Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
DOLAR
2,8808
EURO
3,0707
IMKB
76,243
ALTIN
99,920
IZMIR
Değiştir
  Bugün   Perşembe   Cuma
14 / 21 °C 12 / 18 °C 13 / 18 °C
 
Güncel Yerel Yönetimler Ege Ekonomi Politika Spor Kültür - Sanat Dünyadan Magazin Sağlık
 
Buca'nın AVM projesi mahkemelik!
Buca nın AVM projesi mahkemelik!
 
Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, Buca'nın yirmi yıldır hayalini kurduğu Şirinyer Pazaryeri ile ilgili yapılan imar plan değişikliklerini mahkemeye taşıma kararı aldı. Şube Başkanı Yıldırım "Kamu alanını ticarete açmak doğru değil. Plan değişikliğini yargıya taşıyacağız" dedi.
 
7 Eylül 2012 Cuma - 09:22

İZMİR - Buca'da yirmi yıldır yapılması planlanan 20 milyon liralık Şirinyer Pazaryeri ile ilgili Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan imar plan değişiklikleri, Şehir Plancıları Odası tarafından mahkemeye taşınıyor. Şube Başkanı Zeki Yıldırım, Bucalıların yıllardır çözüm beklediği projenin, bölgedeki ticaret yoğunluğunu artıracağını söyledi. Kamuya ait alanın ticari nitelik kazanmasının doğru bir hamle olmayacağına dikkat çeken Yıldırım, önceki dönemlere ait bilirkişi ve mahkeme kararlarının da kendilerini haklı gösterdiğini vurguladı.

Yıllardır çözüm bekleyen Şirinyer Pazaryeri Projesi ile ilgili imar planı değişikliği, geçtiğimiz ay yapılan Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı'nda onaylanarak yürürlüğe girdi. Yaklaşık 85 bin metrekarelik alan üzerinde AVM, sinema ve tiyatro salonları, otopark, yeşil alan ve ticaret ofislerinin yapılması düşünülen projenin bölgeye canlılık getireceği ve Buca'ya vizyon katacağı belirtildi ancak imar plan değişikliğine ilk itiraz Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi'nden geldi. Projenin ayrıntılarını inceleyen oda yönetimi, kamu alanının ticarete açılacak olmasını Grekçe göstererek imar plan değişikliğine tepki gösterdi. Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, Şirinyer Pazaryeri Projesi ile ilgili imar planlarını yargıya taşımaya hazırlanırken, odanın 2011 yılında Buca'daki 1/ 5000'lik planlara açtığı dava sonuçlandı. 3. İdare Mahkemesi, bir yılı aşkın süredir devam eden davada, planın yürütmesini durdurdu. Karar sonrası Buca plansız kalmış oldu.

PLANLAMA İLKELERİNE AYKIRI
Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Zeki Yıldırım "Bu konu ile ilgili araştırmalarımızı yaptık. Daha önce de Buca'daki 1/5000 binlik plana dava açtık ve mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bilirkişi raporları da plan değişikliğinin uygun olmayacağı yönündeydi. Bütün bunlar olmamış gibi, bütün bu mahkeme süreci yaşanmamış gibi Büyükşehir Belediyesi, sadece o bölge için bir nazım planı hazırladı. Bütünde yürütmeyi durdurma kararı olan plan orada dururken, içinden o bölgeyi çekerek plan değişikliği yapıldı. Yapılan bu değişiklik planlama ilkelerine aykırıdır" dedi.

HAKSIZLIK YAPIYORLAR
Onaylanan yeni planlar doğrultusunda, bölgeye ticari fonksiyon yüklendiğinin altını çizen Yıldırım "Buraya getirilen ticari fonksiyon kararı, o bölgeyi direkt etkileyecek bir karar. Her yer AVM olsun, her yer ticari olsun mantığından kurtulmamız lazım. O bölgenin başka ihtiyaçları da var. Rekreasyon alanı, yeşil alan ve ulaşım ile ilgili çok ciddi sorunlar var. Buca bu sıkıntıları yaşarken, üstüne yeni bir ticaret alanı yüklemek büyük bir haksızlık oldu. Menderes Caddesi, omuzlarına binen yeni ticari yükü kaldıramaz. Bu plan hayata geçerse, o bölge kullanılamaz hale gelir" diye konuştu.
 
MAHKEMELİK OLACAK
Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Yıldırım, mecliste onaylanan 5 binlik planların, binlik planlar ile uyuşmadığını da sözlerine ekledi. Alt planda yer alan açık pazaryerinin, kültür alanının ve yeşil alanın, üst planda korunmadığına dikkat çeken Yıldırım "Yürürlükteki 1/ 1000'lik planlara baktığımızda, orada açık pazar alanı, kültür alanı var. Oradaki mevcut uygulamalar, yeni planda göz ardı edilmiş. Bu alanların 1/ 5000'lik planlarda korunmadığını görüyoruz. Amaç nedir? Bu amacı çözemiyoruz. Amaç ticari faaliyet kazandırmaksa, kamu alanına bunu yapmak ne kadar doğru? Bu bölgenin kamu kullanımına açılması gerekir. Ticari fonksiyonu ön plana çıkarmak, oradaki mevcut durumları göz ardı etmek kabul edilebilir bir şey değil. Dolayısıyla biz yaptığımız incelemeler neticesinde, askıya çıkan plana itiraz etme kararı aldık. Orası yürürlükteki bir bölü binlik planlarda yeşil alan ve rekreasyon alanı olarak düzenlenmesi gereken bir yer. Buranın ticarete açılması bizde tedirginlik yarattı" dedi.

PROJEDE NELER OLACAK?
Proje kapsamında, 15 bin metrekarelik alanda yer altı otoparkı yapılacak. 45 bin metrekarelik bölümde ise yeşil alan düzenlemesi gerçekleştirilecek. 4 bin 500 metrekaresi Büyükşehir Belediyesi'ne, 2 bin 500 metrekaresi ise Buca Belediyesi'ne ait olacak şekilde inşa edilecek alışveriş merkezinde, sinema ve tiyatro salonları ile ticaret ofisleri yer alacak.

Dev projenin yapı maliyetini İzmir Büyükşehir Belediyesi üstleniyor. Proje iki yıl içinde bitirilecek ve yaklaşık 20 milyon liraya mal olacak. 20 yıla yakın süredir yapımı gündemde olan ancak bir türlü hayata geçirilemeyen bu proje ile Şirinyer'e yeni bir vizyon kazandırılması hedefleniyor.(Can Özlü/Haber Türk Egeli)


Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Büyükşehir'den İzmirli'ye davet: Bayrağını al da gel!
 
Sökmen’den avukatlara 'vize' kolaylığı sözü
 
YORUMLAR    Toplam 10 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
can ataklı
8 Eylül 2012 Cumartesi 00:48
MESLEK ODALARI ENGEL ODALARI
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
AYSEL
7 Eylül 2012 Cuma 20:48
ADNAN ÖZTEKİN BAŞKAN OLSAYDI ŞİRİNYER PARKI ANKARADA Kİ GENÇLİK PARKI GİBİ OLURDU.SHP DEN ADAY OLDUĞU ZAMAN PROJESİ HAZIRDI.MAHKEMELİKTE OLMAZDI.ADNAN ÖZTEKİN NİN BAŞKAN OLMASIN BUCA İÇİN ŞANSTIR.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
bucalı
7 Eylül 2012 Cuma 18:11
akşam ve sabah saatlerinde şirinyer'den buca ückuyular yönüne gidemiyoruz. özel araçları geçtim, belediye otobüsleri trafiği sıkıştırıyor. daracık yollara yapılan duraklar nedeniyle her otobüsün yolcu indirme ve bindirmelerini arkasındaki yüzlerce taşıt beklemek zorunda kalıyor. şirinyer'e birde avm yapsınlar direk buca'nın merkezine giden yolları kapatsınlar. bizde kurtulalım ercan beyde kurtulsun.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%40 %60
HAMDİ
7 Eylül 2012 Cuma 17:41
AVM sevgisini bırakın belediyecilik yapın, siyaseti ranta dönüştürenleri halk asla affetmez.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%47 %53
Yaşar
7 Eylül 2012 Cuma 16:34
Sn.demokrat sizin bir doktora gitmenizi öneriyorum.Hem de acilen gidin lütfen.Durumunuz umutsuz vaka gibi.Çok üzgünüm.Ha Birde Biz Bucamızda aklı başında olmayanlarla da mutlu bir şekilde yaşıyoruz.senin gibi aklı başında aynı düşüncede olanlar varsa terk etsin gitsin Bucamızı.Biz Başkanımızı ve Bucamızı çok seviyoruz.Tabii bu senin ve senin gibilerin işine gelmiyor.Doktora git .Doktora.......
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%53 %47
DEMOKRAT
7 Eylül 2012 Cuma 16:13
ÇEKEMEYENLER ! Sen Benim Yazdıklarımın Hayali Olduğunu,Gerçek Olmadığınımı Kastediyorsun.Bu Yazdıklarımın Bin Beterini Bu Halk Yaşıyor.AVM niz Batsın.Sanki Anamızın karnından AVM lemi Çıktık,nedir Bu AVM Sevginiz Anlamış Değilim.Herhalde sende Burada Dükkan Kapacaklardan Olmalısın.Bucanın Bin tane Sorununu Hallettinizde Bir Bu Kalmıştı Halletmediğiniz.Pöhhh.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%41 %59
Çekemeyenler
7 Eylül 2012 Cuma 15:22
Çekemeyenler utansın.Tüm Buca ve Şirinyerlilerin istediği AVM yapılsın.Demokrat bu kadar sevmiyorsan Bucayı terket daha ne bekliyorsun.Sende hem Başkanı hem de bucalıları çekemeyenlerdensin.Herkesin istediği Şirinyer pğrojesine hayır diyenlerin aklından şüphe etmek lazım.Bu bir siyasi oyundur.Bucaya ve İzmire hizmet gelmesinden rahatsız olanların oyunudur.Tüm Şirinyerliler ve Bucalıları oyuna gelmeyecekler
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%48 %52
DEMOKRAT
7 Eylül 2012 Cuma 12:05
Buca Ve Şirinyerde 10 Yıla Kalmaz,Aklı Başında Olan İnsanlar Çeker Gider.Trafik Felç.Otopark Yok.Yollar Ve Anacaddelerden Arabalar Yüzünden Geçilmiyor.Bütün Kaldırımları Esnaf Babasının Malı Gibi Masa,Sandalye ile İşgal Etmiş,Kaldırımlarda Yürüyemezsiniz.Hertaraf Bar,Birahane.Canlı Müzik Gürültüsü Ayrı Dert.Belediyenin Hiç Bir Şey Umurunda Değil.Zabıtayı Araki Bulabilesin.Her Taraf Apartman Olmakta,Otopark Zorunluluğu Olması Gerekirken,Belediye Görmemezlikten Gelir.Offf Offf..
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%59 %41
engin
7 Eylül 2012 Cuma 11:39
nedir bu avm aşkı arkadaş bırakında küçük esnaf iş yapsın biraz
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%61 %39

7 Eylül 2012 Cuma 10:47
doğru karar şirinyerde trafik zaten çekilmez halde
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%64 %36
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
DİĞER HABERLER
 
Büyükşehir'den İzmirli'ye davet: Bayrağını al da gel!
Büyükşehir Belediyesi 9 Eylül’ü, Türk Ordusu’nun İzmir’e girerken kullandığı ...
Buca Meclisi’nde maaş krizi: Yardımcılar ücretsiz çalışacak
Buca Belediyesi meclis toplantısında yine maaş krizi çıktı. Daha önce ...
Foça şehidinin ailesinden Konak’a şükran ziyareti
Foça’da 9 Ağustos 2012’de şehit düşen iki askerden biri olan er Özkan ...
İzmir’in başkanlarından ortak seçim mesajı: Biz hazırız
Yerel seçimlerin 2013 yılına alınmasına ramak kala konuşan CHP’li ilçe ...
 
 
Tsipras’dan Dikili'ye barış mesajı ve fidanı
Tsipras, "Dikili Barış ve Nazım Hikmet Günleri"ne barış mesajı gönderdi. ...
Şehit ailesinden Tartan'a ziyaret
İzmir Foça’da yaşanan hain saldırıda şehit düşen er Özkan Ateşli’nin ailesi ...
Başkan Şenol ile stant hatırası!
CHP Gaziemir İlçe Başkanı Umut Tekin, yönetim, kadın ve gençlik kolları ...
Mısır Tanrıçası Sekhmet yeniden ayağa kaldırıldı
Bergama’da gerçekleştirilen arkeolojik kazılar esnasında bulunan, Roma ...
 
 
‘Peterson’ tartışması: Başkan Kocaoğlu Günay’ı suçladı!
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu Peterson Köşkü’nü geri ...
Bornova Belediyesi’nden coşkulu 9 Eylül kutlaması
Bornova Belediyesi, İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunu simgeleyen ...
Bornova 9 Eylül'ü Belkahve'de kutlayacak
Bornova Belediyesi, İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunu simgeleyen ...
1 Milyon euroluk su davası yolda!
Karşıyaka Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi arasındaki ‘yorum farkı’ ...
 
 
YAZAR CAFE
ÇOK OKUNANLAR
RÖPORTAJLAR

 
Uğur YÜCE
 
Nasıl Uğur Yüce oldu?

 
Doç. Dr. Zeki YÜNCÜ
 
Dünya 0 ve 1 değil... Arada sonsuzluk var…

 
Necip NASIR
 
İzmir inşaatın yıldızı olacak

 
Selin Sayek BÖKE
 
Umudun adresi CHP
SPOR CAFE
 
 
Bir kent adına sevmek!..
 
Nüvit TOKDEMİR
 
 
Boşuna “Atatürk” demiyoruz
 
Suavi YARDIMOĞLU
 
 
Futbolda delegasyon yapısı değiştirilmeli
 
Adnan ÖZBAĞCI
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA EGE'DE SON SÖZ
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
  •GÜNCEL
  •YEREL YÖNETİMLER
  •EGE
  •EKONOMİ
  •POLİTİKA
  •SPOR
  •KÜLTÜR-SANAT
  •DÜNYADAN
  •MAGAZİN
  •SAĞLIK
  •İZMİR
  •SOSYAL MEDYA
  •KÜLTÜR-SANAT
  •BİLİM VE TEKNOLOJİ
  •DÜNYA
  •GÜNCEL
  •SPOR
  •MAGAZİN
  •EKONOMİ
  •SİYASET
  •DÜNYA
  •İZMİR
  •SOSYAL MEDYA
  •MAGAZİN
  •SPOR
  •KOMİK
  •KISA FİLM&FRAGMAN
  •HABER
  •EGE
  •POLİTİKA