahibi tarafından sopayla ...
Sağlık işçilerinden Başkan Soyer'e ziyaret
TÜRK-İŞ’e bağlı Sağlık İşçileri Sendikası yöneticileri İzmir Büyükşehir ...
Bergama'da konteynır temizliğinde durmak yok
Bergama'da mobil konteynır yıkama aracıyla konteynırlar tek tek yıkanarak ...
 
Başkan Sengel: Bütün işletmeler Selluka Belgesi’ne sahip olmalı
Yeni normalleşme sürecinin başlaması sebebiyle Selçuk Belediye Başkanı ...
Çeşme Belediyesi’nden işletmelere koronavirüs eğitimi!
Çeşme Belediyesi Esnaf Odası ve Uzman Eğitim Kurumları işbirliği ile işletmelere ...
Bayındır'dan Başkan Soyer'e teşekkür ziyareti
Bayındır Ziraat Odası üyeleri ve Bayındırlı üreticiler İzmir Büyükşehir ...
 
Nar Çiçekleri Anaokulu açılıyor
Koronavirüs salgını nedeniyle bir süredir kapalı olan Narlıdere Belediyesi’ne ...
İzmir’in meşe ormanları yeniden yeşeriyor
Orman İzmir Kampanyası kapsamında İzmirli çocukların ektiği meşe palamudu ...
Karabağlar’da dört bir yanda dezenfeksiyon
Karabağlar Belediyesi koronavirüs salgınına karşı yoğun ve sistemli mücadelesini, ...
 
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
Önce insan, sonra doktor!
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Varoluşunun kontrolünü elinde tutabilen kadınlar…
Fatih YAPAR
Fatih YAPAR
O fotoğrafın arka planı!
Harun ÖZDEMİR
Harun ÖZDEMİR
CHP’nin misyonu
Aylin AKDOĞAN
Aylin AKDOĞAN
İzmir-İN
Erkan SEVİNÇ
Erkan SEVİNÇ
Altını çiziyorum aptalca!
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
İzmirli deniz yolculuğunu acaba ne kadar seviyor?
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Nasıl isterseniz öyle olsun
Rifat ÖZER
Rifat ÖZER
Bilmeden bilmek!
Engin ÖNEN
Engin ÖNEN
Ne olacak bu  Devlet’in hali?
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva