HABERLER>POLİTİKA
24 Ekim 2020 Cumartesi - 11:37

AK Parti’den Başkan Sandal’a 550 gün eleştirisi: Halaydaki maharetini hizmette de göstersin!

Bayraklı Belediyesi'nin geçen döneme oranla daha fazla borçlandığını ifade eden AK Parti Bayraklı İlçe Başkanı Halil Polat "2019 yılı kesin hesabına göre 176 bilyon 210 bin 872,00 TL olan Belediye borcunun 238 milyon 789bin 814,00 TL ye çıkardığını üzülerek ifade etmek istiyoruz. Yani Bayraklı Belediyesinin yüzde 21 oranında daha fazla borçlandığını 2019 yılı kesin hesap verilerinden anlıyoruz" dedi. Muhtarlar Günü’nde Başkan Sandal’ın çektiği halay üzerinden gönderme yapan Polat, “Halaydaki maharetini hizmette de göstersin” dedi.

AK Parti’den Başkan Sandal’a 550 gün eleştirisi: Halaydaki maharetini hizmette de göstersin!

Oktay GÜÇTEKİN / EGEDESONZÖZ  - AK Parti Bayraklı İlçe Başkanlığı, Bayraklı Belediyesi'nin 550 günlük performansını değerlendirmek amacı ile basın toplantısı düzenledi. Toplantıya AK Parti Bayraklı İlçe Başkanı Halil Polat'ın yanı sıra, AK Parti Bayraklı Meclisi Grup Başkanvekili Abdullah Aktaş, AK Parti Bayraklı Meclis üyeleri katıldı.

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal'ın 500 gün sunumundaki açıklamalarını eleştiren AK Parti Bayraklı İlçe Başkanı Polat, Sandal'ın 'ayda 3.5 milyon borç ödüyoruz' söylemlerinin gerçek dışı olduğunu söyledi. Grup Başkanvekili Aktaş ise " Bayraklı halkının menfaatine olan her konuda başkanımızın yanında olmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

ÇÖZÜM NOKTASINDA HİÇBİR ŞEY YAPILMAMIŞTIR
Bayraklı'da sorunların çözümü konusunda hiçbir adım atılmadığını ifade eden AK Parti Bayraklı İlçe Başkanı Halil Polat, belediye borcunun arttığını söyledi. Polat "Sayın Sandal yerel seçim öncesinde birçok vaatte bulunmuş, ancak hayata geçirdiği hiçbir projenin olmamasını, hep birlikte üzülerek hep birlikte müşahede ediyoruz. Borç batağında olan Belediyenin, aylık 3.5milyon TL üzerinde tasarruf sağladığını ve kredi çekmeden 133 milyon TL borç ödediğini iddia ediyor. Oysa sayın Sandal'ın teslim aldığı Belediye bütçesi ile 1 yıllık durumunu değerlendirelim.2019 yılı kesin hesabına göre 176 bilyon 210 bin 872,00 TL olan Belediye borcunun 238 milyon 789bin 814,00 TL ye çıkardığını üzülerek ifade etmek istiyoruz. Yani Bayraklı Belediyesinin %21 oranında daha fazla borçlandığını 2019 yılı kesin hesap verilerinden anlıyoruz. Kendisinin iddia ettiği gibi aylık 3.5 milyon tasarruf etseydi ve 133 milyon borç ödemiş olsaydı, bugün Belediyenin hiçbir borcunun olmaması gerekirdi. Gerçek olan şudur ki, Bayraklı Belediyesine ait olan BAYBEL ve Bayraklı A.Ş'nin borcu 110 milyon, Bayraklı Belediyesinin toplam borcunun 300 milyona dayanmıştır. Kentsel dönüşüm noktasında ise,hala net adımlar atılmadığı görüyoruz. Çözüm noktasında 550 günlük süre boyuna hiçbir şey yapışmamıştır. Bu beceriksiz yönetim ve zihniyetin önümüzdeki süreçte de kayda değer bir ilerleme göstermeyeceği aşikardır" ifadelerini kullandı.

BAYRAKLILILAR HER YAĞMURDA 'SANDAL'A İHİTYAÇ DUYUYOR
Bayraklı'da yağan her yağmur sonrası vatandaşların zorluk çektiğini ifade eden Polat; "Her yağmur yağdığında başta Sevgi Yolu olmak üzere, tüm sokakların alt yapı sorununun gün yüzüne çıktığını hep birlikte görüyoruz. Hatta Sevgi Yolunda vatandaşın ve esnafın 'Sandal'a ihtiyaç duyduğunu gözlemliyoruz. Bayraklı Belediyesinin sattığı ve devrettiği taşınmazlara baktığımızda, Serdar Sandal’ın 550 günde, Hasan Karabağ’ın son 5 yıllık dönemde sattığı taşınmazdan daha fazla taşınmazı sattığını, ya da Bayraklı halkının malları ve taşınmazlarını Büyükşehir Belediyesine devrederek, karşılığında iş yapmaya çalıştığına şahitlik ediyoruz. Yanlış açılan ve bunların kaybedilmesinden dolayı Belediyenin 8 milyon TL daha borç yükünün altına girmesidir. Görülüyor ki Belediyenin hukuk anlamda da yönetimsel zafiyeti bulunmaktadır. Eylül ayı Meclisinde 42 araçlık kiralık hizmet alımı talebinde bulunan Serdar Sandal, Ekim ayı Meclisinde komisyonlardan gelen ret çoğunluğuna rağmen, şahsi kanaat ve egolarının etkisinde kalarak Belediyenin ihtiyacı olan 5 aracı, bunların 3'ü Tunceli İlçe Belediyeleri olmak üzere, yerine teslim etmek kaydıyla bağışlamıştır. Ben aslen Erzurumluyum, Anadolu’da bir tabir vardır;”Hızan’ın Kabadayısı” diye. Yani hem borç batağında olacaksın, hem de araç hibe edeceksin. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu" ifadelerini kullandı.

‘HALAY’LI GÖNDERME
Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal'ın seçim döneminde gerçekleştirdiği vaatlerini bir an önce gerçekleştirmesini istediklerini söyleyen Polat "Malumunuz üzere pandemiden dolayı tüm dünya ve ülkemiz zor bir dönemden geçiyor. Çözüm ise Maske, mesafe, hijyen kurallarına riayet edilmesidir. Sayın Sandal, 19 Ekim Muhtarlar gününde bütün bu tedbirleri hiçe sayarak Bayraklı'mızı ülke gündemine maalesef ki olumsuz olarak taşımıştır. Topluma mal olmuş kişilerin, tabi bu yaptığı hareketten anlaşılıyor ki hala topluma mal olamamış. Bu kurallara daha fazla riayet edip, örnek olması gerekirken, sanki hiçbir şey yokmuş gibi hareket eden sayın Sandal'ı şiddetle kınıyoruz. Aslın bu tavır, her fırsatta emek ve emekçi demagojisi yapan sayın Sandal'ın canları pahasına pandemiyle mücadele eden, bu uğurda can veren Sağlık çalışanlarının aziz hatıralarını ve emeklerini hiçe saymasıdır. Sözlerime son verirken, sayın Serdar Sandal’ın seçim döneminde vaat ettiği icraatlarını bir an önce gerçekleştirmesini, bu yönde adımlar atmasını, halay çekme konusundaki maharetini hizmet alanlarında da göstermesini arzu ediyoruz. AK Parti Bayraklı İlçe Başkanlığı olarak, her daim Bayraklı halkının menfaatleri noktasında, elimizi taşın altına koymaya hazır olduğumuzu ifade ediyoruz" dedi.

Polat "Bayraklı Belediyesi'ne yakışmayan görüntüler izledik. Ne olursa olsun makamınızdan dolayı bazı şeylere dikkat etmeniz gerekiyor. Pandemi döneminde daha fazla dikkat etmek gerekirken, muhtarlar gününün bu şekilde kutlanmasına hayret gösterdik. Muhtarlar hepimiz için önemli ancak bu şekilde bir eğlence olmaması lazım. Halayda gösterdiği başarıyı Bayraklı'da ki çalışmalarda da göstermesi lazım" dedi.

BAŞKANIN SÖYLEDİĞİ DOĞRU OLSA BELEDİYENİN BORCU KALMAZDI
Sandal'ın açıklamalarını eleştiren AK Parti Bayraklı Meclisi Grup Başkanvekili Abdullah Aktaş, Sandal'ın söylediği gibi her ay 3.5 milyon borç ödenmesi halinde belediyenin borcunun kalmayacağını söyledi. Sandal "Geçtiğimiz günler içersinde sayın serdar sandal 500 gününü anlattı. Hepimiz medyadan, gazeteler üzerinden takip ettik. Oradaki vaatlerin baktığımızda, her zaman söylediği gibi 'borçlu belediye satın aldım, iş yapamıyoruz' dedikten sonra 'her ay 3.5 milyon borç ödediğini' söyledi. Bunlar olsaydı Bayraklı Belediyesi'nin borcunun kalmaması lazım. Ben Sandal'ın yerinde olsam şunu yapardım; Seçim zamanında hangi sözleri verdiğimi ve hangilerini yaptığını ifade etmeye çalışırdım. Ancak baktığımızda Sandal'ın bunlarla ilgili hiçbir söylemenin olmadığını görüyoruz. Kentsel dönüşümü çözeceğiz dendi ancak 19 mahallede kentsel dönüşüm sorunu devam ediyor. Kentsel dönüşüm alanı genişleteceğiz dendi ancak Hasan Karabağ döneminden bir adım bile ileriye gidemediler. İşsizlik sorunu çözeceğiz dediler ancak mecliste bunu söylediğimizde 'biz nasıl yapacağız devlet miyiz' dediler. Altyapı ve trafik sorununu çözeceğiz dediler ancak bunla ilgili herhangi bir çalışma yok. Engelli vatandaşlarımıza yoğunluk vereceğiz dendi ancak bu konuyla ilgili hiçbir şey yapılmadı. Nedeni ise personel eksikliği… Smyrna meydanında araç trafiğini yer altına alacağız dedi ancak 550 gün geçmesine rağmen, bize 2 defa sunum yaptılar ancak, bununla ilgili atılmış somut bir adım yok. Kentte bulunan yoksul ailelere yardım yapacağız dendi. Ancak bununla ilgili de herhangi bir işlem yok. Demiryolunu yer altına alacağız dendi ancak bu kendi yetkileri içinde bile değil ancak bunla ilgili hiçbir şey söylemediler. Her mahalleye kreş açacağız dendi ancak bizim bildiğimiz sadece 1 mahallede kreş çalışması var ancak diğer mahallelerde hiçbir çalışma yok. Yani vaatlerin hiçbir yeri gerçekleşmiş durumda değil" dedi.

YÖNETİMSEL BİR SIKINTI VAR
Bayraklı Belediyesi'nde yönetimsel bir sıkıntı olduğunu belirten  Aktaş; "Belediyede şu an 30 müdürlük var ve 550 günde bu müdürlüklerin 16'sında değişiklik var. Nedense bu müdürlüklerde neredeyse 3 defa değişimler yaşandı. Bunun nedeni de müdürlükler ile başkan arasında uyumun olmadığı. Yani yönetimsel bir sıkıntı var. Belediye başkanının yönetimi ile uyum içinde çalışması lazım. Sürekli benim adamım gelsin,   memleketimden adam gelsin, Çiğli'den adam getireyim derseniz, Bayraklı'da bulunanlara önem vermezseniz böyle olur. Serdar Sandal her mecliste biz çalışanlarımıza sahip çıkacağız diyordu. Şimdi sendikanın üyelerine attığı bir mesaj var, 'Ben kendim çıkartırım kendim alırım demek istiyor belediye başkanı'… Umarım böyle bir sıkıntı yaşamayız. İnşallah belediye müdürlüklerinde yaşana durum işçilerde de yaşanmaz."

KURALLARA DİKKAT EDİLİYOR
Biz kongrelerimi yapıyoruz ancak genelde açık alanlarda sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde yapmaya çalışıyoruz. Bu dönemde sadece kongrelerini yapan AK Parti değil diğer partiler de buralarda kongrelerini gerçekleştirildi.

BAYRAKLI’NIN MENFAATİNE OLAN HER KONUDA…
Bayraklı'nın menfaati olan konularda Sandal'ın yanında olacaklarını söyleyen Aktaş; "Doğru bir uygulama biz her zaman şunu söyledik. Bayraklı halkının menfaatine olan her konuda başkanımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Biz bu güne sayın Sandal'ın beni arayarak bu konuda nasıl birlikte hareket edebileriz yönünde bir yaklaşımını görmedik. Hep uzlaşmacı bir tavırdan bahsediyor ancak uzlaşma hepsini içine almalıdır."

 
Selçuk’ta can dostlarını sahiplenenler çoğalıyor
 
Ege'de denizin altında gizemli buluş: Hepsi Tunç Çağı'ndan kalma
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
CHP'li Bakan'dan 'üniversite hastaneleri' çağrısı: Ek ödemeleri yapın!
CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, üniversite hastanelerinde görevli ...
Başkan Gümrükçü'den Lider'e 500 gün sunumu
31 Mart yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) adayı olarak ...
CHP, İzmir'de 29 Ekim'e hazır
Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Yönetimi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ...
 
'Toplu mekanlardan kaçının' çağrısı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu anda İstanbul'un salgında en önde gelen illerden ...
'Sürdürülebilir istihdam ancak üretim ekonomisi ile sağlanabilir'
İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında ...
CHP'li Beko'dan hükümete 'Torba Kanun' tepkisi!
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Torba Kanun görüşmeleri devam ...
 
AK Parti Narlıdere'de aday düğümü çözüldü
Geçtiğimiz ay yapılması planlanan ancak ertelenen AK Parti Narlıdere İlçe ...
Krizin göbeğindeki isimden Çıray'a sert çıkış: Etkisiz elemansın, yalan konuşuyorsun!
İYİ Parti'deki krizin ortasında bulunan Koray Aydın ilk kez konuştu. Aydın ...
Hanzade ÜNUZ yazdı... Kılçıksız siyaset
Hanzade ÜNUZ yazdı... Kılçıksız siyaset
 
Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
Dinleme Sanatı
Metin ÖNEY
Metin ÖNEY
Devlet olmak…
Kemal ANADOL
Kemal ANADOL
Beka…
Mehmet KARABEL
Mehmet KARABEL
En 'onurlu' başkaldırma!
Nüvit TOKDEMİR
Nüvit TOKDEMİR
Yaz gazeteci !
Melek ERYAZICI
Melek ERYAZICI
Kolektif farkındalık: Ekolojik okuryazarlık
İhsan ÖZDURAN
İhsan ÖZDURAN
“Meritokrasi” mi desek acaba?
Muhittin AKBEL
Muhittin AKBEL
Şiddete uğrayan siyasiden bir anı
Metin ÖNEY
Metin ÖNEY
Dilini nefretten…
Tayfun MARO
Tayfun MARO
Menemen Vakası
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
GAZETE EGE'DE SONSÖZ
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva