Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
DOLAR
2,8856
EURO
3,0692
IMKB
76,837
ALTIN
99,550
IZMIR
Değiştir
  Bugün   Perşembe   Cuma
14 / 21 °C 12 / 18 °C 13 / 19 °C
 
Güncel Yerel Yönetimler Ege Ekonomi Politika Spor Kültür - Sanat Dünyadan Magazin Sağlık
 
Bir sabah ansızın (2): İzmir Metrosu Göztepe’ye uzadı
Bir sabah ansızın (2): İzmir Metrosu Göztepe’ye uzadı
 
Büyükşehir Belediyesi; Ege Üniversitesi, Evka-3, İzmirspor ve Hatay’dan sonra sonra yerin 26 metre altındaki Göztepe istasyonunu da hizmete açtı. 30 Nisan 2014’de ise geriye kalan Poligon ve Fahrettin Altay istasyonlarında deneme seferlerine başlanacak. “3 katlı” Göztepe İstasyonu’ndan binen metro yolcuları, bir süre ücretsiz seyahat yapabilecek.
 
25 Mart 2014 Salı - 11:48

İZMİR - Büyükşehir Belediyesi, Hatay ve İzmirspor’un ardından Üçyol–Üçkuyular hattının üçüncü İstasyonu Göztepe’ye seferleri de başlattı. Bir süredir deneme çalışmaları gerçekleştirilen Göztepe’de seferlere geçildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmirspor ve Hatay istasyonlarının açılışında olduğu gibi Göztepe İstasyonu’ndan binişleri de ücretsiz yaptı.


 
Göztepe seferlerine katılarak vatandaşların  mutluluğuna ortak olan  İzmir Metro A.Ş Genel Müdürü Sönmez Alev, “Hattın ve İstasyonun testleri yapıldı.  İşletme açısından biz 15 gündür trenlerimizi sürüyorduk. Bugün de güvenli bir biçimde seferlerimize başlayarak yolcularımızı aldık” dedi.
 
Alev, Göztepe İstasyonu’ndan binen yolcuların, işletme sıklığının planlama çalışmaları süresince metroya ücretsiz giriş yapabileceklerini duyurdu.
 
Göztepe İstasyonu’nun devreye girmesiyle yolcu sayısında büyük artış olacağını düşündüklerini ifade eden Metro A.Ş Genel Müdürü, “Zaten hep beklediğimiz gibi oldu. Biz de buna göre çalışmalarımıza çok öncesinden başladık. Şu anda İzmir Metrosu, yaklaşık 250 binlere varan günlük yolcu sayısını taşıyor. Göztepe’nin işletmeye başlamasıyla bu yolcuya ciddi anlamda ek olacağını düşünüyoruz. Çünkü Göztepe civarında oturan yolcularımız daha önce Hatay’a yürüyebilen yolcularımız değil. Bu istasyonun kendi yolcusu olacak. Fahrettin Altay’ın açılmasıyla birlikte zaten sefer sayımızı artırmayı planlıyoruz ve yolcu sayımızın 250 binden 320-325 binlere yükseleceğini düşünüyoruz. 85 yeni araç ihalemiz yapılıyor. 10 araçlık ihalemiz yapıldı, kısa sürede bu 7-8 ay içerisinde bu araçlar gelecek.  Filomuz iki mislinden büyük olacak” dedi.  


 
İZBAN ve İzmir Metrosu’nun mükemmel bir aktarma sistemi olduğunun altını çizen Sönmez Alev sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz istasyonları açtıkça, iki sistemin yolcu sayısı birbirini etkileyerek artacak. İZBAN ve Metro günlük 500 bin yolcu taşıyor. İzmir’de 4 milyon kişi yaşıyor. Bu dört milyon kişinin kamu eliyle yapılan günlük yolculuk sayısı 1 milyon 750 bin. Bunun 500 binini raylı istem ile yapıyoruz. Yaklaşık yüzde 30’u.  Böyle bir rakam başka bir şehirde yok.
 
Bornova ile Fahrettin Altay birleşiyor
Üçyol-Üçkuyular hattında Hatay, İzmirspor ve Göztepe İstasyonlarını devreye alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 30 Nisan 2014’de ise geriye kalan Poligon ve Fahrettin Altay istasyonlarının deneme seferlerine başlayacak. Böylece Bornova Evka 3’ten Fahrettin Altay’a kadar şehrin bir ucundan diğer ucuna yarım saat gibi kısa bir sürede metro rahatlığı ve konforu ile kesintisiz ulaşım sağlanacak. Poligon ve Fahrettin Altay istasyonlarında halen ray döşeme çalışmaları devam ediyor.
 
METRO 15 İSTASYONLA  HİZMET VERİYOR
Göztepe istasyonunda seferlerin başlamasıyla birlikte İzmir Metro A.Ş.  15 istasyonda toplu ulaşım hizmeti vermeye başladı.  2012 yılında açılan Ege Üniversitesi ve Evka 3 İstasyonları ile İzmirspor ve Hatay istasyonlarının ardından güzergah 15,5 kilometreye ulaştı. Göztepe istasyonu ile de rakam 16.5 kilometreye yükseldi. Yakında hizmete girecek Poligon ve Fahrettin Altay ile istasyon sayısı 17, güzergah uzunluğu ise 20 km.ye ulaşacak.
 
Geçen yıllar içersinde İzmir Metrosu’nun yolcu sayıları da katlanarak büyüdü. 2001 – 2013 yılları arasında yolcu sayısını yüzde 118 artıran İzmir Metrosu, 2013 yılında yaklaşık 66 milyon yolcu taşıyarak 2012’ye  oranla yüzde 22’ lik artış sağladı. 2014’de ise Metra, günde ortalama 250 bini bulan yolcu sayısı ile İzmir toplu ulaşım sisteminde önemli bir yer edindi.
 
ÇOK ÖZEL BİR İSTASYON
Göztepe İstasyonu 3 katlı ve 10.500 metrekare inşaat alanı ile İzmir Metro sisteminin en büyük istasyonlarından birisi. İzmir körfezine yüksekten bakan konumu ile jeolojik yapısı çetin özellikler taşıyan bu istasyonun inşası da çok özel mühendislik metotları gerektirdi. 26 metre derinlikteki istasyon tamamen yerleşim alanlarının altında yapılan imalat ile gerçekleştirildi. İnşaatta yaklaşık 41.000 metreküp kazı, 2 bin ton demir, 8.760 metre kazık imalatı yapıldı. Raylar balast kullanılmadan direk betona sabitlenmek suretiyle monte edildi.
 
Göztepe İstasyonu peron katı, bilet holu katı ve ara kat olmak üzere 3 kattan oluşuyor. Yol seviyesine bağlantıyı sağlayan üç yolcu girişi ve iki adet engelli asansörü bulunuyor. İstasyonda 18 yürüyen merdiven ve 5 asansör hizmet veriyor.
 
Peron katında 125 metre uzunluğunda iki platform ve iki adet engelli asansörü vardır. Bilet holünde iki gişe, idari birimler ve 16 turnike yer almaktadır. Ara kat aynı zamanda trafik akışının yoğun olduğu caddenin iki tarafı arasında yaya alt geçidi olarak hizmet verecek şekilde tasarlanmış.
 
RAYLI SİSTEM ENTEGRASYONU
İzmir, raylı sistem yatırımları açısından son yıllarda büyük bir ivme sağladı. İZBAN, 80 kilometre hat uzunluğu,  32 istasyonuyla kentin kuzey ve güneyine; İzmir Metrosu ise 16,5 kilometre üzerindeki 15 istasyon ile doğu batı yönlerine uzanıyor. Her iki raylı sistem ulaşımı Halkapınar ve Hilal aktarma istasyonlarıyla birbirine entegre olarak günde taşıdıkları ortalama 500 bini aşan yolcu sayısı ile giderek daha çok tercih edilir hale geldi. Yakında İZBAN’ın Torbalı’ya uzaması ile Poligon ile Fahrettin Altay İstasyonlarının açılmasıyla raylı toplu ulaşım sistemi çok daha İzmirliye hizmet verir hale gelecek.


Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Menderes Adayı Soylu’dan esnafa: Yarayı tedavi edeceğiz
 
Yörük’ten Torbalı’ya organik tarım projesi
 
YORUMLAR    Toplam 17 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
egeli
25 Mart 2014 Salı 23:52
izmire BİNALİ YILDIRIM I istiyoruz
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%29 %71
20 00 a
25 Mart 2014 Salı 23:00
ankaada var 20 sene oldu istanbulda 15 sene oldu..
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%54 %46

25 Mart 2014 Salı 20:38
ankara keçiören metrosu 15 yıla doğru gidiyor,hem de hiç ihale sorunu olmadan.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%62 %38
İZMİR
25 Mart 2014 Salı 20:00
Dünyada 10 yılda bile bitmeyen başka metro var mı?
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%43 %57

25 Mart 2014 Salı 19:59
izmir de şu an 97 km raylı sistem var; ancak insanlar yine de eleştiriyorlar.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%60 %40
KUMRAL DEVRİMCİ
25 Mart 2014 Salı 18:17
YAPILAMAYINCA HİZMETELRDE EGRİ KALINCA EFENDİM HÜKÜMET KAYNAK VERMİYOR ÖDENEK YOK PROJELERİMİZ BEKELTİLİYOR AYIPPP BE .. ORDU BELEDİYESİ , GİRESUN BELEDİEYESİ.İZMİT KOCAELİ BEELDİYESİ NEDEN BAHANELERE SIĞINMIYOR "NAİL BÜYÜKERŞEN "DE AKP LİMİ YOKSA ADAM ESKİŞEHİRİ ROMAYA PARİSE VENEDİEĞ ÇEVİRDİ İNSANLAR GÜL GÜL GEÇİNİYORLAR İZMİRLİNİN YAZIKTIR GÜNAHTIR
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%48 %52
ERHAN ACAR
25 Mart 2014 Salı 18:09
ADAMLAR METROYU 20 YIL ÖNCE BİTİRDİLER ŞİMDİ METRO HIZINDA İLELR AARASI BAĞLANTILAR HAYATA GEÇİRİLİYOR YER ALTINDAN DENİZLER ALTINDAN YOLALR YAPILIYOR BİZİMKİLER HALA KUMDAN KALELR YAPIYORLAR EE PES YANİ
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%49 %51
ergun
25 Mart 2014 Salı 18:02
hayırlı olsun emeğe geçen herkese teşekkürler
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%85 %15
ahmet k
25 Mart 2014 Salı 16:08
genç akepeliler rahatsız
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%66 %34
makyevel
25 Mart 2014 Salı 15:05
iyilikleri azar azar yap kıymetin bilinsin ..bravooo..
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%19 %81
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
DİĞER HABERLER
 
Başkan Durak'tan işçilere: Her tuğlada sizin emeğiniz var
Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, düzenlediği veda yemeğinde işçilere ...
Bornova artık 'Çocuk dostu şehir'
Bornova Belediyesi, Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu’nun (UNICEF) öncülüğünde ...
'Engelsizmir'de önemli adım: Şarj istasyonları
İzmir Büyükşehir Belediyesi, akülü sandalye kullanan ortopedik engelliler ...
İl Genel Meclisi’nde 'son karar': Karaburun’a RES’e ret!
İzmir'in doğal güzellikleri ile ön plana çıkan Karaburun Yarımadası'nda ...
 
 
AK Partili Ulema'dan 17 Aralık ve Twitter çıkışı
Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinin verdiği kararları tanımayan bazı sosyal ...
Bergama'da 'plastik poşete hayır' kampanyası
Bergama Belediyesi doğayı korumak için “Plastik Poşete Hayır” sloganıyla ...
Çiğli'de ödül ve açılış gecesi
Kanser tedavisi gören 7 yaşındaki İpek’in adını taşıyan ve 5 ay süren ...
Başkan Sındır'a 5 yıl teşekkürü
Bornova Belediye Başkanı Prof Dr. Kamil Okyay Sındır'a çeşitli sivil toplum ...
 
 
Karşıyaka Opera’da 'Bach’tan Dede Efendi’ye' müzik ziyafeti
Karşıyaka Belediyesi Opera ve Tiyatro Sahnesi, İstanbul’da ve çeşitli ...
Azeriler baharı Tartan'la karşıladı
Azerbaycan Kadınları Kültür Merkezi Derneği ve İzmir’de yaşayan Azerbaycanlı ...
BELGEM öğrencileri YGS öncesi stres attı
Bornova Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezi’nde üniversiteye hazırlık hazırlık ...
İzmir Eczacılar Odası’ndan Batur’a teşekkür
SGK bilgilendirme toplantılarının sonuncusunu Narlıdere Atatürk Kültür ...
 
 
YAZAR CAFE
ÇOK OKUNANLAR
RÖPORTAJLAR

 
Uğur YÜCE
 
Nasıl Uğur Yüce oldu?

 
Doç. Dr. Zeki YÜNCÜ
 
Dünya 0 ve 1 değil... Arada sonsuzluk var…

 
Necip NASIR
 
İzmir inşaatın yıldızı olacak

 
Selin Sayek BÖKE
 
Umudun adresi CHP
SPOR CAFE
 
 
Bir kent adına sevmek!..
 
Nüvit TOKDEMİR
 
 
Boşuna “Atatürk” demiyoruz
 
Suavi YARDIMOĞLU
 
 
Futbolda delegasyon yapısı değiştirilmeli
 
Adnan ÖZBAĞCI
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA EGE'DE SON SÖZ
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
  •GÜNCEL
  •YEREL YÖNETİMLER
  •EGE
  •EKONOMİ
  •POLİTİKA
  •SPOR
  •KÜLTÜR-SANAT
  •DÜNYADAN
  •MAGAZİN
  •SAĞLIK
  •İZMİR
  •SOSYAL MEDYA
  •KÜLTÜR-SANAT
  •BİLİM VE TEKNOLOJİ
  •DÜNYA
  •GÜNCEL
  •SPOR
  •MAGAZİN
  •EKONOMİ
  •SİYASET
  •DÜNYA
  •İZMİR
  •SOSYAL MEDYA
  •MAGAZİN
  •SPOR
  •KOMİK
  •KISA FİLM&FRAGMAN
  •HABER
  •EGE
  •POLİTİKA